PARAMETRY WYJŚCIOWE
Przepływy
|
2007 |
2020 |
|
Qśrd [m3/d] |
8800 |
13200 |
|
Qmaxd[m3/d] |
Nd=1,3 |
11440 |
17160 |
Qmaxh [m3/h] |
Nh=1,6 |
763 |
1144 |
Qmind [m3/d] |
5600 |
5600 |
|
SNQ=1,5m3/s
Qśrd(2007) = 0,1 m3/s<0,9 m3/s
Qśrd(2020) = 0,15 m3/s<0,9 m3/s
10%SNQ=0,015 m3/s
Bilans zanieczyszczeń
|
Ścieki |
Minimalny stopień oczyszczenia [%] |
||
|
Surowe |
Oczyszczone |
|
|
pH |
- |
7,0 - 8,6 |
6,5 - 8,5 |
- |
BZT5 |
g O2/m3 |
340 |
15 |
90 |
Zawiesina ogólna |
g /m3 |
120 |
35 |
90 |
Pogl. |
g P2/m3 |
11,0 |
2,0 |
85 |
Nogl. |
g N2/m3 |
75,0 |
15 |
80 |
Równoważna liczba mieszkańców
Obliczono wg zależności: 
|
2007 |
2020 |
|
49867 |
74800 |
|
15086 |
22626 |
IV grupa
Ładunek zanieczyszczeń
Obliczono wg zależności: 

|
2007 |
2020 |
|
|
kg O2/d |
2992 |
4488 |
|
kg /d |
1056 |
1584 |
|
kg P2/d |
97 |
145,2 |
|
kg N2/d |
660 |
990 |
URZĄDZENIA TECHNOLOGICZNE
(CZĘŚĆ MECHANICZNA)
Krata koszowa
Kanał przed kratą koszową: dla ![]()
= 132,4 dm3/s - K 0,5 o spadku i=2%o, napełnienie h= 28 cm, ![]()
dla ![]()
= 211,8 dm3/s - K 0,5 o spadku i=2%o, napełnienie h= 45cm,![]()
dla Qmin=64 dm3/s - K 0,5 o spadku i=2%o, napełnienie h= 18cm. ![]()
Liczba prześwitów
Rok 2020:
![]()
![]()
= 63,4 → 64
Szerokość kraty
![]()
= 63*0,001+64*0,008=1,09
Straty ciśnienia na kracie

gdzie: β - współczynnik zależny od kształtu przekroju pręta;
α - kąt pochylenia płaszczyzny kraty;
s - szerokość pręta
Ilość skratek
![]()
![]()
gdzie:
Wj - jednostkowa ilość skratek 
Przyjęto rodzaj krat gęstych:
- prześwit b = 8 mm
- 
Ponieważ skratki powstają w ilości niewielkiej ( 1,12 m3 ) na dobę, proponuje się suszenie skratek do ok. 40 % SM, następnie dezynfekcję 35 % wapnem chlorowanym w ilości 2 - 3 % Vskr.
Vskr = 1,12 m3/d
Ilość wapna: 1,12 x 2,5% = 0,028 m3/d
Zapas na 15 dób: 0,028 x 15 = 0,42 m3/d
Krata dodatkowa
Przewiduje się zamontowanie na obejściu zaprojektowanego kanału jedną kratę awaryjną czyszczoną ręcznie.
PIASKOWNIK
Piaskownik BLUNKA
Ilość zatrzymanego piasku:
2006: ![]()
=![]()
=0,41 ![]()
2006: ![]()
=![]()
=0,62 ![]()
Wysokość części przepływowej piaskownika
![]()
![]()
Obciążenie hydrauliczne powierzchni piaskownika
![]()
Powierzchnia piaskownika
![]()
2 piaskowniki: ![]()
= 11 ![]()
Średnica piaskownika

