16(3) 3

16(3) 3



Str. 16 U.<? UW id    l tccli Z tu? ć^łci.1

4. Łączenie sylab wg rozcięć, odczytywanie wyrazów, dopasowanie napisów do odpowiednich sylwet:

pod cj cj Le- ^    |l) yrd.

UdV >    > tUi


TOZ


I (ku )

3 i ^f1 )r ‘i OE


5. Praca przy stolikach - „Jak wygląda praca dyżurnego?” - rysowanie na podstawie wiedzy i doświadczeń dzieci. Omawianie przez dzieci wykonanych prac. Nadawanie im tytułów.

Domowe sprzęty elektryczne - scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

(Opracowała Jolanta Łopata - Przedszkole nr 6 w Bielsku-Białej)

Cel główny:

Zapoznanie dzieci z nazwami urządzeń elektrycznych stosowanych w domu, w oparciu o wiersz Mieszkanie Hani Cz. Janczarskiego, zagadki słowne i słuchowe oraz ilustracje urządzeń.

Cele operacyjne:

Dziecko uważnie słucha treść wiersza; zna nazwy urządzeń elektrycznych pomocnych w domu; potrafi podać prawidłową odpowiedź; kojarzy urządzenie z jego nazwą; rozróżnia odgłosy prezentowanych urządzeń; wie, który obrazek pasuje do rozwiązania zagadek i wydawanych odgłosów; przestrzega zakazu dotyczącego obsługi sprzętu elektrycznego.

Środki dydaktyczne:

Wiersz, ilustracja mieszkania Hani, obrazki urządzeń, kaseta z nagraniem odgłosów urządzeń, płyta CD, napisy do globalnego czytania, indywidualna karta pracy, kredki.

Przebieg zajęć:

1.    Zabawa na powitanie. Dzieci stoją w kole, nauczycielka wita dzieci:

Witam wszystkich, którzy:

-    lubią aktualną porę roku

-    lubią bawić się „w dom”

-    lubią mieć porządek w swoim domu

-    lubią słuchać radia

-    mają gry komputerowe

-    lubią oglądać telewizyjne Dobranocki

-    nie zostali jeszcze powitani - „hej!”

Dzieci, które czują się powitane, machają ręką i odpowiadają „hej!”.

2.    „O czym mówię?” - zagadki słowne. Nauczycielka rozkłada w środku koła obrazki i umawia się z dziećmi, że będzie podawała zagadki o tych przedmiotach, a zadaniem dzieci jest wybrać spośród wielu rozłożonych sylwet te, które są rozwiązaniem prezentowanej zagadki, podać prawidłową nazwę oraz powiedzieć do czego są wykorzystywane.

-    Co to za wąż, co wyje wciąż? Łyka kurz i warczy, ile mu sił starczy? (odkurzacz)

