Edukacja informatyczna - scenariusz zajęć w klasie V szkoły podstawowej
Temat: Posługiwanie się narzędziami w programie Paint
Hasło przewodnie: NIE MA SŁOWA BŁĄD - JEST EKSPERYMENTOWANIE
W POCZUCIU BEZPIECZEŃNSTWA
/Pedagogika kreatywności/
Cele operacyjne:
uczeń potrafi uruchomić (z pomocą nauczyciela) program graficzny Paint
umie posługiwać się myszą przy wyborze narzędzi i kolorów
dokonuje trafnego doboru kolorów ze względów estetycznych
rysuje proste elementy graficzne
kopiuje, wkleja, przesuwa, zmienia rozmiar
zapisuje wykonaną pracę.
Przebieg zajęć
Uruchamiamy program Paint (np. z paska zadań Start/ Programy/Akcesoria/ Paint).
1. etap ćwiczeń rysowanie baloników
Z paska narzędziowego wybieramy elipsę , klikamy nań, uaktywniając to narzędzie. Na białym obszarze okna ćwiczymy rysowanie elips różnej wielkości. Teraz wystarczy dodać do nich linię i baloniki są prawie gotowe. Następnie wypełniamy kolorem owe figury geometryczne. Uaktywniamy narzędzie z paska narzędziowego - wypełnij kolorem - i, „maczając” kursor myszy w palecie kolorów, malujemy wesołe baloniki.
2. etap ćwiczeń narysowanie okręgu, skopiowanie go i czterokrotne wklejenie - następnie przesunięcie kolejnych okręgów, nałożenie ich w taki sposób, by razem przypominały koła olimpijskie.
Ponownie wybieramy elipsę, lecz tym razem rysujemy za pomocą tego narzędzia regularny okrąg. Teraz klikamy na ikonkę zaznacz, po czym operujemy tym narzędziem na gotowym okręgu. Na uaktywniony obszar klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję kopiuj. Wychodząc poza obszar rysunku możemy teraz dokonać kolejnych „wklejeń”, które za każdym razem ukażą się w lewym górnym rogu białego obrazu okna. Okręgi przenosimy wówczas, gdy znajdują się one w uaktywnionym obszarze. Na koniec wypełniamy je rozmaitymi kolorami.
3. etap ćwiczeń rysowanie i malowanie twarzy według wzoru.
Nauczyciel kopiuje przygotowaną wcześniej galerię twarzy:
Uczniowie „bawią się” narzędziami: pędzel, ołówek, aerograf. Powstają twarze zbliżone do realistycznych lub zupełnie fantastyczne albo karykaturalne. W tym etapie pełnia eksperymentowania. Dodatkowo użycie lupy i obserwacja rozpikselowanych fragmentów rysunku etc.
Ten etap może się zakończyć się konkursem na najzabawniejszy rysunek, lub na najładniejszy.