fryzjer 514[01] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Elżbieta Małek

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych
514[01].Z1.02




Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

mgr Mariola Góźdź
mgr inż. Zuzanna Sumirska



Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr marek Rudziński





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z1.02
„Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu fryzjer.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe wyjaśnienia terminologiczne i pielęgnowanie różnych rodzajów

skóry

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Choroby zakaźne skóry

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Zmiany barwnikowe, znamiona i nowotwory skóry

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Łuszczyca i choroby łojotokowe skóry

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Choroby owłosionej skóry głowy i włosów

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01].Z1.02

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






















Schemat układu jednostek modułowych

514[01].Z1

Anatomia, fizjologia,

choroby skóry i w

łosów

514[01].Z1.01

Charakteryzowanie budowy

i funkcji skóry oraz w

łosów

514[01].Z1.02

Rozpoznawanie patologicznych

zmian na skórnych

514[01].Z1.03

Rozpoznawanie uszkodze

ń

i chorób w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

czytać tekst ze zrozumieniem,

wykonywać rysunki przekroju skóry i jej przydatków,

charakteryzować budowę i funkcje skóry,

charakteryzować budowę i funkcje przydatków skórnych, szczególnie włosów,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach i fotografiach,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

dobrać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia,

wykorzystać wcześniejsze doświadczenia własne z zakresu zmian dermatologicznych,

z którymi spotkałeś się w życiu.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić choroby owłosionej skóry głowy,

scharakteryzować postacie łupieżu,

rozpoznać łupież suchy i tłusty,

określić przyczyny występowania łojotoku,

rozpoznać grzybice skóry głowy,

wskazać czynniki powodujące łysienie,

scharakteryzować łysienie typu męskiego,

wyjaśnić proces łysienia kobiet,

scharakteryzować przyczyny nadmiernego owłosienia,

– scharakteryzować gruczoły skóry,
– scharakteryzować choroby wirusowe i bakteryjne,
– scharakteryzować i rozpoznać choroby pasożytnicze,
– określić choroby łojotokowe i łuszczycowe,
– scharakteryzować zmiany barwnikowe skóry,
– scharakteryzować zasady pielęgnacji różnych rodzajów skóry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

………………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

514 [01]Z1.02

Temat: Rozróżnianie wykwitów skórnych: pierwotnych i wtórnych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i opisywania pierwotnych i wtórnych

wykwitów skórnych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcia: wykwit pierwotny, wykwit wtórny,

wymienić wykwity skórne pierwotne,

wymienić wykwity skórne wtórne,

scharakteryzować poszczególne wykwity,

rozpoznać wykwity na zdjęciach (ewentualnie niektóre na swojej skórze),

posługiwać się pojęciami dermatologicznymi z zakresu zmian skórnych.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

ćwiczenia w małych grupach.


Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

pojedyncze zdjęcia wykwitów skórnych (ewentualnie atlas chorób skóry z zasłoniętymi

podpisami pod fotografiami),

lupy,

plansza anatomiczna budowy skóry,

pojedyncze sztywne kartoniki z wypisanymi na nich cechami charakterystycznymi

wszystkich omawianych wykwitów skórnych,

kartki na notatki.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących definiowania pojęć: wykwit

pierwotny, wykwit wtórny; charakterystyki powyższych wykwitów oraz znaczenia
umiejętności rozpoznawania rodzaju zmian skórnych w diagnostyce chorób skóry –
wykład informacyjny połączony z pokazem na zdjęciach (bądź w atlasie
dermatologicznym).

4. Ćwiczenia praktyczne:

Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4 osobowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Nauczyciel wyjaśnia przebieg ćwiczenia, które ma polegać na tym, że:

każda z grup ma rozpoznać poszczególne pierwotne i wtórne wykwity skórne na
zdjęciach (bądź w atlasie) i podpisać je. Jeśli ktoś z członków grupy ma na swojej
skórze jakieś wykwity i może je zaprezentować, dodatkowo zdjęcie może być
poparte prezentacją „zmiany naturalnej” (np.: plama barwnikowa, blizna itd.),

do każdego rozpoznanego wykwitu skórnego uczniowie dopasowują kartoniki
z ich charakterystyką,

każda grupa wybiera swojego lidera,

liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozpoznawaniu naturalnych zmian

skórnych (w razie potrzeby).

5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń

praktycznych.

6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
Korzystając z dostępnych źródeł informacji i wiadomości zdobytych na zajęciach, sporządź
tabelę, w której umieścisz nazwy i charakterystykę wszystkich pierwotnych i wtórnych
wykwitów skórnych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

………………………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

514 [01]Z1.02

Temat: Choroby pasożytnicze skóry.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i przeciwdziałania przenoszeniu

chorób pasożytniczych skóry w pracy fryzjera.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić rodzaje chorób pasożytniczych skóry,

scharakteryzować zmiany skórne spowodowane wszawicą i świerzbem,

wyjaśnić sposoby zakażenia chorobami pasożytniczymi skóry,

omówić sposoby leczenia wszawicy i świerzbu,

przedstawić zasady zapobiegania przenoszeniu chorób pasożytniczych skóry,

zapobiegać przenoszeniu wszawicy i świerzbu w salonie fryzjerskim.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

ćwiczenia w małych grupach.


Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

slajdy obrazujące zmiany skórne,

rzutnik do slajdów,

opakowania po środkach farmakologicznych używanych w leczeniu wszawicy i świerzbu,

duże 4 arkusze białego papieru,

kartki na brudnopis,

markery do pisania w 4 dobrze widocznych kolorach,

ołówki, gumki, długopisy,

taśma do przyklejenia plakatów.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości merytorycznych dotyczących:

rodzajów chorób pasożytniczych skóry,

charakterystyki objawów występujących we wszawicy i świerzbie,

sposobów zakażenia,

zasad zapobiegania zakażeniom chorobami pasożytniczymi skóry,

metod leczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel przedstawia wiadomości merytoryczne wykorzystując wykład informacyjny
połączony z pokazem slajdów.

4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Ćwiczenia praktyczne:

Uczniowie samodzielnie dobierają się tworząc 4 grupy.

Każda grupa otrzymuje przybory do pisania, marker w określonym kolorze, biały

arkusz papieru.

Nauczyciel wyjaśnia przebieg ćwiczenia:

grupa I – wykorzystując wiadomości z pierwszej części zajęć, ma opracować
charakterystykę zmian skórnych występujących w zakażeniu wszawicą
i świerzbem,

grupa II – wykorzystując wiadomości z pierwszej części zajęć, ma przedstawić
sposoby zakażenia bezpośredniego i pośredniego,
a) wszawicą,
b) świerzbem,

grupa III – wykorzystując wiadomości z pierwszej części zajęć i własne
doświadczenie życiowe ma określić ogólne zasady zapobiegania zakażeniu
wszawicą i świerzbem,

grupa IV – wykorzystując wiadomości z pierwszej części zajęć i informacje
dotyczące higieny w salonie fryzjerskim, ma opracować plan zapobiegania
zakażeniom chorobami pasożytniczymi skóry w pracy fryzjera.

Każda grupa wybiera swojego lidera.
Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy.
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i udziela dodatkowych wyjaśnień.
(w razie potrzeby).

6. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.

(5min).

7. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia (5min).
8. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.


Zakończenie zajęć


Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacji dotyczących profilaktyki zakażeń wszawicą w życiu
codziennym i przynieś je na następne zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Podstawowe wyjaśnienia terminologiczne i pielęgnowanie

różnych rodzajów skóry


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij poniższą tabelę wpisując czynniki zewnątrz i wewnątrzpochodne mogące

spowodować schorzenia dermatologiczne (czynniki przedstawiono w ramce):

(wirusy, kremy do pielęgnacji ciała, cukrzyca, bakterie, rośliny, zaburzenia hormonalne,
wysoka temperatura, zaburzenia układu pokarmowego, nadwrażliwość na leki,
wyniszczenie nowotworowe organizmu, choroby układu krążenia, detergenty)

Czynniki zewnątrzpochodne mogące być

przyczyną chorób skóry

Czynniki wewnątrzpochodne mogące być

przyczyną chorób skóry






Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajem przyczyn chorób skóry (Materiał nauczania pkt. 4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wypisać poznane czynniki wywołujące choroby skóry,
5) dokonać analizy myślowej klasyfikacji każdego z wymienionych w ramce czynników pod

względem klasyfikacji do pierwszej lub drugiej rubryki tabeli (w razie trudności
skorzystać z pomocy nauczyciela),

6) uzupełnić podaną tabelę,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kartoniki z wypisanymi czynnikami zawartymi w ramce,
– schemat tabeli,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę wykorzystując wiedzę z zakresu pierwotnych i wtórnych wykwitów

skórnych.

L.p.

Charakterystyka zmiany skórnej

Nazwa

zmiany
skórnej

1.

Wykwit płaski, leży w poziomie skóry, ma inne zabarwienie niż skóra
wokół, ale nie jest wyczuwalna przy dotyku.

2.

Wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, ustępuje bez śladu,
powstaje wskutek przesięku płynu surowiczego naczyń do tkanki
łącznej, zwykle powstaje i ustępuje szybko.

3.

Wykwit od początku wypełniony treścią ropną, wyniosły ponad
powierzchnię skóry. Najczęściej występuje jako zmiana przymieszkowa
w otoczeniu mieszka włosowego.

4.

Tworzy się wskutek złuszczania powierzchni zrogowaciałych warstw
naskórka lub jako następstwo stanu zapalnego, nadmiernego lub
nieprawidłowego rogowacenia.

5.

Ubytek skóry właściwej; wymiary, kształt i ogólny wygląd mogą być
różne, ustępuje pozostawiając blizny.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką poszczególnych wykwitów skórnych: pierwotnych

i wtórnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wypisać poznane wykwity skórne,
5) obejrzeć na slajdach, jak wyglądają przykładowe wykwity skórne w określonych

jednostkach chorobowych,

6) dopasować opis wykwitu skórnego z tabelki do prezentowanych na slajdach wykwitów

skórnych,

7) uzupełnić podaną tabelę,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– slajdy (ewentualnie kolorowe zdjęcia z atlasu chorób skóry) obrazujące poszczególne

wykwity skórne),

– rzutnik do oglądania slajdów,
– schemat tabeli,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Przyporządkuj podanemu mikroelementowi lub witaminie jej wpływ na stan skóry

i/lub włosów.
Witamina A
Witamina C
Witamina E
Witamina PP
Witamina B2
Cynk
Magnez

(zapewnia jędrność i sprężystość skóry, przeciwdziała łuszczeniu się skóry, jej
zaczerwienieniu, stanom zapalnym i trądzikowi, bierze udział w pigmentacji skóry i włosów,
przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry, łuszczeniu i pękaniu, zapobiega zmarszczkom,
pobudza porost włosów i paznokci, zapobiega wypadaniu włosów, łamliwości paznokci,
przedwczesnemu starzeniu się skóry, przyśpiesza gojenie się ran)

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką wpływu poszczególnych elementów pokarmowych na stan

skóry (materiał nauczania pkt.4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) wybrać karteczki z podanymi składnikami pokarmowymi, ułożyć je po prawej stronie

stolika,

5) po drugiej stronie ułożyć karteczki określające działanie wszystkich składników,
6) dopasować do siebie karteczki z lewej i z prawej strony stolika,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

– pojedyncze karteczki z napisami poszczególnych składników pokarmowych,
– pojedyncze karteczki, na których na każdej napisane jest jedno działanie,
– stolik,
– krzesło,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Choroby zakaźne skóry

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij poniższą tabelę rozpoznając na prezentowanych zdjęciach zmiany skórne

i wpisując ich charakterystykę w podanych jednostkach chorobowych.

L.p.

Rodzaj choroby skóry Zdjęcie zmian skórnych Charakterystyka zmian skórnych

1.

świerzb

2.

brodawki zwykłe



3.

czyrak



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystyką poszczególnych zmian skórnych występujących

w najczęściej spotykanych chorobach skóry (Materiał nauczania pkt. 4.2.1),

2) dokładnie przyjrzeć się prezentowanym zdjęciom,
3) opisać zmiany skórne prezentowane na zdjęciach uwzględniając ich charakterystykę

opisywaną w literaturze,

4) dopasować zdjęcie do nazwy jednostki chorobowej,
5) uzupełnić tabelę, w zakresie charakterystyki zmian skórnych,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kolorowe zdjęcia wymienionych w tabeli chorób skóry,
– schemat tabeli narysowany na arkuszu papieru,
– klej,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Na podstawie literatury i zgromadzonych przez siebie informacji z różnych źródeł, określ

zasady pracy fryzjera służące przeciwdziałaniu przenoszenia wszawicy w zakładzie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat wszawicy i sposobami jej zapobiegania (Materiał

nauczania pkt. 4.2.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) rozłożyć zgromadzone przez siebie materiały tak, aby wszystkie były widoczne,
4) z materiałów wybrać treści dotyczące sposobów zarażania się wszawicą,
5) przypomnieć sobie i wypisać zasady przestrzegania higieny podczas pracy

w zakładzie fryzjerskim (notatki z zajęć praktycznych w salonie fryzjerskim),

6) wypisać wszystkie określone zasady służące profilaktyce wszawicy, używając prostych

i krótkich zdań,

7) usystematyzować je pod względem ważności,
8) wypisać zasady dużymi literami na kartonie białego papieru,
9) powiesić swoją pracę na tablicy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,
12) porównać swoją pracę z innymi z grupy,
13) uzupełnić poprzez dopisanie zasad, które zawarli koledzy, a nie ma ich na Twoim

plakacie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– notatki z zajęć praktycznych w salonie fryzjerskim,
– zgromadzone wcześniej materiały z różnych źródeł dotyczące wszawicy,
– duży arkusz białego papieru,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– taśma klejąca,
– literatura z rozdziału 7.






































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Zmiany barwnikowe, znamiona i nowotwory skóry

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj zmiany barwnikowe skóry i określ ich charakterystyczne cechy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat zmian barwnikowych skóry (Materiał nauczania

pkt. 4.3.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii,
4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić każde ze zdjęć osobno, a pod nimi podpisać wybrane cechy charakterystyczne,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
8) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– 2 zdjęcia zmian barwnikowych skóry,
– duży arkusz białego papieru,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– taśma klejąca,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Wypisz najbardziej charakterystyczne cechy czerniaka złośliwego skóry zaprezentowanego

na poniższym zdjęciu

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z informacjami na temat nowotworów złośliwych skóry (Materiał nauczania

pkt. 4.3.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmiany skórnej przedstawionej na fotografii,
4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) przykleić zdjęcie do arkusza białego papieru,
6) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
7) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
8) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zdjęcie czerniaka złośliwego skóry,
– duży arkusz białego papieru,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– taśma klejąca,
– literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Łuszczyca i choroby łojotokowe skóry

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opisz zmiany w trądziku różowatym uwidocznione na przedstawionych zdjęciach.



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z wiadomościami na temat trądziku różowatego (Materiał nauczania

pkt. 4.4.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii,
4) wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie,
5) dostosować opisane cechy do konkretnego zdjęcia,
6) przykleić zdjęcia do arkusza białego papieru,
7) podpisać pod nimi cechy charakterystyczne poszczególnych zmian skórnych,
8) zaprezentować swoją pracę na forum grupy,
9) dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia,
10) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zdjęcia zmian skórnych w określonych postaciach trądziku różowatego,
– duży arkusz szarego papieru,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– klej,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj pisemnie, jakich wskazówek udzielisz klientowi, u którego rozpoznałeś

intensywny łupież łojotokowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z wiadomościami na temat łupieżu (Materiał nauczania pkt. 4.4.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) określić rodzaj i zakres tematyczny udzielanych wskazówek,
4) w krótkich zdaniach wypisać najważniejsze wskazówki dotyczące leczenia i zapobiegania

powtórnemu powstawaniu łupieżu,

5) określić ważność poszczególnych wskazówek,
6) wypisać wskazówki, zgodnie z ich hierarchią ważności,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) przedyskutować z grupą swoją pracę,
9) uzupełnić i poprawić wskazówki zgodnie z sugestiami innych uczestników grupy,
10) zaprezentować pełny zakres wskazówek udzielanych klientowi, u którego występuje

łupież,

11) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– przybory do pisania,
– kartki brudnopisu,
– literatura z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Choroby owłosionej skóry głowy i włosów

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Porównaj cechy charakterystyczne dla łysienia plackowatego, androgenowego męskiego

i androgenowego kobiet. Weź pod uwagę następujące parametry:
– wiek rozpoczęcia wypadania włosów,
– przyczyny,
– charakter wypadania włosów,
– metody leczenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia,
2) przygotować dodatkowe informacje z różnych źródeł na temat łysienia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać schemat tabeli, w której znajdą się w poszczególnych rubrykach parametry

różnicujące różne typy łysienia i dodatkowa rubryka zatytułowana: uwagi,

5) wpisać hasła tytułowe w tabeli,
6) wykorzystać posiadaną wiedzę do uzupełnienia pozostałych rubryk w tabeli, w których

znajdą się poszczególne cechy charakterystyczne dla rozpatrywanych trzech typów
łysienia,

7) przykleić uzupełnioną tabelę w widocznym wyznaczonym miejscu,
8) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

stolik do rozłożenia dużego arkusza papieru,

arkusz dużego białego lub szarego papieru,

przybory do pisania,

kolorowe markery,

linijka,

brudnopis,

gumka,

literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj na przedstawionych zdjęciach typy łysienia i określ, czym może być

spowodowany każdy z nich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przeanalizować cechy charakterystyczne łysienia prezentowanego na konkretnym zdjęciu,
4) podpisać pod zdjęciem rodzaj łysienia,
5) wypisać przyczyny/czynniki predysponujące do wystąpienia konkretnego typu łysienia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

zaprezentowane zdjęcia na oddzielnych kartonikach,

przybory do pisania,

gumka,

literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie patologicznych
zmian skórnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. b,
12.
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj wykwitu skórnego

C

P

a

2

Wyliczyć cechy określonego rodzaju skóry

A

P

b

3

Wyjaśnić działanie witamin na skórę

B

P

b

4

Rozróżnić przyczyny zakażeń skóry

B

P

a

5

Określić przyczyny chorób bakteryjnych

C

P

d

6

Zidentyfikować chorobę skóry uznaną za zakaźną
zgodnie z Ustawą

A

P

c

7

Zaplanować skuteczny środek pomocny
w usuwaniu gnid

D

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8

Przewidzieć działanie niszczące wysokiej
temperatury na pasożyty skóry (wszy)

D

P

d

9

Zidentyfikować charakterystyczny świąd skóry

A

P

b

10 Sklasyfikować znamiona

C

P

b

11 Zanalizować prawdziwość twierdzeń

D

P

b

12 Rozróżnić wykwit skórny

B

P

b

13 Wskazać drobnoustrój wywołujący świerzb

C

P

d

14 Rozróżnić etiologię występowania piegów

B

P

c

15

Rozpoznać podstawowy wykwit skórny
w trądziku pospolitym

D

P

a

16

Rozpoznać postacie nowotworów łagodnych
skóry

D

PP

b

17

Zanalizować charakterystyczny wygląd zmiany
skórnej

D

PP

a

18

Określić występowanie zmiany naciekowo -
przerosłej

C

PP

c

19

Rozróżnić występowanie włosów
wykrzyknikowych w określonym schorzeniu

C

PP

d

20 Przewidzieć powikłania skórne wszawicy

D

PP

b


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Plama to wykwit

a) pierwotny.
b) wtórny.
c) wyniosły ponad poziom skóry.
d) ustępujący bez śladu.


2. Skóra bardzo delikatna, wrażliwa, mało elastyczna, cienka, łuszcząca się, z przebarwieniami,

to skóra
a) normalna.
b) sucha.
c) tłusta.
d) mieszana.


3. Witamina C zapewnia skórze

a) blask.
b) jędrność i sprężystość.
c) przeciwdziałanie łuszczeniu.
d) ładny, zdrowy kolor.


4. Brodawki skórne są efektem zarażenia

a) wirusami.
b) grzybami.
c) bakteriami.
d) pasożytami.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5. Najczęstszą przyczyną występowania chorób bakteryjnych skóry jest zakażenie

a) pneumokokami.
b) paciorkowcem złocistym.
c) gronkowcami i Salmonellą.
d) gronkowcami i paciorkowcami.


6. W Ustawie z dnia 6 września 2001 roku zawierającej wykaz chorób zakaźnych i zakażeń,

została umieszczona następująca choroba skóry
a) róża.
b) opryszczka.
c) wszawica.
d) figówka.


7. W usuwaniu gnid z włosów najskuteczniejsze jest zastosowanie

a) spirytusu salicylowego.
b) 6% octu.
c) 20% octu.
d) wody utlenionej.


8. Wszy niszczone mogą być dopiero w temperaturze

a) 30˚C.
b) 60˚C.
c) 100˚C.
d) 45˚C.


9. Świąd skóry nasilający się szczególnie w nocy jest najbardziej charakterystycznym

objawem
a) w ospie wietrznej.
b) w świerzbie.
c) we wszawicy.
d) w półpaścu.


10. Znamiona naczyniowe zaliczane są do

a) znamion naskórkowych.
b) znamion skórnych.
c) znamion barwnikowych.
d) znamion mieszanych.


11. Z poniższych zdań nieprawdziwe jest zdanie

a) łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry.
b) łuszczyca jest chorobą zakaźną.
c) istotą zmian w łuszczycy jest zbyt szybkie przechodzenie komórek z warstwy

rozrodczej do rogowaciejącej naskórka.

d) pierwotnym wykwitem w łuszczycy jest grudka pokryta łuskami.


12. Wykwitem pierwotnym w zakażeniu brodawczakim ludzkim jest

a) pęcherzyk.
b) grudka.
c) nadżerka.
d) owrzodzenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

13. Świerzb wywołany jest przez

a) bakterie.
b) wirusy.
c) grzyby.
d) d)roztocza.


14. Piegi są

a) zmianami barwnikowymi wywodzącymi się ze skóry właściwej.
b) zawsze następstwem intensywnego opalania się.
c) najpopularniejszym zaburzeniem barwnikowym o podłożu dziedzicznym.
d) najpopularniejszym zaburzeniem barwnikowym nabytym.


15. Podstawowym wykwitem skórnym w trądziku pospolitym jest

a) zaskórnik.
b) krostka.
c) grudka.
d) guzek.


16. Do nowotworów łagodnych skóry zaliczane są

a) czerniaki złośliwe, bliznowce, torbiele.
b) prosaki, włókniaki, tłuszczaki.
c) prosaki, znamiona komórkowe barwnikowe, torbiele.
d) piegi, prosaki, plamy soczewicowate.


17. Wałowate obrzeże złożone z drobnych, perełkowatych guzeczków charakterystyczne jest dla

a) raka podstawnokomórkowego.
b) raka kolczystokomórkowego.
c) czerniaka złośliwego.
d) plamy soczewicowatej.


18. Postać naciekowo-przerosła zmian skórnych występuje w

a) trądziku guzkowatym.
b) trądziku skupionym.
c) trądziku różowatym.
d) trądziku piorunującym.


19. Włosy „wykrzyknikowe” są charakterystyczne dla

a) zaburzeń wrodzonych włosów.
b) łysienia androgenowego.
c) uszkodzenia włosów na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów

fryzjerskich.

d) łysienia plackowatego.


20. Wtórne zakażenie skóry powstające jako powikłanie wszawicy, może dać objawy

podobne do
a) owrzodzeń.
b) ropnego zapalenia skóry.
c) ropnego zapalenia mieszków włosowych.
d) strupów pozostawiających blizny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych



Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie patologicznych
zmian skórnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b,
12.
b, 13. a, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. b, 20. b.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić konsekwencje ustępowania wykwitów
skórnych

C

P

d

2

Zidentyfikować zmiany skórne w określonej
jednostce chorobowej

A

P

c

3

Sklasyfikować plamy soczewicowate

C

P

c

4

Zdefiniować zmiany skórne

A

P

d

5

Rozróżnić zmiany skórne

B

P

a

6

Nazwać odmianę przewlekłego zapalenia
mieszków włosowych

A

P

d

7

Rozróżnić zakażenie ropne

B

P

a

8

Określić rodzaj zmiany skórnej na podstawie
zdjęcia

C

P

c

9

Zidentyfikować typ łysienia mającego charakter
trwały

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

10

Określić typ łysienia, w którym występują włosy
wykrzyknikowate

C

P

c

11 Zdefiniować rodzaj nadmiernego owłosienia

A

P

b

12 Rozpoznać charakterystyczne zmiany skórne

D

P

b

13

Wymienić główne miejsca występowania zmian
skórnych w trądziku pospolitym

A

P

a

14

Przewidzieć konsekwencje stosowania środków
chemicznych na skórę głowy

D

P

d

15

Zidentyfikować działania profilaktyczne w
nowotworach skóry

A

P

d

16

Rozpoznać zmiany skórne w chorobach
zakaźnych

D

PP

a

17

Nazwać określeniem medycznym groźną zmianę
skórną

C

PP

c

18 Określić działanie wirusa herpes simplex

C

PP

d

19 Rozróżnić leki antywirusowe

C

PP

b

20 Określić rodzaj zakażenia przyrannego

C

PP

b

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania zmian patologicznych na skórze. Są

to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,

w zadaniacj z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Z pozostawieniem blizny ustępuje wykwit skórny taki jak

a) łuska.
b) pęcherz.
c) bąbel.
d) owrzodzenie.


2. Wykwity pęcherzykowo-krostkowe w obrębie skóry i błon śluzowych, pojawiające się

głównie u dzieci są objawem
a) różyczki.
b) odry.
c) ospy wietrznej.
d) opryszczki.


3. Plamy soczewicowate należą do

a) znamion naskórkowych.
b) znamion skórnych.
c) znamion barwnikowych.
d) znamion mieszanych.


4. Linijne zmiany skórne widoczne na skórze u zakażonych świerzbem to

a) rozpadliny.
b) owrzodzenia.
c) nadżerki.
d) przeczosy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

5. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) brodawkę łojotokową.
b) plamę soczewicowatą.
c) czerniaka złośliwego.
d) raka podstawnokomórkowego skóry.


6. Przewlekłą odmianę zapalenia mieszków włosowych nazywamy

a) liszajcem zakaźnym.
b) mieszkowicą.
c) zapaleniem przymieszkowym.
d) figówką gronkowcową.


7. Zakażenie ropne, którego charakterystyczną cechą jest tworzenie czopa martwiczego to

a) czyrak.
b) figówka.
c) liszajec.
d) opryszczka.


8. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) plamę soczewicowatą.
b) znamię barwnikowe.
c) czerniaka złośliwego skóry.
d) naczyniaka.


9. Charakter trwały ma łysienie typu

a) plackowatego.
b) męskiego.
c) kobiecego i dziecięcego.
d) hormonalnego.


10. Włosy „wykrzyknikowe” rozpoznawane są

a) w łysieniu androgenowym.
b) w łysieniu hormonalnym.
c) w łysieniu plackowatym.
d) w każdym typie łysienia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

11. Nadmierne owłosienie skóry twarzy, tułowia i kończyn u kobiet to

a) nadmierne owłosienie pierwotne.
b) hirsutismus.
c) hypertrichosis.
d) efekt uboczny stosowania każdego typu środków antykoncepcyjnych.


12. Łuski żółte, nawarstwione, tłuste, tworzące często strupy są charakterystyczne dla

a) łupieżu zwykłego.
b) łupieżu łojotokowego.
c) wszystkich postaci łupieżu.
d) żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa.


13. Zmiany skórne w trądziku pospolitym występują głównie na

a) twarzy, plecach, klatce piersiowej, barkach, ramionach.
b) twarzy, plecach, pośladkach, przedramionach.
c) twarzy, klatce piersiowej, kończynach dolnych, barkach.
d) twarzy, ramionach, brzuchu, klatce piersiowej.


14. Podrażnienie skóry głowy spowodowane szamponami, żelami, piankami i innymi

środkami chemicznymi używanymi do pielęgnacji włosów, może spowodować
wystąpienie
a) trwałych zmian w budowie włosów.
b) łuszczycy.
c) zapalenia ropnego skóry głowy.
d) łupieżu.


15. W profilaktyce chorób nowotworowych skóry bardzo ważne jest

a) korzystanie ze słońca z umiarem.
b) nie drażnienie mechaniczne istniejących zmian skórnych.
c) badanie przez dermatologa każdego znamienia, które szybko się powiększa, ma

powyżej 5 mm średnicy, asymetryczny kształt, nierówne brzegi, różne kolory.

d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.


16. Występowanie pęcherzyków na podłożu rumieniowym, przechodzących w krosty

i nadżerki pokryte żółtymi strupami, jest charakterystyczne dla zmian skórnych w
a) liszajcu zakaźnym.
b) opryszczce.
c) ospie wietrznej.
d) zapaleniu mieszków włosowych.


17. Melanoma malignum, to nazwa łacińska

a) raka podstawnokomórkowego.
b) raka kolczystokomórkowego.
c) czerniaka złośliwego.
d) plamy soczewicowatej.


18. Wirus herpes simplex powoduje wystąpienie

a) ospy wietrznej.
b) półpaśca.
c) róży.
d) opryszczki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

19. Lekiem antywirusowym jest

a) witamina C.
b) aciklowir.
c) witaminy z grupy B.
d) pasta cynkowa.


20. Zakażeniem przyrannym może być

a) czyrak.
b) róża.
c) półpasiec.
d) liszajec.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….


Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych



Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1. Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004
2. Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992
3. Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004
4. Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1988
5. Opalińska M., Prystupa K., Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL, Warszawa 1997
6. Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS, Warszawa 1984
7. Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner, Wrocław 1994
8. Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner, Wrocław 1999
9. Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry, Wrocław 1993
10. Koźmińska-Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991

