KONSPEKT ZAJĘĆ
Przedmiot: przyroda
Klasa : IV
Czas trwania : 1 godz. lekcyjna
TAEMAT: PARKI NARODOWE W POLSCE.
Cel ogólny:
poznanie celów i sposobów ochrony przyrody w Polsce
Cele szczegółowe:
Wiadomości - uczeń:
wymienia sposoby ochrony przyrody w Polsce,
wymienia parki narodowe w Polsce,
wyjaśnia cele tworzenia parków,
podaje podstawowe zasady zachowania się na terenach chronionych,
Umiejętności - uczeń:
wskazuje na mapie położenie najbliższych parków narodowych,
porównuje różne formy ochrony przyrody,
uzasadnia potrzebę tworzenia parków narodowych.
Ocenia zachowania ludzi przebywających na obszarach chronionych.
Postawy- uczeń:
wykazuje postawę szacunku wobec przyrody,
rozumie konieczność ochrony przyrody,
aktywnie pracuje w grupie.
Metody pracy:
słowne : pogadanka, śnieżna kula, gry dydaktyczne, praca z mapą,
praca z tekstem
Formy pracy : indywidualna, grupowa , zbiorowa.
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
podręcznik,
atlas,
duże arkusze papieru, flamastry,
teksty źródłowe z charakterystyką najbliżej położonych parków narodowych dla grup,
wirówki,
mapa konturowa Polski,
ćwiczenie na dobieranie dotyczące form ochrony przyrody,
lista różnych zachowań na obszarach chronionych
kartki z nazwami form ochrony przyrody
ksero zadania o formach ochrony przyrody,
ksero polecenia do zadania domowego
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca.
Czynności organizacyjne.
Rozwiązanie wirówek z hasłem: OCHRONA PRZYRODY.
Nauczyciel przypina do tablicy 2 wirówki i podaje instrukcje do rozwiązania:
Przeskakując określoną liczbę pól odczytajcie hasło. Kierunek odczytu wskazuje strzałka, początek - kropka.
Wprowadzenie w tematykę lekcji.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące hasła wirówek:
W jakim celu człowiek chroni przyrodę?
Jak człowiek chroni przyrodę?
Faza realizacyjna.
Poznanie form ochrony przyrody.
Nauczyciel wywiesza na tablicy magnetycznej kartki z nazwami form ochrony przyrody funkcjonujących w Polsce.
Na polecenie nauczyciela uczniowie wyszukują w podręczniku i słowniczku definicji poszczególnych form ochrony przyrody i głośno odczytują na forum klasy.
Na podstawie uzyskanych wiadomości wykonują indywidualnie ćwiczenie:
Przyporządkuj do nazw form ochrony przyrody odpowiednie informacje:
pomniki przyrody ▪
rezerwaty przyrody ▪
parki narodowe ▪
parki krajobrazowe ▪
obszary chronionego krajobrazu ▪
▪ duże obszary utworzone dla całkowitego zachowania w nienaruszonym stanie fragmentu przyrody
▪ obszary chroniące naturalny krajobraz,
w którym człowiek może prowadzić gospodarkę hodowlaną, leśną i rolną
▪ obiekty ( drzewa, jaskinie, skały) o szcze-gólnych wartościach krajobrazowych, kulturowych i historycznych,
▪ obszary chroniące naturalne krajobrazy, służące rekreacji, na których działalność człowieka podlega tylko niewielkim ograniczeniom
▪ niewielkie obszary chronione, na których zabroniona jest ingerencja człowieka
Określenie roli parków narodowych.
Odczytanie treści fragmentu ustawy o ochronie przyrody
z 2004r.
Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi
i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów."
Wypisanie celów wynikających z ustawy, dla których zakłada się parki:
ochrona rzadkich gatunków roślin i zwierząt,
ochrona walorów krajobrazowych,
zachowanie różnorodności biologicznej,
zachowanie naturalnych siedlisk organizmów żywych,
odtwarzanie zniekształconych siedlisk przyrodniczych.
Określenie liczby i zaznajomienie się z rozmieszczeniem istniejących
w Polsce parków narodowych.
Zapoznanie się z mapą parków narodowych w atlasie przyrodniczym.
Ustalenie liczby istniejących obecnie w Polsce parków narodowych na pod-stawie mapy.
Uzupełnienie ćwiczenia dotyczącego rozmieszczenia parków narodowych:
Na mapie konturowej Polski położenie parków narodowych określone jest numerkami od 1 do 23. Jakie parki oznaczone są poszczególnymi liczbami? Wpisz ich nazwy przy odpowiednich numerach.
1...............................
2...............................
3...............................
4...............................
5...............................
6...............................
7...............................
8...............................
9...............................
10.............................
11.............................
12.............................
13.............................
14.............................
15.............................
16.............................
17.............................
18.............................
19.............................
20.............................
21.............................
22.............................
23.............................
Ustalenia zasad zachowania w parkach narodowych i innych obszarach chronionych.
Wybranie właściwych zachowań z listy ( zał. nr 1) na zasadzie
„śnieżnej kuli”.
Uczniowie wybierają właściwe zachowania kolejno:
dwójkami,
w grupach,
w klasie.
Zapisanie 5 właściwych zachowań podczas pobytu w parku jako rezultat wypracowanego wspólnie stanowiska.
Najważniejsze informacje o najbliższych parkach narodowych.
Odczytanie z mapy konturowej nazw 5 parków znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Podział klasy na 5 grup i przydzielenie grupom tekstów źródłowych o wybranych parkach.
Wykonanie przez poszczególne grupy w oparciu o teksty źródłowe mapy mentalnej zawierającej najważniejsze informacje o wybranym parku.
Faza podsumowująca:
Wywieszenie wykonanych map mentalnych i prezentacja efektów pracy
na forum całej klasy.
Ocena pracy uczniów.
Załącznik nr 1.
Lista zachowań na obszarach chronionych:
Rozpalamy ogniska tylko na dużych polanach.
Wędrujemy tylko wyznaczonym szlakiem.
Śpiewamy głośno turystyczne piosenki.
Wędrujemy tam, gdzie oczy nas poniosą.
Zbieramy przyrodnicze okazy.
Papierki zakopujemy.
Staramy się nie niepokoić zwierząt.
Słuchamy muzyki z radia.
Zbieramy grzyby.
Wspinamy się po drzewach.
Nawołujemy pozostających w tyle kolegów.
Staramy się nie niszczyć roślin.
Zbieramy bukiety kwiatów.
Zabieramy ze sobą opakowania po jedzeniu.
Zbieramy rośliny do zielnika.
Łapiemy piękne okazy zwierząt.
Nie hałasujemy.
4