Zajęcia integracyjno - ruchowe z elementami metody Weroniki Sherborn
Konspekt zajęć otwartych dla rodziców
Cele:
- Kształcenie motoryki w zakresie siły i zwinności,
- Utrwalanie wiedzy o podstawowych częściach ciała,
- Kształcenie płynność ruchów i poczucia rytmu,
- Wzmacnianie wytrzymałości i fizycznej,
- Wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka,
- Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej,
- Doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
- Współpraca dzieci z rodzicami oraz z rówieśnikami,
- Reagowanie na sygnały,
- Nabieranie wiary we własne możliwości,
- Rozwój poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie i partnera,
PRZEBIEG:
1.Dzieci wchodzą do sali w rytmach piosenki „Kolorowy deszcz”
2.Powitanie - dzieci i rodzice witają się poszczególnymi częściami ciała: łokciami , kolanami , uszami , brzuchami, plecami, stopami.
3.Zabawa „ Przedstaw się” - dzieci siedzą w kręgu wraz z rodzicami i nauczycielką, kolejno przedstawiają siebie i swojego rodzica. Na sygnał nauczyciela wszyscy głośno wypowiadają jednocześnie swoje imię.
4.Zabawa „Lustro” - Dzieci i rodzice siedzą na przeciwko siebie. Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, a dziecko to naśladuje. Po chwili następuje zamiana ról.
5.„Samolot”- zabawa ruchowa do muzyki.
6.Zabawa „Prowadzenie ślepca” z torem przeszkód - dziecko zamyka oczy, a rodzic prowadzi go głosem po sali, tak aby pokonać leżące przeszkody.
7.Dzieci będą reagować na sygnał wzrokowy: dzieci zamienią się w „niedźwiedzie” - czarne koło maszerują na czworaka, „wiewiórki” - pomarańczowe koło, dz. wykonają skoki obunóż, „motylki” - żółte kolo, dz. naśladować będą lot motyla.
8.Zabawa w kole z piłką- dzieci będą odpowiadać na pytanie: Co najbardziej lubisz robić z mamą i tatą? - mówią te dzieci które mają piłkę.
9.Zabawa „Duży tunel” - rodzice klękają tworząc tunel, jeden za drugim, a dzieci przechodzą na czworakach w tunelu.
„Mały tunel” - dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie chwytają się za ręce tworząc tunel rodzice przechodzą pod tunelem.
10.„Skała” - rodzic w siadzie skulnym, a dziecko próbuje go przesunąć plecami , potem zmiana ról.
11.Zabawa ruchowa do piosenki „Żabki i bocian.”
12.Zabawa „ Mrówki”. Noszenie na głowach woreczków, pokonując slalom z ustawionych pachołków.
13.Pożegnanie- dzieci i rodzice pożegnają się poszczególnymi częściami ciała: łokciami , kolanami , uszami , brzuchami, plecami, stopami, tak ja na powitanie
14.Nagrodzenie dzieci medalami za zgodną zabawę.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-6 LETNICH Z WYKORZYSTANIEM METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE I PEDAGOGIKI ZABAWY.
Prowadząca: Piekarczuk Dorota
Integralny ośrodek tematyczny: Dbajmy o Ziemię - Ekoprzedszkolaki.
Temat zajęć: „Ekologiczny przedszkolak” - zabawy muzyczno - ruchowe prowadzone metodą pedagogiki zabawy oraz zabawy prowadzone metodą ruchu rozwijającego W. Sherborn.
Cele główne: Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny. Poznanie sposobów dbania o Ziemię.
Cele operacyjne (dziecko):
- Potrafi współpracować z partnerem;
- Umie słuchać i wykonać stawiane mu zadania;
- Potrafi określić sposoby dbania o Ziemię;
- Umie wyjaśnić co to jest recykling;
- Wie dlaczego powinniśmy żyć ekologicznie;
- Potrafi wykonać zadanie w karcie pracy.
Metody:
-ruchu rozwijającego W. Sherborn;
-Pedagogiki zabawy;
-zadań stawianych dziecku, pokaz, objaśnienie,
Formy pracy:
-indywidualna,
-grupowa,
-zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyty z muzyką, emblematy zwierząt, śmieci i kosze z napisami plastki-makulatura-szkło, maszyna z kartonowego pudła, chusta KLANZA, podgrzewacz i świeczki z olejkiem zapachowym- zapach leśny, karta pracy dla dzieci, zestaw obrazków dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie grupy
Przywitanie zabawą muzyczno-ruchową „Ja i ty” nr 10 Rymowane zabawianki, masarzyki i kołysanki. (aneks 1)
Zabawa muzyczno-ruchowa „Wesołe koło” nr12 Gimnastyka smyka (aneks 2)
2. Opowieść ruchowa (rozdanie emblematów )
„Czarowanie, bajbajanie... niech się każdy ......... stanie (wymieniamy poszczególne zwierzęta: wiewiórką, kukułką, lisem).
Daleko, daleko w gęstym lesie wiaterek taką nowinę niesie. Pewnego dnia do lasu przyszły dzieci, a że głodne i znużone były to siadły na zielonej polanie i się posiliły. Zajadały kanapeczki, ciasteczka i cukiereczki, popijały soczkiem, potem chusteczką buzie powycierały. Dzieci smacznie zajadały, ale chusteczki na trawę powyrzucały, papierki foliowe w trawie zostały, komiksy i butelki szklane po soczkach po drzewkiem zostały.
Jak to zwierzęta zobaczyły to tak do siebie mówiły: Oj niedobrze, oj nieładnie dzieci źle postąpiły, ależ nabałaganiły. Kto posprząta, kto naprawi te szkody tak niedobre ojjj niedobre dla przyrody.
Tak zwierzęta narzekały i same sprzątały. Podreptał lis, pozbierał butelki szklane po sokach, wrzucił do kosza zielonego - szkło podpisanego.
Poleciała kukułka, pozbierała papierki kolorowe, wrzuciła do kosza żółtego - plastik podpisanego.
Przyskakała wiewiórka, pozbierała komiksy, wrzuciła do kosza niebieskiego - makulatura podpisanego.
/Dzieci z np. plakietką lisa wrzucają szklane butelki do odpowiedniego kosza itd./
Od tej pory porządek wszędzie, wiatr dobrą nowinę niesie że czysto w lesie.
W lesie było czysto, ładnie, zwierzęta wesołe były a drzewa wesołą szumiącą piosenkę nuciły.
Zwierzęta się zmęczyły, na odpoczynek zasłużył, do drzemki na trawie się ułożyły.
Pamiętaj przedszkolaku szanuj przyrodę, te cenne dary: czysta woda, gleba, powietrze są po to żebyś zdrowy był i w zdrowym otoczeniu żył”.
Zabawa muzyczno-ruchowa „Rączki dwie, nóżki dwie” nr 1 Gimnastyka smyka (aneks 3),
3.„Zaczarowana maszyna” /Nauczyciel wkłada do pudełka z „przyciskami”-maszyna do recyklingu. Wkłada do maszyny np. butelkę i papierki plastikowe i po naciśnięciu przycisków maszyna pracuje a nauczyciel wyciąga z drugiej strony rzecz „wyprodukowaną” w trakcie recyklingu. Taką sama czynność robi w przypadku szkła i papieru./
Zabawy metodą ruchu rozwijącego W. Sherborn.
4.Świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni
Zabawa „Moje-twoje”
/Dzieci siedzą z dorosłymi w kole. Wszyscy naśladują się nawzajem, wykonując polecenia nauczyciela np. zrób śmieszną minę, zrób groźną minę, zrób wielkie oczy, dotnij językiem nosa/brody, zwiń język w trąbkę, unieś rękę do góry, postukaj stopami w podłogę, wystukaj rytm o kolana itd./
Zabawa „Drewniane belki”
/Dzieci kładą się w rzędzie obok siebie na brzuchu, dzieci ustawiają się w rzędzie, by następnie przeczołgiwać się po pośladkach i udach leżących (bez pomagania sobie kolanami).
Zabawa „Tunele w lesie”
/Podział jak poprzednio. Jedynki robią tunel a dwójki przechodzą. Następnie zmiana./
5. Relacja „z”
Zabawa „Masarzyki-pisarzyki” muzyka i słowa z Rymowane zabawianki ...nr 18
(aneks 4)
/Dzieci w parach. Według instrukcji nauczyciela dzieci robią koledze leżącemu na
brzuchu masarzy. Następnie zmiana partnerów/
Zabawa „Walcowanie papieru w fabryce recyklingu”
/Dzieci podzielone na grupy paroosobowe. Jedno z dzieci kładzie się na innych dzieciach leżących na brzuchu. Dzieci kołyszą się na boki. Wymiana kolegów/.
6. Relacja „przeciwko”
Zabawa „Spychacz”
/Dzieci w parach plecami do siebie. Jedno dziecko próbuje przesuwać kolegę do przodu korzystając z rąk, nóg. Zmiana ról./
Zabawa „Twierdza”
/Grupa dzieci stoi w zwartym kręgu, trzymając się pod ręce (tworzą „twierdzę”). Kilkoro dzieci stoi na zewnątrz twierdzy. Na sygnał prowadzącego dzieci próbują przedostać się do środka kręgu- twierdzy/.
7. Relacja „razem”
Zabawa „Piłowanie drewna”
/Dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie w rozkroku, trzymają się za ręce. Dzieci na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce/.
Zabawa „Plecami do siebie ważymy”
/Dzieci stoją tyłem do siebie trzymając się pod łokcie. Partnerzy, na przemian, przerzucają ciężar ciała z jednej osoby na drugą, pochylając się w przód wy tył/.
8. Zabawa na zakończenie
Zabawa „Wędrówka śmieci” /Wrzucamy po kolei śmieci na chustę, zadaniem dzieci jest określenie czy to plastik, papier, a następnie posegregowanie do właściwych koszy/.
Zabawa „Gonimy kolory”
/Dzieci wybierają kolor, siadają na kolorze chusty Klanza, Wspólnie mówią wierszyk:
Pada deszczyk, świeci słońce
Tysiąc kolorów jest na niebie
Tęczę podziwiają dzieci
Jeden kolor jest dla ciebie.
W tym czasie, gdy wiersz jest mówiony, jedno z dzieci okrąża koło i wymienia jakiś kolor po wierszu. Te osoby, które siedzą na wybranym kolorze przez dziecko wstają i próbują zająć miejsce ponownie.
Zabawa muzyczno-ruchowa „Bęc” Rymowane zabawianki... nr 15 (aneks 5)
9. „Segregujemy co dobre a co złe” /dzieci siedzą przy stolikach każde dziecko dostaje zestaw obrazków /ilustracje przedstawiające przeciwstawne zachowania ekologiczne. Zadaniem każdego z dzieci jest posegregować obrazki pasujące do czystej ziemi-zachowanie ekologiczne, zanieczyszczonej ziemi-zachowane nieekologiczne/. Uzasadnianie swojego stanowiska dlaczego taki jest układ obrazków przedstawiających co możemy robić dla środowiska aby było czyste.
„Sprawdź co wiesz”/dzieci dostają karty pracy, gdzie zadaniem dzieci jest segregacja do odpowiedniego kosza śmieci-rysunków/
10. Dzielenie się wrażeniami i określania swojego samopoczucia po zajęciach /„Zoom”/
Aneks
1. „Ja i ty” nr 10 Rymowane zabawianki, masarzyki i kołysanki. (aneks 1)
najpierw ja potem ty, my i wy i oni
chce powitać się dziś z wami i pięknie pokłonić
jestem ja jesteś ty, my i wy i oni
każdy lubi mieć kolegę
cześć podajmy dłonie
mówię ja mówię ty, my i wy i oni
pobawimy się przyjemnie w naszym miłym gronie
ide ja idziesz ty, my i wy i oni
długa droga jest przed nami
razem kroczmy po niej
teraz ja teraz ty, my i wy i oni
do przyjaźni warto wszystkich piosenka nakłonić
teraz ja teraz ty, my i wy i oni
do przyjaźni warto wszystkich piosenką nakłonić
2. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wesołe kółeczko” nr12 Gimnastyka smyka (aneks 2)
Stajemy wszyscy w kole
Łapiemy się za ręce
Skaczemy jak najwyżej
Kucamy jak najprędzej
Za ręce się łapiemy
Jak żabki w przód skaczemy
A teraz już kucamy x2
Jak raki powracamy
Języki wystawiamy i szybko je chowamy
A teraz dla ochłody liżemy zimne lody
Stoimy na podłodze tylko na 1 nodze
Podskok teraz znów zmiana
Ktoś przypomina bociana?
3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Rączki dwie, nóżki dwie” nr 1 Gimnastyka smyka (aneks 3).
Mam dwie rączki, nóżki dwie
Robię nimi to co chcę
Mogę klaskać mogę tupać x2
Mogę nimi rytm wystukać
Na bok rozkładam ręce
I w prawą stronę się kręce
A teraz chwilę ochłonę
I wiruję w drugą stronę
Krok do przodu i dwa w bok
przed siebie długi skok
zamykam oczy i kucam udaje że piłkę rzucam
skaczę sobie jak żabka
i zrywam z drzewa jabłka
pełzam po ziemi jak żmija
zygzakiem wszystko omijam
klaszcząc kręcę się w koło
i śmieję się wesoło
kładę ciało na podłogę
oddycham mocno jak mogę
Leże sobie na łące
Liczę kwiatki pachnące
Teraz noskiem wącham je
Ach och głośno się zachwycam
4. Zabawa „Masarzyki-pisarzyki” muzyka i słowa z Rymowane zabawianki ...nr 18 (aneks 4)
„Rysowanka”nr 18
Na pleckach narysuje słoneczko kwiatuszek serduszko
Po rączkach raczki wędrują leciutko je podszczypują
Na pupci powstanie drabina, już strażak się niej wspina
Po nóżkach wiją się rzeczki i chodzą szczypaweczki
Po stópkachjedzie walec
Czy mam rysować dalej?
A na twoich pleckach zasadzimy kwiatki
Zrobimy tu na nich 2 piękne rabatki
Wyrywamy chwasty na bok je zgrabimy
Robimy dołeczki cebulki sadzimy
Dołki zasypujemy ziemię przykryjemy
A teraz ogródeczek cały podlejemy
A w tym ogródeczku jesteś nasz skarbeczku
Dla mamy i taty
Najpiękniejszy kwiatek
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Bęc” Rymowane zabawianki... nr 15 (aneks 5)
Po łące po łące skakały zające
Kic kic kic tralala i na łąkę bęc
W kałuży w kałuży żabka się zanurzy
Hop hop hop tralala i w kałużę bęc
W bardzo małym stawie z rybką się pobawię
Plum plum plum tralala i do stawu bęc
Po trawie po trawie chodziły pawie
Szur szur szur tralala i na trawę bęc
Na dużej polanie owca je śniadanie
Chrup chrup chrup tralala i na polanę bęc
Turniej sportowy
Piknik 2010r.
Cel ogólny:
- Propagowanie idei godnego współzawodnictwa podczas turnieju sportowego.
Cele szczegółowe:
- czerpanie radości z wykonywanych zadań w zespole,
- poznanie reguł obowiązujących w grze i zabawie, podporządkowanie się nim,
- uczenie umiejętności właściwego reagowania na przegraną, gratulowanie wygranej drużynie zwycięskiej,
- uczenie się unikania kłótliwości w kontaktach z innymi,
- zwracanie uwagi na bezpieczeństwo przy wykonywaniu ćwiczeń.
Środki dydaktyczne:
Szarfy, małe piłeczki, krążki, materace, woreczki, lina, pojemniki od klocków, długopisy, dyplomy, nagrody dla uczestników.
Przebieg zajęć:
1. Podział uczestników na cztery drużyny wręczenie drużyną odpowiedni kolor szarf.
o I drużyna - kolor czerwony
o II drużyna - kolor żółty
o III drużyna - kolor zielony
o IV drużyna - kolor niebieski
2. Przystąpienie do uroczystego ślubowania. Powtarzanie słów za prowadzącą:
„Ślubujemy, że będziemy wykonywali wszystkie konkurencje dokładnie.
ŚLUBUJEMY!
Ślubujemy, że będziemy przestrzegać wszystkich zasad.
ŚLUBUJEMY!
Ślubujemy, że naszej zabawie będzie towarzyszyła radość i wzajemna serdeczność.
ŚLUBUJEMY!
3. Rozpoczęcie wyścigów
- Bieg do wyznaczonego miejsca i przeciąganie przez siebie szarfy.
- Bieg z piłką położoną na krążku, slalom między pachołkami.
- Ciągnięcie dziecka na materacu.
- Rzut do celu piłką.
- Tunel z piłką
- Bieg z woreczkiem na głowie.
- Przeciąganie liny.
4. Po zakończeniu konkurencji - jury podlicza punkty
5. Wręczenie dyplomów i nagród za zajęcie I, II , III i IV miejsca
6. Podziękowanie za wspólną zabawę.
CEL HOSPITACJI: Organizacja ukierunkowanej aktywności dzieci
w ogrodzie przedszkolnym.
CELE ZAJĘCIA:
- Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną
- Zachęcanie do uczestnictwa w grach i zabawach sportowych
- Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego znoszenia stresów i porażek
PODSTAWA PROGRAMOWA:
1/2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
5/1 dba o swoje zdrowie;
5/3 jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości
5/4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
6/1 wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
METODY:
- aktywna działalność dziecka;
- pokaz;
FORMY:
- grupowa,
- zespołowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- gazety
- lina
- woreczki
- hula-hop
- jeżyki
- piłka
- krążki
- szarfy
- nagrody (odznaki)
LITERATURA:
Josef Griesbeck „Zabawy uczące współzawodnictwa i wygrywania”
Internet
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawy wprowadzające:
- „Baba Jaga Patrzy”
- „Ziemia, woda, powietrze” - dzieci stoją w rozsypce, gdy nauczycielka krzyknie nazwę jakiegoś zwierzęcia, dzieci muszą przyjąć natychmiast odpowiednią postawę ciała, np.: żaba (woda) -wszyscy kucają, jaskółka (powietrze) - wszyscy wyciągają ręce do góry, niedźwiedź (ziemia) - wszyscy stoją wyprostowani.
2. Podział dzieci na grupy z użyciem szarf.
3. „Turniej sportowy”:
- „Papierowa awantura” - nauczycielka rozkłada linę, dzieci w grupach ustawiają się po obu stronach liny. Każda grupa dostaje tyle samo papieru i ugniata papierowe kule. Jeżeli wszystko jest gotowe dzieci rozpoczynają obrzucanie się kulkami. Po upływie minuty zabawa zostaje przerwana. Zwycięską grupą jest ta, która ma na swoim polu mniej kulek.
- „Bieg czasu” - dzieci ustawiają się w dwóch grupach jeden za drugim. Zadaniem każdego uczestnika jest bieg z woreczkiem w dłoni do hula-hop, wrzucenie do niego woreczka i szybki powrót. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.
- „Stonoga” - uczestnicy w dwóch grupach ustawiają się jeden za drugim, tworząc stonogę, obejmują się przy tym za biodra. Sztuka polega na tym, aby harmonijnie poruszać się do przodu. Wygrywa drużyna, która szybciej okrąży jeżyka i wróci na miejsce.
- „Slalom z piłką” - dzieci stoją w dwóch drużynach jeden za drugim. Ich zadaniem jest przebiec slalomem pomiędzy jeżykami kopiąc piłkę i wrócić na miejsce. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.
- „Tor przeszkód” - zadaniem każdego zawodnika w drużynie jest przeskakiwanie z nogi na nogę po krążkach, następnie przejście przez szarfę i powrót po linii prostej na miejsce. Wygrywa ta drużyna, z której wszyscy zawodnicy jak najszybciej wykonają zadanie.
4. Zabawa uspokajająca:
- „Ostatni ukłon” - wszyscy gracze ustawiają się w kręgu w taki sposób, aby powstał krąg wewnętrzny i zewnętrzny. Po danym znaku startu, wszyscy kłaniają się stojącemu naprzeciwko partnerowi i w ten sposób żegnają się ze sobą. Uczestnicy w kręgu zewnętrznym idą w lewo, a z kręgu wewnętrznego idą w prawo. Na hasło „Partner” wszystkie pary w kręgu powinny znów się odnaleźć i przykucnąć.
5. Podsumowanie zajęć i wręczenie dzieciom odznaczeń „Sportowca roku”.
PRZEDSZKOLNE SPORTOWE ZMAGANIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA
1.06 . 2010
Spotkanie wszystkich grup przedszkolnych z udziałem rodziców.
CEL SPOTKANIA:
rozwijanie pozytywnych relacji między dziećmi, rodzicami , wychowawcą
interakcje wszystkich dzieci i rodziców poprzez zabawę
rozwijanie aktywnego wypoczynku poprzez zabawę , ćwiczenia gimnastyczne , gry zespołowe
stwarzanie okazji do współpracy w grupie i ukazywanie wartości kontaktów przyjacielskich i rodzinnych
wyrabianie umiejętności współpracy w grupie , podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów
wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji w zabawach , grach zespołowych
POMOCE”
piosenki o tematyce zdrowotnej, wiersze J. Brzechwy - „ Brudas” , „Mucha”, „ Natka Szczerbatka”, „ Żaba”, „ Katar”, wiersz J . Tuwima „ List do dzieci”,
wiersz T. Kubiaka „ Wilk u dentysty”
hasła , plakaty o tematyce zdrowotnej , przygotowane przez poszczególne grupy,
chusta animacyjna, sprzęt sportowy( piłki , woreczki , szarfy, krążki)
kolorowe balony,
owoce ( np. jabłka, banany) jako nagroda za udział w zabawie
„medale” emblematy kolorowych jabłek dla wszystkich uczestników zabawy,
owoce na sałatkę owocową , sok owocowy
kolorowa kreda,
prace plastyczne na wystawę „ Jak być zdrowym”, „Moja rodzinka żyje zdrowo”
PRZEBIEG ZABAWY
1.Powitanie uczestników zabawy .
2. Prezentacja haseł, plakatów, piosenek o tematyce zdrowotnej przygotowanych przez poszczególne grupy
3. Inscenizacje wierszy J Brzechwy, J. Tuwima, T. Kubiaka przygotowanych przez starszaki , średniaki
4. Przedstawienie śmiesznego, zdrowego „ jadłospisu” na Dzień Dziecka wymyślonego wspólnie przez rodziców , dzieci i wychowawczynie-
5. Propozycje zabaw :
układamy puzzle „ Co sprzyja zdrowiu”
kto narysuje więcej owoców i warzyw,
zgaduj- zgadula „ na zdrowie”
wypij sok owocowy przez rurkę,
narysuj jabłko z zawiązanymi oczami
PROPOZYCJE ZABAW SPORTOWYCH
bieg po wyznaczonym torze , przełożenie szarfy i powrót na swoje miejsce,
przemarsz z woreczkiem na głowie po wyznaczonym torze
podskoki w parach z balonem
która drużyna wyzbiera najwięcej piłek w wyznaczonym czasie
„sanki” rodzic ciągnie dziecko na kocyku (sala gimnastyczna) lub niesie na plecach
na wyznaczone miejsce( ogród przedszkolny),
„tunel” - rodzice i dzieci tworzą tunel trzymając się za ręce, ostatnia para trzymając piłkę przechodzi na początek , podaje piłkę górą do końca rzędu i następna para przechodzi przez tunel
hokejowy slalom- popychanie kartonu laskami gimnastycznymi
skaczące rodzinki- trzymanie piłki między kolanami - podskoki na wyznaczone miejsce
która drużyna lepsza- przerzucanie balonów na pole przeciwnika
przebijanie balonów - konkurencja dla rodziców i nauczycielek- balon przyczepiony z tyłu, każdy uczestnik próbuje przebić szpileczką balony pozostałym uczestnikom zabawy
bieg „rodzinny” - uczestnicy trzymają się za ręce, pokonują wyznaczoną trasę, która drużyna wykona to szybciej - wygrywa
„ubieramy się”, bieg do słupka nakładanie spódnicy, bieg do rzędu ,ściąganie spódnicy, oddawanie jej koledze , który biegnie do słupka , zdejmuje ją i wraca do drużyny
Nagrodą za udział w zmaganiach sportowych będą owoce-jabłka lub banany.