Przyjmuje się średnicę d = 3,8 m.
Wysokość części stożkowej piaskownika

Objętość części stożkowej

Wysokość całkowita
H = Hp + h2 = 1,8 m + 2,5 m = 4,3 m
URZĄDZENIA TECHNOLOGICZNE
(CZĘŚĆ BIOLOGICZNA wg ATV)
Blok biologiczny (komora osadu czynnego KOC)
Założenia :
system A2O
sprawność części mechanicznej pod kątem usuwania BZT5 ![]()
stężenie BZT5 no wlocie do oczyszczalni ![]()
stężenie BZT5 przed KOC ![]()
stężenie azotu ogólnego CN = 75 g/m3
stężenie fosforu ogólnego CP = 11 g/m3
sprawność części mechanicznej pod względem redukcji azotu ![]()
sprawność części mechanicznej pod względem redukcji fosforu ![]()
sprawność części mechanicznej pod względem redukcji zawiesiny ogólnej 60%
zawartość zawiesin przed KOC XSM.ZB = 120·(1-0,6)=48g/m3
sprawność części biologicznej ![]()
zawartość suchej masy w osadzie SMBB = 3 kg/m3
Bilans azotu:
stężenie azotu przed KOC ![]()
stężenie azotu organicznego na odpływie KOC SorgN,AN = 2g/m3
stężenie azotu amonowego na odpływie KOC SNH4,AN = 0g/m3
azot usuwany z nadmiarem osadu ![]()
azotany w odpływie z KOC ![]()
azot ulegający denitryfikacji
![]()
Bilans fosforu:
fosfor ogólny przed KOC ![]()
fosfor ogólny na odpływie KOC ![]()
fosfor zużywany w procesie budowy komórek ![]()
![]()
fosfor do strącania chemicznego ![]()
Strefa beztlenowa
Założono czas zatrzymania Tz = 2 h.
Objętość komory:
![]()
Przyjęto 3 komory o wymiarach: LxBxH: 12.5x8x5 (Vj =500 m3, Vo = 1500m3)
Strefa niedotleniona
Objętość strefy nie dotlenionej
Vsn= Qmax × t
t- czas zatrzymania (1-6)h
t=3 h
Vsb2006=11440×3/24=1430 m3
Vsb2020=17160×3/24=2145 m3
Przyjęto 2 bloki -rok 2003
3 bloki -rok 2020
Wymiary
wysokość H=5 m
szerokość B=8 m
długość L=18.75 m
Objętość
V=750 m3
Vc=2250 m3
Określenie udziału objętościowego strefy denitryfikacyjnej do ogólnej objętości komory VD/VBB
Określenie stosunku strefy tlenowej i niedotlenionej:

Obliczenie przyrostu osadu
Na całkowity przyrost osadu USd w oczyszczalni biologicznej sklada się:
- przyrost osadu z nagromadzonych produktów rozkładu związków organicznych USdc
- przyrost osadu z biologicznej defosfatacji i symultanicznego strącania fosforu pozostałego USdp
Wiek osadu dla dobowego ładunku BZT5 >1200 kg/d i wynosi:
- dla temp ![]()
![]()
- dla temp ![]()
![]()
W części mechanicznej założono 60% redukcji zawiesiny ogólnej:
XSM.ZB = 120·(1-0,6)=48 g/m3

![]()
![]()
Minimalny obliczeniowy wiek osadu:

![]()
![]()
![]()
![]()
Przyjęto ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Całkowity przyrost osadu:
![]()
![]()
![]()
![]()
Objętość i wymiary komory osadu czynnego
Ilość osadu w komorze
MSM,BB = tSM,obl · USC
MSM,BB10 = 12,5 · 2089,3 = 26116 kg
MSM,BB12 = 10,3 · 2089,3 = 21520 kg
Objętość KOC

- obj. bloku biologicznego
Komora denitryfikacyjnej ![]()
Wymiary obu komór (nitryfikacji i denitryfikacji): Przyjęto po 3 komory BxHxL = 8 x 5 x 11.25 (Vj =450 m3, Vo = 1350 m3)
Wymiary KOC
Przyjmuje się trzy ciągi technologiczne po 3 oddzielne strefy w każdym.
KOMORA |
B |
H |
L |
V |
|
m |
m3 |
||
BEZTLENOWA |
8 |
5 |
12.5 |
500 |
NIEDOTLENIONA |
8 |
5 |
18.75 |
750 |
TLENOWA |
8 |
5 |
11.25 |
450 |
SUMA |
|
|
|
1700 |
Suma wszystkich komór osadu czynnego wynosi 5100 m3.
Obciążenie objętości komory ładunkiem zanieczyszczeń

