Pożegnanie jesieni, Konspekty


Pożegnanie jesieni 

TEMATYKA SZCZEGÓŁOWA:

     1. Indywidualne układanie zdań o zwierzętach leśnych

         w oparciu o ilustracje, teksty i doświadczenia

    uczniów. Liczba i rodzaj rzeczownika.

     2. Utrwalenie wiadomości o lesie: warstwowa budowa lasu,

         mieszkańcy lasu, warunki życia zwierząt w lesie.

      1. Kolejność wykonywania działań - utrwalenie poprzez gry i zabawy.

 

FORMY: zbiorowa, indywidualna - zróżnicowana na II poziomach, grupowa. 

METODY: aktywne - praktycznego działania, ćwiczeń, ekspresji ruchowej, wyjaśnienie,

                    pogadanka, praca z tekstem, gry i zabawy dydaktyczne, rozmowa. 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

     karty pracy, krótkie teksty, kolorowe ilustracje, puzzle matematyczne,

     wyrazy pomocnicze, zagadki, wybieranka matematyczna, postacie

     zwierząt, zeszyt, klej, kaseta z piosenką pt. „Gajowy”. 

POSTAWY:

      1. Wyrabianie przyjaznej postawy wobec zwierząt.

      2. Obserwowanie i troska o przyrodę.

      3. Popularyzowanie postawy cechującej się dbałością o zwierzęta w obliczu zbliżającej się zimy.

 

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

      1. Uczenie się    - zdobywanie wiedzy i umiejętności;

   - organizowanie procesu uczenia się;

      1. Działanie       - organizowanie pracy własnej i innych;

            - racjonalne gospodarowanie czasem;

3. Współpraca    - praca w grupie. 

KOMPETENCJE SZCZEGÓŁOWE:

     1.  Mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie z wykorzystaniem

                                    elementarnych zasad pisowni;

     2.  Świadome użycie języka;

     3.  Posługiwanie się liczbami i działaniami arytmetycznymi w praktyce.

      1. Porozumiewanie się w sytuacjach społecznych, bliskich 

     doświadczeniu dziecka: wyrażanie własnego zdania, słuchanie

     innych.

      1. Obserwowanie i przekazywanie informacji o środowisku.

 
 

CELE OPERACYJNE

Kategoria celu

I poziom nauczania

Uczeń potrafi:

PW

II poziom nauczania

Uczeń potrafi:

PW

P

O

Z

I

O

M 

W

I

A

D

O

M

O

Ś

C

I

A. Zapamiętanie wiadomości

  • znać tabliczkę mnożenia i dzielenia;

  • znać kolejność wykonywania działań;

  • zdefiniować rzeczownik;

  • nazwać zgromadzone wyrazy;

  • znać warstwową budowę lasu, nazwy podstawowych gatunków roślin i zwierząt;

  • znać życie roślin i zwierząt w różnych porach roku;

  • znać zależności zachodzące wśród organizmów zamieszkujących poszczególne piętra lasu.

 

P

R


 


 
 

D

  • znać tabliczkę mnożenia i dzielenia;

  • znać kolejność wykonywania działań;

  • znać pytania na jakie odpowiada rzeczownik;

  • nazwać zgromadzone wyrazy;

  • znać warstwową budowę lasu, nazwy podstawowych gatunków roślin i zwierząt;

  • znać życie roślin i zwierząt w różnych porach roku;

  • wiedzieć czym żywią się zwierzęta mięsożerne, a czym roślinożerne.

 

P


 


 

D

B. Zrozumienie wiadomości

 

  • rozumieć złożenie dwu działań;

  • rozumieć pojęcie lasu jako środowiska naturalnego;

  • cicho czytać ze zrozumieniem;

  • słuchać i rozumieć tekst czytany przez drugą osobę.

 

K

K

 

  • rozumieć pojęcie lasu jako środowiska naturalnego;

  • cicho czytać ze zrozumieniem;

  • słuchać i rozumieć tekst czytany przez drugą osobę.

