PROJEKT ZBIORNIKA, projekt-zbiornik


PROJEKT ZBIORNIKA

(ciśnieniowego, poziomego, spawanego)

Projekt wykonał:

Dane:

Dw = 1700 [ mm ]

po = 7 x 105 [ N/m2 ]

Vn = 6.5 [ m3 ]

1. Obliczenie ciśnienia bezwzględnego bezwzględnego temperatury pracy zbiornika:

pbezw. = po + 1 x 105 [ N/m2 ]

pbezw. = 7 x 105 +1 x 105 = 8 x 105 [ N/m2 ]

to = 445 [ K ] = 172 [ oC ]

1.1. Dobór materiału na:

- płaszcz zbiornika: stal St36K (kotłowa)

- rury: stal K10 (kotłowa)

2. Obliczanie płaszcza zbiornika ( powłoki walcowej ) zgodnie z UDT:

2.1. Obliczanie naprężeń dopuszczalnych:

-dla blachy:

Ret = 18.5 x 107 [ N/m2 ] xe = 1.65

0x01 graphic
0x01 graphic

-dla rury:

Ret = 19.4 x 107 [ N/m2 ] xe = 1.65

0x01 graphic
0x01 graphic

2.2. Obliczanie grubości go:

z = z' x zdop z = 0.9

a = 1

0x01 graphic
0x01 graphic

2.3. Obliczenie grubości rzeczywistej:

grz = go + C1 +C2 + C3 gdzie: C1 - naddatek na minusową odchyłkę blachy

C2 - naddatek na korozję ( s x t )

C3 - naddatek na dodatkowe naprężenia

C1 = 0.6

C2 = 0.1 x 8 = 0.8

C3 = 0.8

grz = 5.127 + 0.6 + 0.8 + 0.8 = 7.327 [ mm ]

2.4. Dobór grubości znormalizowanej:

gPN ≥ grz

gPN = 8 [ mm ]

- masa nominalna 1m2 - 62.80 [ kg ]

- wymiary arkuszy blach:

Szerokość [mm]

1000

1250

1500

1750

2000

2250

2500

Długość [m]

10

10

12

12

12

10

8

3. Obliczanie grubości dna elipsoidalnego:

3.1. Dobór dennicy zgodnie z PN:

gdzie: hc - wysokość części cylindrycznej

hw - wysokość wyoblenia

hc = 40 [ mm ]

hw = 425 [ mm ]

Ve = 0.643 [ m3 ]

masa dna = 161 [ kg ]

3.2. Obliczanie grubości ścianki dennicy:

Dz = Dw x 2gPN Dz = 1700 + 2 x 8 = 1716 [ mm ]

Ret = 18.5 x 107 [ N/m2 ] xe = 1.4

0x01 graphic
0x01 graphic

Hz = hw + gPN Hz = 425 + 8 = 433 [ mm ]

0x01 graphic
ƒ 0x01 graphic
gdzie: yw - współczynnik wytrzymałości wyoblenia

0x01 graphic
= 0.2523

yw = 2.0

0x01 graphic
0x01 graphic
0.0046 [ m ]

3.3. Obliczanie grubości rzeczywistej dennicy:

grz = go + C1 + C2 C1 = 0.5 [ mm ]

C2 = 0.8 [ mm ]

grz = 4.6 + 0.5 + 0.8 = 5.9 [ mm ]

gND ≥ grz

gND = 6 [ mm ]

gPN - gND ≤ 3 [ mm ]

8 - 6 ≤ 3

2≤3

4. Obliczanie długości części walcowej (cylindrycznej):

VD = Ve + 0x01 graphic
x hc → VD = 643 + 90.75 = 733.75 [ dm3 ]

Vn = Vc + 2VD → Vc = Vn - 2VD

Vc = 6.5 - 2 x 0.73375 = 5.0325 [ m3 ]

Vc = 0x01 graphic
x Le → Le = 0x01 graphic

Le = 2218 [ mm ] Π x Dw = 5338 [ mm ]

Dobór arkuszy blach na część cylindryczną zbiornika:

-wymiary części cylindrycznej po rozwinięciu → Le x (Π x Dw)

→ 2218 [mm] x 5338 [mm]

Wymiary dobranego arkusza: 2250 [mm] x 10000 [mm] - sztuk:1 (docinam na 2218x5338).

5. Obliczenie i dobór króćców:

5.1. Króciec parowy:

dzp = 219.1 [ mm ] dzp - średnica zewnętrzna króćca parowego

gpPN = 7.1 [ mm] gpPN - grubość króćca parowego ( ścianek )

dwp = dzp - 2 x gpPN dwp - średnica wewnętrzna króćca parowego

dwp = 219.1 - 2 x 7.1 = 204.9 [ mm ]

DN 200

- masa 1 [ m ] rury: 37.1 [ kg ]

5.2. Króciec wodny:

wp = (18 ÷ 20) [m/s] → 19 [m/s] wp - prędkość przepływu pary

ww = (0.8÷1.0) [m/s] → 0.9 [m/s] ww - prędkość przepływu wody

δp = 4.4 [ kg/m3 ] δp - gęstość pary

δw = 0.895 x 103 [ kg/m3 ] δw - gęstość wody

0x01 graphic
= 0x01 graphic

dww = 0x01 graphic

dww = 0x01 graphic
66 [ mm ]

dzwPN = 76.1 [ mm ] dzwPN - średnica zewnętrzna króćca wodnego (średnica nominalna)

gwPN = 3.2 [ mm ] gwPN - grubość ścianek króćca wodnego

dwwPN = dzwPN - 2 x gwPN dwwPN - średnica wewnętrzna króćca wodnego

dwwPN = 76.1 - 2 x 3.2 = 69.7 [ mm ]

DN 65

- masa 1 [ m ] rury: 5.75 [ kg ]

6. Obliczanie sprawdzające rur na króćce:

Dw = dwp , dww

z = 1

a = 1

6.1. Króciec parowy:

0x01 graphic
0x01 graphic
= 0.53 [mm]

g = go + C1 + C2 = 1.93 [ mm ]

6.2. Króciec wodny:

0x01 graphic
0x01 graphic
= 0.18 [mm]

g = go + C1 + C2 = 1.58 [ mm ]

7. Dobór długości rur na króćce:

7.1. Długość króćca parowego:

Lp = (1.5÷2.5) x dwp Lp = 2 x 204.9 = 409.8 [mm]

7.2. Długość króćca wodnego:

Lw = (1.5÷3.0) x dww Lw = 2 x 69.7 = 139.4 [mm]

8. Dobór elementów montażowych króćców (dla ciśnienia nominalnego 1.0 MPa):

8.1.Dobór kołnierza płaskiego:

Wymiar

Kołnierze

króciec parowy DN 200

króciec wodny DN 65

Dz [mm]

340

185

Dw [mm]

221.5

77.5

g [mm]

26

20

Do [mm]

295

145

do [mm]

22

18

D1 [mm]

268

122

ƒ [mm]

3

3

masa [kg]

8.8

2.8

liczba śrub

8

4

gwint

M20

M16

8.2. Dobór uszczelki:

Wymiar

Uszczelka

króciec parowy DN 200

króciec wodny DN 65

D [mm]

273

127

d [mm]

220

77

s [mm]

2

2

8.3. Dobór kołnierza zaślepiającego:

Wymiar

Kołnierze

króciec parowy DN 200

króciec wodny DN 65

Dz [mm]

340

185

Do [mm]

295

145

D1 [mm]

268

122

ƒ [mm]

3

3

R [mm]

3

3

g [mm]

22

18

do [mm]

22

18

masa [kg]

13.95

3.15

liczba śrub

8

4

gwint

M20

M16

d

8.4. Dobór śrub:

Wymiar

Śruba

M20 k. parowy DN 200

M16 k. wodny DN 65

S [mm]

30

24

k [mm]

12.5

10

hmax [mm]

0.8

0.8

D1 [mm]

33.53

26.74

D2 [mm]

28.2

22.5

da [mm]

22.4

17.7

k1 [mm]

8.6

6.9

R [mm]

0.8

0.6

d1 [mm]

22.5

18.0

d2 [mm]

18.5

15.0

t [mm]

2.0

1.5

b[mm]

46

38

8.5. Dobór podkładek:

Wymiar

Podkładka okrągła, dokładna

M20 k. parowy DN 200

M16 k. wodny DN 65

do [mm]

21

17

D [mm]

37

30

g [mm]

3.0

3.0

ƒmin [mm]

