4

4



Str. 4

4.    Ułożenie na tablicy zdania: To dom i to dom - z rozsypanki wyrazowej. Odczytanie zdania. Porównywanie domów przyjaciół Ludwiczki.


5.    Praca dzieci przy stolikach. Dzieci otrzymują karty pracy, na których znajduje się rozsypanka literowa. Mają wykonać dwa zadania:

-    odszukanie wielkiej i małej litery D, d, i obrysowanie ich kredką,

-    połączenie wielkiej litery „D” z małą „d” za pomocą linii.

6.    Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa: „Idziemy na spacer - wracamy do domów”.

Nauczycielka prosi, aby każde dziecko wybrało sobie na sali miejsce, które będzie jego domem, a następnie gra na pianinie w rytm marsza - wówczas dzieci idą na spacer (spacerują po całej sali), gdy usłyszą dźwięki grane na trójkącie (naśladujące deszcz) - biegną do domów.

Przykładowy scenariusz współpracy z partnerem

(Opracowała mgr Wanda Pujanek-Dziura - Przedszkole Miejskie nr 16 w Łodzi)

Niemałym wyzwaniem dla nauczycielek jest prowadzenie pracy indywidualnej z dzieckiem zdolnym oraz z dzieckiem z trudnościami przy obecnej liczebności grup, często zróżnicowanych wiekowo, w różnych warunkach przedszkolnych i przy wysokim stopniu temperamentu dzieci.

Aby sprostać potrzebom swoich wychowanków, zastosowała, zespołowe formy pracy oraz współpracy z partnerem.

Na początku sama dzieliłam dzieci na zespoły starając się, aby znalazły się w nich dzieci o różnym poziomie wiedzy i cechach charakteru.

Z czasem dzieci dokonywały samodzielnego wybory, jednak ich składy musiały zmieniać się na każdych zajęciach.

Efektami, które wspólnie uzyskaliśmy, były: silna integracja grupy, odchodzenie od rywalizacji, wzmocnienie wzajemnych relacji między sobą oraz obustronne korzyści dla dzieci słabych i zdolnych.

Prezentuję przykładowy scenariusz współpracy z partnerem:

„Bawimy się i uczymy nawzajem sobie pomagając”

- uzyskanie kierunków i form pracy z dziećmi z trudnościami i z dziećmi zdolnymi

Cele ogólne:

Utrwalenie poznanych liter i umiejętności czytania ich w zakresie; doskonalenie swobodnego operowania figurami geometrycznymi oraz liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 9; wdrażanie do współdziałania dzieci zdolnych z dziećmi z trudnościami.

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi nazwać figurę geometryczną i zastosować ją w tworzeniu wspólnej kompozycji; zna litery, potrafi ułożyć z nich wyraz i odczytać go; potrafi ułożyć i rozwiązać zagadkę; określa liczbę policzonych elementów; stosuje liczebniki porządkowe; współdziała z partnerem.

Środki dydaktyczne:

Arkusz brystolu, mazaki, mandale do kolorowania, ruchomy alfabet, chustki, tamburyno, karty pracy, kredki, ołówki, nagrania magnetofonowe.

Przebieg:

1.    Powitanie przy piosence Wszyscy są, witam Was.

Przedstawienie dzieciom celu zajęć, czyli współdziałania z partnerem.

2.    „Cień” - zabawa w parach doskonaląca spostrzegawczość. Dziecko słabsze przyjmuje dowolną pozę -drugie (zdolne) wiernie ją odtwarza. Później zmiana ról.

3.    „Geometryczny obrazek” - tworzenie obrazka z figur geometrycznych. Dzieci zdolne tworzą kolejny element, dzieci z trudnościami rozpoznają i nazywają kolejne figury.

4.    „Zaczarowane literki” - tworzenie wyrazów przez dzieci zdolne z liter wybranych przez kolegę i rozpoznanych przez niego. Czytanie (wspólne) ułożonego wyrazu.

5.    „Zgadnij, co to?” - wzajemne układanie zagadek i odgadywanie ich.

