Konspekt zajęć zintegrowanych (edukacja polonistyczna) w kl. I.
Temat zajęć: Teatrzyk jednej dłoni. Zjawisko powstawania cienia.
Wprowadzenie spółgłoski miękkiej „ń” na podstawie wyrazu dłoń”
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi wyjaśnić zjawisko cienia i warunków niezbędnych do jego zaistnienia
uświadamia sobie rolę promieni słonecznych i innych źródeł światła w powstawaniu cienia
wie, które ciała przepuszczają światło, a które dają cień
potrafi rozpoznać i zapisać spółgłoskę miękką „ń"
układa i czyta wyrazy zawierające spółgłoskę „ń"
dokonuje analizy i syntezy wyrazów z nową literą
układa zdanie z rozsypanek wyrazowych i przepisuje je
uzupełnia zdania z lukami
śpiewa piosenkę „Teatrzyk cieni"
rozwiązuje proste krzyżówki
Przebieg zajęć
Recytacja przez wybrane dziecko wiersza pt. „Teatrzyk cieni" jako nawiązanie do tematu zajęć.
Wypowiedzi na temat treści wiersza.
Co jest potrzebne, aby można było urządzić takie przedstawienie?
Jak powstaje cień? - demonstracja (światło słoneczne lub sztuczne).
Wyjaśnienie zjawiska powstawania cienia. Przezroczyste obiekty przepuszczają światło, nieprzezroczyste zatrzymują światło i rzucają cień. Ponieważ światło porusza się po liniach prostych, cień ma taki sam kształt co dany przedmiot.
Kto jest aktorem w naszym teatrze cieni? (dłonie).
Zabawa z dłonią - rozpoznawanie cieni.
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „dłoń'' i wprowadzenie spółgłoski miękkiej „ń".
analiza słuchowa wyrazu „dłoń", wyodrębnienie ostatniej głoski "ń" (stwierdzenie, że jest to spółgłoska miękka, zmiękczona przez kreskę.
pokaz litery drukowanej „ń".
układanie na tablicy wyrazu „dłoń" z liter alfabetu ruchomego i innych wyrazów jako podpisów do ilustracji (słońce, koń, łańcuch, jabłoń, słoń).
pokaz pisania litery „ń" w liniaturze (na tablicy), wyjaśnienie, dlaczego nie piszemy wielkiej litery „ń"
pisanie litery „ń" w zeszytach.
4. Przerwa śródlekcyjna - śpiewanie piosenki „Teatrzyk cieni".
5. Uzupełnianie zdań wyrazami z tablicy. Uczniowie otrzymują kartki ze zdaniami i samodzielnie je uzupełniają.
Podaj mi swoją ..................................(dłoń)
Na choince wisi kolorowy ............................ (łańcuch)
........................... to ogromne zwierzę (słoń)
Odczytanie uzupełnionych zdań.
6. Układanie na tablicy zdania z rozsypani wyrazowej i przepisywanie do zeszytu.
7. Głośne indywidualne czytanie wiersza „Dłoń". Podkreślenie i odczytanie wyrazów z literą „ń"
8. Podsumowanie zajęć.
Rozwiązanie krzyżówki na tablicy
1. |
|
|
O |
W |
O |
C |
E |
2. |
|
Z |
I |
E |
M |
I |
A |
3. |
S |
Ł |
O |
Ń |
C |
E |
|
4. |
|
|
S |
Ł |
O |
Ń |
|
Krzyżówka
Jabłko, cytryna, śliwki to ...
Nasza planeta
Źródło światła i ciepła na ziemi Ogromne
Zwierzę z Afryki lub Indii
Rozwiązanie zagadki
„Samym środku ma mnie Słońce,
Koń, słoń, jabłoń zaś na końcu.
Na początku, chociaż chcecie,
Nigdzie mnie nie znajdziecie, (ń)
9. Praca domowa.
Nauczyć się, czytać wiersz pt. „Dłoń".
Podpisać obrazki w „Kartach pracy".