 
 
P

P

P

O

Z

I

O

M 

U

M

I

E

J

Ę

T

N

O

Ś

C

I

C. Stosowanie wiadomości w sytuacji typowej

  • dodawać i odejmować liczby w zakresie 100, w tym dodawać i odejmować zero;

  • obliczać iloczyny i ilorazy w zakresie 100 różnymi sposobami;

  • wykonywać dwa działania w jednym zapisie z zastosowaniem odpowiedniej kolejności;

  • czytać głośno, poprawnie;

  • porządkować wyrazy w kolejności alfabetycznej wg pierwszej litery.

 
 

 


 
 

P


 

K

  • dodawać i odejmować liczby w zakresie 100, w tym dodawać i odejmować zero;

  • obliczać iloczyny i ilorazy w zakresie 100 różnymi sposobami;

  • wykonywać dwa działania w jednym zapisie z zastosowaniem odpowiedniej kolejności;

  • czytać głośno, poprawnie;

  • porządkować wyrazy w kolejności alfabetycznej wg pierwszej litery.

 
 

 


 
 

R


 

K

D. Stosowanie wiadomości w sytuacji problemowej

  • stosować zdobyte umiejętności w grach dydaktycznych;

  • zdawać sprawę z treści czytanego tekstu, po jednorazowym przeczytaniu;

  • prowadzić rozmowę z nauczycielem i kolegami;

  • porządkować wyrazy w kolejności alfabetycznej wg drugiej i trzeciej litery.

 

 


 

R

  • stosować zdobyte umiejętności w grach dydaktycznych;

  • prowadzić rozmowę z nauczycielem i kolegami;

  • porządkować wyrazy (z pomocą nauczyciela) w kolejności alfabetycznej wg drugiej i trzeciej litery.

 


 
 

R

 
 

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

 

  1. Krąg rozpoczynający zajęcia, powitanie dzieci.

 

  1. Wprowadzenie w tematykę zajęć -

 

„Wybieranka matematyczna” (Kapica, Rozrywki umysłowe w nauczaniu początkowym, s. 111 - modyfikacja własna).

 

49 : 7 - 4 =

3

Z

6   6 - 4  8 =

4

W

4   4 : 8 =

2

I

(22 - 19)  2 =

6

E

1  (34 - 29) =

5

R

(3 + 3 + 3) : 3 =

3

Z

(4 + 8) : (3 + 3) =

2

Ę

10 - (42 : 6) =

3

T

36 : 9 + 0  9 =

4

A

                                                        

„ Zwierzęta” 

  1. Odczytanie zagadek o zwierzętach (patrz załącznik nr 1).

 

  1. Losowanie przez dzieci karteczek z krótkimi notatkami na temat różnych zwierząt leśnych (patrz załącznik nr 2):

 

(w tym czasie nauczyciel rozwiesza kolorowe ilustracje przedstawiające zwierzęta). 

  1. Prezentacja zwierząt.

 

 

  1. Indywidualna praca w zeszytach:

 

 
 
 

Lekcja

Temat: Co wiem o tym zwierzątku? 

 

  1. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie muzyki - dzieci swobodnie poruszają się po sali przy dźwiękach piosenki pt. „Gajowy”, w przerwach naśladują zachowanie wylosowanego przez siebie zwierzątka.

 

  1. Utrwalenie wiadomości o rzeczowniku:

 

 

rodzaj męski: ryś, zając, dzik, jeleń, łoś, lis, borsuk, niedźwiedź, jeż, wilk, dzięcioł, żubr;

rodzaj żeński: wiewiórka, sowa, kuna, sarna; 

 

  1. Samodzielne przepisanie wyrazów w zeszytach w kolejności alfabetycznej:

 

 

  1. Utrwalenie wiadomości o lesie „Puzzle matematyczne”.

 

(efektem końcowym układanki jest obraz lasu). 

