konspekty, rozne, Sytuacja Polakˇw pod zaborami w XIX wieku.-


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: V

Temat lekcji: Sytuacja Polaków pod zaborami w XIX wieku.-

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Daty: styczeń i lipiec 1797, 10807 - 1813

  • Cele polityki stosowanej przez zaborców wobec Polaków.

  • Postacie zasłużone dla walki o polskość.

  • Pojęcia: wynaradawianie, rusyfikacja, germanizacja, tajne nauczanie.

  • Każda z form walki o polskość prowadzi do zachowania tożsamości narodowej.

  • Dostrzec różnice i podobieństwa w położeniu Polaków poszczególnych zaborach.

  • Wymienić metody represji stosowane przez zaborców oraz formy oporu.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy `Moje otoczenie. Historia i społeczeństwo 5” Jarosław Machnicki, Grzegorz Liebrecht, Jacek Wołowiec, Wydawnictwo MAC, Kielce 2001,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika,

- Encyklopedia Gutenberga,

- mapa ścienna (szkolna).

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe: ćw. 4 i 5, s.68-69 z zeszytu ćwiczeń.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Wybrany uczeń odczytuje poprawną odpowiedź. Wspólnie wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Polacy znajdowali się pod rządami trzech zaborców. Jak nazywały się formy represji stosowane wobec Polaków na poszczególnych terenach?

    • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi. Wymieniają: rusyfikacja, germanizacja, wynaradawianie.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Proszę wybranego ucznia o wskazanie na mapie ziem poszczególnych zaborów.

  • Uczeń wskazuje ziemie.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Pytanie do uczniów: W którym roku miało miejsce powstanie kościuszkowskie? W którym roku miał miejsce III rozbiór Polski?

  • Po rozbiorze wielu Polaków wyemigrowało do Francji, która w tym czasie toczyła wojny z zaborcami. Tam zaczęli zabiegać u Napoleona Bonapartego o utworzenie polskich oddziałów. Szczególnie wyróżniali się: Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, Michał Kleofas Ogiński, Franciszek Barss i Józef Sułkowski. Ich starania zakończyły się sukcesem - w Lombardii (kraina północnych Włoszech) utworzono Legiony Polskie.

  • Od stycznia 1797 roku gen. Dąbrowski rozpoczął rekrutację. Zgłaszali się przede wszystkim emigranci z Polski, a także Polacy, którzy - wcieleni przymusowo do austriackiego wojska - zostali w czasie walk wzięci do niewoli przez Francuzów. Tworząca się armia borykała się z ogromnymi trudnościami - od materialnych po brak kadry oficerskiej. Mimo tego po kilku miesiącach Legiony liczyły ok. 6 tyś wyszkolonych żołnierzy.

  • Zadanie dla klasy: praca w grupach. Na podstawie podręcznika rozwiąż ćw. 2, s.72 z zeszytu ćwiczeń dot. sytuacji wewnątrz legionu.

  • W lipcu 1797 roku Legiony Polskie odwiedził gen. Józef Wybicki. Urzeczony atmosferą panującą wokół niego, napisał słowa do melodii mazurka - miała ona zagrzewać do walki. Z czasem pieśń ta stała się niezwykle popularna i od 1927 roku jako „Mazurek Dąbrowskiego” jest hymnem naszego kraju.

  • Ponieważ Legiony rozrastały się, do grona ich dowódców dołączyli gen. Józef Zajączek i gen. Karol Kniaziewicz.

  • Niestety, Francuzi postanowili wykorzystać tworzącą się armię do własnych celów i w 1802 roku wysłali Polaków do San Domingo (dziś Haiti), by stłumić powstanie we własnych koloniach. Z 6 tyś. Żołnierzy przeżyło 300. Henryk Dąbrowski musiał rozpocząć formowanie Legionów od podstaw.

  • W 1807 roku Napoleon Bonaparte po zwycięstwach odniesionych nad zaborcami zdecydował się na utworzenie niewielkiego państwa pod nazwą Księstwo warszawskie.

  • Na czele formującej się armii stanął bratanek króla Stanisława Augusta - książę Józef Poniatowski.

  • Duży nacisk położono na rozwój oświaty: powstawały szkółki elementarne na wsiach i w małych miejscowościach, w Warszawie założono Szkołę Prawa i Administracji, Szkołę Lekarską, seminaria nauczycielskie w Łowiczu i Poznaniu.

  • Księstwo istniało zaledwie parę lat - w 1813 roku Bonaparte poniósł klęskę w czasie wyprawy na Rosję, w „bitwie narodów” pod Lipskiem. W następstwie tego wydarzenia obszar Księstwa został ponownie zajęty przez wrogie państwa.

  • Uczeń zapisuje: „Sytuacja Polaków pod zaborami w XIX wieku.”

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi. Powstanie kościuszkowskie miało miejsce w 1794 roku, a III rozbiór Polski w 1795 roku.

  • Wybrana grupa uczniów czyta odpowiedź.

  • Wybrany uczeń z pomocą nauczyciela wskazuje na mapie terytorium Księstwa.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Ćw. 5 i 6, s.73 z zeszytu ćwiczeń - uzupełnianka i krzyżówka.

  • Jak nazywali się najaktywniejsi działacze na rzecz uformowania Legionów Polskich?

  • Uczniowie rozwiązują zadania, wspólnie czytamy i sprawdzamy poprawność odpowiedzi.

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi.

  • Zadanie domowe: ćw.1, s.71 - notatka biograficzna jednego z działaczy polskich na emigracji we Francji.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

1


