5484453600

5484453600

W zdrowym ciele...

15

Drużynowo pierwszy Piast Wola, drugi ZKS Koszalin, trzeci AKS Białogard — tak zakończył się rozgrywany w Krotoszynie w sobotę i niedzielę Puchar Polski w zapasach w stylu wolnym. Startowało 69 zawodników z 20 polskich klubów. Trener naszej kadry narodowej Zygmunt Kret narzekał, że to zbyt mała obsada — zabrakło przynajmniej kilku liczących się za-wodoników, zabrakło reprezentantów Włodawy, Kraśnika, Rzeszowa. — W zawodach tej rangi zawsze uczestniczyło około stu zapaśników — mówił, przyczynę niskiej frekwencji upatrując w braku pieniędzy, wszak wyjazd na zawody kosztuje.

Indywidualnie kategorię do 54 kg wygrał obiecujący junior z Bydgoszczy

—    Adrian Mazan. 58 kg — Michał Malkiewicz z klubu Piast Wola, 63 kg

—    Dawid Kret z ZKS Koszalin. 69 kg

—    Lucjan Gralak (ZKS Koszalin). Gralak zmienił ostatnio kategorię wa-gową z 63 na 69 kg, w nowej wygrał bez problemu, trochę korzystając z nieobecności w Krotoszynie innych utytułowanych zawodników. W kategorii do 76 kg zwyciężył rcperczcntant Śląska Milicz Radosław Hcrbik. Rozegrał wprawdzie mało interesujący pojedynek finałowy, ale mimo to — zdaniem trenera Kreta — zapaśnik ten prezentuje niekonwencjonalny styl walki, dający nadzieję na medalowe miejsca w Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. 85 kg — tu złoto wywalczył Michał Stanisławski z warszawskiej Gwardii, 97 kg — Tomasz Szczerek z AKS Białogard. I kategoria najcięższa — do 130 kg, również bez niespodzianek. Wygrał Ma

W miniony weekend Krotoszyn był gospodarzem Mistrzostw Polski w sumo i Pucharu Polski w zapasach. Imprezy te otworzyły nowy sezon w obu dyscyplinach sportu.

Medaliści walk sumo w kategorii do 115 kg z trenerem kadry Polski.

rek Garmulewicz (Piast Wola). Brąz wywalczył reprezentant gospodarzy turnieju — Radek Jankowski z Ceramika, który ma duże szanse na udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy-

Ceramik okazał się gospodarzem wysoce gościnnym, drużynowo plasując się dopiero na czternastej pozycji. Ale, jak tłumaczą krotoszyńscy trenerzy.

klub postawił na młodzież, potrzeba czasu na ich wyszkolenie.

O gościnności trudno jednak mówić w przypadku rozegranych w piątek Mistrzostwach Polski w sumo. Aż 9 spośród 20 medali — i to same najcenniejsze — zabrali krotoszynianie. Brylowali również drużynowo — pierwsze miejsce wśród siedmiu startujących reprezentacji wywalczyła

R    E

I drużyna Ceramika, drugie — drugi zespół tego samego klubu, trzecie — wrocławski Śląsk. Indywidualnie tylko w kategorii do 85 kg złoto przypadło w udziale reprezentantowi innego niż Krotoszyn miasta. Jest nim bardzo obiecujący, zdaniem trenera kadry narodowej Lecha Paulińskiego — zawodnik warszawskiej Gwardii — Hubert Roszkiewicz. Kategorię do U 5

K    L    A

kg wygrał Marek Paczków, po wyjątkowo wyrównanej walce z Markiem Kraszewskim ze Śląska Wrocław. Brat Marka Robert zwyciężył w kategorii najcięższej. Obaj bracia Paczko-wowie zmierzyli się ze sobą w finale kategorii open i była to walka niezwykle zacięta, iście bratobójcza. Utytułowanym sumilom kibicował ich ojciec. Pojedynek wygrał Robert — brat młodszy, ale cięższy.

5 lutego polscy sumici wyjeżdżają na polsko-czcsko-japoóskic zgrupowanie do Harrachova, potem wezmą udział w turnieju w Pradze. W tym roku czeka ich jeszcze wiele międzynarodowych zawodów, między innymi w Berlinie, Oslo, Budapeszcie. 1 wreszcie jesienią Mistrzostwa Europy w Rotterdamie i Mistrzostwa Świata — w Tokio. Warto przypomnieć, żc w ubiegłym roku Polacy wywalczyli tytuł drużynowych mistrzów Europy i brąz w Mistrzostwach Świata. Jest duża szansa na to, że w 2002 światowe mistrzostwa w sumo zostaną rozegrane w Polsce. Kto wic, może w Krotoszynie? To nic żart, bowiem Krotoszyn — polska stolica japońskiego sportu — przymierza się do budowy dużej hali widowiskowo-sportowej. To jedyne, czego jeszcze potrzeba, bo sumo ma już u nas całą rzeszę wspaniałych, niezawodnych kibiców, ma sprawdzonych organizatorów zawodów o randze międzynarodowej. — Jestem pewien, że sprostalibyśmy nawet organizacji mistrzostw świata, potrzeba nam tylko lepszego zaplecza — zapewnia trener kadry narodowej, Lech Pauliński.