3109


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 14.01.2009 - środa

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.

Temat dziennego ośrodka pracy: Obowiązki w rodzinie.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, środki dydaktyczne: kolorowe kartki, flamastry, białe kartony, kolorowe kredki, plansze, karty pracy, wiersz Jerzego Jesionowskiego „ Krasnoludki”.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza „Krasnoludki” Jerzego Jesionowskiego jako wprowadzenie do lekcji.

Krasnoludki

Dobrze - nie mówiąc nikomu -

krasnoludai chować w domu.

Krasnal nie kosztuje drogo.

Mieszka sobie pod podłogą,

zjada resztki, jest układny:

kłopotów z nim nie ma żadnych.

Za to zawsze - w dzień i w nocy -

gdy potrzeba nam pomocy,

krasnal - chociaż skrzat nieduży -

chętnie każdemu usłuży:

poprzyszywa nam guziki,

oczyści rano buciki,

ogień pod kuchnią rozpali,

czuwa, byśmy nie zaspali,

pomoże włożyć ubranie,

poda do stołu śniadanie,

Znajdzie nóż, nakroi chleba,

Sól przyniesie, jeśli trzeba,

zamiecie, podleje kwiaty,

powynosi śmieci z chaty,

zmyje kubki i talerze,

brudną bieliznę upierze -

od świtu do późnej nocy

nie odmówi nam pomocy.

  1. Rozmowa na temat treści wiersza kierowana pytaniami:

- O czym mówi wiersz?

- Jakie czynności wykonywały w domu krasnoludki?

  1. Określenie, kto i dlaczego wykonuje określone czynności i prace w domu.

  1. Zapisanie na kolorowych kartkach poszczególnych czynności (jedna czynność na jednej kartce). Uczniowie zapisują wymienione czynności na kartkach.

  2. Określenie, jakie czynności najczęściej dzieci wykonują w domu.

Dzieci przypinają karteczki na „rybim szkielecie”zgrupowanie największej ilości kartek pozwoli określić jakie czynności wykonują dzieci najczęściej.

- Jakie prace najchętniej wykonujecie w domu?

- Czy są to wasze ulubione czynności?

- Dlaczego właśnie wam rodzice powierzyli wykonywanie tych obowiązków?

  1. Zabawa dramowa.

Wskazane przez nauczyciela dziecko wychodzi na środek klasy, ruchem i gestem pokazuje określoną czynność. Pozostałe dzieci odgadują, jaką czynność pokazuje wybrane dziecko. To dziecko, które pierwsze odgadnie czynność, wychodzi na środek i prezentuje swoją propozycję itd..

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

  2. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Odczytanie zdań, przepisanie ich do zeszytu.

Wszyscy w domu wykonujemy określone czynności.

Kiedy posprzątamy dom, mieszka się w nim zdrowo i przyjemnie.

  1. Ćwiczenia matematyczne:

Przeliczania elementów 1-9, na konkretach. Rozwiązywanie zadania tekstowego.

Dzieci odkurzyły 9 książek na pierwszej półce i 8 książek na drugiej półce.

Policz, ile książek dzieci odkurzyły razem?

Pomaluj starannie książki.

III Ekspresja

  1. Wykonanie pracy plastycznej pt.: „ Pracowita ręka”

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

- Co działoby się gdybyśmy zaprzestali wykonywać swoje obowiązki?

  1. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  2. Pożegnanie z dziećmi.

 

Dzieci odkurzyły 9 książek na pierwszej półce i 8 książek na drugiej półce.

Policz, ile książek dzieci odkurzyły razem?

Pomaluj starannie książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci odkurzyły 9 książek na pierwszej półce i 8 książek na drugiej półce.

Policz, ile książek dzieci odkurzyły razem?

Pomaluj starannie książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci odkurzyły 9 książek na pierwszej półce i 8 książek na drugiej półce.

Policz, ile książek dzieci odkurzyły razem?

Pomaluj starannie książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