![]()
Obciążenie osadu ładunkiem zanieczyszczeń
![]()
![]()
Czas zatrzymania
![]()
![]()
System recyrkulacji
Przyjmuje się następujące stopnie recyrkulacji:
R1W = 135% - recyrkulacja wewnętrzna 1
R2W = 200% - recyrkulacja wewnętrzna 2
![]()
gdzie:
SMKN - zawartość suchej masy w komorze osadu czynnego = 4 kg/m3
RV - stopień recyrkulacji
SMRS - zawartość suchej masy w osadzie recyrkulowanym [kg/m3]
Recyrkulacja wewnętrzna R1w
SMRS = 6,96 kg SM/m3
Stopień recyrkulacji: 135% => Qr = 1,35 x 10500 = 164 l/s
Recyrkulacja wewnętrzna R2w
SMRS = 6,00 kg SM/m3
Stopień recyrkulacji: 200% => Qr = 2,00 x 10500 = 243 l/s
Doprowadzenie tlenu do strefy nitryfikacyjnej
Jednostkowe zużycie tlenu na utlenianie związków węgla
Z instrukcji ATV założono, że dla t = 100C i tsm,obl = 17,8 d
OVC,BZT = 1,15 kgO2/kgBZT5
Zużycie tlenu na utlenianie związków węgla
OVd,c = OVC,BZT · BdBZT = 1,15· 3590 = 4128,5 kgO2/d
Zużycie tlenu na nitryfikację
![]()
![]()
Zużycie tlenu na denitryfikację
![]()
![]()
Obliczeniowe zapotrzebowanie powietrza:
![]()
Maksymalne godzinowe zużycie tlenu
Przyjmuje się współczynniki zwiększające:
a) -fC =1,14
-fN=1,9
b) -fC =1,15
-fN=2,0
![]()
a)![]()
b) ![]()
Wariant b) jest bardziej niekorzystny, został przyjęty do dalszych obliczeń.
Wymagana ilość tlenu doprowadzonego do KOC
wym.αOC=![]()
wym.αOC=![]()
![]()
![]()
11448 kgO2/d - wymagana ilość tlenu doprowadzonego do komór osadu czynnego z napowietrzaniem ciągłym.
Zapotrzebowanie powietrza
Sprawność napowietrzania drobnopęcherzykowego 2% na 0,305m głębokośći.
Głębokość czynna reaktora hcz = 5m
Sprawność napow. drobnopęch.:
![]()
W jednym 1 m3 powietrza 276 gO2
![]()
![]()
Dobór dmuchaw
Wymagane ciśnienie sprężu powietrza wynika z głębokości wypełnienia komory osadu czynnego ok. 6 mSW = 500mBar oraz ze strat na drodze do KOC - ok. 1 mSW = 100mBar.
Dobrano dla Δp=600mBar i Qp= 5300 m3/h dmuchawy:
2 podstawową i 1 rezerwowa firmy CompRot, dmuchawy Rootsa, typ RB-LP 80 (wydajność max. 43m3/min) w obudowie dźwiękoszczelnej o całkowitej izolacyjność 20-25 dB/A.
Dobór dyfuzorów
Dobrano dyfuzory AKWATECH 240 PD
wydajność (2÷4) ![]()
, przyjęto 3![]()
Parametry pracy:
- wielkość pęcherzyków (2÷3) mm
- straty ciśnienia przy przepływie 50 mmbar
- zdolność natleniania ścieków 3 kgO2/kWh
W sumie w jednej komorze jest: ![]()
OSADNIK WTÓRNY POZIOMY
Parametry obliczeniowe
Przepływ obliczeniowy: Q2006 = 763 m3/h, Q2020 = 1144 m3/h
Indeks osadu: ISV = 125 l/kg
Zawartość suchej masy osadu w odpływie z KOC: SMBB = 4,0 kg/m3
Czas zagęszczania: tE = 2 h
Ilość suchej masy osadu na dnie osadnika SMBS
![]()
![]()
Ilość suchej masy w osadzie powrotnym (recyrkulowanym) SMRS
SMRS = 0,70 · SMBS
SMRS = 0,70 · 10,08 = 7,06 kg/m3
Maksymalny strumień objętościowy osadu powrotnego
QRS = 0,75 · Qmax h
QRS 2006 = 0,75 · 764 = 573,75 m3/h
QRS 2020 = 0,75 · 1144 = 858 m3/h
Zawartość suchej masy w osadzie dopływającym do OWT
![]()
Obciążenie hydrauliczne powierzchni osadnika
![]()
gdzie: qSV = 500 dm3/m2h - obciążenie powierzchni objętością osadu;
![]()
Wymagana powierzchnia osadnika wtórnego
![]()


