Konspekt do lekcji informatyki
Prowadzący: Marta Hnat
Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 11 w Rzeszowie
Klasa: VIII c (grupa chłopców).
Data: 30. IX 1998.
Godzina: 820 - 9 05
Temat lekcji: Ćwiczenie poleceń systemu DOS.
Cele lekcji:
główny:nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności operowania poleceniami systemu DOS
wychowawczy:
doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Zajęcia przy komputerze - ćwiczenia (patrz załącznik)
Zadanie na ocenę celującą: Użyj polecenia `copy' i utwórz plik katalogi.bat, który utworzy na dyskietce przedstawioną na rysunku strukturę katalogów. Po uruchomieniu pliku katalogi.bat wyświetl drzewo katalogów i porównaj.
| |--DOS |--EDYTOR-|-TAG-----|-TEKSTY | |-DRAW |-KOPIA |--BAZY-|-VB | |-DB |--GRAFIKA—PAINT | Ocena pracy uczniów
Podsumowanie wiadomości:
|
Uczniowie wykonują polecenia (na zmianę - raz osoba znajdująca się z lewej strony, drugi raz osoba siedząca z prawej strony przy komputerze). Ćwiczenie 1. md firma <E> md banki <E> cd. banki <E> md adresy <E> cd.. tree <E> cd. firma <E>
Ćwiczenie 2. dir <E> cd.. <E> md kopie <E> copy A: \firma\pensje.dat kopia\pensje.kop cd. banki <E> cd. adresy <E> copy con info.dat <E> BIG, ul. Podleśna, tel. 23-54-21, <^Z> <E>. cd.\ copy A: \banki\adresy\info.dat kopie\info.kop <E>. Katalogiem bieżącym będzie katalog główny dysku A: Ćwiczenie 3. cd. kopie <E> dir <E> cd.. <E> C: <E> md nowy <E> copy A:\kopie\*.* C:\nowy <E> A: <E>. cd. kopie <E> type pensje.kop <E>. type info.kop <E>. Cd.\ Ćwiczenie 4. C: <E> ren C:\nowy\pensje.kop zmiana1.doc <E> cd.\ ren C:\nowy\info.kop zmiana2.doc <E> cd. nowy <E> dir <E> cd.. <E> A: <E>. Ćwiczenie 5. A: <E> cd. kopie <E> dir <E> del *.* <E> Katalogiem bieżącym jest katalog kopie. cd.\ <E> rd kopie <E>.
Uczniowie wykonują polecenie: copy con katalogi.bat md DOS md EDYTORY md EDYTORY\TAG md EDYTORY\TAG\TEKSTY md EDYTORY\TAG\KOPIA md EDYTORY\DRAW md BAZY md BAZY\VB md BAZY|DB md GRAFIKA md GRAFIKA\PAINT ^Z tree
|
Własne spostrzeżenia i uwagi:
Lekcja została przeprowadzona zgodnie z konspektem. Podczas jej trwania uczniowie sprawnie i szybko wykonywali zadawane ćwiczeni mimo tego, że poziom ich wiadomości był zróżnicowany. Nie wystąpiły także żadne trudości z utrzymaniem dyscypliny podczas trwania tej lekcji. W moim odczuciu temat lekcji został zrealizowany a zamierzone cele osiągnięte.