0.75

0.75

ƒmax [mm]

1.5

1.5

x [mm]

1.5

1.5

8.6. Dobór nakrętki:

Wymiar

Nakrętka sześciokątna

M20x1.5 k. parowy DN 200

M16x1.5 k. wodny DN 65

S [mm]

30

24

w [mm]

18

14.8

w1min [mm]

13.5

11.3

D0 [mm]

33.52

26.74

D1 [mm]

20

16

D2 [mm]

28.2

22.5

hmax [mm]

0.8

0.8

9. Dobór włazu do zbiornika:

Rodzaj włazu: DN 500 Pwr

Śruba dwustronna:

12 sztuk

ds x ls [mm]

M24x130

masa 1 szt. [kg]

0.33

Nakrętka:

M24

masa 1 szt. [kg]

0.107

Uszczelka:

Pwr

d [mm]

519

D [mm]

539

Masa włazu [kg]

120

Pokrywa włazu:

liczba otworów:12

Dz [mm]

630

Do [mm]

580

do [mm]

26

g1 [mm]

32

D5 [mm]

539

D6 [mm]

519

masa pokrywy [kg]

67.0

Króciec włazu:

498 x 0.4 = 199.2 [ mm ]

Rura:

dz [mm]

508

s [mm]

5

l [mm]

200

masa [kg]

12.4

Kołnierz:

liczba otworów 12

Dz [mm]

630

do [mm]

26

D3 [mm]

540

D4 [mm]

518

g [mm]

32

masa [kg]

24.8

10. Obliczanie wzmocnień otworów wyciętych pod króćce i właz:

10.1. Obliczanie najmniejszej średnicy otworu nie wymagającej wzmocnienia:

zrz = 0x01 graphic
zrz = 0x01 graphic
= 0.71

d1 = 0.81 x 0x01 graphic

d2 = 0.35 x Dz

d3 = 200 [ mm ]

d1 = 0.81 x 0x01 graphic
= 119.58 [ mm ]

d2 = 0.35 x 1716 = 600.6 [ mm ]

d1 - największa średnica nie wymagająca wzmocnienia

UWAGA! Wzmocnienia wymagają króciec parowy oraz właz, ponieważ ich średnice są większe od d1.

10.2. Obliczenie wzmocnień:

- dla włazu:

dz = 508 [ mm ]

C2 = 0.8 [ mm ]

dw = dz - 2 x s = 508 - 2 x 5 = 498 [ mm ]

Fstr = ( dw + 2 x C2 ) x gPN Fstr = ( 498 + 2 x 0.8 ) x 8 = 3996.8 [ mm ]

Fwzm = [ Dwzm - ( dz + 2 x C2 )] x gwzm gwzm = 0.9 x gPN = 0.9 x 8 = 7.2 [ mm ]

Fwzm ≥ Fstr

Dwzm0x01 graphic
+ ( dz + 2 x C2 ) Dwzm0x01 graphic
+ ( 508 + 1.6 )

Dwzm ≥ 1064.7 [ mm ]

- dla króćca parowego:

dz = 219.1 [ mm ]

C2 = 0.8 [ mm ]

dw = 204.9 [ mm ]

Fstr = ( dw + 2 x C2 ) x gPN Fstr = ( 204.9 + 2 x 0.8 ) x 8 = 1652 [ mm ]

Fwzm = [ Dwzm - ( dz + 2 x C2 )] x gwzm

Fwzm ≥ Fstr

Dwzm0x01 graphic
+ ( dz + 2 x C2 ) Dwzm0x01 graphic
+ ( 219.1 + 1.6 )

Dwzm ≥ 450.1 [ mm ]

11. Obliczanie ciężaru zbiornika:

Qc = Q1 + Q2 + Q3 gdzie: Q1 - ciężar materiału

Q2 - ciężar wody ( całkowite wypełnienie )

Q3 - dodatkowy osprzęt (Q1 x 0.1)

