Konspekt lekcji chemii.
Nauczyciel: Magdalena Witt
klasa II C Gimnazjum Nr 17 Data: 27.01.2009r.
TEMAT: Poznajemy metody otrzymywania soli.
CELE LEKCJI:
DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE:
1. Kształcenie logicznego myślenia
2. Kształcenie umiejętności obserwacji i wyciągania prawidłowych wniosków
3. Stawianie hipotez i ich weryfikacja doświadczalna
4. Rozbudowanie zainteresowania chemią
5. Zwiększenie aktywności i współdziałania uczniów
OPERACYJNE:
Uczeń powinien wiedzieć co to są sole i jak można je otrzymywać.
Uczeń powinien znać pojęcia rozpuszczalności i rozpuszczania.
Uczeń powinien umieć zapisywać równania reakcji otrzymywania soli.
Uczeń powinien zaproponować różne metody otrzymywania wybranej soli.
METODY:
Słowne.
Poglądowe.
Problemowe.
POMOCE NAUKOWE:
Próbki soli, metali, tlenków metali.
Roztwory kwasów i zasad, wskaźniki pH.
Zlewki, probówki, bagietki, statywy do probówek, łuczywka drewniane.
Tablice rozpuszczalności. Karty pracy uczniów.
NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA:
Otrzymywanie soli w wyniku różnych reakcji chemicznych.
Zapis ogólny metod otrzymywania soli.
PLAN LEKCJI Z BILANSEM CZASU:
Organizacja klasy
Zaangażowanie
nawiązanie do tematu lekcji
podanie celów lekcji
wprowadzenie nowych pojęć
Część właściwa lekcji - ok. 30 minut
pokaz eksperymentów
obserwowanie efektów doświadczeń
analiza, wnioski, przekształcenia
dyskusja, opisanie eksperymentów oraz wyciągniętych wniosków, zapisanie i uzgodnienie równań reakcji
kolejne zastosowania poznanych pojęć, odpowiedź na postawione pytania
4. Rekapitulacja - ok. 10 minut
a) ćwiczenia potwierdzające zrozumienie tematu (np.: zapisywanie i uzgadnianie innych równań reakcji)
PRZEBIEG LEKCJI:
Wprowadzenie - przypomnienie najważniejszych pojęć związanych z solami.
Część właściwa - przedstawienie metod otrzymywania soli.
Metoda 1. ZASADA + KWAS SÓL + WODA
DOŚWIADCZENIE 1: REAKCJA ZOBOJĘTNIANIA
Przebieg doświadczenia: Do probówki wlać roztwór wodorotlenku sodu zabarwiony błękitem tymolowym (błękiny kolor roztworu), następnie dodać roztwór kwasu siarkowego (VI) zabarwiony również błękitem tymolowym (purpurowy roztwór roztworu).
Obserwacje: po zmieszaniu obu roztworów otrzymano roztwór zabarwiony na żółto.
Wnioski: W probówce zaszła reakcja chemiczna. Żółty kolor błękitu tymolowego jest charakterystyczny dla środowiska obojętnego.
NaOH + H2SO4 Na2SO4 + H2O (siarczan (VI) sodu)
pH>7 pH<7 pH=7
Zapis jonowy reakcji: Na+ + OH- + H+ + SO4 2- 2Na+ + SO4 2- + H2O
Skrócony zapis jonowy: OH- + H+ H2O
Metoda 2. metal + kwas sól + wodór
DOŚWIADCZENIE 2: OTRZYMYWANIE SOLI W WYNIKU REAKCJI METALU Z KWASEM
Przebieg doświdczenia: Do probówki z roztworem kwasu solnego zabarwionego oranżem metylowym wrzucić wiórki magnezowe. Zbliżyć żarzące się łuczywko do wylotu probówki.
Obserwacje: Roztwór zmienia zabarwienie z pomarańczowego na żółte, metal roztwarza się w kwasie, wydzielają się pęcherzyki gazu, który pali się z charakterystycznym „szczeknięciem”.
Wnioski: W probówce zaszła reakcja kwasu z metalem. Powstał obojętny roztwór soli, a wydzielającym się gazem jest wodór.
Mg +2 HCl MgCl2 + H2 (chlorek magnezu)
METODA 3. TLENEK METALU + KWAS SÓL + WODA
DOŚWIADCZENIE 3: OTRZYMYWANIE SOLI W WYNIKU REAKCJI TLENKU METALU Z KWASEM:
Przebieg doświadczenia: W dwóch probówkach umieścić: w pierwszej tlenek magnezu, w drugiej - tlenek miedzi(II). Następnie do obu probówek nalać po kilka mililitrów kwasu solnego (i kilka kropel oranżu metylowego do I probówki). Obserwować zachodzące procesy.
