2740389611

2740389611



002 Konspekt zajęć szkolnych dla zespołu łączonego I/II Temat zajęć: „Śnieżnobiały uśmiech” - dbamy o higienę jamy ustnej”.


a zasady higieny jamy ustnej,

-    rozumie konieczność dbałości o swoje zęby,

-    wie jak prawidłowo wykonywać codzienną pielęgnację jamy ustnej,

-    zna negatywne skutki nie mycia zębów,

-    samodzielnie dba o higienę jamy ustnej,

-    prawidłowo śpiewa poznaną piosenkę,

-    praw idłow o koloruje rysunek konturowy,

-    odw zorow uje napis pod ilustracją.

METODY PRACY: słowna, oglądowa, czynna. FORMY PRACY: indywidualna i zbiorowa.


CEL OGÓLNY

-    wdrażanie do dbałości o higienę jamy ustnej,

-    ukazanie negatywnych skutków niedbałości o higienę jamy ustnej.

-    kształtowanie umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów,

-    ukazanie zasad dbałości o jamę ustną,

-    rozbudzenie zainteresow ania higieną jamy ustnej przez cały rok,

-    wdrażanie do systematycznego mycia zębów.

CEL OPERACYJNY:

Uczeń:

ŚRODKI AKTYWIZUJĄCE UCZNIA: Kaseta wideo z filmem edukacyjnym pt. „Światowa podróż doktora Ząbka”, plakat o szczotkowaniu zębów, kartonowy model szczęki i szczoteczki do zębów, plan szczotkowania zębów, dyplomy oraz próbki pasty do zębów i miniaturowe szczoteczki, tysunek konturowy pasty i szczoteczki.

Przebieg zajęć

1.    Zajęcia wstępne: powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej, ustalenie daty dnia dzisiejszego, jutrzejszego, zapis daty w zeszycie, omówienie pogody i wykonanie rysunku pogody w zeszytach, zabawa ruchowa wprowadzająca w temat zajęć pt. „Jesteśmy szczoteczkami

2.    Praca poznaw cza: pogadanka wstępna na temat „Co wiemy o naszych zębach?” w celu wprowadzenia uczniów' do tematu zajęć. Prezentacja filmu animowanego pt. „Światowa podróż doktora Ząbka”, w trakcie której uczniowie poznają różnych bohaterów - mieszkańców różnych kontynentów. Dr Ząbek rozpoczyna swą podróż balonem od wizyty w Europie, następnie przenosi się do Afryki, Azji, Ameryki i Australii. W trakcie swej podróży przeżywa wiele przygód i na ich przykładzie ukazuje dzieciom negatywny wpływ podjadania niezdrowych przekąsek w ciągu dnia, prezentuje prawidłowy sposób szczotkowania zębów przy' pomocy szczoteczki i nitki dentystycznej, moc działania fluoru, a także konieczność systematy cznych wizyt u stomatologa. Na koniec filmu uczniowie wraz z bohaterami filmu uczą się piosenki pt. „Śnieżnobiały uśmiech”.

Po prezentacji filmu nauczyciel rozpoczyna pogadankę mającą na celu utrwalenie wiadomości zdobytych w czasie oglądania filmu. Następnie nauczyciel przy pomocy papierowego modelu szczęki i szczotki do zębów jeszcze raz wyjaśnia zasady prawidłowego szczotkowania zębów i pokazuje jak należy posługiwać się nitką dentystyczną. Po prezentacji uczniowie ćwiczą mycie zębów „ na sucho „ poprzez odpowiednie ruchy ręki. Po tej części następuje ponowne zaśpiewanie wcześniej poznanej piosenki.

Nauczyciel ukazuje uczniom plan szczotkowania zębów i kolejno punkt po punkcie wyjaśnia co należy wykonywać, po czym rozdaje każdemu dziecku jego własny miesięczny plan szczotkowania zębów w' domu natomiast na tablicy ściennej w klasie wiesza plan szczotkow ania klasowego na którym codziennie zaznaczał będzie liczbę uczniów którzy umyli zęby. Każdy uczeń otrzymuje również próbkę pasty do zębów oraz kolorową szczoteczkę. Po obejrzeniu ich uczniowie dokonują pierwszego mycia zębów' nowy mi przyborami w łazience szkolnej, oczywiście nie zapominając o wcześniej ukazanych zasadach szczotkowania. Na koniec każdy uczeń otrzymuje dyplom „Śnieżnobiałego uśmiechu” zaświadczający o uczestnictwie w zajęciach o zasadach pielęgnacji jamy ustnej. Ostatnim punktem jest zaśpiewanie piosenki. Nauczyciel składa uczniom gratulacje i życzy im wytrwałości w dbaniu o higienę jamy ustnej.

3.    Ekspresja: Kolorowanie kredkami ry sunku konturowego przedstawiającego przybory do higieny jamy ustnej oraz słuchanie piosenki pt. „Szczotko, szczotko .."Podpisywanie rysunku napisem „Szczotka i pasta”.

4.    Zajęcia końcowe: Zebranie informacji z całego dnia, przypomnienie uczniom o wypełnianiu planu codziennego szczotkowania zębów, rozdanie ulotek o higienie jamy ustnej dla rodziców', pożegnanie poprzez zaśpiewanie poznanej piosenki.

MYJ ZĘBY (piosenka)

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda Tak się zaczyna wielka przygoda.

Myję zęby, bo wiem dobrze o tym

Kto ich nie myje ten ma kłopoty

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba ty lko chcieć!

Ref. Szczotko, szczotko, hej szczoteczko o, o, o Zatańcz ze mną, tańcz w kółeczko o, o, o (W prawo, w lewo, w lewo, w prawo o, o, o Pojedzeniu kręć się żwawo o, o, o) 2x Bo to bardzo w ażna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć


