operator urzadzen przemyslu spozywczego 827[01] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Joanna Baran








Posługiwanie się dokumentacją techniczną 827[01].O1.02










Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Tomasz Kacperski
dr inż. Kazimierz Witosław



Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Baran



Konsultacja:
mgr Radosław Kacperczyk








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 827[01].O1.02
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w programie nauczania dla zawodu
operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym. Informacje techniczne, sposoby

prezentowania

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Formaty arkusza, tabliczka rysunkowa. Podziałki

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Konstrukcja, wzory i wielkość pisma. Rodzaje i grubości linii oraz ich

zastosowanie

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zasady szkicowania. Cechy i wymagania dobrego szkicowania

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5. Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne

18

5.5.1. Ćwiczenia

18

5.6. Widoki, przekroje i kłady

20

5.6.1. Ćwiczenia

20

5.7. Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach

22

5.7.1. Ćwiczenia

22

5.8. Oznaczenia w rysunku technicznym

24

5.8.1. Ćwiczenia

24

5.9. Rysunki wykonawcze, montażowe i schematyczne

25

5.9.1. Ćwiczenia

25

5.10. Dokumentacja Techniczno-Ruchowa

26

5.10.1. Ćwiczenia

26

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

41

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

operator maszyn i urządzeń przemysłu

spożywczego.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie.
Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej umiejętności, jaką
uczniowie powinni bezwzględnie posiadać czytanie tekstu technicznego ze
zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

Schemat układu jednostek modułowych

827[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej i ochrony środowiska

827[01].O1.03

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych w przemyśle

spożywczym

827[01].O1.06

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania części

maszyn

827[01].O1.02

Posługiwanie się dokumentacją techniczną

827[01].O1.05

Analizowanie układów elektrycznych

i sterowania w maszynach i urządzeniach

827[01].O1.04

Rozpoznawanie elementów maszyn, urządzeń

i mechanizmów

827[01].O1

Techniczne podstawy zawodu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe przybory kreślarskie,

posługiwać się przyborami kreślarskimi,

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z różnych źródeł informacji,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,

tabel,

przeliczać różne jednostki miar kątowych,

przeliczać różne jednostki miar liniowych,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyjaśnić znaczenie techniki w przetwórstwie spożywczym,

rozróżnić rodzaje i przeznaczenie informacji technicznej,

wyszukać informacje techniczne zawarte w graficznych materiałach informacyjnych,

przeanalizować informacje zawarte w tabelach i na wykresach,

posłużyć się instrukcjami obsługi i dokumentacją techniczno-ruchową maszyn i urządzeń

stosowanych w przetwórstwie spożywczym,

określić cel normalizacji w rysunku technicznym,

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców,

wykonać szkice brył geometrycznych w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych,

wykonać szkice typowych części maszyn,

zwymiarować szkice części maszyn,

wykonać rysunki typowych części maszyn,

odczytać informacje z norm dotyczących rysunku technicznego,

odczytać na rysunkach technicznych oznaczenia chropowatości powierzchni, sposób

obróbki, powłoki ochronne oraz tolerancję kształtu i położenia, pasowanie,

odczytać rysunki konstrukcyjne i technologiczne,

rozróżnić rysunki techniczne: wykonawcze, złożeniowe, zestawieniowe, montażowe,

zabiegowe, operacyjne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
827[01]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 827[01].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie

się

dokumentacją

techniczną

827[01].O1.02

Temat: Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego i aksonometrycznego

wskazanych brył.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

wyznaczyć rzuty prostokątne figur płaskich,

odwzorować bryłę przy pomocy rzutowania prostokątnego,

zdefiniować pojęcie aksonometrii,

scharakteryzować rodzaje aksonometrii,

odwzorować przedmiot w rzucie aksonometrycznym.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenia

pokaz.


Środki dydaktyczne:

modele przedmiotów płaskich,

modele brył,

przybory kreślarskie,

arkusze papieru formatu A4 (brystol, blok techniczny),

Polskie Normy dotyczące rysunku maszynowego.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa,

indywidualna.


Czas trwania zajęć
:

135 minut.


Uczestnicy
:

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia zasady rysunkowego odwzorowania przedmiotu na płaszczyźnie
rzutów, wyjaśnia odwzorowanie punktu, odcinka, figury płaskiej i bryły
w przestrzeni, wyjaśnia zasady rzutowania według metody europejskiej, prezentuje
rzutowanie różnych obiektów korzystając z modeli,

nauczyciel dzieli grupę na trzyosobowe zespoły. Każdemu zespołowi rozdaje jeden
model figury płaskiej. Uczniowie mają za zadanie: odwzorować przedmiot na
arkuszu papieru A4 w rzucie prostokątnym i aksonometrycznym,

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy,

nauczyciel rozdaje uczniom modele brył,

uczniowie wykonują rzut prostokątny i aksonometryczny bryły na arkuszu papieru
formatu A4,

w trakcie zadań nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy popełniane przez
uczniów w wykonywanych ćwiczeń.

4. Po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
5. Przeprowadzenie dyskusji na temat wykonywanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Zadaniem jest wykonanie tabliczki rysunkowej do wykonanych w czasie zajęć rysunków.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas prezentacji i dyskusji
podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
827[01]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 827[01].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie

się

dokumentacją

techniczną

827[01].O1.02

Temat: Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wymiarowania rysunków technicznych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

zastosować linie wymiarowe, pomocnicze linie wymiarowe, liczby wymiarowe, znaki
wymiarowe,

zastosować zasady wymiarowania podczas wymiarowania rysunków technicznych.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

ćwiczenia.


Środki dydaktyczne

modele przedmiotów płaskich,

przybory kreślarskie,

arkusze papieru formatu A4 (brystol, blok techniczny),

Polskie Normy dotyczące rysunku technicznego.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna uczniów.


Czas trwania zajęć
:

90 minut.


Uczestnicy
:

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia zasady stosowane podczas wymiarowania przedmiotów.
Wyjaśnia podstawowe pojęcia stosowane podczas wymiarowania. Nauczyciel
wyświetla na projektorze zwymiarowane rysunki i jeszcze raz wyjaśnia zasady
wymiarowania,

nauczyciel rozdaje uczniom bryły. Uczniowie za pomocą linijki muszą zmierzyć
przedmiot, następnie narysować go i zwymiarować,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

w trakcie zadania nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy uczniów
w wykonywanym ćwiczeniu.

6. Po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
7. Przeprowadzenie dyskusji dotyczącej wykonywanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Zadaniem jest wykonanie tabliczki rysunkowej do wykonanych w czasie zajęć ćwiczeń

oraz:

narysowanie na papierze A4 w podziałce zmniejszającej jednej z szafek znajdujących się
w domu,

zwymiarowanie narysowanej figury.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów dotyczącej prezentacji
i dyskusji podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Normalizacja

w

rysunku

technicznym.

Informacje

techniczne, sposoby prezentowania

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Objaśnij, co określają podane oznaczenia norm:

PN – EN 453:2002,

PN – EN 454:2002,

PN – EN 1678:1999,

PN – EN 1974:2000,

PN – EN ISO 5455:1998,

PN – EN ISO 5456-3.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania zamieszczony w Poradniku dla ucznia.


Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) określić znaczenie symboli literowych,

2) określić branżę, której dotyczy norma,

3) określić rok wydania i numer normy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

wyżej wymienione normy.


Ćwiczenie 2

Dobierz materiały i przybory rysunkowe do szkicowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie materiałów
i przyborów kreślarskich.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2) zidentyfikować materiały i przybory rysunkowe,
3) dobrać przybory rysunkowe do szkicowania,
4) uzasadnić przyjęte rozwiązanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

komplet materiałów rysunkowych,

komplet przyborów kreślarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Formaty arkusza, tabliczka rysunkowa. Podziałki

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na arkuszu A4 narysuj tabliczkę rysunkową.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować arkusz papieru A4,

2) zaprojektować tabliczkę rysunkową,

3) narysować tabliczkę rysunkową.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.


Ćwiczenie 2

Na arkuszu A4 narysuj prostokąt o wymiarach 50 x 85 mm w podziałce 1:2.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2) dobrać przybory rysunkowe do szkicowania,
3) narysować prostokąt w podziałce 1:2 na arkuszu A4.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

komplet materiałów rysunkowych,

komplet przyborów kreślarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Konstrukcja, wzory i wielkość pisma. Rodzaje i grubości linii

oraz ich zastosowanie

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykorzystaj tabliczkę rysunkową z ćwiczenia 1 rozdziału 5.2. i uzupełnij ją pismem

technicznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować arkusz papieru A4 z ćwiczenia 1 z rozdziału 5.2,

2) opisać pismem technicznym tabelkę rysunkową.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.

Ćwiczenie 2

Narysuj na arkuszu papieru format arkusza A4, dorysuj do niego ramkę. Linią ciągłą

cienką narysuj prostokąt o wymiarach 60 x 100.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować arkusz papieru,

2) wymierzyć format arkusza A4,
3) wyznaczyć i narysować ramkę,
4) narysować prostokąt.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Zasady

szkicowania.

