5311


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: W marcu jak w garncu

Temat dnia: Bałwankowe kłopoty

Zapis w dzienniku: Układanie historyjki obrazkowej „Bałwankowe kłopoty”, czytanie wiersza M. Dmocha „Bałwan”. Czytanie wiersza „W marcu jak w garncu” - rozmowa na temat warunków pogodowych w marcu.Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu”. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20, rozwiązywanie zadań tekstowych. Praca plastyczna - komponowanie sylwetki bałwanka (składanie z kół). Zabawy ruchowe.

Cel ogólny: Pogłębienie wiedzy dotyczącej zjawisk pogodowych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Czytanie przez nauczyciela wiersza „Bałwanek”. Rozmowa na jego temat (nauczyciel zadaje pytania). Udzielenie odpowiedzi na pytanie:

    1. Jakie problemy ma bałwanek? Dlaczego?

    2. O czym myślał bałwanek?

    3. Czy bałwanek może skorzystać z udzielonej mu rady?

  1. Układanie na tablicy historyjki obrazkowej o bałwanie zgodnie z kolejnością wydarzeń.

0x01 graphic

  1. Nauczyciel zadaje pytanie: Co się dzieje w tym opowiadaniu z bałwankiem?

  1. Ustne ułożenie opowiadania do historyjki obrazkowej.

  1. Metoda „Burza mózgów”. Nauczyciel rozpoczyna zdanie, a zadaniem dzieci jest go dokończenie.

    1. „kiedy jest zima bałwanek jest…”

    2. „kiedy zbliża się wiosna bałwanek jest…”

  1. Eksperyment. Nauczyciel wkłada do pojemnika kostki lodu. Pojemnik stawia w miejscu widocznym dla dzieci. Nauczyciel tłumaczy, że to samo co z lodem dzieje się ze śniegiem, czyli również z bałwanem. Kiedy lód się rozpuści uczniowie wyjaśniają dlaczego tak się stało.

  1. Rozmowa z dziećmi na dywanie.

    1. Czy zastanawialiście się, co to jest pogoda?

    2. Jaką pogodę najbardziej lubicie i dlaczego?

    3. Czy ważne jest to, aby wiedzieć wcześniej o prognozie pogody?

    4. Gdzie można usłyszeć wiadomości o pogodzie?

    5. Jaka mamy teraz pogodę?

  1. Nauczyciel czyta wiersz „W marcu jak w garncu”.

„W marcu jak w garncu”

Marzec ma ogromny garniec.

Miesza w nim przez całe noce,

więc w tym garncu nieustannie

syczy coś i bulgocze.

- Powiedz, Marcu,

co masz w garncu ?

- Mam składniki różnorodne:

wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

chmury, słońce, mróz i wodę -

z nich przyrządzam Wam pogodę.

  1. Rozmowa na temat przeczytanego wiersza. Nauczyciel stymuluje dzieci pytaniami:

    1. Kto był bohaterem wiersza?

    2. Jak myślicie o czym opowiadał bohater naszego wiersza?

    3. Przypomnijcie jaki jest tytuł wiersza?

    4. Czy wiecie co on oznacza?

  1. Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu”.

  1. Rozwiązywanie przez dzieci plątaniny literowej. Rozwiązanie jest tematem zajęć. Wklejenie plątaniny do zeszytu.

  1. Zapisanie w zeszycie przysłowia „W marcu jak w garncu”.

  1. Podział dzieci na 4 grupy ze względu na kolor karteczek

  1. Nauczyciel rozdaje każdej arkusz papieru z narysowanym konturem garnka i opisy pogody. Zadaniem dzieci jest włożenie do garnka (przyklejenie na papier) opisów marcowej pogody oraz ustrojenie garnka (pokolorowanie).

  1. Zabawa ruchowa. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartoniki z emblematami: deszcz, słońce, wiatr, śnieg, grad, chmury i zaprasza do zabawy ruchowej "Marcowa pogoda". Dzieci stoją w kręgu. Na sygnał słowny nauczycielki do środka koła wbiegają dzieci przez nią wywołane na przykład: grad i śnieg. Na hasło: „w marcu jak w garncu” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami. Dziecko pozostające bez krzesła prowadzi dalej zabawę.

  1. Wypełnianie kart pracy przygotowanych przez nauczyciela. (karta pracy nr 1)

14. Uzupełnienie kart pracy s. 64 ćw. 1, 2, 3, 4.

  1. Praca plastyczna. Nauczyciel rozdaje dzieciom wycięte koła (mniejsze i większe). Zadaniem dzieci jest ułożenie kompozycji z tych kół oraz pokolorowanie.

MATEMATYKA

  1. Zabawa „Żabki”. Nauczyciel prosi dzieci na dywan. Dzieci siadają w kole. Wewnątrz koła nauczyciel rozkłada żabki, pod którymi umieszczone są liczby od 0 do 5. Każde dziecko po kolei wybiera 2 żabki i dodaje liczby, które są pod nimi.

  1. Rozwiązanie kart pracy na dodawanie w zakresie 20. (karta pracy przygotowana przez nauczyciela)

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
10 + 4 = 14 - 4 = 14 - 10 =

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
10 + 7 = 17 - = 17 - =

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
10 + 5 = - = - =

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

  1. Zadania tekstowe. Nauczycie zawiesza treść zadania na tablicy. Wspólne rozwiązanie zadania przy tablicy. Następnie dzieci przepisują działanie do zeszytu i opd spodem zapisują odpowiedź zadania.

    1. Na podwórku stało 10 bałwanów. Przyszła grupka chłopców i ulepiła jeszcze 6 bałwanów. Ile bałwanów stoi teraz na podwórku?

Analiza zadania:

      1. Co wiemy z zadania?

      2. Jakie są niewiadome?

Rozwiązanie zadania: 10 + 6 = 16

Odpowiedź: Na podwórku stoi 16 bałwanów.

    1. Na dachu wisiało 19 sopelek. 5 z nich spadło. Ile sopelek pozostało?

Analiza zadania:

Rozwiązanie zadania: 19 - 5 = 14

Odpowiedź: Na dachu pozostanie jeszcze 14 sopelek.

  1. Wspólne rozwiązywanie kart pracy s. 65, ćw. 2, 3, 4.

18. Zadanie pracy domowej s. 65, ćw. 1, 5.

9

20

19

15

11