Q1 = ( 2 x mdennicy + mk. parowego + mk. wodnego + mwłazu + mcz. walcowej ) x 9.81

mdennic = 2 x mdennicy = 2 x 161 = 322 [ kg ]

mk. parowego = mrury + mkołnierza płaskiego + mkołnierza zaślepiającego

mrury = 37.1 [ kg/m ] x 0.4098 [ m ] = 15.20 [ kg ]

mk. parowego = 15.2 + 13.95 + 8.8 = 37.95 [ kg ]

mk. wodnego = mrury + mkołnierza płaskiego + mkołnierza zaślepiającego

mrury = 5.75 [ kg/m ] x 0.1394 [ m ] = 0.8 [ kg ]

mk. wodnego = 0.8 + 2.8 + 3.15 = 6.75 [ kg ]

mwłazu = 120 [ kg ]

mcz. walcowej = Le x Π x Dw x 0x01 graphic

mcz. walcowej = 2.218 x 3.14 x 1.7 x 62.8 = 743.5 [ kg ]

Q1 = ( 322 + 37.95 + 6.75 + 120 + 743.5 ) x 9.81 = 12068.26 [ N ]

Q2 = Vn x δw x 9.81 = 6.5 x 998 x 9.81 = 63637.47 [ N ]

Q3 = Q1 x 0.1 = 1206.8 [ N ]

Qc = 12068.26 + 63637.47 + 1206.8 = 76912.53 [ N ]

12. Obliczenie ekonomicznego rozstawu podpór:

12.1. Obliczenie długości całkowitej:

L = Le + 2 x ( hw + hc + gdPN )

L = 2218 + 2x ( 425 + 40 + 6 ) = 3160 [ mm ]

12.2 Ekonomiczny rozstaw podpór:

Le = L - 2 x a = L - 0.414L = 0.586 L Le = 1852 [ mm ]

a = 0.207 x L a = 654 [ mm ]

13. Dobór łap do zbiornika:

mc = Qc / 9.81 = 76912.53 / 9.81 = 7840.2 [ kg ]

m1 łapy = mc / 4 = 7840.2 / 4 = 1960 [ kg ] ≈ 2 [ t ]

Dobieram parametry łap ( dla maksymalnego obciążenia łapy równej 5 [ t ] ):

Dw [mm]

a [ mm ]

b [ mm ]

c [ mm ]

e [ mm ]

g [ mm ]

s [ mm ]

H [mm]

Q [kg]

1700

240

200

302

30

18

12

320

25.6

UWAGA! Dobrane łapy nie potrzebują wzmocnień:

14. Obliczenie naprężeń zbiornika i sprawdzanie wytrzymałości:

14.1. Obliczenie naprężeń obwodowych:

σQ = ( po x Dw ) / ( 2 x grz ) = ( 7 x 105 x 1.7 ) / ( 2 x 0.007327 ) = 81206496.52 [ N/m2 ]

14.2. Obliczenie naprężeń wzdłużnych:

σw = ( po x Dw ) / ( 4 x grz ) = ( 7 x 105 x 1.7 ) / ( 4 x 0.007327 ) = 40603248.26 [ N/m2 ]

14.3. Obliczenie naprężeń zastępczych:

σz = (σQ2 + σw2 - σQ x σw )1/2 σz = 7.03 x 107 [ N/m2 ]

σz ≤ kr 7.03 x 107 [ N/m2 ] ≤ 11.76 x 107 [ N/m2 ]

1



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Projekt zbiornika ciśnieniowego 2
Projekt zbiornika kołowego na wode)
PROJEKT ZBIORNIKA
opis zalesie fi 14 1, Praca, mkbud, Domaszowice hale silosy, dokumentacja, zalesie projekt wykonawcz
17 06 12 Projekt Zbiornika Ciśnieniowego
Projekt zbiornika ciśnieniowego
Projekt zbiornika
Założenia projektowe zbiornika, Założenia projektowe zbiornika
pkm projekt zbiornik ciśnieniowy Złożenie A2
Projekt zbiornika ciśnieniowego(1)
OPIS techniczny 6, Projekt zbiornika ˙elbetowego na wod˙
Projekt nr 2 rysunek zbiornika
PROJEKT WYKONAWCZY ZBIORNIKA CIŚNIENIOWEGO
żelbetowy zbiornik cylindryczny - projekt, Budownictwo, Konstrukcje betonowe
projekt zbiornika Politechnika Poznańska
pkm projekt zbiornik ciśnieniowy, Złożenie A2
7. zbiornik-poziomy, Studia, Projekt - materialy konstrukcyjne, 27. Zbiorniki
zbiornik projekt, Zbiornik cisnieniowy

więcej podobnych podstron