KONSPEKT
I. Metryczka konspektu.
1.Imię i nazwisko: - Piotr Krzysztoń.
2.Data prowadzenia zajęć: - 1998-09-11
3.Typ szkoły: - Szkoła podstawowa nr 1
4.Nauka przedmiotu: - Informatyka
5.Klasa: - VIII b
6.Miejsce realizacji lekcji: - Pracownia komputerowa
II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.
1.Temat lekcji poprzedniej: - Lekcja organizacyjna.
2.Temat lekcji prowadzonej: - Wprowadzenie do informatyki i użytkowania komputerów.
3.Temat lekcji następnej: - Urządzenia wejścia i wyjścia.
4.Czas trwania lekcji: - 2 x 45 minut
5.Czas trwania jednostki metod. - 2 x 45 minut.
III. Cele.
1. Cele operacyjne lekcji.
1.1 Wiadomości do zapamiętania:
a). Uczeń będzie posługiwał się prawidłowymi nazwami pierwszych komputerów na świecie(Eniak,, ZX Spectrum, Commodore 64, Atarii 800, IBM PC);
b). Uczeń będzie poprawnie wymieniał dziedziny w których jest zastosowany sprzęt komputerowy;
c).Uczeń poprawnie określi czym zajmuje się informatyka.
1.2 Wiadomości do zrozumienia:
a). Uczeń wyjaśni zalety i zagrożenia wynikające z pracy z komputerem na poziomie dobrym;
b). Uczeń poprawnie opisze zapotrzebowanie społeczeństwa na sprzęt komputerowy;
1.3 Umiejętności intelektualne.:
a). Uczeń poprawnie określi sposoby bezpiecznej pracy przy komputerze.
b). Uczeń bezbłędnie wyjaśni przepisy BHP.
1.4 Umiejętności praktyczne:
a). Uczeń poprawnie określi bezpieczny sposób eksploatowania urządzeń komputerowych bez korzystania z pomocy naukowych;
1.5 Zdolności poznawcze:
a). Pobudzenie u uczniów wyobraźni technicznej - przestrzennej (związaną z zastosowaniem informatyki na szeroką skalę;
b). Wyrobienie u uczniów myślenia technicznego - abstrakcyjnego (związanego z pracą zestawu komputerowego);
c). Wytworzenie u uczniów zainteresowań w dziedzinie informatyki.
2. Cele kierunkowe prowadzonej lekcji:
a). Uczeń zrozumie konieczność przestrzegania przepisów BHP przy eksploatacji urządzeń komputerowych oraz podczas montażu i demontażu;
b). Uczeń wymieni niebezpieczeństwa jakie stwarza nieprzestrzeganie przepisów BHP.
IV. Treści nauczania.
1. Zapotrzebowanie społeczeństwa na urządzenia komputerowe;
2. Zalety i wady urządzeń komputerowych;
3. Zagrożenia związane z eksploatacją komputera;
4. Zapoznanie się z urządzeniami komputerowymi;
5. Montaż i demontaż zestawu.
V. Metody nauczania.
1. Faza przygotowawcza.
a). Zorientowanie się: „Co wiedzą uczniowie?” - pogadanka;
b). Rozmowa na temat bezpiecznej pracy z komputerem - dyskusja.
c). Pokazanie kilku wybranych urządzeń - pokaz + omówienie.
d). Wykład na temat „Czym zajmuje się informatyka”;
2. Faza wykonawcza.
a). Przykłady zastosowań komputerów;
b). Przepisy BHP stanowiska komputerowego..
c). Praktyczne zastosowanie nabytej wiedzy poprzez:
odpowiednie ustawienie na stanowisku pracy z komputerem;
prawidłowe posługiwanie się poszczególnymi urządzeniami;
znajomość zagrożeń wynikających z pracy przy komputerze;
VI. Formy nauczania.
1. Faza przygotowawcza:
a). Forma podstawowa - praca zbiorowa;
b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;
2. Faza wykonawcza:
a). Forma podstawowa - praca zespołowa;
b). Forma awaryjna - praca zbiorowa;
Praca samodzielna.
VII. Środki dydaktyczne.
1. Tablica
2. Kreda
Plansze z rysunkami
Gotowe urządzenia komputerowe
Regulamin pracowni komputerowej
VIII. Przebieg lekcji.
1. Faza przygotowawcza.
1.1 Czynności organizacyjne.
a). Przywitanie klasy;
b). Sprawdzenie obecności;
c). Podanie tematu lekcji;
d). Wprowadzenie w temat lekcji.
1.2 Określenie celów lekcji.
a). Celem będzie zapoznanie się z dziedziną techniki jaką jest informatyka.
2. Faza wykonawcza.
a). Pytania ogólne do klasy typu „Co wiedzą o informatyce?”
b). Pogadanka związana z tematem lekcji.
c). Zapoznanie uczniów z przepisami BHP.
d). Pokaz rysunków oraz urządzeń komputerowych.
e). Wykład na temat dziedziny jaką jest informatyka.
3. Faza końcowa.
a). Sesja pytań na temat przeprowadzonej lekcji (uczniowie zadają pytania).