Głębokość czynna osadnika
strefa ścieków sklarowanych h1 = 0,5 m
strefa rozdziału / przepływu wstecznego
![]()
gdzie: RV - stopień recyrkulacji = 0,95
strefa prądów gęstościowych i gromadzenia
![]()
strefa zagęszczania i usuwania
![]()
Całkowita głębokość czynna osadnika:
hc = h1 + h2 + h3 + h4
hc = H = 0,5 + 2,07 + 0,88 + 1,55 = 5m
Objętość osadników wtórnych, liczba i wymiary
Całkowita wymagana objętość osadników wynosi:
V = A · H
V2006 = 578 · 5,0 = 2890 m3
V2020 = 867 · 5,0 = 4335 m3
Zaprojektowano 3 osadniki. Wymiary pojedynczego osadnika:
wysokość 10 m
długość 18.75 m
szerokość 8 m
Więc: 1500m3 · 3 = 4500 m3 - trzeci osadnik włączony do cyklu technologicznego w perspektywie w 2020 roku.
Czas zatrzymania
![]()
Zgarniacz
Wysokość listwy zgarniającej hsr=0,45; prędkość zgarniacza vsr=120m/h; fsr=1,5; liczba ramion 1.
Dopływ do osadnika
Przed osadnikiem zaprojektowano komorę wlotową o długości 0,7 m stabilizującą przepływ. Założono system wlotów typu Stangel'a (rurki z deflektorami).
Prędkość wlotowa V1 = 0,8 m/s
Średnica otworu wlotowego d = 0,1 m
Wymagana powierzchnia otworów wlotowych:
![]()
Wymagana liczba otworów wlotowych o średnicy 0,1 m:

Przyjęto 7 otworów o φ 100 mm
Odprowadzenie ścieków
Projektuje się 2 krawędzie przelewowe - jedno koryto. Obciążenie przelewu przy łącznej długości krawędzi przelewowej 8 m:
2006 rok - ![]()
2020 rok - ![]()
Lej osadowy
Założono, że osad będzie usuwany 3 razy na dobę - objętość leja musi być większa od 1/3 dobowej objętości osadów.
Zaprojektowano jeden lej o następujących parametrach dla każdego z 3 osadników:
wymiary dna komory osadu b = 1 x 1
wymiary górnej części komór osadu B = 10x10
kąt nachylenia ścian komory osadu α = 450
wysokość leja osadowego założono jako 4,5m
objętość leja osadowego
![]()
![]()
ZAGĘSZCZACZ PIONOWY
Ilość powstałych osadów i wody nadosadowej
Osad nadmierny świeży z osadników wtórnych (98% uwodnienia):
USc = 2089,3 kg sm/d co daje = 521 m3/d (2020 - osad nadmierny)
Osad w zagęszczaczu pionowym będzie miał uwodnienie 93% (7% sm).
Ilość osadu zagęszczonego:
smo/smz = 4/7 x 521 = 297,7 m3/d = 12,4 m3/h
W = 521 - 297,7 = 223,3 m3/d = 9,3 m3/h
Powierzchnia zagęszczacza
Przyjęto zastosowanie zagęszczacza o kształcie osadnika pionowego bez mieszacza. Prędkość pionowa w takiej konstrukcji v = 0,1 - 0,3 mm/s (przyjęto v = 0,0002 m/s).
![]()
![]()
Zaprojektowano dwa zagęszczacze pionowe o przekroju kołowym:

Głębokość zagęszczacza
H = 3600 x v x t = 3600 x 0,0002 x 4 = 2,88 m
gdzie: t - czas przetrzymania t = 3 ÷ 5 min.
Doprowadzenie ścieków
Rura dopływowa (środkowa) o parametrach przepływu:
prędkość vs przyjmuje się 0,1 m/s
przepływ220 m3/d
Minimalna powierzchnia przekroju przewodu:
![]()
Minimalna średnica:
![]()
WYDZIELONA OTWARTA KOMORA FERMENTACJI
Wymagana pojemność
Wg Imhoffa: WKFo 320 l/M
Wiec dla 2020 roku - 74800 mieszkańców wymagana pojemność wynosi:
320 x 74800 = 23936 m3
Ilość i wymiary WKFo
Dla objętości łącznej 24000 m3 przyjmuje się 6 identycznych zbiorników po 4000 m3 każdy. Wymiary pojedynczego zbiornika: 50 m długości, 20 m szerokości i ok. 4 m średniej głębokości czynnej. Maksymalna głębokość - przyjęto 5m.
POLETKO OSADOWE
Poletko ociekowe
Ilość piasku powstająca w piaskowniku
![]()
Wysokość zalewu
![]()
Powierzchnia poletka
![]()
Wymiary poletka
szerokość 2,0m
długość 3,0m
Piasek będzie dezynfekowany wapnem chlorowym
Higienizacja osadów
Osady po odwodnieniu są poddawane higienizacji po przez wapnowanie ich CaO.
ilość wapna potrzebna do higienizacji osadów
D = 0,15 - 0,25 kg CaO/kg s.m.o (przyjęto 0,20)
s.m.o = 40,82 kg/d
DCaO = 0,2*40,82 = 8,14 kg CaO/d
Zapas CaO na 30 dni
ZCaO = 30*8,14 = 244,2 kg CaO.
Osady po odwodnieniu będą kierowane na składowisko odpadów lub przeznaczone do częściowej rekultywacji terenów zdegradowanych biologicznie.