Na zakończenie zabawy wręczenie wszystkim uczestnikom „ jabłuszkowych” medali
DODATKOWE PROPOZYCJE
smakowanie sałatki owocowej zrobionej wcześniej przez dzieci i rodziców
wystawa prac plastycznych „ Jak być zdrowym”, „Moja rodzinka żyje zdrowo”
rysowanie kolorową kredą
zabawy z chustą animacyjną
malowanie „zdrowej buzi”
Bawimy się razem”
Zabawy integracyjne z elementami metody Ruchu Rozwijającego
Weroniki Sherborne - zajęcia otwarte dla rodziców.
Prowadząca: Marta Komsta
Data: 19 maja 2010 r.
Temat: „Bawimy się razem”
Grupa: dzieci 3 i 4 - letnie
Cele:
- rozwijanie kontaktów i porozumienia się poprzez ćwiczenia ruchowe
i masażyki,
- kształtowanie umiejętności współdziałania i partnerstwa,
- rozwijanie twórczej wyobraźni.
Forma:
- zajęcia zorganizowane z całą grupą
Metody pracy:
- Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne,
- słowne,
- oglądowe (pokaz),
- praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
- tekst masażyku dla rodziców,
- podkład muzyczny do zabawy ruchowej „Stonoga”,
- szablony okrągłych „buziek”,
- różnokolorowe koła,
- elementy do uzupełniania postaci stonogi (nogi, ogon, głowa)
- kolorowa bibuła,
- klej.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie zaproszonych gości:
Dzieci i rodzice tańczą w kole (raz w jedną, raz w drugą stronę), trzymają się za ręce i wspólnie śpiewają piosenkę do melodii „Panie Janie”.
Mamo, Tato,
Mamo, Tato,
Witamy Was!
Witamy Was!
Wszyscy Was kochamy,
Wszyscy Was kochamy,
Na zabawę czas!
Na zabawę czas!
2. Zabawa ruchowo - muzyczna przy piosence „Stonoga”.
Dzieci i rodzice ustawiają się gęsiego w kole. Ilustrują ruchem treść i przebieg
piosenki.
3. Masażyk według Weroniki Sherborne.
Rodzice i dzieci dobierają się w pary. Dziecko leży na brzuchu, rodzic wykonuje masaż zgodnie ze słowami wiersza:
Tak piszemy list do Cioci: A...B...C...kropka A...B...C...przecinek (lekkie uderzanie opuszkami palców)
Tutaj płynie rzeczka (całą dłonią wzdłuż kręgosłupa)
Tu przeszła pani w szpileczkach (palce wskazujące uciskają sztywno)
Potem przeszło stado słoni (ugniatanie dłońmi ułożonymi w łódeczkę)
A za nimi stado koni (stukanie pięściami)
Potem przeszła szczypaweczka (lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa)
Zaświeciły dwa słoneczka (okrężny masaż łopatek)
Spadł drobniutki deszczyk (lekkie uderzanie palcami)
Czy poczułeś dreszczyk? (dotykanie szyi)
4. „Stonoga” - naklejanie kolorowych kół na brystol, uzupełnianie postaci stonogi wyciętymi elementami (nogi, głowa, ogon). Wykonanie trawy, słońca oraz nieba z kolorowej bibuły.
5. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę.
Rodzice i dzieci uzupełniają „buźki” adekwatnie do wrażeń wyniesionych z zajęć (uśmiech lub niezadowolenie).
Temat zajęć: „Gimnastyka ważna sprawa dla nas dzieci to zabawa” -- wykorzystanie metod
i form rozwijających zainteresowania ruchowe dzieci.
Cel ogólny:
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka;
- kształtowanie poczucia akceptacji samego siebie;
- wyczucie własnego ciała;
- rozwijanie sprawności ruchowej;
- kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem;
- zachęcanie do wspólnej zabawy;
Cele szczegółowe (operacyjne):
Dziecko:
- kontroluje własne zachowanie;
- współdziała w grupie;
-swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania;
-współpracuje z partnerem;
- akceptuje siebie i innych;
- odczuwa radość ze wspólnej zabawy;
- odczuwa odprężenie fizyczne i psychiczne;
- rozwija umiejętność relaksowania się.
Metody:
- metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne;
- elementy metody P.Dennisona;
- metoda relaksu stopniowego wg Jacobsona;
- masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz;
- ćwiczenia oddechowe jogi.
Forma:
- zajęcie z całą grupą;
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z muzyką relaksacyjną, treść masażyku relaksacyjnego, wg M. Bogdanowicz,, treść opowieści ruchowej.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Zabawy ruchowe na powitanie:
- Wszyscy są, witam was
Już zabawę zacząć czas,
Jestem ja, jesteś Ty,
Raz, dwa, trzy.
- Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto, ręce w górze.
Schyl się w prawo, schyl się w lewo -
Tak się w lesie chwieje drzewo.
- Poranna gimnastyka:
Prawą nogą wypad w przód
I rączkami zawiąż but,
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
W miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rączek w tył, do przodu
I rannego nie czuć chłodu.
- Ludzie do ludzi:
Dzieci witają się w parach wskazanymi przez nauczyciela częściami ciała, np. głowami, rękami, nosami, itp.
Część główna:
Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała:
Rozgrzewamy nasze ciało:
• Leżenie na plecach i jazda po podłodze;
• Ślizganie się na brzuchu po podłodze;
• Siedząc, kręcenie się w kółko na pośladkach;
• Przeciąganie się i kulenie jak kotek - dzieci leżą na podłodze, na hasło „przeciągamy się” dzieci wyciągają się szeroko jak tylko mogą, na hasło „tulimy się” dzieci tulą się jak kotki;
• Relaks przy muzyce - w rytm muzyki tańczą kolejno wskazane przez nauczyciela części ciała: oczy , nos, uszy ręce, nogi, głowa, ramiona, biodra, całe ciało.
Ćwiczenia „z” w parach:
• „Lustro” - dzieci w parach siedzą naprzeciwko siebie, jedno z dzieci wykonuje dowolne miny i gesty drugie stara się je naśladować; zmiana ról;
• „Dywan” - zwijamy i rozwijamy dywan. Jedno z dzieci leży na podłodze, drugie stara się je turlać w różne strony; zmiana ról;
• „Mostek” - jedno dziecko robi mostek, a drugie obchodzi je na czworakach, przechodzi pod, nad, dookoła; potarzamy to kilka razy, następnie zmiana ról;
• Masaż relaksacyjny wg M. Bogdanowicz :
Tędy przeszły słonie,
Potem biegły konie,
Szczypaweczka przeleciała,
Myszka ją dogonić chciała,
Zza kamienia pełznie żmija,
O, o, o już kamień omija,
Myszka jej się wystraszyła,
Tu wskoczyła, tam się skryła,
Tu wskoczyła, tam się skryła.
Ćwiczenia „przeciwko” w parach:
• „Kłębek włóczki ” - jedno dziecko zwija się w kłębek, drugie stara się je rozwinąć; zmiana ról;
• „ 0dklejanie od podłogi”- jedno z dzieci mocno „przykleja się”(smaruje całe swoje ciało klejem ) do podłogi, drugie stara się je oderwać; zmiana ról;
• „Siłacze” - dzieci siadają naprzeciw siebie i przepychają się stopami;
• Relaks - swobodne oddychanie.
Ćwiczenie oddechowe - oddech balonowy - pompujemy brzuszkowe balony!
Dz. kładą się na plecach, uginają nogi w kolanach, a stopy opierają o podłogę. Ręce układają wzdłuż ciała z dłońmi na podłodze. Wolno wciągają powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa wzdymają się (lekko unoszą) jak balon napełniony powietrzem. Wypuszczają powoli powietrze przez nos. Brzuch i klatka piersiowa opadają jak balon, z którego wypuszczane jest powietrze.