HCl HCl
MgO CuO
Obserwacje: W probówce pierwszej znika biały proszek, roztwór zmienia zabarwienie z pomarańczowego na żółte, w probówce drugiej znika czarny proszek, powstaje zielononiebieski roztwór.
Wnioski: Tlenki metali reagują z kwasami, tworząc sole. Drugim produktem jest woda. Tlenki metali mają właściwości zasadowe, Ponieważ mogą zobojętniać roztwory kwasów.
MgO + 2HCl MgCl2 + H2O (chlorek magnezu)
CuO + 2HCl CuCl2 + H2O (chlorek miedzi(II))
Metoda 4. tlenek niemetalu + zasada sól + woda
DOŚWIADCZENIE 4: REAKCJA TLENKU WĘGLA(IV) Z WODĄ WAPIENNĄ
Przebieg doświadczenia: Do probówki wlano wodę wapienną, czyli roztwór wodorotlenku wapnia Ca(OH)2 zabarwiony fenoloftaleiną, a następnie włożono do niej szklaną rurkę i wdmuchiwano przez nią powietrze wydychane z płuc (zawierające tlenek węgla (IV)).
dwutlenek węgla z płuc
woda wapienna
Obserwacje: Roztwór zasady wapniowej, już po wprowadzeniu do niego dwutlenku węgla wydychanego z płuc ulega zmętnieniu - tworzy się osad.
Wnioski: W wyniku reakcji tlenku węgla(IV) z wodorotlenkiem wapnia otrzymujemy sól słabo rozpuszczalną w wodzie - węglan wapnia i jako produkt uboczny - wodę. O zajściu reakcji świadczy zmętnienie roztworu.
Ca(OH)2 + CO2 CaCO 3 + H2O
wodorotlenek wapnia tlenku węgla(IV) węglan wapnia woda
METODA 5. SÓL I + SÓL II SÓL III + SÓL IV
DOŚWIADCZENIE 5: WYTRĄCANIE OSADÓW SOLI TRUDNO ROZPUSZCZALNYCH
Przebieg doświadczenia: Do trzech probówek nalać do ok. 1/3 wysokości probówki roztwór : azotanu srebra, siarczanu miedzi, fosforanu (V) sodu, a następnie dodać roztwory: chlorku żelaza (III), węglanu potasu i chlorku niklu. (analogicznie K2Cr2O7 + AgNO3)
FeCl3 K2CO3 NiCl2
AgNO3 CuSO4 Na2CO3
Obserwacje: We wszystkich probówkach wytrącił się osad soli trudno rozpuszczalnych.
Wnioski: W probówkach nastąpiły reakcje, które można opisać równaniami:
3AgNO3 + FeCl3 3AgCl + Fe(NO3)3
CuSO4 + K2CO3 Cu CO3 + K2SO4
Na2CO3 + NiCl2 NiCO3 + 2 NaCl
Zapis jonowy reakcji:
3 Ag+ + 3 NO3 - + Fe3+ + 3Cl - 3 AgCl + Fe3+ + 3NO3-
Cu 2+ + SO4 2- + 2K + + CO3 2- CuCO3 + 2K + + SO4 2-
2 Na + + CO3 2- + Ni 2+ + 2 Cl - NiCO3 + 2 Na + + 2 Cl -
Skrócony zapis jonowy:
Ag + + Cl - AgCl
Cu 2+ + CO3 2- CuCO3
CO3 2- + Ni 2+ NiCO3
W wyniku reakcji dwóch soli łatwo rozpuszczalnych możemy otrzymać dwie nowe sole, z których jedna może być trudno rozpuszczalna. Analizując tablicę rozpuszczalności możemy przewidzieć kiedy w wyniku zmieszania roztworów dwóch soli wytrąci się osad nowej, trudno rozpuszczalnej soli.
METODA 6. TLENEK METALU + TLENEK NIEMETALU SÓL
Na2O + CO2 Na2CO3
METODA 7. SÓL + MOCNA ZASADA WODOROTLENEK + SÓL
(analogicznie z CuSO4 i FeCl3)
NiCl2 + 2 NaOH Ni(OH)2 + 2 NaCl
Zapis jonowy reakcji: Ni 2+ + 2 Cl - + 2 Na + + 2 OH - Ni(OH)2 + 2 Na + + 2 Cl -
Zapis jonowy skrócony reakcji: Ni 2+ + 2 OH - Ni(OH)2
METODA 8. SÓL + MOCNY KWAS SÓL + SŁABY KWAS
AgNO3 + HCl AgCl + HNO3
Zapis jonowy reakcji: Ag+ + NO3- + H + + Cl - AgCl + H + + NO3 -
Zapis jonowy skrócony reakcji: Ag+ + Cl - AgCl
Rekapitulacja:
SÓL + KWAS MOCNY ZASADA + KWAS METAL + KWAS
SOLE SÓL I + SÓL II
SÓL + ZASADA MOCNA
TLENEK METALU + KWAS
TLENEK + TLENEK
METALU KWASOTWÓRCZY ZASADA + TLENEK
KWASOTWÓRCZY
ZADANIE 1: Napisz równania reakcji, za których pomocą można dokonać
następujących przemian, np:
Mg MgO Mg(OH)2 Mg(NO3)2
ZADANIE 2: W trzech ponumerowanych probówkach znajdują się roztwory Cu(NO3)2, FeCl3, AgNO3. Korzystając z tabeli rozpuszczalności, wybierz jeden wspólny odczynnik, który wytrąci osad w każdej probówce. Napisz odpowiednie równania reakcji w formie cząsteczkowej, jonowej i jonowej skróconej.
ZADANIE 3: Ćwiczenia w zapisywaniu równań reakcji otrzymywania soli, np: napisz wszystkie możliwe reakcje otrzymywania siarczanu wapnia:
Ca(OH)2 + H2SO4 γCaSO4 +2 H2O
Ca + H2SO4 γ CaSO4 + H2
CaO + H2SO4 γ CaSO4 + H2O
CaO + SO3 γ CaSO4
Ca(OH)2 + SO3 γ CaSO4 + H2O
Ca(NO3)2 + CuSO4 γ CaSO4 + Cu(NO3)2
CuSO4 + Ca(OH)2 γ Cu(OH)2 + CaSO4
CaCl2 + H2SO4 γ CaSO4 2HCl
K A R T A P R A C Y
|
Metoda |
Opis doświdczenia |
Obserwacje |
Wnioski |
Zapis reakcji |
1 |
ZASADA + KWAS γ SÓL + WODA
(reakcja zobojętniania) |
Do probówki wlać roztwór wodorotlenku sodu zabarwiony błękitem tymolowym (błękiny kolor roztworu), następnie dodać roztwór kwasu siarkowego (VI) zabarwiony również błękitem tymolowym (purpurowy roztwór roztworu). |
|
|
|
2 |
METAL +KWAS γ SÓL + WODÓR
|
Do probówki z roztworem kwasu solnego zabarwionego oranżem metylowym wrzucić wiórki magnezowe. Zbliżyć żarzące się łuczywko do wylotu probówki. |
|
|
|
3 |
TLENEK METALU + KWAS γ SÓL + WODA |
W dwóch probówkach umieścić: w pierwszej tlenek magnezu, w drugiej - tlenek miedzi(II). Do obu probówek nalać po kilka mililitrów kwasu solnego (i kilka kropel oranżu metylowego do I probówki). |
|
|
|
4 |
TLENEK NIEMETALU + ZASADAγSÓL + WODA |
Do probówki wlano wodę wapienną, czyli roztwór wodorotlenku wapnia Ca(OH)2 zabarwiony fenoloftaleiną, a następnie włożono do niej szklaną rurkę i wdmuchiwano przez nią powietrze wydychane z płuc (zawierające tlenek węgla (IV)). |
|
|
|
5 |
SÓL I + SÓL II γ SÓL III + SÓL IV |
Do trzech probówek nalać do ok. 1/3 wysokości probówki roztwór : azotanu srebra, siarczanu miedzi, fosforanu (V) sodu, a następnie dodać roztwory: chlorku żelaza (III), węglanu potasu i chlorku niklu.
|
|
|
|
6 |
TLENEK METALU + TLENEK NIEMETALUγSÓL |
|
|
|
|
7 |
SÓL + MOCNA ZASADAγ WODOROTLENEK+ SÓL
|
Do probówki nalać roztworu chlorku niklu, a następnie dodać roztów zasady sodowej. |
|
|
|
8 |
SÓL + MOCNY KWAS γ SÓL + SŁABY KWAS
|
Do probówki nalać roztworu azotanu (V) srebra, a następnie dodać roztów kwasu solnego. |
|
|
|
T a b l i c a r o z p u s z c z a l n o ś c i s o l i i w o d o r o t l e n k ó w
4