SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU „SEKRETY BANKÓW”
W GIMNAZJACH
SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO
I. Lekcje wprowadzające
Zajęcia obejmują dwie godziny lekcyjne.
W trakcie pierwszej godziny zajęć uczniowie poznają:
- historię pieniądza na świecie i w Polsce,
- rodzaje i podstawowe funkcje pieniądza ,
- sposobów produkcji monet i banknotów.
Celem zajęć jest uświadomienie uczniom iż dzieje pieniądza wpisane są w dzieje ludzkości (powiązane są one z wojnami, pokojami, wydarzeniami kulturalnymi etc) oraz rozbudzenie u uczniów zainteresowań polityką monetarną.
W trakcie drugiej godziny zajęć uczniowie poznają :
- zasady funkcjonowania systemu bankowego,
- rolę i funkcje banku centralnego,
- zasady funkcjonowania banków,
- podstawowe operacje prowadzone przez banki,
- korzyści wynikające z usług bankowych.
Celem zajęć jest uświadomienie uczniom jak ważną rolę spełniają banki we współczesnym świecie oraz zapoznanie uczniów z zasadami ich funkcjonowania.
Lekcja 1
(lekcja prowadzona przez nauczyciela odpowiedzialnego za realizację projektu, nauczyciela wiedzy o społeczeństwie lub zaproszonego pracownika banku)
Cele
Po zajęciach uczeń umie: es przedstawić etapy w historii pieniądza, ca posługiwać się terminologią związaną z pieniądzem, es wymienić podstawowe funkcje pieniądza,
es wskazać różnice i podobieństwa między monetą obiegową i kolekcjonerską.
Pojęcia: awers, rewers, moneta (obiegowa, kolekcjonerska ), banknot, rant, emitent, emisja, skarbiec, bank, numizmatyka, denominacja, gospodarka towarowo-pieniężna.
Metody realizacji zajęć Mini wykład, dyskusja, ćwiczenia Przebieg lekcji
1. Na początku lekcji nauczyciel prosi o podanie skojarzeń, jakie nasuwają się uczniom z pojęciem „pieniądza”. Każdy uczeń podaje jedno skojarzenie (prosimy, żeby nie podawać elementów powtarzających się), które zapisujemy na tablicy lub plakacie.
2. Po spisaniu wszystkich skojarzeń prowadzący krótko podsumowuje wyniki.
( Czy skojarzenia są trafne ? Czy wiedza uczniów jest skromna, czy rozległa ? )
3. Nauczyciel w postaci miniwykładu przedstawia uczniom najważniejsze wydarzenia historii monetarnej:
a) definicja pieniądza,
b) środki płatnicze przed pieniądzem ,
c) monety (początki,sposoby produkcji funkcjonowanie monet, moneta obiegowa i kolekcjonerska)
d) banknoty (początki, produkcja, zabezpieczenia),