8416074542

8416074542



z praktyki szkolnej

Jak działa mikroskop?

Konspekt lekcji

Zajęcia zgodne z niniejszym konspektem przeprowadzono z uczniami klasy I gimnazjum podczas Klubu Młodego Odkrywcy „DawBas", działającego przy Zespole Szkół w Górsku.

■    DAWID BASAK

Temat: Jak działa mikroskop?

Baza merytoryczna:

Uczeń:

■    wie, jak działa soczewka;

■    zna rodzaje soczewek;

■    prawidłowo odróżnia rodzaje soczewek;

■    zna pojęcie obrazu: pomniejszonego/po-większonego, rzeczywistego/pozornego, prostego/odwróconego;

■    wie, co to jest oś optyczna, ognisko przedmiotowe i obrazowe, środek krzywizny;

■    zna zasady konstrukcji obrazu;

■    umie narysować bieg promienia w prostym układzie optycznym (soczewka, zwierciadło).

Cele lekcji:

a)    Ogólny: Zapoznanie uczniów z budową i zasadą działania mikroskopu optycznego.

b)    Szczegółowe:

Uczeń:

■    zna mechaniczne i optyczne części mikroskopu;

■    prawidłowo nazywa i rozpoznaje elementy budowy mikroskopu;

■    wie, jaki obraz powstaje w mikroskopie;

■    zna wzór na powiększenie obrazu w mikroskopie;

■    odtwarza schemat biegu promieni w mikroskopie;

■    prawidłowo posługuje się mikroskopem;

■    zna ograniczenia mikroskopu optycznego.

Metody nauczania - uczenia się:

■    pogadanka;

■    elementy wykładu;

■    doświadczenie;

■    praktyczna;

■    poszukująca.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, praca domowa.

Środki dydaktyczne:    mikroskopy

szkolne, schemat biegu promieni w mikroskopie, tablica, kolorowa kreda, krzyżówka.

Typ lekcji: lekcja wprowadzająca.

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

(1)    Powitanie uczniów i sprawdzenie obecności.

(2)    Podaję temat lekcji: Jak działa mikroskop?

(3)    Przykładowy mikroskop szkolny wyświetlam na rzutniku pisma [zal. 1] i omawiam części mikroskopu widoczne na foliogramie.

(4)    Mikroskop składa się z dwóch soczewek skupiających, zwanych odpowiednio obiektywem

Witają nauczyciela, przygotowują się do lekcji. Uczniowie zapisują temat lekcji.

Uczniowie obserwują i słuchają.


