skanuj0146

skanuj0146



Arteterapia


Pracownia plastyczna


Scenariusz 37.


ĘpfllliplililP ' ■; JJpfjjjl I

Scenariusz 37. , | |

Temat: Broszka-kokarda z tkaniny

Cele ogólne

-    wykonanie efektownej, użytkowej, satysfakcjonującej pracy

-    trening umiejętności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Cele

- poprawa koncentracji uwagi

szczegółowe

-    zmniejszenie napięcia emocjonalnego

-    ćwiczenia w samodzielnym podejmowaniu decyzji

-    podnoszenie poczucia własnej wartości oraz wiary w swoje możliwości

-    rozwój umiejętności twórczych

-    dostarczenie przyjemnych doznań estetycznych

-    pobudzenie kreatywności i wyobraźni

-    stymulacja zmysłowa

-    trening kontaktów społecznych

Metody pracy

-    rozmowa

-    planowanie, projektowanie

-    kolorowanie

-    pokaz

-    instruktaż

-    wycinanie

- szycie

Pomoce

- karty pracy

dydaktyczne

-    kredki lub pisaki

-    tkaniny

-    miara krawiecka

-    nożyczki

-    igły i nitki w kolorach tkanin

-    zapięcia do broszek lub agrafki

-    ewentualnie koraliki, cekiny, guziczki

WPROWADZENIE

Broszka to element biżuterii, który przypina się do ubrania. Może mieć różne kształty oraz formy zapięcia. Pełni funkcje dekoracyjne lub spina poszczególne części stroju. W ostatnich latach bardzo modną formą jest kokarda. Można wykonać ją w dość prosty sposób i ozdobić według uznania. Dekorować kokardą można wszystko: czapki, torby, ubrania i inne.

ADRESACI

Zajęcia z elementami szycia są przeznaczone dla osób potrafiących skupić się na zadaniu, są staranne, potrafią przestrzegać zasad bezpieczeństwa i porządku na stanowisku pracy. Uczestnicy, którzy realizują zadanie, to osoby bez znacznych trudności w wykonywaniu czynności manualnych. Kokardki-broszki można wykonywać zarówno indywidualnie, jak i w grupie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.    Przywitanie uczestników i zaproszenie do pracowni.

2.    Przygotowanie stanowiska pracy i materiałów.

3.    Zachęcenie uczestników do wzięcia udziału w zajęciach.

4.    Powitanie uczestników i przedstawienie tematu pracy.

5.    Przypomnienie zasad bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

6.    Wprowadzenie w temat i omówienie planu zajęć.

Marzec + 2014 rok