  1. Rozmowa dotycząca warunków życia zwierząt w lesie:

 

 
 

 

 

  1. Zajęcia w grupach:

odczytanie przez przedstawicieli grup haseł:  

„Nie hałasuj w lesie!”

„Bądź przyjacielem zwierząt!”

„Pomagaj zwierzętom!”

„Szanuj przyrodę!” 

  1. Zapisanie zdań do zeszytu.

 

  1. Podsumowanie zajęć, ocena dzieci.

 

  1. Pożegnanie dzieci, zakończenie zajęć. 

Zagadki. 

Dzięcioł:

Co to za pan skrzydlaty? -

Miewa berecik czerwony,

bywa czarny i pstrokaty,

a nawet zielony.

Korniki zjada z drzewa -

kto to taki?

Jeż:

Kolczasty zwierzaczek.

Ma z igieł kubraczek.

Latem dreptał po borze,

teraz śpi w leśnej norze.

Niedźwiedź:

Przespał zimę - wiosną -

zbudził się wesoły,

i rzekł - zjadłbym miodku,

do roboty pszczoły.

Lis:

Rudy mieszka w norze

poluje po borze.

Mistrz wybiegów, zasadzki,

strzeż w kurniku kury, kaczki.

Dzik:

Pług po borze

ryjem orze.

Lubi żołędzie, ziemniaki,

powiedz kto to taki?

Ma racice u nóg,

co to za pług? 

Zając:

Długie uszy - świetny słuch.

Kto się ruszy - to „czuj duch”.

Na wrogów nie czeka -

nogi za pas - ucieka...

A jak chodzi?

- Kucając.

- Wiemy, wiemy, to ...

Sowa:

Ma okrągłe oczy,

świetnie widzi w nocy,

i widzi, i słyszy,

poluje na myszy.

Żmija:

Pełznie wśród trawy,

w kłębek się zwija.

Gdy ją zobaczysz,

z dala omijaj.

Wąż:

Cicho pełznie w trawie,

pręży się i zwija.

Podobny do żmii,

ale to nie żmija.

Wiewiórka:

Ma szpiczasty pyszczek

i ogonek rudy.

Gromadzi orzeszki,

nie wie co to nudy.

Borsuk:

Czarną maską kryje oczy.

Na wyprawy rusza w nocy.

Za to we dnie siedzi w norze.

Bo go ktoś rozpoznać może.

Jeleń:

Zwierz ten nosi z rogów wieniec,

bo waleczny jest szalenie.

Gdyby miał laurowe liście,

to zjadłby je oczywiście.

Kuna leśna:

Po gałęziach hyca

leśna drapieżnica.

Ostre zęby i pazurki

zmykają przed nią wiewiórki.

Ryś:

Ma on piękne futro w cętki,

a na uszach dwa pędzelki.

Jest wesoły, szybki, czujny.

Czy to kotek? Nie! Rozbójnik!

Łoś:

Czy to koń rosochaty,

co ma rogi jak łopaty?

Jego nikt by nie dosiadł,

bo nie jeździ się na ... . 

Sarna:

Ma brązowe, śliczne oczy,

nóżki zgrabne, cienkie.

Czy widziałeś kiedyś w lesie

płochliwą ... .

Wilk:

Jakie zwierzę z bajek,

ma takie zwyczaje

Że chce połknąć wnuczkę,

więc babcię udaje.

Ślimak:

Co to za podróżnik,

może mi powiecie,

gdziekolwiek wyrusza,

domek ma na grzbiecie.

 
 
 

NIEDŹWIEDŻ BRUNATNY: 

     To duże zwierzę o grubej ciemnobrunatnej sierści. Zamieszkuje duże lasy. Śpi w rozpadlinach skalnych, zimę przesypia w kotlinach - gawrach, wyścielonych mchem i liśćmi.

      Jest wszystkożerny. Pokarm jego stanowią jagody, grzyby, owies, żołędzie, owady, miód, jaja ptasie, ryby, żaby i ssaki. Szczególnie intensywnie żeruje w jesieni, odkładając w organizmie duże zapasy tłuszczu, które pozwalają mu nie jeść w okresie snu zimowego. Trwa on od grudnia do kwietnia, lecz nie jest głęboki.

      Zwierzę chronione. 

JEŻ: 

      To nieduże zwierzę, którego grzbiet pokrywają żółto-brunatne kolce.

Zamieszkuje tereny bujnie zarośnięte krzewami, drzewami, roślinnością zielną.

     Odżywia się niemal wyłącznie pokarmem zwierzęcym: owadami, ślimakami, dżdżownicami, a w okresie głodu roślinami.

     Mieszka w norach, pod korzeniami drzew, w kupach chrustu i rozpadlinach. Nory wysłane są trawą i liśćmi. Prowadzi przeważnie nocny tryb życia. Jego sen zimowy trwa od połowy października do kwietnia.

     Zwierzę chronione. 

WILK: 

      Drapieżnik o zmiennym ubarwieniu - w zależności od wieku, pory roku i zamieszkanej okolicy.

Zamieszkuje duże lasy, tereny bagienne i gęsto zakrzewione. Wiosną żyje pojedynczo lub parami, w lecie rodzinami, a w zimie w dużych stadach.

     Poluje parami nocą, a w poszukiwaniu zdobyczy odbywa często dalekie wędrówki. Żywi się głównie ssakami kopytnymi - dzikimi i hodowanymi. W lecie zjada również jaja ptasie i jagody.

      Zwierzę chronione. 

LIS: 

      To zwierzę pospolite w całej Polsce. Ubarwienie puszystego futra jest zmienne. Grzbiet najczęściej rudy, żółtorudy lub szarobrązowy z domieszką białych włosów.

   Zamieszkuje przede wszystkim lasy. Gnieździ się w norach, pod korzeniami starych drzew, w ścianach wąwozów. Poluje o zmierzchu i w nocy, pokarm jego stanowią przede wszystkim gryzonie, ale też zające, króliki, ptaki, jaszczurki, żaby, ryby, owady. Zjada również jagody.

      Ludziom przynosi pożytek tępiąc szkodliwe gryzonie. 

BORSUK: 

      Nieduże zwierzę o srebrnoszarym grzbiecie. Występuje w Polsce, zamieszkuje lasy. Gnieździ się w wygrzebanych przez siebie bardzo rozległych norach.

      Żeruje wyłącznie nocą, głównym jego pożywieniem są owady i dżdżownice. Prócz tego zjada żaby, jaja, pisklęta ptasie i drobne gryzonie. Chętnie je również jagody, grzyby, orzechy. Jesienią odżywia się szczególnie intensywnie, przygotowując się do snu zimowego. W zimie śpi z przerwami do marca.     

Zwierzę chronione.  
 
 
 

KUNA LEŚNA: 

      Zwierzę drapieżne o gęstym i błyszczącym futerku.

Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane. Mieszka w wysoko położonych i trudno dostępnych dziuplach, czasami w opuszczonych gniazdach wiewiórki i ptaków drapieżnych. Doskonale chodzi po drzewach.

      Na łowy wychodzi w nocy. Poluje na wiewiórki, króliki, gryzonie ptaki, nie gardzi także jajami, jagodami, owadami, a nawet miodem.

      Zwierzę chronione. 

RYŚ: 

      Zwierzę drapieżne. Ubarwienie grzbietu żółtorude lub rudawoszare z ciemnymi plamami.

Zamieszkuje stare, duże lasy. Za schronienie służą mu jaskinie, dziuple, opuszczone nory lisie i borsucze.

      Poluje o zmierzchu i w nocy przede wszystkim na gryzonie i ptaki. Niekiedy atakuje też ssaki kopytne.

      Zwierzę chronione. 

ZAJĄC: 

      Niewielkie zwierzę roślinożerne o szarożółtym lub szarorudawym futerku.

