6897


Beata Malarz

KONSPEKT LEKCJI LEKKIEJ ATLETYKI

Temat: Nauka startu niskiego i przyspieszenia startowego.

CELE:

Umiejętności: - uczeń potrafi przyjąć pozycję startową w bloku,

- uczeń potrafi prawidłowo wyjść z bloku.

Motoryczność: - uczeń jest zdolny do rozwinięcia max. szybkości na odcinku 25 m.

Wiadomości: - uczeń zna komendy startowe: „na miejsca”, ”gotów”, „start”.

Wychowawczy: - uczeń stosuje się do regulaminu obowiązującego na boisku.

KLASA: I gimnazjum,

ILOŚĆ OSÓB: 8,

CZAS TRWANIA: 45 minut,

MIEJSCE: boisko,

PRZYBORY: bloki startowe, taśma pomiarowa.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1. Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć.

1. Zbiórka.

2. Powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1 min.

Ust. w szeregu.

2. Motywacja do zajęć.

1. Podanie tematu.

2. Pokaz startu niskiego.

2 min.

3. Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.

1. Trucht lub marszobieg ok.400m.

2. Krążenie RR w przód i w tył.

3. Skiping „A”

4. Skiping „B”

5. Skiping „C”

6. Podskoki zmienne.

7. RR na ramionach partnera. Opad T w przód z pogłębieniem.

8. Wypad N atakującej w bok. Pogłębianie wypadu. Zmiana N.

9. W podporze przodem. Naprzemianstronne zgięcie i prostowanie podeszwowe stopy.

10. Skrętoskłony T w lewą stronę z równoczesnym dotknięciem pr. R lewej N. To samo na drugą stronę.

11. W klęku skłon T w tył z pogłębieniem.

12. Podskoki obunóż w przód.

13. Trucht w pochyleniu.

14. Marsz. Na sygnał przyspieszenie.

15. Starty z różnych pozycji startowych.

12 min.

Ust. w szeregu.

Ust. w parach.

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.

PODZIAŁ NA DWIE GRUPY

  • GRUPA BIEGU ( z nauczycielem)

1. Omówienie techniki startu. Pokaz.

2. Przyjęcie pozycji startowej.

3. Reakcja na komendy startowe, wybieg z bloku.

4. Bieg ze startu niskiego z akcentem na aktywne odbicie.

5. J.w. z akcentem na optymalny wznos uda.

6. Bieg ze startu niskiego na max. szybkości.

  • GRUPA SKOKÓW

1. Odmierzenie rozbiegu.

2. Skoki próbne.

3. Skok w dal techniką naturalną. Pomiar skoku.

26 min.

Zmiana po wykonaniu zadań.

20m.

20m.

60m.

5. Uspokojenie organizmu.

1. Skłony i opady T -wykonywanie głębokich wdechów i wydechów.

2 min.

Ust. w rozsypce.

6. Czynności organizacyjno wychowawcze.

1. Sprzątanie przyborów.

2. Pochwała uczniów najlepiej ćwiczących.

1 min.

7. Nastawienie do samodzielnych zadań czasie wolnym.

1. Zachęcenie uczniów do wykonywania gimnastyki porannej.

1 min.

Ust. w szeregu.


