Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
Opracowała: Bogusława Gwoździńska
Blok tematyczny: |
Zima w pełni
|
Temat dnia: |
W krainie lodu
|
Zapis w dzienniku: |
Gromadzenie informacji o Antarktydzie. Życie ludzi i zwierząt w lodowej krainie. Przybliżenie postaci autorów książki „Zaczarowana zagroda” A. Cz. Centkiewiczów. Rozmowa o bohaterach lektury pt. „Zaczarowana zagroda”. Porządkowanie kolejności wydarzeń. Improwizacje ruchowe. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Wykonanie rysunku ilustracyjnego węglem.
|
Cele ogólne: |
|
Cele szczegółowe: |
Uczeń:
|
Metody pracy: (wg. M. Nagajowej) |
|
Formy pracy: |
|
Środki dydaktyczne: |
lektura „Zaczarowana zagroda”, mapa, globus, teksty zagadek, plansza ze schematem krzyżówki (do zawieszenia na tablicy), kartoniki z rozsypanką wyrazową - tytułami wydarzeń (do pracy grupowej), napis Antarktyda, mapka Antarktydy, kartoniki z informacjami o Antarktydzie (do zabawy „Prawda - nieprawda”), książki dotyczące Antarktydy, białe kartony, węgiel rysunkowy, karty pracy : zamiana równoważników na zdania (I poziom), rozsypanka zdaniowa (II poziom), zdania z lukami (III poziom), ilustracje do zadań (do zawieszenia na tablicy), karty pracy - obliczanie iloczynów w zakresie 30, karteczki z treścią zadań, tamburyn, papierowe śnieżynki
|
Przebieg zajęć:
Powitanie
Nauczyciel wypowiada zdania, dzieci których wypowiedź dotyczy, machają rękoma witając się okrzykiem „hej”.
„Witam wszystkie dzieci, które chodzą do szkoły pieszo”
„Witam wszystkie dzieci, które są dowożone przez rodziców samochodami”
„Witam wszystkie dzieci, które, jeżdżą do szkoły autobusem”
„Witam wszystkie dzieci, które jechały już pociągiem”
„Witam wszystkie dzieci, które płynęły statkiem”
„Witam wszystkie dzieci, które leciały samolotem”
„Witam wszystkie dzieci, które marzą o dalekiej podróży”
Wprowadzenie do tematu lekcji - rozwiązanie krzyżówki
Nauczyciel proponuje dzieciom daleką wyprawę. O jej celu dzieci dowiedzą się po rozwiązaniu krzyżówki i odczytaniu hasła. Wybrani uczniowie losują kartoniki z zagadkami. Rozwiązanie zagadki wpisują do schematu krzyżówki zawieszonego na tablicy (załącznik nr 1). Odczytują hasło - „Antarktyda”. Nauczyciel wiesza na tablicy kartonik z hasłem oraz mapkę Antarktydy.
Gromadzenie informacji o Antarktydzie
Zabawa „Prawda - fałsz”
Wybrani uczniowie losują kartoniki ze zdaniami dotyczącymi, lub nie, Antarktydy (załącznik nr 2). Jeśli zdanie jest prawdziwe wieszają je na tablicy pod napisem „Antarktyda” i mapką Antarktydy.
Pokaz materiałów - książek (wśród książek znajduje się lektura „Zaczarowana
zagroda”), atlasów, encyklopedii, słowników, leksykonów, czasopism, programów komputerowych i itp., które mogą być, lub nie, źródłem wiedzy o Antarktydzie. Uczniowie muszą zdecydować, czy w danym materiale znajdą informacje na interesujący ich temat i czy daną książkę można wykorzystać do zrobienia wystawki o Antarktydzie.
„Burza mózgów”
Uczniowie próbują uzasadnić, po co jest im potrzebna wiedza na temat miejsca, które odwiedzą w czasie swojej podróży.
Zaproszenie i podróż na Antarktydę - zabawa ruchowa
Nauczyciel zaprasza uczniów na wycieczkę do krainy lodu - Antarktydy. Wspólnie odbywają podróż do lodowej krainy - uczniowie ilustrują ruchem sytuacje przedstawione przez nauczyciela:
jazda pociągiem do Warszawy
lot samolotem do Afryki
płynięcie statkiem do brzegu Antarktydy
Wejście do lodowej krainy
Każde dziecko, wchodząc do lodowej krainy, obrysowuje swoją stopę - zostawia ślad na śniegu. Następnie określa swój nastrój rysując na konturze stopy odpowiednią „buźkę”.
Krótka analiza treści lektury „Zaczarowana zagroda”
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
„Jakie zwierzęta spotykamy w czasie naszej wędrówki po Antarktydzie?”
„Jak nazywał się najinteligentniejszy z pingwinów, główny bohater lektury?”
„Kim są ludzie mieszkający na Antarktydzie?”