Oddychanie tą techniką wzmacnia płuca i system oddechowy, zwiększa ilość bezpośrednio wentylowanych pęcherzyków płucnych. Ma regulujący wpływ na czynność serca i układ nerwowy. Wpływa korzystnie na pracę narządów jamy brzusznej. Daje uczucie wyciszenia.
Ćwiczenia „razem”:
• „Waga”- dzieci chwytają się w parach za ręce i na przemian wykonują przysiady; zmiana rół;
• Zabawa w „złap za” - w rytm muzyki dzieci poruszają się po sali na hasło nauczyciela chwytają za np. kolano, łydkę kolegi, głowę, prawe ucho itp.
• „Myjnia samochodowa” - dzieci tworzą tunel na kształt myjni samochodowej. Inne dzieci przechodzą powoli środkiem tunelu a pozostałe starają się je jak najdokładniej "umyć" własnymi rękoma - tak jak myjnia myje samochód.
• Relaks wg Jacobsona
Dz. kładą się na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała i dłońmi odwróconymi do góry. Stopy rozchylają na zewnątrz. Zamykają oczy. Poczynając od stóp, najpierw napinają, potem relaksują każdą część swego ciała (nogi, brzuch, ramiona, twarz). N. zwraca uwagę, by ćwiczenia przebiegały wolno. Dz. oddychają równo, miarowo i spokojnie. Wraz z każdym oddechem rozluźniają się coraz bardziej.
Teraz dzieci używają swojej wyobraźni i zamieniają się w różowe chmurki:
Dzieci nadal leżą na dywanie. Ciało mają ułożone luźno. Zamykają oczy, oddychają spokojnie i słuchają muzyki połączonej z opowiadaniem bajki.
A teraz wyobraźmy sobie, że jest ciepły, słoneczny dzień. Niech ci się wydaje, że leżysz na różowej chmurze. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura przytrzymuje ją w powietrzu. Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurą. Wieje lekki, chłodzący twoje skronie wiatr. Nad tobą w górze słońce rozlewa swe ciepłe, jasne promienie na cały świat wokół nas. Jest nam bardzo miło i przyjemnie. Chmura unosi cię, kołysze. Niesie w przestworza. Wsłuchujesz się w muzykę, która cię unosi, płyniesz. Wsłuchaj się w ciszę, wtop się w nią.
Stopniowo wracamy do rzeczywistości. Delikatnie poruszamy palcami rąk, powoli siadamy i głęboko oddychamy.
Zakończenie zajęć:
Podziękowanie dzieciom za wspólne zajęcia i pożegnanie grupy „Iskierką Przyjaźni” - miniastą, skaczącą, uśmiechniętą itp.
Temat kompleksowy: „Lubimy zabawy i sport.”
Temat dnia: „Znamy różne dyscypliny sportowe.”
Cele ogólne:
- Wiązanie opisu słownego z treścią obrazka.
- Wzbogacanie słownika nazwy dyscyplin sportowych.
- Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej.
- Wzbudzanie zainteresowania sportem.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:
- Dziecko rozumie znaczenie symboli oznaczających dyscypliny sportowe;
- Układa historyjkę obrazkową zgodnie z chronologią wydarzeń.
- Zna różne dyscypliny sportowe;
- Przestrzega reguł zabawy;
- Zna i rozumie przysłowia: „Sport to zdrowie” i „W zdrowym ciele, zdrowy duch” ;
- Poprawnie formułuje swoje spostrzeżenia;
- Buduje dłuższą wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym;
- Odzwierciedla w formie plastycznej własne doświadczenia;
Metody:
-słowna: rozmowa, żywego słowa, objaśnienia
-czynna: zadań stawianych do wykonania i kierowania działalnością dziecka
-oglądowe: pokaz
Formy:
Zbiorowe
Indywidualne
Środki dydaktyczne:
- Obrazki przedstawiające dzieci uprawiające różne dyscypliny sportowe, historyjka obrazkowa „Gra w piłkę nożną”;
- kredki, piłki, słupki, krążki.
- Wiersz M. Dobosz „Sport to zdrowie””.
Zagadnienia programowe:
-1. ( -2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;)
-3. (-3. uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;)
-4 (-2. grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;)
-8 (-3. tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
4. w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.)
-14. (-2. potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;)
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie wyliczanką:
"Gimnastyka to podstawa, to dla dzieci ważna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok".
2) Dyscypliny sportowe.
Przeglądanie obrazków, określanie co robią dzieci. Nadawanie imion dzieciom. Dzieci nazywają poszczególne dyscypliny sportowe i określają jakie akcesoria są potrzebne do i uprawiania.
3) Historyjka obrazkowa „Gra w piłkę nożną”.
Dzieci opowiadają co dzieje się na obrazkach. N. opowiada o jednym obrazku, dzieci odgadują o którym obrazku mówi N.. Układanie historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią wydarzeń.
4) Rozmowa „Mój ulubiony sport”.
N. wyjaśnia znaczenie przysłów: „Sport to zdrowie” i „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dzieci odpowiadają na pytania: Co to jest sport?, Dlaczego sport jest taki ważny?, Jaki jest mój ulubiony sport?. Budują samodzielnie wypowiedź opierając się na własnych doświadczeniach.
5) Wysłuchanie wiersza M. Dobosz „Sport to zdrowie”.
Sport, to zabawa.
Sport, to bardzo ważna sprawa.
Bo kto sportu nie uprawia,
Zdrowia, siły nie posiada!
Sportów wiele znamy przecież.
Więc do dzieła, drogie dzieci.
Piłka, narty, deskorolka,
To nie ważne!
Ważny ruch jest moi mili,
Byśmy wszyscy zdrowi byli.
6) Zabawa z piosenką „Rozgrzewka”.
Dzieci inscenizują ruchem tekst piosenki.
Raz, dwa, trzy, cztery,
skłon i przysiad,
skok i siad.
Dziś w przedszkolu gimnastyka,
każdy będzie rad.
Poruszymy wszystkie mięśnie,
przeciągniemy stawy,
żeby potem iść z ochotą
do innej zabawy.
Raz, dwa, trzy,
ćwiczę ja , ćwicz i ty.
7) Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Slalom z piłką”.
Dzieci podzielone na dwa zespoły ustawione są w rzędach, jedno za drugim. Zadaniem dzieci jest przetoczyć piłkę pomiędzy 4 słupkami okrążając ostatni. Drużyna, która zakończy jako pierwsza wygrywa.
.
8) Zabawa kształtująca koordynację wzrokowo-ruchową „Żut do kosza”.
Dzieci podzielone na dwa zespoły. Kapitanowie drużyn trzymają krążki, reszta dzieci kolejno trafia do krążka. Drużyna która zakończy zadanie jako pierwsza wygrywa. .
9) „Wycieczka rowerowa”.
Dzieci leżą na dywanie z uniesionymi nogami. Wykonują ćwiczenie „Rowerek”, raz powoli (jazda pod górkę), raz szybko (z górki).
10) „Skoki w dal”.
Dzieci ustawione są na skraju dywanu, na znak N. skaczą w przód obunóż.
11) Praca z książką, s. 33.
Nalepianie obrazków symbolizujących rodzaje sportu obok odpowiedniej dyscypliny.
Wyprawka pięciolatka s. 23. Kolorowanie wg. wzoru, odpowiadanie na pytanie: „W co bawią się dzieci na rysunku?”.
Temat: Zimowe zabawy z rodzicami - zabawy integracyjne i muzyczno - ruchowe.
Cele ogólne:
-nawiązanie kontaktu i współpracy z rodzicem i grupą
-kształtowanie spontaniczności i pewności siebie
-wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami
-integracja dzieci, rodziców i nauczycielki
1.Piosenka na powitanie „Witaj mamo, witaj tato” na melodię piosenki „Panie Janie”.
2.Śpiewanie przez dzieci piosenki „Kiedy zimą śnieżek prószy”, zabawa ilustracyjna do piosenki.
3.Zabawa integracyjna z rodzicami „Dzieci - rodzice”- taniec dzieci i rodziców przy muzyce, na przerwę w muzyce dzieci i rodzice witają się: rękami, nosami, łokciami, kolanami, plecami itp.
4.Zabawa ruchowa do piosenki „Mikołaj”(płyta CD „Moje 3,4 lata” nr 12) - dzieci i rodzice naśladują jazdę samochodem, przy refrenie naśladują ruchem treść refrenu.
5.Zabawa ruchowa „Renifer i Mikołaj” do utworu muzycznego (płyta CD „Wychowanie przez sztukę”) - dziecko i rodzic tworzą saneczki i poruszają się w rytm muzyki.
6.Zabawa relaksacyjna przy muzyce relaksacyjnej - rodzice siadają na dywanie w siadzie skrzyżnym, tworząc „fotelik”i trzymają na kolanach dzieci, słuchają muzyki.
7.Zabawa językowa „Jaka jest zima?”- dzieci określają cechy charakterystyczne zimy.
8.Zabawa integracyjna „Lepienia bałwana”- dzieci są śniegiem, rodzice modelują śniegowe figury, następnie tworzą śniegową figurę w parach.
9.Zabawa ruchowa „Sopelki lodu”- dzieci i rodzice poruszają się przy muzyce, na przerwę w muzyce zastygają w bezruchu, jak sopelki lodu.
10.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Pingwin”.
11.„Taniec pingwinów na krze”- gazecie- dziecko i rodzic tańczy na gazecie przy muzyce.
12.Zabawy „śnieżkami”zrobionymi z gazet przy muzyce: podrzucanie śnieżek do góry, rzucanie w siebie, rzuty do kosza.
13.Zabawa taneczna przy piosence „Biały walczyk”- dzieci i rodzice tańczą w parach.
„ Jak Tomek, Ania i Staś lepili bałwana” -metoda Storline
Dzieci 4- letnie
Temat zajęcia: Przybliżenie dzieciom aspektu porządkowego liczby poprzez ustawianie przedmiotów wg. podanego porządku w serii.
Forma: Zajęcie z cala grupą z udziałem rodziców.
Data: 4. 02. 09
Opracowała :Jolanta Minkowska
Metody: słowna, czynna, stawianych zadań, problemowa
Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, plastyczna, muzyczna
Cele operacyjne- dzieci:
- poznają aspekt porządkowy liczby
- utrwalą ustawianie przedmiotów w serię wg podanego porządku.
-przećwiczą sprawność małych grup mięśniowych dłoni
- usystematyzują wiadomości na temat zimy
- wykonają prace plastyczną techniką „origami płaskie
”
Środki dydaktyczne: Podkładki dywanowe, sylwety płatków śniegu(6 po 2 w różnym kolorze), bałwanków (po 3), elementy do pracy plastycznej ( 3 białe kółka różnej wielkości, 2 kolorowe na kapelusz, 5 czarnych,1czerwony) - dla każdego dziecka ,sylwety dzieci, sylwety bałwanków w różnych kapeluszach, płatki śniegu, 3 białe kule tej samej wielkości, 3 różnej wielkości, pocięte gazety, basen, laski do ćwiczeń dla każdego dziecka, płyty CD „ Zima” Vivaldiego, „Zimowa poleczka”, wiersz.
PRZEBIEG:
1. Przywitanie- dzieci witają się z rodzicami śpiewając piosenkę na melodię „Panie Janie”
Witaj mamo , witaj mamo
Jak się masz, jak się masz
Bardzo Cię kochamy, bardzo Cię kochamy
Bądź wśród nas, Bądź wśród nas.
Witaj tato..............itp.
2. Część wstępna- rozmowa na temat zimy
- Jaka jest teraz pora roku?
- a jakie jeszcze znacie pory roku?
- po czym poznajemy że to zima?
- jak należy ubierać się zimą?
-w jakie zabawy bawimy się na śniegu?
3. Część zasadnicza:
EPIZOD 1
Wyszły dzieci na podwórko Tomek pierwszy
Ania druga
Stasiu trzeci
Patrzą a tu z chmurki płatek śniegu leci , pierwszy
drugi
trzeci
Rodzaj aktywności :
-dzieci przeliczają razem z n-lką
- analizują i odpowiadają na pytania „który był Tomek, Anka, Staś
- który jest płatek biały, niebieski, żółty
- Jak napada tak dużo śniegu to w co można się bawić
( lepienie śnieżek i rzucanie)
-dzieci starannie zgniatają gazetę i wrzucają śnieżki do basenu przy muzyce „Zima” Vivaldiego
EPIZOD 2
Napadało dużo śniegu miękkiego, jak pianka
Myślą sobie nasze dzieci ,zrobimy bałwanka
i zabrały się do pracy nasze dzielne zuchy
lepią kule pierwszą, drugą, trzecią
i co dalej , może wy nam pomożecie?
Pytanie kluczowe:
-Co mają dalej zrobić dzieci?
-co jest potrzebne do zrobienia bałwanka?
Rodzaje działalności:
-przeliczają ulepione kule wspólnie z n-lką, następnie chętne dziecko.
- dzieci układają śnieżynki na matach z zachowaniem rytmu, wspólne liczenie,( duża, średnia, mała)
EPIZOD 3
Co potrzebne jest dzieciarni by zrobić bałwanka?
- na kapelusz jakiś garnek
- na nosek marchewka
- czarne 2 węgielki na oczka małe,
i na guziki kilka by się przydało
-może miotełka by mógł bałwanek,
odśnieżyć drogę przed domem rano.
: Rodzaj aktywności
-zabawa pantomimiczna lepimy bałwana.
EPIZOD 4
O, dziękujemy wam drogie dzieci
Już do spiżarni Ania leci,
Chłopcy czem prędzej do piwnicy
Węgiel , garnki, miotełki,
Dzieci opanował zapał wielki
Lepią kule Pierwszą ,Drugą ,trzecią
Pytanie kluczowe:
-Jakie kule ulepiły dzieci?
-która kula powinna być pierwsza, druga, trzecia?
Rodzaj aktywności
- dzieci układają 3 kule rożnej wielkości przeliczają z n-lką a potem same.
EPIZOD 5
Ale co to, każde z dzieci chce mieć swojego bałwanka
Tomek w czarnym kapeluszu
Staś w zielonym, a w czerwonym Anka
Pytanie kluczowe:
-Jak myślicie co powinny zrobić dzieci?
- jak można rozwiązać ten problem?
EPIZOD 6
I już stoją na podwórku 3 piękne bałwanki
Pierwszy Tomka w czarnym kapeluszu
Drugi w zielonym Stasia,
Trzeci w czerwonym Anki.
Pytanie kluczowe:
-który jest bałwanek Tomka , Stasia, Anki
- Który w czarnym kapeluszu, w zielonym, czerwonym.
Rodzaj aktywności:
-dzieci manipulują sylwetami bałwanków wg polecenia n-lki na matach( przełóżcie bałwanka w czerwonym kapeluszu na początek i powiedzcie” który z kolei jest bałwanek w zielonym kapeluszu”,itp.
EPIZOD 7
Zatańczyły nasze dzieci razem z bałwankami
A może i wy w przedszkolu pobawicie się razem z nami.
Pytanie kluczowe:
-jak myślicie, lepiej bawić się samemu, czy w grupie?
- w co mogą zabawić się bałwanki?
Rodzaj aktywności:
-ułożą swoje bałwanki dokoła obręczy
-zatańczą z rekwizytem przy piosence Bałwanki
Podsumowanie:
-Nauczycielka chwali dzieci za piękną pracę
-prosi aby dzieci przeliczyły na tablicy śnieżynki, kule śniegowe, bałwanki, dzieci
-w nagrodę zaprasza dzieci do działalności plastycznej
-objaśnia sposób wykonania pracy
-zaprasza rodziców do wspólnej pracy.
- umieszcza wykonane prace na wystawie
Praca plastyczna techniką origami Bałwanki z gotowych elementów ( 3 białe kule różnej wielkości, 5 czarnych ,jedna czerwona,2 różnej wielkości na kapelusz )
-duże koło od kapelusza zginamy na pół, oraz 2 czarne na oczka, przyklejamy tylko połowę.
