fryzjer 514[01] z5 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Beata Wach-Mińkowska






Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania
włosów 514[01].Z5.02





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Mariola Góźdź
mgr inż. Zuzanna Sumirska




Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak




Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.02
„Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Trwałe ondulowanie włosów – wiadomości podstawowe

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Diagnoza włosów i jej wpływ na dobór środków ondulujących

i średnicy wałków oraz techniki nawinięcia włosów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Proces technologiczny wykonania trwałego ondulowania

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Błędy popełniane podczas ondulowania i przeciwwskazania do

wykonania zabiegu

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Zabieg prostowania włosów

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

37







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer.

Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów. Jeśli ma

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie
musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów
i sprzętu fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się dezaktualizują,
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.

Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
































Schemat układu jednostki modułowej

514[01].Z5.01

Dobieranie preparatów do trwa

łego

ondulowania i prostowania

w

łosów

514[01].Z5.02

Planowanie zabiegów trwa

łego

ondulowania i prostowania w

łosów

514[01].Z5.03

Wykonywanie trwa

łego ondulowania

i prostowania w

łosów

514[01].Z5

Chemiczne

zabiegi fryzjerskie

514[01].Z5.07

Dobieranie preparatów

do farbowania w

łosów

514[01].Z5.05

Planowanie zabiegów rozja

śniania

i odbarwiania w

łosów

514[01].Z5.06

Rozja

śnianie

i odbarwianie w

łosów

514[01].Z5.04

Dobieranie preparatów

do rozja

śniania i odbarwiania włosów

514[01].Z5.08

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów

514[01].Z5.09

Farbowanie w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wykonać diagnozę fryzjerską,

rozpoznawać rodzaje włosów,

określać rodzaj preparatu do trwałego ondulowania i prostowania włosów,

określać skład i funkcje składników preparatów do trwałego ondulowania i prostowania
włosów.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować rodzaje trwałej ondulacji,

określić rodzaje trwałej ondulacji na zimno, na gorąco, na ciepło i kwaśnej,

scharakteryzować trwałą ondulację kolorową,

określić zasady doboru rodzaju trwałej ondulacji do preferowanego wyglądu fryzury po
zabiegu,

dobrać średnicę wałków do planowanego skrętu włosów,

dobrać preparaty trwale ondulujące do rodzaju włosów i planowanej siły skrętu,

scharakteryzować techniki nawijania włosów do trwałej ondulacji,

określić siłę naprężania pasma włosów na wałku przy różnych rodzajach trwałej
ondulacji,

określić etapy trwałego ondulowania włosów,

scharakteryzować czynności przygotowawcze przed trwałą ondulacją,

wyjaśnić metody nanoszenia płynu i utrwalacza na włosy,

wyjaśnić zasady kontroli działania płynu i utrwalacza na włosy,

scharakteryzować proces technologiczny wykonania trwałej ondulacji na zimno, na
ciepło i kwaśnej,

określić błędy techniczne i technologiczne popełniane podczas wykonywania trwałej
ondulacji,

określić przeciwwskazania do trwałej ondulacji,

określić zasady strzyżenia i czesania włosów poddanych trwałej ondulacji,

sporządzić plan wykonania trwałej ondulacji,

określić rodzaje chemicznego prostowania włosów,

wykazać zalety trwałego prostowania włosów na gorąco,

scharakteryzować zasady chemicznego prostowania włosów,

wyjaśnić przebieg wykonania trwałego prostowania włosów,

określić przeciwwskazania do wykonywania chemicznego prostowania włosów,

sporządzić plan chemicznego prostowania włosów,

zastosować przepisy bhp podczas wykonywania trwałej ondulacji i prostowania włosów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania
włosów 514[01].Z5.02

Temat: Operacje przygotowawcze przez ondulacją chemiczna

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru rodzaju zabiegu, średnicy wałków oraz

techniki nawijania włosów.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować rodzaje trwałej ondulacji,

określić techniki nawijania włosów do ondulacji chemicznej,

dobrać średnicę wałków do długości włosów i planowanej siły skrętu włosów,

dobrać rodzaj zabiegu i technikę nawijania włosów do planowanego uczesania.


Metody nauczania–uczenia się:

pokazem z objaśnieniem.

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w grupach 2-osobowych.


Czas: 180 minut.

Środki dydaktyczne:

plansze obrazujące techniki nawijania włosów na wałki do ondulacji chemicznej,

różne rodzaje wałków do ondulacji chemicznej,

karty ćwiczeń.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących definicji i rodzajów ondulacji

chemicznej (wskazanie podobieństw i różnic), scharakteryzowanie zasad doboru rodzaju
zabiegu i średnicy wałków do planowanego uczesania oraz technik nawijania włosów
(plansze).

4. Ćwiczenia praktyczne:

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej,

w początkowej fazie pracy uczniowie zapoznają się z materiałem merytorycznym
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,

po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje odpowiedzi i rozwiązania
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/ kolegów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

podzielenie uczniów na 2-osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń jest modelem, drugi opracowuje plan pracy obejmujący etap
przygotowania do zabiegu w zakresie doboru średnicy wałków, rodzaju zabiegu oraz
techniki nawijania włosów,

uczniowie prezentują wyniki swojej pracy,

nauczyciel

nadzoruje

pracę

uczniów

i

pomaga

w

razie

potrzeby

w realizacji ćwiczenia.

5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń

praktycznych.

6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów

na zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze informacje na temat wykonywania ondulacji kolorowej.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania
włosów 514[01].Z5.02

Temat: Planowanie zabiegu wykonywania ondulacji chemicznej.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

sporządzania

planu

pracy

obejmującego

wykonanie ondulacji chemicznej.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić etapy wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej,

wskazać wyposażenie stanowiska pracy do wykonania zabiegu,

określić etapy wykonania ondulacji chemicznej,

określić operacje końcowe przy wykonywaniu ondulacji chemicznej,

sporządzić plan pracy obejmujący wykonanie ondulacji chemicznej.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

w 2-osobowych grupach.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

film obrazujący wykonanie ondulacji chemicznej,

karty ćwiczeń.


Czas:
180 minut.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie planu pracy wykonywania ondulacji chemicznej.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą tekstu przewodniego.

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Na czym polega ondulacja chemiczna?
2. Jaki sprzęt fryzjerski jest potrzebny do wykonania usługi?
3. Jak przygotować stanowisko pracy i klienta do wykonania ondulacji chemicznej?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

PLANOWANIE
1. Ustal etapy wykonywania ondulacji chemicznej.
2. Zaplanuj czynności obejmujące przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
3. Zaplanuj czynności obejmujące operacje przygotowawcze podczas wykonywania

ondulacji chemicznej.

4. Zaplanuj czynności obejmujące fazę zasadniczą wykonania zabiegu.
5. Zaplanuj czynności obejmujące operacje końcowe podczas wykonywania ondulacji

chemicznej.


UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przeprowadź rozmowę z klientem oraz diagnozę stanu włosów klienta.
2. Opracuj wykaz sprzętu fryzjerskiego i preparatów niezbędnych do wykonania zabiegu.
3. Opracuj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami projekt wykonania ondulacji chemicznej

uwzględniając życzenie klienta.

4. Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie została przeprowadzona diagnoza stanu włosów?
2. Czy prawidłowo został opracowany wykaz sprzętu fryzjerskiego i preparatów

do wykonania usługi?

3. Czy został zachowany kontakt z pacjentką podczas wykonywania zabiegu?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności zostały
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich

wiadomości na temat: Technik prostowania włosów. Opisy przykładowych zabiegów
przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Trwałe ondulowanie włosów – wiadomości podstawowe

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenia 1

Uzupełnij zdania:

…………….... zawsze towarzyszy trwałej ondulacji. Reakcja ………………………………..
pozwala na zastosowanie łagodnego płynu. Tradycyjna trwała kwaśna wykorzystywała silnie
alergizujące ……………………. …………………………… . Trwała kolorowa jednocześnie
zmienia …………………….. i ………………………włosów. Trwała ondulacja ma na celu
……………………… lub …….…………….. objętości fryzury.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.1.1.,
2) uzupełnić zdania,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Połącz strzałkami opis z nazwą ondulacji.

Ondulacja trwała na ciepło

Dzięki niej jednocześnie
wykonywany jest zabieg
koloryzacji i ondulowania
włosów.

Ondulacja trwała kolorowa

Najpopularniejsza ondulacja
wykonywana najczęściej
w salonach fryzjerskich nie
wymaga zastosowania
doprowadzenia dodatkowego
źródła ciepła

Ondulacja trwała na zimno

Dzięki jej zastosowaniu
znacznie można skrócić czas

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

reakcji powoduje liczne
reakcje alergiczne

Ondulacja trwała na kwaśno

Jej wykonanie wymaga
zastosowania dodatkowego
źródła ciepła

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami rodzajów ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.1.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Diagnoza włosów i jej wpływ na dobór środków

ondulujących i średnicy wałków oraz techniki nawinięcia
włosów


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Do przykładowych opisów życzenia klientki i wyniku diagnozy dobierz rodzaj preparatu

i średnice wałków.
Klientka ma włosy krótkie naturalne jej życzeniem jest uzyskanie silnego skrętu
preparat ...............................................................................................................................
grubość wałków ..................................................................................................................
Klientka ma włosy naturalne przy nasadzie w części środkowej i na końcach jej włosy są
uszkodzone zabiegami koloryzacji są kruche i łamliwe klientka życzy sobie uzyskania
naturalnego delikatnego skrętu
preparat ...............................................................................................................................
grubość wałków
Włosy klientki są dekoloryzowane długości około 45 cm. Życzeniem klientki jest uzyskanie
silnego skrętu
preparat ...............................................................................................................................
grubość wałków ..................................................................................................................
Włosy klientki są półdługie siwe o domkniętych łuskach włosowych. Jej życzeniem jest
uzyskanie delikatnego skrętu.
Preparat ...............................................................................................................................
Grubość wałków .................................................................................................................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem zasad doboru rodzaju ondulacji chemicznej do rodzaju włosów

i życzenia klienta (materiał nauczania 4.2.1.),

2) zapoznać się z opisami zamieszczonymi w karcie ćwiczenia,
3) dobrać preparaty i średnice wałków do przykładowych opisów życzenia klientki,
4) porównać swoje propozycje z propozycjami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę.


Włosy

Moc skrętu

Grubość
wałków

Krótkie

9

Długie

Słaba

Półdługie

10

Długie

19

Krótkie

Bardzo silny

Długie

22

Krótkie

8

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem zasad doboru średnicy wałków do długości włosów

i planowanej siły skrętu (materiał nauczania 4.2.1.),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Proces technologiczny wykonania trwałego ondulowania

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Podpisz poszczególne zdjęcia uwzględniając, w jakim etapie jest wykonywana dana

czynność i czego dotyczy.

Fotografia

Wpisz etap

Opisz czynność


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego ondulacji chemicznej (materiał

nauczania 4.3.1.),

2) zapoznać się ze zdjęciami zamieszczonymi w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wpisz w puste miejsca podane wyrazy w taki sposób aby stały się poprawne

technologicznie.
Peniuaru, diagnozę, okryć, kropelkową, długich, domykającego, utwardzenia
Przed wykonaniem zabiegu ondulacji chemicznej zawsze należy wykonać ……………….
włosów i skóry głowy. W celu uniknięcia zabrudzenia odzieży klienta należy …………….
klienta przy pomocy jednorazowego ……………… nakładanie preparatu na włosy wykonuje
się metodą …………………….. w celu przeniknięcia produktu do końcówek włosowych.
Wypłukiwanie preparatu utrwalającego powinno trwać około 10 min przy włosach
……………… Po wykonaniu zabiegu ondulacji chemicznej konieczne jest zastosowanie
preparatu …………………………. łuskę włosową. W celu zakończenia działania preparatu
na włosy i ……………………….. keratyny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego ondulacji chemicznej (materiał

nauczania 4.3.1.),

2) przeczytać uważnie tekst do uzupełnienia oraz wyrazy, które należy wstawić,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Do podanych czynności dopasuj numerację w taki sposób, aby tworzyły przebieg

czynności prowadzące do wykonania zabiegu. Usystematyzuj je w kolejności
technologicznej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego ondulacji chemicznej (materiał

nauczania 4.3.1.),

2) zapoznać się z opisem czynności technologicznych zamieszczonych w poniższej tabeli,
3) ponumerować czynności zgodnie z kolejnością ich wykonywania,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

Numer

czynności

Czynność

diagnoza włosów i skóry głowy

okrycie klientki do mycia włosów

mycie włosów

osuszenie włosów ręcznikiem

okrycie klientki do zabiegu strzyżenia włosów

strzyżenie włosów

oczyszczenie klientki z resztek ścinków włosowych

uporządkowanie stanowiska pracy

nałożenie preparatu zabezpieczającego końcówki włosów

nawinięcie włosów na nawijacze

nałożenie preparatu ondulującego na włosy metodą kropelkową

czas oczekiwania

kontrola jakości skrętu

spłukanie preparatu ondulującego

osuszenie włosów ręcznikiem

nałożenie preparatu utrwalającego na włosy

czas oczekiwania

zdjęcie nawijaczy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

powtórne utrwalenie

spłukanie preparatu utrwalającego

nałożenie preparatu domykającego łuski włosowe i utwardzającego keratynę
włosa

osuszenie włosów

okrycie klientki do zabiegu modelowania

nałożenie preparatu usztywniającego włosy

modelowanie włosów

ułożenie fryzury

utrwalenie fryzury

uporządkowanie stanowiska pracy

czynności końcowe




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Błędy popełniane podczas ondulowania i przeciwwskazania

do wykonania zabiegu

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.4.1.,
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją odpowiedź z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Uszkodzenia włosów / skóry

Możliwe przyczyny

Miejscowe załamania włosów ……………………………………………………………………

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
…………………………………………………………………….

…………………………………
…………………………………

Kontakt skóry z środkami chemicznymi. Wniknięcie płynu do
torebki włosowej. Niedokładne wypłukanie płynu z włosów.

Zbyt skręcone włosy



Zbyt skręcone i zniszczone
włosy

………….…………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

…………………………………
…………………………………
…………………………………
…………………………………

Za słaby lub za mało płynu ondulującego, za luźno nawinięte
pasemka, zbyt duża średnica nawijaczy, za krótki czas reakcji,
nieudane utrwalanie i neutralizacja, włosy rozciągane podczas
suszenia.

Załamane końcówki włosów-
efekt haczyków

………….…………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

…………………………………
…………………………………
…………………………………

Brak zabezpieczenia przy włosach zniszczonych, nieprawidłowa
analiza stanu włosów i ondulacja włosów pozbawionych
elastyczności.
Złe utrwalanie (słabe, krótkie).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Kolorem niebieskim zaznacz elementy, które mają wpływ na wynik ondulacji chemicznej

Kolorem czerwonym zaznacz te elementy, które powodują ze zabiegu nie wolno wykonać
Kolorem żółtym oznacz te elementy, które nie mają znaczenia w wykonaniu ondulacji
chemicznej
Klienta ma alergie na preparat
Włosy klientki są suche i kruche
Wyniku wykonywania poprzednich zabiegów włosy klientki są uszkodzone
Klienta ma włosy dekoloryzowane
Włosy klientki są zdrowe bez wcześniejszych zabiegów
Klientka ma katar sienny
Włosy klientki są długie i proste

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przeciwwskazań do wykonania zabiegu ondulacji chemicznej oraz

błędów technologicznych popełnianych podczas wykonywania tego zabiegu (materiał
nauczania 4.4.1.),

2) zapoznać się z opisami sytuacji umieszczonymi w tabeli,
3) oznaczyć wskazanymi w poleceniu kolorami prawidłowe odpowiedzi,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

flamastry w kolorze: niebieskim, czerwonym i żółtym,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Zabieg prostowania włosów

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wymień elementy mające kluczowe znaczenie w diagnozie włosów i skóry głowy przed

wykonaniem zabiegu trwałego prostowania.
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem diagnozy stanu włosów i skóry głowy przed wykonaniem zabiegu

chemicznego prostowania włosów (materiał nauczania 4.5.1.),

2) odpowiedź na pytanie,
3) porównaj swoją odpowiedź z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę:

Uszkodzenie

Czy wolno wykonać zabieg
jeśli nie to dlaczego

Co może to spowodować

Włosy rozjaśnione w 100%

Włosy uszkodzone ondulacją
trwałą

Włosy koloryzowane na
kolor jaśniejszy

Włosy są siwe

Włosy uszkodzone częstym
rozjaśnianiem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przeciwwskazań do wykonywania zabiegu chemicznego

prostowania włosów (materiał nauczania 4.5.1.),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
trwałego ondulowania i prostowania włosów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 1–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a,
12.
b, 13. d, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić wpływ czasu działania płynu na strukturę
włosów

C

P

a

2

Określić wskazania do wykonania próby
uczuleniowej

C

P

a

3

Rozróżnić operacje przygotowawcze przed
zabiegiem ondulacji chemicznej

B

P

a

4

Rozróżnić techniki nawijania włosów przy
ondulacji chemicznej

B

P

a

5

Zidentyfikować kropelkową technikę aplikacji
płynu

C

P

a

6

Zaproponować rodzaj ondulacji chemicznej przy
wykonywaniu zabiegu na włosach siwych

D

P

b

7

Określić przeciwwskazania do wykonania
chemicznego prostowania włosów

C

P

b

8

Scharakteryzować sposoby wykluczania
przeciwwskazań przy wykonywaniu ondulacji
chemicznej

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

9

Rozróżnić czynności podczas wykonywania próby
uczuleniowej

B

P

a

10 Określić sposoby aplikacji płynu na włosy

B

P

b

11

Wskazać zasady doboru średnicy wałków do
długości włosów

C

P

a

12

Rozróżnić czynności podczas wykonywania
chemicznego prostowania włosów

B

P

b

13

Wskazać zasady doboru średnicy wałków do
długości włosów i planowanej siły skrętu

C

P

d

14

Rozróżnić narzędzia stosowane do chemicznego
prostowania włosów

B

P

b

15

Rozróżnić czynności fazy zasadniczej
wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej

B

P

b

16

Określić preparat do chemicznego prostowania
włosów

C

PP

c

17

Przewidzieć niepożądane działanie płynu na skórę
głowy przy wykonywaniu ondulacji chemicznej

D

PP

a

18

Oszacować czas jaki powinien upłynąć od próby
uczuleniowej do wykonania właściwego zabiegu
ondulacji chemicznej

D

PP

d

19

Określić odczyn preparatu aplikowanego na włosy
po ondulacji chemicznej

C

PP

a

20

Określić wartość temp. Włosów, w której zachodzi
przekształcenie keratyny – alfa w keratynę - beta

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów trwałego ondulowania

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na rozwiązanie testu masz
45 minut.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Włosy po zabiegu ondulacji chemicznej są kruche i łamliwe jest to wynikiem

a) zbyt długiego czasu działania preparatu.
b) nieprawidłowego nawinięcia włosów.
c) zbyt krótkiego działania preparatu.
d) nawinięcia włosów na papierki.

2. Przed wykonaniem zabiegu prostowania chemicznego włosów zawsze należy wykonać

a) próbę uczuleniową.
b) podział włosów na sekcje.
c) wyznaczenie przedziałków.
d) nawinięcie włosów na nawijacze.

3. Jedną z czynności przygotowawczych przed wykonaniem zabiegu ondulacji

chemicznej jest
a) mycie włosów.
b) nawinięcie włosów na nawijacze.
c) aplikowanie preparatu.
d) utrwalanie włosów.

4. Wskaż na którym zdjęciu jest przedstawiony sposób nawinięcia włosów ondulacji

chemicznej techniką klasyczną

a)

b)

c)

d)


5. Aplikowanie preparatu do ondulacji chemicznej w celu uniknięcia ściekania preparatu

wykonuje się metoda
a) kropelkową.
b) jodełkową.
c) kreskową.
d) lejkową.

6. W przypadku gdy klientka ma włosy krótkie naturalne siwe należy zastosować preparat

o wartości pH.
a) 9,2.
b) 6,2.
c) 4,2.
d) 2,2.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. Prostowania włosów chemicznie nie wolno wykonywać na włosach

a) koloryzowanych.
b) dekoloryzowanych.
c) siwych naturalnych.
d) prostowanych prostownicą.

8. W celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania ondulacji chemicznej należy

wykonać
a) diagnozę skóry i głowy.
b) diagnozę twarzy i skóry.
c) diagnozę włosów i twarzy.
d) diagnozę włosów i skóry głowy.

9. Wykonując próbę uczuleniową należy jako pierwszą czynność wykonać

a) oczyszczenie miejsca diagnozowanego.
b) nałożenie produktu ondulującego.
c) sprawdzenie stanu skóry.
d) przyrządzenie preparatu.

10. Na fotografii przedstawiona jest czynność

a) utrwalania włosów.
b) aplikowania preparatu.
c) osuszenia włosów.
d) utwardzanie keratyny.


11. W celu uzyskania silnego skrętu włosów na włosach krótkich należy zastosować

a) cienkie nawijacze.
b) grube nawijacze.
c) silny płyn.
d) delikatny płyn.

12. Prostowanie chemiczne wykonywane jest w trzech fazach wygładzania, utrwalania i

a) fluktuacji.
b) redukcji.
c) kreacji.
d) emisji.

13. W celu uzyskania silnego skrętu na włosach długich należy zastosować wałki o grubości

a) 4 mm.
b) 8 mm.
c) 12 mm.
d) 16 mm.

14. Podczas wykonywania zabiegu prostowania włosów do wydzielania pasm używa się

a) grzebienia z cynkowym szpikulcem.
b) grzebienia z plastikowym szpikulcem.
c) grzebienia z metalowym szpikulcem.
d) grzebienia z aluminiowym szpikulcem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15. Wskaż numeryczne oznaczenia czynności w kolejności prowadzące do wykonania

zabiegu ondulacji chemicznej

1

2

3

4

5

a) 4,5,3 ,2,1.
b) 2,4,3,5,1.
c) 4,5,3,2,1.
d) 2,3,4,5,1.


16. Trwałe prostowanie włosów wykonuje się przy użyciu produktu o konsystencji

a) pianki.
b) żelu.
c) kremu.
d) płynu.

17. W celu uniknięcia podrażnień naskórka podczas wykonywania zabiegu prostowania

chemicznego włosów należy zachować margines od skóry o wielkości
a) 1 cm.
b) 2 cm.
c) 3 cm.
d) 4 cm.

18. Próbę uczuleniową wykonuje się na

a) 3 godziny przed wykonaniem zabiegu.
b) 6 godzin przed wykonaniem zabiegu.
c) 12 godzin przed wykonaniem zabiegu.
d) 24 godziny przed wykonaniem zabiegu.

19. Po wykonaniu zabiegu ondulacji chemicznej konieczne jest zastosowanie preparatu

a) domykającego łuskę włosową.
b) otwierającego łuskę włosową.
c) rozchylającego łuskę włosową.
d) uszczelniającego łuskę włosową.

20. Przemiana

keratyny

podczas

wykonywania

ondulacji

chemicznej

zachodzi

w temperaturze około
a) 10

o

C.

b) 20

o

C.

c) 30

o

C.

d) 40

o

C.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
trwałego ondulowania i prostowania włosów”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 1–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. a, 7. b, 8. b, 9. b, 10. c, 11. a,
12.
a, 13. b, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Podać nazwisko twórcy ondulacji chemicznej

A

P

c

2

Wskazać rodzaje ondulacji chemicznej

C

P

d

3

Określić rodzaje trwałej ondulacji

C

P

c

4

Wskazać działanie aktywatora podczas
wykonywania ondulacji chemicznej na ciepło

C

P

b

5

Wybrać rodzaj płynu do ondulacji chemicznej
dostosowany do struktury włosów

C

P

a

6

Określić zasady doboru płynu do potrzeb włosów

C

P

a

7

Rozróżnić metody aplikacji płynu na włosy

B

P

b

8

Zaproponować rodzaj płynu trwale ondulującego

D

P

b

9

Wskazać zasady przeprowadzania wywiadu
z klientem przed wykonaniem ondulacji
chemicznej

C

P

b

10

Rozróżnić czynności podczas wykonywania
ondulacji chemicznej

B

P

c

11

Wskazać etapy utrwalania skrętu

C

P

a

12

Określić przyczyny uszkodzeń włosów

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13

Wyjaśnić istotę ondulacji chemicznej

B

P

b

14

Określić przeciwwskazania do wykonania
chemicznego prostowania włosów

C

P

a

15

Określić czas spłukiwania płynu trwale
prostującego z włosów

C

P

d

16

Określić funkcje kwasu tioglikolowego w płynie
trwale ondulującym

C

PP

b

17

Przewidzieć skutki działania płynu trwale
prostującego na rozjaśnione włosy

D

PP

c

18

Określić przeciwwskazania do chemicznego
prostowania włosów

C

PP

a

19

Wyjaśnić działanie płynu trwale prostującego na
keratynę

B

PP

c

20

Rozróżnić techniki nawijania włosów przy
ondulacji chemicznej

B

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów trwałego ondulowania

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na rozwiązanie testu masz
45 minut.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Karl Nessler jako pierwszy wykonał zabieg ondulacji chemicznej na

a) zimno.
b) ciepło.
c) gorąco.
d) kwaśno.

2. Wskaż ondulację która powoduje liczne alergie i uczulenia u większości klientów

a) ondulacja chemiczna alkaliczna.
b) ondulacja chemiczna na gorąco.
c) ondulacja chemiczna na zimno.
d) ondulacja chemiczna na kwaśno.

3. Ondulacja przeznaczona do włosów o zróżnicowanej strukturze to ondulacja chemiczna

a) aminokwasowa.
b) kolorowa.
c) dwufazowa.
d) owocowa.

4. Ondulacja regulowana dopływem ciepła wymaga połączenia w fazie przygotowania

preparatu połączenia płynu ondulującego z
a) reduktorem.
b) aktywatorem.
c) katalizatorem.
d) perydaktorem.

5. Włosy o domkniętych łuskach włosowych sztywne i zdrowe wymagają zastosowania do

ondulacji produktu oznaczonego przez większość firm literą
a) F.
b) N.
c) S.
d) M.

6. Preparat do ondulowania włosów dobiera się na podstawie

a) stanu włosów.
b) rodzaju skrętu.
c) sposobu nawinięcia.
d) czynności przygotowawczych.

7. Na fotografii jest przedstawiony sposób utrwalania włosów przy wykorzystaniu metody

a) kropelkowej.
b) ciągłej.
c) całościowej.
d) jednolitej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

8. Włosy klientki są półdługie siwe o domkniętych łuskach włosowych. Jej życzeniem jest

uzyskanie delikatnego skrętu. W tym celu zastosujesz preparat
a) normalny.
b) mocny.
c) delikatny.
d) słaby.

9. Podczas wykonywania diagnozy fryzjerskiej w celu ustalenia informacji czy można

zastosować zabieg ondulacji chemicznej należy ustalić czy klientka
a) ma katar.
b) jest alergikiem.
c) ma owulacje.
d) jest chora.

10. Którą z wymienionych czynności wykonasz jako pierwszą podczas zabiegu ondulowania

włosów
a) zabezpieczenie struktury.
b) utrwalenie włosów.
c) mycie włosów.
d) strzyżenie.


11. Na zdjęciu jest przedstawione

a) drugie nakładanie utrwalacza.
b) pierwsze nakładanie utrwalacza.
c) pierwsze nakładanie pianki.
d) drugie nakładanie zabezpieczenia.


12. Wskaż na której fotografii jest widoczna fotografia pasma, które zostało uszkodzone

w wyniku zbyt długiego działania preparatu o silnym działaniu

a)

b)

c)

d)


13. Wskaż słowo którym powinno być uzupełnione zdanie aby stało się prawdziwe

Nałożenie preparatu domykającego łuskę włosową przeprowadza się w celu zakończenia
działania preparatu na włosy i ……………………….. keratyny
a) rozluźnienia.
b) utwardzenia.
c) zmiękczenia.
d) utrwalenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

14. Zabieg prostowania włosów można wykonać jeżeli włosy są rozjaśnione w

a) 5 %.
b) 15%.
c) 25 %.
d) 35 %.


15. Spłukiwanie preparatu prostującego trwale powinno trwać około

a) 2 minut.
b) 3 minut.
c) 4 minut.
d) 5 minut.


16. Produkty do prostowania włosów oparte są na pochodnych kwasu tioglikolowego, który

jest podstawowym składnikiem produktów do
a) modelowania.
b) ondulowania.
c) konturowania.
d) rozjaśniania.


17. Zabieg prostowania na włosach rozjaśnionych może doprowadzić do

a) skręcenia włosów.
b) rozjaśnienia włosów.
c) uszkodzenia włosów.
d) barwienia włosów.


18. Zabiegu prostowania nie wolno wykonać gdy włosy są

a) ondulowane chemicznie.
b) koloryzowane trwale.
c) koloryzowane nietrwale.
d) ondulowane fenowo.


19. W pierwszej fazie działanie produktu prostującego na włosy dochodzi do

a) zerwania keratyny.
b) scalenia mostków dwusiarkowych.
c) zerwania mostków dwusiarkowych.
d) scalenia keratyny.


20. Wskaż rysunek na którym jest widoczne nawinięcie włosów na nawijacze techniką

dopasowaną do fryzury

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1. Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres podstawowy, tom 1, wyd. pedagogiczne

OPERON

2. Kulig J., Bednarczyk J. Wybrane doświadczenia chemiczne dla licealistów, wyd. MAC

Edukacja, Kielce, 2003

3. Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
4. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
5. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
6. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

”SUZI”, Warszawa 2005