„Gdzie mieszkają - nazwa stacji i czym się zajmują polscy polarnicy?”
„Skąd wziął się tytuł lektury „Zaczarowana zagroda”?”
Układanie tytułów wydarzeń z rozsypanki wyrazowej (praca grupowa)
Każda grupa otrzymuje jeden tytuł wydarzenia z lektury w postaci rozsypanki wyrazowej (załącznik nr 3). Zadaniem uczniów jest ułożyć tytuł w postaci równoważnika zdania, a następnie zamienienie go na zdanie.
Porządkowanie tytułów wydarzeń
Przedstawiciele poszczególnych grup odczytują ułożone tytuły. Uczniowie ustalają kolejność wydarzeń i przywieszają na tablicy uporządkowane tytuły - równoważniki. Następnie podają propozycje zamiany równoważnika na zdanie, które zostaje zapisane na tablicy. Wspólnie oceniana jest poprawność ułożonych zdań.
Opowiadanie treści lektury w oparciu o ułożony plan wydarzeń
Wykonanie notatki w zeszycie
Zapisanie najważniejszych informacji o lekturze
metryczka książki (tytuł, autor, ilustrator)
postacie (bohaterowie ludzie, bohaterowie zwierzęta, bohater główny, bohaterowie drugoplanowi)
miejsce akcji
Zapisanie tytułów wydarzeń w formie zdań (praca indywidualna zróżnicowana)
I poziom - zamiana równoważników na zdania (wcześniej wykonane na tablicy
ćwiczenie zostało zasłonięte); przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie
czasowników (załącznik nr 4a)
II poziom - porządkowanie tytułów; przepisanie zdań do zeszytu i podkreślenie
czasowników (załącznik nr 4b)
III poziom - uzupełnienie zdań z lukami brakującymi czasownikami; przepisanie
zdań do zeszytu (załącznik nr 4c)
Zilustrowanie wybranego wydarzenia z lektury „Zaczarowana zagroda”
Dzieci wykonują rysunek ilustracyjny na białym kartonie węglem rysunkowym.
Wystawka wykonanych prac
Uczniowie zawieszają swoje prace na tablicy. Próbują odgadnąć, które wydarzenie zostało zilustrowane przez autora/autorów pracy.
Zabawa naśladowcza - „Pingwiny”
Dzieci chodzą po klasie naśladując pingwiny (zgięte łokcie, krótkie kroczki, dźwięki „ork, ork, ork”). Reagują na sygnały dźwiękowe (nauczyciel wygrywa na tamburynie rytmy) we wcześniej ustalony sposób:
w rytm ćwierćnut - spacerują
w rytm półnut - stoją w miejscu, kołyszą się na boki
w rytm całych nut - stoją w miejscu, poruszają głową
w rytm ósemek - „biegną” do gniazd (ławek)
Rachunek pamięciowy
Uczniowie łączą kry z iloczynami - z pingwinami, na których jest zapisany wynik działania (załącznik nr 5). Karteczki wklejają do zeszytów.
Układanie i rozwiązywanie zadań
Ułożenie zadań do sytuacji przedstawionych przez nauczyciela:
Sytuacja I - na 6 krach stoją po 4 pingwiny, na brzegu stoi jeszcze 10 pingwinów
(odpowiednia ilustracja na tablicy)
Sytuacja II - pingwin zjada 3kg ryb dziennie, są 2 pingwiny, mają jedzenie na 5 dni
(odpowiednia ilustracja na tablicy)
Rozwiązanie ułożonych zadań; w czasie obliczeń zwrócenie uwagi
na kolejność wykonywania działań
Wklejenie karteczek z treścią zadań (załącznik nr 6) do zeszytów, zapisanie
rozwiązania i odpowiedzi
Zadanie pracy domowej
„Wyszukaj i zaznacz w lekturze fragmenty opisujące głównego bohatera - pingwina Elegancika.”
Opuszczenie lodowej krainy
Uczniowie machają na pożegnanie do mieszkańców Antarktydy; obrysowują swoją dłoń na kartonie i określają swój nastrój rysując „buźkę”.
Ocena aktywności uczniów
Uczniowie przez całe zajęcia zbierają „śnieżynki”. Otrzymują je za poprawne wykonanie poszczególnych ćwiczeń, zadań. W czasie kolejnych zajęć będą kontynuować ich gromadzenie. Po zebraniu odpowiedniej ilości „śnieżynek” otrzymają dyplom „Znawca lodowej krainy”. Dzieci, które mają mało „śnieżynek” otrzymają dyplom za udział w wyprawie na Antarktydę.