SCENARIUSZ ZESTAWU ZABAW RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE.
TEMAT: „W krainie kwiatów.”
CELE:
-nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą
-zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu
-rozwijanie świadomości własnego ciała i przestrzeni
Przebieg:
1.Powitanie: ”Iskierka-meksykańską falą”
2.Schemat ciała i przestrzeni:
„Wędrujący kwiatek”- zabawa z rekwizytem, dzieci siedzą w kole i wykonują czynności z podana przez prowadząca instrukcją, np.: dotknij kwiatkiem lewego ucha , połóż kwiatek na głowie itd.
3.Przestrzeń
„Zbieramy kwiaty'- poruszanie się po sali w podany przez prowadząca sposób: na kolach, w przysiadzie, na czworakach, czołgając się.
„Motyle i kwiaty”- bieganie po sali przy muzyce z jednoczesnym omijaniem rozłożonych na podłodze krążków (kwiatów) Na przerwę w muzyce” motyle” siadają na dowolnym kwiatku (krążku).
4. Ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”
„Uwięzione Żuczki” wyzwalanie się spod ciała partnera
5. Ćwiczenia oparte na relacji „z”
„Spacer po łące”- odmiana zabawy ślepca
„Krety w ogrodzie”- tworzenie tunelu prze dzieci, przechodzenie w dowolny sposób
6. „Odpoczynek”- ćwiczenia relaksacyjne- masowanie rąk i nóg, ćw. oddechowe- podsumowanie zajęć.
...” Wszystkie dzieci mają dwie potrzeby:
PRAGNĄ CZUĆ SIĘ DOBRZE WE WŁASNYM CIELE ( „jak w domu” )-
Czyli umieć nad nim panować, po drugie
ODCZUWAJĄ POTRZEBĘ NAWIĄZYWANIA KONTAKTÓW Z INNYMI.
Zaspokojenie tych potrzeb - dobry kontakt z samym sobą i innymi ludźmi-
Jest możliwe dzięki dobremu nauczaniu ruchu ”...
Weronika Sherborne
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH
METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO
WERONIKI SHERBORNE
ZAJĘCIA Z DZIEĆMI 4 - LETNIMI
PRZEDSZKOLE NR 158 W POZNANIU
24 MARCA 2009
PROWADZĄCA: mgr Beata Kasprzak - Goliwąs
CEL ZAJĘĆ:
• Budowanie u dziecka poczucia całości ciała ( ruch całego ciała związany ze swobodnym przepływem jego ciężaru wywołuje u dzieci u poczucie harmonii - doświadczane jest szczególnie podczas turlania );
• Rozwijanie pozytywnych kontaktów między dziećmi podczas wspólnego wykonywania ćwiczeń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ŚWIADOMOŚĆ CZĘŚCI CIAŁA PRZENOSZĄCYCH JEGO CIĘŻAR - KOLAN
ĆWICZENIA
ROZWÓJ DZIECKA
POWITANIE:
dzieci w siadzie prostym „ witają się „ z kolanami dowolnymi częściami swojego ciała
SZTUCZKA ZE ZNIKAJĄCYM KOLANEM - dzieci trzymają się dłońmi za kolana, dzięki czemu mogą czuć co się z nimi dzieje
( bez obciążania )
Stymulacja sensoryczna, rozwijanie pomysłowości dzieci przy wyszukiwaniu określeń na to, co robią
UNOSZENIE CIĘŻARU -
klęcząc na kolanach dzieci mogą chodzić, ślizgać się itp.
Utrzymywanie ciężaru na kolanach, utrzymywanie równowagi
OTWIERAJĄCE SIĘ I ZAMYKAJĄCE ZWIERZĄTKA
dzieci zwijają się w kłębek na podłodze, twarzą w dół ( łokcie i kolana po obu stronach stykają się ), przesuwają się po podłożu cały czas trzymając złączone w/w części ciała, potem zwierzątko otwiera się ślizgiem na kolanach - do tyłu i łokciach - do przodu, aż do całkowitego wyprostowania się
Wyrabianie świadomości środka ciała, łokci i kolan
KRÓTKIE NÓŻKI
dzieci kucają tak, aby ich kolana znajdowały się blisko ramion, ręce przez cały czas trzymają na kolanach - dzieci mogą chodzić, podskakiwać w miejscu lub do przodu jak żaba itp.;
Odkrywanie innych sposobów poruszania się i kierunków w przestrzeni ( utrwalanie pojęć do przodu, do tyłu, do góry )
W WYSOKIEJ TRAWIE
dzieci chodzą i skaczą a ich kolana mogą się teraz poruszać swobodnie;
Ruchliwość stawów, swobodne poruszanie kończynami
ŚMIESZNE KROKI
Każde z dzieci prezentuje wymyślony przez siebie sposób poruszania się;
Rozwijanie inwencji dzieci, poczucia humoru
KOŁYSKA
Dzieci siedząc z kolanami podciągniętymi do piersi obejmuje je rękami i kołysze się w różne strony przy wtórze cichej, spokojnej muzyki;
Wyciszenie, uspokojenie, ćwiczenie zmysłu równowagi;
RELACJA „ RAZEM ”
WAHADŁO
Utrzymywanie równowagi w parze, gdy jedno z dzieci kuca, a drugie wstaje;
Wrażliwość w stosunku do kolegi, operowanie ciężarem, siła
PRZYKLEJONE PLECY
Utrzymywanie równowagi w pozycji plecami do siebie, próby wstawania i kucania;
Siła nóg, zależność od partnera, konieczność współpracy
CHODZENIE Z ZAMKNIĘTYMI OCZAMI
Jedno z dzieci w parze ma zamknięte oczy, zadaniem drugiego jest prowadzenie go w taki sposób , by nic mu nie groziło;
Rozwijanie wzajemnego zaufania dzieci do siebie, wyrabianie postawy opiekuńczej wobec drugiego człowieka
RELAKS PRZY MUZYCE
Dzieci leżąc na plecach słuchają muzyki klasycznej;
Rozluźnienie mięśni, wyciszenie, uspokojenie,
CEL GŁÓWNY: kształtowanie nawyku dbania o swoje zdrowie
CELE OPERACYJNE:
- wie, że należy dbać o swoje zdrowie;
- rozwiązuje zagadki;
- potrafi wybrać odpowiednią odpowiedź;
- umie odpowiedzieć prawidłowo na zadane pytanie;
- układa puzzle;
- potrafi rzucać woreczkiem do celu;
- potrafi uczestniczyć w konkurencjach „na szybkość”;
- prawidłowo wykonuje konkurencje sportowe;
- umie godnie ponosić porażkę.
FORMA:
- praca w zespole
- praca indywidualna
METODY:
- słowna - rozmowa
- oglądowa - obserwacja
- czynna - działania dzieci
POMOCE: szyldy z napisem „VII Spartakiada zdrowie”, „Ruch to zdrowie”, „Jury”, stoliki, identyfikatory w 13 kolorach do oznakowania zespołów, kleje, mazaki,
Załącznik 1 - lista uczestników konkursu;
Załącznik 2 - tabela z wynikami konkursu;
Załącznik 3 - zagadki Hałabały
Sprzęt audio: mikrofon, odtwarzacz CD.
Nagrody: dyplomy, nagrody rzeczowe dla przedszkoli i indywidualne dla dzieci, podziękowania dla: członków jury, nauczycieli.
Ogłoszenia o konkursie:
Strona internetowa Przedszkola:
http://www.przedszkole57.republika.pl/olimpiada_zdrowia.html#Kotwica_13
Redakcja Bliżej Przedszkola:
http://www.blizejprzedszkola.pl/konkurs-426,vii-spartakiada-zdrowia
PROPONOWANY PRZEBIEG SPARTAKIADY
1. Przywitanie wszystkich uczestników spartakiady przez panią dyrektor - p. Melanię Sobota, przedstawienie pań prowadzących.
