6202


WPŁYW HAŁASU NA ZDROWIE CZŁOWIEKA

(Scenariusz zajęć dla uczniów klasy 4-tej)

Hasło programowe: Ekologia i ochrona środowiska

Zakres treści:

- zagrożenie hałasem

- źródła hałasu

- wpływ hałasu na organizm człowieka

- sposoby zwalczania hałasu

 

Cele lekcji

Wiadomości:

- uczeń wymienia różne źródła hałasu,

- przedstawia różne metody zwalczania hałasu,

- analizuje własne postępowanie

Umiejętności:

- uczeń wskazuje negatywny wpływ hałasu na organizm człowieka,

- stosuje w życiu codziennym zasady postępowania, które pozwalają zachować dobry słuch,

- sam ocenia swój tryb życia i jego wpływu na zdrowie

Postawy:

- uczeń potrafi pracować w zespołach,

- kształtuje świadomości zdrowotną oraz odpowiedzialność za zdrowie własne i innych,

- zainteresuje się problemami ochrony środowiska.

Metody:

- słowne (burza mózgów, dyskusja)

Środki dydaktyczne: plakat, kaseta magnetofonowa z nagraniami muzyki rockowej (głośnej) i klasycznej (relaksującej), karty pracy, psychozabawa „Co sądzisz o hałasie?".

2. Diagnoza co uczniowie wiedzą na temat hałasu

4. Podział uczniów na grupy

Faza realizacyjna

1.Plakat (załącznik)

- metoda: „burza mózgów" - Z czym kojarzy się wam ten plakat?

- cel: zapewnienie udziału wszystkich uczestników, przełamanie sztywności myślenia, wyzwolenie potencjału twórczego.

2. Od urodzenia przez całe życie docierają do nas różne dźwięki, posłuchajmy niektórych z nich. Kaseta magnetofonowa z nagraniem głośnej muzyki rockowej (Metallica) i muzyki klasycznej (Vivaldi). Która z przedstawionych propozycji muzycznych jest waszym zdaniem najbardziej agresywna, drażniąca, hałaśliwa? W takim razie jak można określić hałas?

- metoda: dyskusja klasowa

- zapisanie propozycji na tablicy

Hałas to wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania, dźwięki działające na organ słuchu i cały organizm człowieka.

3. Odniesienie zdobytych informacji do najbliższego otoczenia uczniów wg zagadnień.

- metoda warsztatowa

Uczniowie rozwiązują problemy na otrzymanych kartach pracy

 

                Zakłady pracy        hałas w szkole             środki lokomocji

                                      0x01 graphic
        

  Koncerty i dyskoteki   słuchanie walkmana   głośna muzyka

Grupa II

 

uszczelnić okna          zakładać pasy                      unikać głośnej muzyki

       i drzwi                                      zieleni

0x01 graphic
          

Np.: 

w zakładach pracy praktykować ochronę słuchu (wkładki, nauszniki)

nie używać

sygnałów

dźwiękowych
wzdłuż autostrad budować bariery dźwiękochłonne

 

 

obniżenie uwagi             nerwowość                głuchota

 0x01 graphic

Zdrowie człowieka

choroby serca,                    rozdrażnienie        bezsenność                   bóle głowy

 

4. Podsumowanie pracy uczniów

5. Ocena słowna grup

6. Ewaluacja

7. Psychozabawa „Co sądzisz o hałasie?" - samoocena swojego trybu życia i jego wpływu na zdrowie. Spróbuj ocenić czy jesteś dobrym sąsiadem?

 

Psychozabawa „Co sądzisz o hałasie?” Bądź szczery  wobec siebie, wybierz odpowiedzi i podsumuj liczbę punktów.

l .Lubisz słuchać muzyki:

a) cicho                      -10

b) głośno                    -5

c) bardzo głośno   -0

2.W sobotę popołudniu / przyjaciółmi :

a)wybierzesz się na spacer                                         -10

b) pójdziecie na koncert                                             -5

c)cały czas będziecie oglądać telewizję                      -0

3.Jadąc ulicami miasta :

a) zawsze pamiętasz o zakazie używania sygnałów    -10

b)czasami o tym pamiętasz                                          -5

c)używasz sygnałów                                                    -0

4.Szum i   hałas  w szkole :

a)przeszkadza ci                           -10

b)czasami denerwuje                    -5

c)nie                                              -0

5.Lubisz słuchać walkmana :

a) wtedy gdy masz czas     -10

b) bardzo często                           -5

c) nieustannie                               -0

6. Urządzasz przyjęcie urodzinowe :

a) muzykę słyszą tylko twoi goście                      -10

b) muzykę słychać w całym domu                        -5

c) włączasz na pełny regulator muzykę -0

7. W ferworze walki sportowej :

a) próbujesz opanować swoje emocje                   -10

b) zwracasz uwagę by nie zakłócać                      -5

c) głośno walczysz o zwycięstwo                         -0

8. Lubisz jeździć na motocyklu :

a) z tłumikiem                                                          -10

b) czasami głośno dla fantazji                                 -5

c) z dużym hałasem                                                 -0
9. Wracasz z dyskoteki w gronie kolegów :

a) spokojnie                                             -10

b) uciszasz kolegów                                -5

c) kontynuujesz głośną zabawę   -0

10. Na spacer do lasu pójdziesz posłuchać :

a) głosu przyrody                               -10

b) walkmana                                      -5

c) radia                                               -0

0-30       Lekceważysz podstawowe zasady współżycia w grupie .

Dla własnego zdrowia powinieneś zmienić swoje upodobania i tryb życia.

    1. Sporo już wiesz o właściwym postępowaniu. Musisz jednak częściej zastanawiać się co sadzą o twoim zachowaniu inni. Zapamiętaj, że hałas zawsze przeszkadza ludziom.

65-100    Gratuluję. Twoja wiedza i zachowanie jest właściwe , zgodne

z ogólnie przyjętymi normami. Dostrzegasz zagrożenie hałasem próbujesz rozwiązać ten problem


