Czas trwania: 8h
Cele:
• Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się, jak sprawnie się komunikować, jak wnioskować i argumentować, oraz jak mówić, by nas słuchano,
• Nauczą się, jak być odpornym na manipulacje i jak nie ulegać własnym skrótom myślowym. Zajęcia powinny rozwinąć krytycyzm i wyrobić świadomość obywatelską.
• Mają służyć "obudzeniu" ludzkiej myśli, wyrobieniu potrzeby zastanawiania się, refleksji nad otaczającym nas światem.
Metody pracy: wykład konwersacyjny z użyciem prezentacji multimedialnej, ćwiczenia i zajęcia warsztatowe, praca
w grupach.
Materiały i środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, materiały prasowe i audiowizualne, materiały z opisami zadań warsztatowych, konspekty zajęć z wyjaśnieniem najważniejszych pojęć.
Przebieg zajęć:
Zadanie/czas trwania
Potrzebne materiały
Charakterystyka
Sprawna komunikacja (1h)
laptop, projektor, głośniki, czyste kartki papieru
prezentacja multimedialna, kartki z zadaniami
Wymiana myśli, w której raz jesteśmy nadawcą, a raz odbiorcą, czyli rozmowa, to najbardziej podstawowy i naturalny sposób użycia języka. Mimo to, sposób komunikacji podlega pewnym regułom, a te narzucają nam ograniczenia, ale też stwarzają pewne możliwości. Zajęcia mają pomóc w rozwijaniu sprawnej komunikacji - „by wyrazić to, co chcemy i w sposób taki, jaki chcemy".
Zagadnienia: a) o używaniu języka; b) o błędach w komunikacji; c) zrozumieć i dać się zrozumieć - reguły sprawnego komunikowania
Perswazja cz. 1 - emocje (1 h) laptop, projektor, głośniki, czyste kartki papieru
prezentacja multimedialna
Perswazja to nie manipulacja. To jedynie umiejętność uatrakcyjnienia własnego przekazu tak, by był jeszcze lepiej odbierany. To inaczej umiejętność przekonywania, wpływania na przekonania i postawy innych, ale bez uciekania się do oszustwa i manipulacyjnych chwytów.
Zagadnienia: a) o sztuce przekonywania; b) rozum a emocje; c) jak zostać dobrym mówcą?
Perswazja cz. 2 - słowa (1h)
laptop, projektor, głośniki, czyste kartki papieru
prezentacja multimedialna, kartki z zadaniami
Często w pośpiechu, może z braku przygotowania, niektórzy formułują wypowiedzi w sposób niezgrabny i chaotyczny. W konsekwencji tego, nikt nie chce ich słuchać. Zajęcia mają przypomnieć wagę słowa i pokazać, jak mówić w sposób bardziej precyzyjny, spójny i świadomy oraz jak się spierać i dyskutować, a jednocześnie nie dać się nabrać na retoryczne sztuczki innych.
Zagadnienia: a) siła słowa; b) argumentacja; c) błędy