Aura0001

Aura0001




■■ Dodatek do Aury nr 9/2000. Adres redakcji: ul. Sławkowska 17,31-016 Kraków ■■

Wydawany z pomocą finansową Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Konspekt do zajęć integrowanych w klasie drugiej

EKOLOGIA A OCHRONA ZIEMI

(fragmenty)

ILONA SURLEJEWSKA


Ochrona Ziemi - człowiek opiekunem Ziemi

Zapis w dzienniku:

Poszerzanie wiadomości i dłuższe wypowiedzi na temat zanieczyszczeń wody. gleby, powietrza i ich ochrony przed degradacją przez człowieka. Wzbogacenie wiedzy dotyczącej naszej miejscowości w obliczu tych zagrożeń.

Gromadzenie słownictwa niezbędnego do redagowania haseł związanych z ochroną Ziemi na podstawie własnych obserwacji, wycieczki, historyjek obrazkowych i inscenizacji.

Wzbogacanie wiedzy plastycznej przez ucznia jako przyjaciela Ziemi - wykonanie znaczka Małego Ekologa.

Rozwijanie aktywności muzycznej dzieci, dotyczącej piękna Ziemi i jej wszystkich zalet - śpiewanie piosenki pt. „Pięknie żyć”.

Rozwijanie posługiwania się umiejętnością dodawania i odejmowania do 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego, sposobem pisemnym.

CELE OGÓLNE:

poznanie źródeł skażenia wód, powietrza i gleby,

wykrycie przyczyn i rozumienie skutków zanieczyszczeń tych elementów przyro-

dy,

kształtowanie umiejętności wyjaśnienia pojęcia: ekologia,

określenie położenia Ziemi w kosmosie, uświadomienie powiązań i zależności występujących w przyrodzie, kształtowanie społecznie pożądanych postaw przez uświadomienie roli człowieka w przekształcaniu środowiska przyrodni- , czego,

zwrócenie uwagi na konieczność ochrony Ziemi,

wzbogacanie słownictwa związanego z ochroną Ziemi w naszej miejscowości przez udział w inscenizacji, kształtowanie nawyków współdziałania w zespole,

zwrócenie uwagi na elementy krajobrazu decydujące o pięknie, malowniczości naszej miejscowości, kształtowanie wrażliwości plastycznej z wykorzystaniem charakterystycznych elementów roślinnych,

uczenie się dziesiątkowego systemu liczenia przez wykonywanie obliczeń sposobem pisemnym,

wdrażanie do samodzielnych, dłuższych wypowiedzi związanych z tematem zajęć, rozwijanie umiejętności deklamowania wierszy i opowiadania historyjek obrazkowych,

kształtowanie nawyków starannego pisania.

CELE OPERACYJNE. UCZEŃ:

pięknie recytuje wiersze, potrafi zawrzeć myśli w obrębie zdania, umie prowadzić dialog, prawidłowo posługuje się algorytmem dodawania i odejmowania sposobem pisemnym,

wyjaśnia własnymi słowami, co to znaczy, że Ziemia jest planetą, wymienia inne planety Układu Słonecznego*

wie, że ekologia stwarza warunki prawidłowej ochrony środowiska Ziemi, wylicza proste czynności wpływające pozytywnie na stan środowiska (zbieranie makulatury, szanowanie zieleni itp.), podaje przykłady, jak dbać o środowisko zgodnie z zasadami ekologii, wymienia swoje działania świadczące o postępowaniu proekologicznym, podaje przykłady zależności organizmów od środowiska,

charakteryzuje działania, które nie są zgodne z zasadami ekologii, posługuje się technikami plastycznymi w tworzeniu motywów roślinnych, formułuje i wyraża własne opinie w związku z tematem zajęć, rozumie istotę pojęcia: ekologia, ochrona Ziemi,

pracuje w zespole podczas zajęć, czyta cicho i głośno ze zrozumieniem, samodzielnie układa i zapisuje odpowiedź na postawione pytanie.

Metody:

czynna, słowna, rozmowa kierowana pytaniami. praca z tekstem, inscenizacja, uzupełnianie tekstu z lukami, pokaz.

Formy pracy:

zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna wielopoziomowa.

Środki dydaktyczne:

V    V

ilustracje, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki „Pięknie żyć”, hasła ekologiczne, karty pracy, książeczka pt. „Nasze środowisko, śmieci czyli odpady”, kosze z posegregowanymi odpadami, opakowania papierowe, szklane, z tworzyw sztucznych. teksty wierszy, historyjki obrazkowe, mapa, globus.

Tok zajęć:

1. EDUKACJA MATEMATYCZNA

Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych sposobem pisemnym bez przekroczenia progu dziesiątkowego. Uczniowie piszą liczby w kółkach z już umieszczoną tam literą, porządkują liczby rosnąco i odczytują hasło.

Hasło będzie tematem zajęć zintegrowanych: EKOLOGIA A OCHRONA ZIEMI.

59

59

59

59

22

22

22

22

=28

=2Z

=26

=25

±13

±14

±15

±16

31

32

33

34

35

36

37

38

E

K

O

L

O

G

I

A

22

20

21

21

22

89

89

89

±12

±20

±20

±21

±21

=45

=44

=43

39

40

41

42

43

44

45

46

A

O

C

H

R

O

N

A

89

89

89

90

89

=42

=41

=40

=40

=38

47

48

49

50

51

Z

I

E

M

I