- Dwu-osobowe zespoły zajmują miejsca przy jednym stoliku;
- oznaczenie zespołów przez przypięcie identyfikatora w określonym kolorze;
2. Przedstawienie pt. „Wojna z mikrobami” w wykonaniu gr. „Jaskółki” 5-latki
3. Przypomnienie celów spartakiady;
- omówienie reguł i zasad obowiązujących w konkursach.
KONKURENCJE UMYSŁOWE:
1. „Krasnalkowy quiz” - pytania jednakowe dla wszystkich - wybieranie poprawnej odpowiedzi spośród 3 poprzez podniesienie do góry lizaka z odpowiednią cyfrą (praca drużynowa). (1pkt za dobrą odpowiedź, max-3pkt w tej konkurencji)
a) Co jest potrzebne do kąpieli?
1. jabłko, woda, szampon;
2. woda, mydło, ręcznik;
3. ręcznik, rower, dentysta;
b) Jak często należy myć zęby?
1. co najmniej 2 razy dziennie po 3 minuty;
2. raz w miesiącu przez pół godziny;
3. 2razy w tygodniu przez 15 minut;
c) Podaj odpowiedź, w której ukryte są zawody sportowe:
1. dentysta, ekspedientka, koszykarz;
2. lekkoatleta, bramkarz, pływak;
3. policjant, kolarz, narciarz;
d) Podaj numer odpowiedzi, w której są wymienione 3 warzywa:
1. banan, pomidor, gruszka;
2. seler, ziemniak, jabłko;
3. burak, brukselka, marchewka;
2. „Zdrowe puzzle” - zadaniem każdego zespołu jest ułożenie puzzli, opowiedzenie co nazwanie ułożonego przedmiotu, wyjaśnienie do czego służy (praca drużynowa) - 1pkt za ułożenie w określonym czasie, 1pkt za wyjaśnienie do czego służy -max 2pkt.
3. „Zdrowotna zgaduj - zgadula” - losowanie przez każdego z przedstawicieli przedszkoli, numeru z zestawem zagadek (praca indywidualna). -max 2ptk.
4. „Zdrowotna karta pracy”- karta pracy - max 7pkt.
5. „Pytania z rekwizytami” - drużyna losuje numer rekwizytu. Jedna osoba z drużyny podchodzi do wskazanego miejsca, zabiera daną rzecz i wraca do swojej drużyny. Drużyna po zastanowieniu się, podaje nazwę i wyjaśnia do czego dany przedmiot służy (praca drużynowa).(max 2ptk)
KONKURENCJE SPRAWNOŚCIOWE:
1.„Rzut woreczkiem do celu” - każda osoba z drużyny ma 2 obręcze i 2 rzuty (max 4pkt)
2. „Sprawny slalom” -przejście wyznaczonym torem z piłeczką na łyżeczce - zadanie na dokładność- jak piłeczka spadnie trzeba wrócić na linię startu;
3. „Zdrowa równowaga” - przejście po równoważni, przełożenie szarfy, powrót z woreczkiem między nogami; zadanie poprawnościowe;
PODSUMOWANIE
1. Zaproszenie na zdrowy poczęstunek (owoce, smaczny soczek).
2. W międzyczasie podliczenie przez jury punktów, wyłonienie zwycięzców, wypisywanie dyplomów.
3. Po poczęstunku wręczenie dyplomów i nagród, a nauczycielkom podziękowań za przygotowanie swoich drużyn.
TEMAT: Mamo Tato - ćwiczmy razem.
Cele:
*wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny;
*dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi oraz nawiązywanie kontaktów z innymi;
*wyrabianie umiejętności współpracy z partnerem;
*budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce;
*stwarzanie pogodnego i radosnego nastroju;
*nawiązywanie kontaktów między rodzicami, zachęcanie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem;
METODY:
metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Metoda Carla Orfa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, gazety, dyplomy;
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Powitanie uczestników spotkania .Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają:
Gimnastyka dobra sprawa dla nas wszystkich to zabawa
2.Dzieci i rodzice w parach dotykają się różnymi częściami ciała, najpierw według propozycji nauczycielki, potem według pomysłów własnych.
3.Partnerzy siadają tyłem do siebie .Poznają wzajemnie swoje plecy. Następnie popychają się na przemian-raz jedna raz druga osoba.
4.Siad płaski i pedałowanie. Partnerzy dotykają się stopami i na przemian naciskają stopami.
5.Huśtawka. Partnerzy trzymają się za ręce wykonują przysiad raz kuca jedna, raz druga osoba.
6.Masaż. Dorosły leży na podłodze dziecko wykonuje masaż:
,,Idą konie po betonie...''
7.Relaks przy muzyce. W rytm ,, tańczą' 'poszczególne części ciała; najpierw ręce, potem nogi, głowa, ramiona, biodra, wreszcie całe ciało.
8.Zabawa naśladowcza ,,Zepsute zabawki'' Przy dźwiękach
muzyki wszyscy swobodnie tańczą .Gdy muzyka zostaje przerwana , zatrzymują się w bezruchu.
9.Odklejanie od podłogi. Najpierw rodzice naśladują smarowanie klejem stóp i dłoni, a potem kucają na podłodze .
Dziecko stara się oderwać im od podłogi najpierw ręce potem nogi. Zmiana ról.
10.Mostek. Rodzice robią mostek, a dzieci obchodzą ich na czworakach przechodząc pod mostkiem, przez mostek. W dalszej części dorosły przygniata dziecko i zachęca je do wyczołgania się spod spodu.
11.Turlanie.
12.Koniki. Rodzice klękają, klęk podparty i biorą dzieci na barana. Następnie poruszają się po sali w różnych kierunkach.
13. Kołyska. Uczestnicy siedzą na podłodze. Dzieci zajmują miejsce między między nogami rodziców. Mama tata naśladuje kołyskę, obejmuje dziecko, kołysze z boku na bok pieszcząc je i całując.
14.Zabawy gazetami. Wszyscy swobodnie wymachują gazetami nisko, wysoko, jedną ręką, drugą ręką, między nogami, nad głową, rozdzielają na połowę, podkładają pod stopy i próbują chodzić po sali nie odrywając stóp od podłogi:
Do przodu, do tyłu, w bok. Następnie zwijają gazetę w kulę.
Swobodne zabawy kulami- rzucanie w partnera, chwytanie, turlanie.
15.Wszyscy poruszają się w kole w rytm muzyki. W środku znajduje się kosz. Wrzucają kule z gazety do kosza.
16.Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i wręczenie każdemu uczestnikowi dyplomu ,,Super sportowca”
W Krainie Pana Bałwana - scenariusz zajęć dla dzieci 4 - letnich z nadpobudliwością ruchową
1. Zabawa naśladowcza - dzieci kolejno pokazują gest rozgrzewania ciała, pozostali naśladują
2. Rozmowa o zimie:
- z czym kojarzy ci się zima?
- jakie sporty można uprawiać zimą?
3. Zimowy masażyk ( dzieci stoją w kole i rysują na plecach kolegi) lub opowieść ruchowa ( dzieci przedstawiają ruchem tekst czytany przez nauczyciela)
Przyszła zima, mróz mocno szczypie
I maluje piękne wzory na szybie
Za oknem drobny śnieżek leci
Wyszły z przedszkola na spacer dzieci
Będą wesoło rzucać śnieżkami
I zjeżdżać z wysokiej górki sankami
( E. Kordos)
4. Wiersz - zagadka ( pt: Bałwan ze śniegu- fragment )
Najpierw Jacek z Maciusiem
długo mnie ścieżką toczył
potem wsadził nos z marchwi
i z dwóch węgielków oczy.
Na głowę włożył koszyk
Usta zrobił z buraka.
(...)
5. Rozwiązanie zagadki- bałwan- wydzieranka.
6. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet
- ugniatanie śnieżnych kul
- toczenie kul
- rzucanie do celu kulkami ( przez obręcz lub do kosza)
- śnieżna bitwa
- zbieranie kul do worków
- wyścig rzędów- podawanie worków ( nad głowami, pod
tunelem z nóg)
6. Ćwiczenia relaksacyjne- turlanie się po śniegu ( na dywanie)