Załącznik nr 1 |
Krzyżówka
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
Gdy nas mrozi chłód, wodę ścina lód, spadły liście z drzew, umilkł ptaków śpiew,
krótkie chmurne dnie. - Jak ta pora się zwie? (ZIMA)
Biały jest jak mąka albo drobna kasza. Gdy zaściele ziemię, na narty zaprasza. (ŚNIEG)
Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach. (STATEK)
Choć jest ptakiem, nie rybakiem, łowić ryby może. Nie spotkasz jej w lesie, zobaczysz nad morzem. (MEWA)
Choć nie ma pędzla, na szybach maluje, choć nie ma igieł, w policzki kłuje. (MRÓZ)
Kto to: czarne, wąsate, w futrze zimą i latem. Lubią mroźną pogodę, łowią ryby pod lodem. (FOKI)
Ten zielony dywan zimą odpoczywa. (TRAWA)
Jakie zwierzęta, tak lubią wodę, że nawet zimą, żyją pod lodem? (RYBY)
Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej! (LÓD)
Co to jest na pewno szybko odpowiecie. Cały świat na karcie jednej znajdziecie. (MAPA)
Załącznik nr 2 |
Zabawa „Prawda - nieprawda”
Antarktyda jest kontynentem. |
Antarktyda jest państwem. |
Antarktyda leży wokół Bieguna Południowego. |
Antarktyda leży wokół Bieguna Północnego. |
Temperatury na Antarktydzie dochodzą do -80°C. |
Temperatury na Antarktydzie dochodzą do -10°C. |
Na Antarktydzie nieustannie wieją bardzo silne wiatry i huragany. |
Na Antarktydzie rzadko wieją wiatry. |
Prawie całą Antarktydę pokrywa lód. |
Niewielka część Antarktydy jest pokryta lodem. |
Na Antarktydzie jest uboga roślinność. |
Antarktydę porastają gęste lasy. |
Na Antarktydzie żyją niedźwiedzie polarne i renifery. |
Na Antarktydzie żyją pingwiny i foki. |
Na Antarktydzie mieszkają Eskimosi. |
Na Antarktydzie znajdują się stacje naukowo - badawcze. |
Załącznik nr 3 |
Plan wydarzeń:
Spotkanie profesora z Elegancikiem
Budowa lodowej zagrody
Zapędzenie pingwinów do zagrody
Tajemnicze zniknięcie ptaków
„Odczarowanie” zagrody przez pilota
Zaobrączkowanie pingwinów
Wyznaczenie tras wędrówek ptaków
Powrót pingwinów do gniazd
Załącznik nr 4a
POZIOM I
Zamień równoważniki na zdania. Przepisz zdania do zeszyt. Podkreśl czasowniki.
Spotkanie profesora z Elegancikiem
Budowa lodowej zagrody
Zapędzenie pingwinów do zagrody
Tajemnicze zniknięcie ptaków
„Odczarowanie” zagrody przez pilota
Zaobrączkowanie pingwinów
Wyznaczenie tras wędrówek ptaków
Powrót pingwinów do gniazd
Załącznik nr 4
POZIOM II
Uporządkuj tytuły wydarzeń. Przepisz do zeszytu. Podkreśl czasowniki.
|
Naukowcy obrączkują pingwinki. |
|
|
|
Ptaki w tajemniczy sposób znikają z zagrody. |
|
|
|
Pingwiny wracają do swoich gniazd. |
|
|
|
Mężczyźni zapędzają pingwiny do zagrody. |
|
|
|
Profesor spotyka pingwinka Elegancika. |
|
|
|
Pilot śmigłowca „odczarowuje” zagrodę. |
|
|
|
Polarnicy budują zagrodę z brył lodu. |
|
|
|
Polarnicy wyznaczają trasy wędrówek ptaków. |
Załącznik nr 4c
POZIOM III
Uzupełnij zdania czasownikami z ramki. Przepisz zdania do zeszytu.
Profesor ..... pingwinka Elegancika.
Polarnicy ..... zagrodę z brył lodu.
Mężczyźni ..... pingwiny do zagrody.
Ptaki w tajemniczy sposób ..... z zagrody.
Pilot śmigłowca ..... zagrodę.
Naukowcy ..... pingwinki.
Polarnicy ..... trasy wędrówek ptaków.
Pingwiny ..... do swoich gniazd.
zapędzają, wyznaczają , spotyka, wracają, „odczarowuje”, obrączkują, budują, znikają, |
Załącznik nr 5
Połącz działanie z odpowiednim wynikiem.
Załącznik nr 6
Zadanie 1 Na 6 krach płynęły po 4 pingwiny. Na brzegu stało jeszcze 10 pingwinów. Ile było wszystkich pingwinów? |
Zadanie 2 Jeden pingwin zjada 3 kilogramy ryb dziennie. Ile ryb zjedzą 2 pingwiny w ciągu 5 dni? |
1
27
24
14
16
18
28
6 ● 3
4 ● 7
4 ● 4
7 ● 2
3 ● 9
8 ● 3
5 ● 5