Jest przede wszystkim mieszkańcem terenów otwartych - żyje na łąkach, polach, w zagajnikach, ale również w lesie. Nie kopie nor - chroni się pod krzewami i w płytkich kotlinkach.

      W lecie żywi się soczystymi roślinami zielnymi, w zimie korą drzew liściastych.

      Zwierzę chronione od stycznia do października. 
 

WIEWIÓRKA: 

      Dzikie zwierzę leśne.

Ubarwienie grzbietu jest rude w różnych odcieniach. Zamieszkuje lasy liściaste, mieszane i iglaste, parki miejskie, duże sady. W konarach drzew buduje gniazda z gałązek, trawy, wyścielone mchem. Doskonale wspina się po drzewach, bardzo zręcznie skacze z gałęzi na gałąź.

      Żywi się nasionami drzew, jagodami i grzybami, a także pokarmem zwierzęcym. Na zimę gromadzi zapasy - orzechy i żołędzie, na gałęziach suszy grzyby. 

DZIK: 

      Duże, wszystkożerne zwierzę o ciemnym brunatnoczarnym ubarwieniu.

Jest mieszkańcem lasów liściastych, dzień spędza w największym gąszczu. Na żer wychodzi o zmierzchu.

Żywi się żołędziami, orzechami, owocami leśnymi, drobnymi ssakami i padliną.

      Zwierzę chronione od lutego do lipca. 

JELEŃ: 

      Duże zwierzę roślinożerne, zamieszkujące większe lasy liściaste i mieszane.

Ubarwienie sierści rudawe lub brązoworudawe. Samica jelenia to łania.

      Jelenie żerują w nocy. Żywią się przede wszystkim roślinami zielnymi, młodymi gałązkami, liśćmi drzew i krzewów, korą, mchami.

      Zwierzę chronione. 

SARNA: 

      Roślinożerne zwierzę o żółtaworudawym ubarwieniu grzbietu. Młode są jasne - żółtobrązowe z białawymi plamami.

Żyje w lasach wszystkich typów, na łąkach i polach. Żeruje w różnych porach dnia i nocy. Pokarmem jej są rośliny zielne, gałązki i liście drzew i krzewów, jagody, mchy i grzyby.

      Zwierzę chronione. 

ŁOŚ: 

      Bardzo rzadkie zwierzę leśne o rdzawobrązowym lub ciemnobrązowym grzbiecie.

Jest mieszkańcem większych lasów o bagiennym gruncie.

      Żeruje zarówno w dzień, jak i w nocy. W lecie pokarm jego stanowią liście, gałązki drzew i krzewów oraz roślinność wodna. W zimie żywi się korą i gałązkami drzew liściastych. Samica łosia to klempa.

      Zwierzę chronione. 

Żubr: 

      Bardzo rzadkie zwierzę roślinożerne. Ubarwienie ciała brunatne.

Żyje w rezerwatach zamkniętych. Zamieszkuje najchętniej lasy mieszane, w lecie wybiera tereny bardziej wilgotne, w zimie suche lasy.

      Żeruje w dzień i w nocy. W lecie żywi się roślinami zielnymi - przede wszystkim trawą, w zimie gałązkami drzew i krzewów oraz korą.

     Zwierzę chronione. 

DZIĘCIOŁ DUŻY: 

      Jest średniej wielkości ptakiem, o czarno-białych piórach i czerwonej czapeczce.

Zamieszkuje lasy wszelkiego typu, również parki i aleje.

      Żywi się owadami wydobytymi z drewna, jesienią i zimą zjada sporo nasion. Gniazdo zakłada w samodzielnie wykutej dziupli. 

SOWA: 

      Ptak drapieżny o szarobrązowych piórach. Jest przystosowany do polowania nocą i o zmroku dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu słuchowi i wzrokowi.

      Żywi się pokarmem zwierzęcym, głównie owadami, drobnymi ssakami i ptakami. Nie buduje gniazd - jaja składa bezpośrednio na podłoże - konary drzew, wgłębienia.