Cechy

i

wymagania

dobrego

szkicowania

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Naszkicuj przedmiot otrzymany od prowadzącego zajęcia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,

3) zaplanować etapy szkicowania,

4) wykonać szkic,

5) opisać wykonany szkic,

6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

eksponaty i modele,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.


Ćwiczenie 2

Stosując konstrukcje geometryczne narysuj na formacie A4 połączenie dwóch prostych

przecinających się pod katem 60

o

łukiem o promieniu r = 30 mm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować arkusz papieru,

2) narysować ramkę,
3) narysować i opisać tabliczkę rysunkową,
4) narysować położenie linii prostych,
5) narysować, stosując zasady konstrukcji geometrycznych łuk o zadanym promieniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

linijka,

kątomierz,

cyrkiel,

ołówek,

gumka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.5. Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Od nauczyciela otrzymasz przedmiot. Narysuj go na arkuszu papieru A4 w rzucie

prostokątnym. Pamiętaj o odpowiednim doborze grubości i rodzaju linii.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przygotować
przedmioty do rzutowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć wymiary przedmiotu,
2) narysować osie symetrii,
3) narysować kształt przedmiotu stosując linię ciągłą cienką,
4) narysować kontur przedmiotu stosując linię ciągłą grubą,
5) usunąć zbędne linie z rysunku,
6) narysować i opisać tabliczkę rysunkową.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

modele brył,

arkusz papieru,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.


Ćwiczenie 2

Od nauczyciela otrzymasz przedmiot. Dobierz format arkusza oraz wybierz jeden

z układów osi i narysuj przedmiot w rzucie aksonometrycznym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy, przygotować
przedmioty do rzutowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zmierzyć wymiary przedmiotu,
2) dobrać format arkusza papieru,
3) wybrać układ osi,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4) narysować przedmiot w rzucie aksonometrycznym z wykorzystaniem przyborów

kreślarskich,

5) narysować tabliczkę rysunkową i opisać ją.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

modele brył,

arkusz papieru,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.6. Widoki, przekroje i kłady

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku został przedstawiony przedmiot w rzucie głównym i przekroju, ukazującym

jego wewnętrzną strukturę. Korzystając z zaznaczonej płaszczyzny przekroju narysuj przekrój
A –A.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść zadania i przeanalizować rysunek,
2) przygotować odpowiedni format arkusza rysunkowego,
3) sporządzić przekrój A-A przedmiotu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.


Ćwiczenie 2

Na rysunku został przedstawiony przedmiot w rzucie głównym. Korzystając

z zaznaczonej płaszczyzny przekroju narysuj przekrój A –A.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia 2

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) przygotować format arkusza rysunkowego,
3) sporządzić przekrój A-A przedmiotu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.7. Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku został przedstawiony wałek. Twoim zadaniem jest jego zwymiarowanie.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) przygotować format rysunku,
3) narysować przedmiot na formatce rysunkowej posługując się przyborami kreślarskimi,
4) ustalić bazy wymiarowe, od których będą wyprowadzane wymiary,
5) wpisać liczby i symbole wymiarowe,
6) sprawdzić, czy wszystkie elementy przedmiotu zostały zwymiarowane.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Na przedstawionym rysunku zostały złamane zasady wymiarowania. Znajdź te błędy

i narysuj poprawiony i zwymiarowany rysunek.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) przygotować formatkę rysunkową,
3) narysować przedmiot na formatce rysunkowej posługując się przyborami kreślarskimi,

z uwzględnieniem błędu,

4) wpisać liczby i symbole wymiarowe,
5) sprawdzić, czy wszystkie elementy przedmiotu zostały zwymiarowane.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

papier rysunkowy,

przybory kreślarskie,

ołówki,

gumka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.8. Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie oznaczeń parametrów R

a

zawartych na poniższym rysunku określ rodzaj

obróbki, jaki został narzucony przez rysującego.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacji o chropowatości powierzchni,
2) wyszukać w normie informacji o znakach graficznych dotyczących chropowatości,
3) określić rodzaj obróbki powierzchni.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

normy dotyczące chropowatości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.9. Rysunki wykonawcze, montażowe i schematyczne

5.9.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sklasyfikuj niżej umieszczony rysunek do odpowiedniej grupy. Uzasadnij swoją

odpowiedź.

Rys. 1. Rysunek do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść zadania,
2) przeanalizować rysunek,
3) przyporządkować rysunek do odpowiedniej grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

tablica z Polskimi Normami,

literatura z punktu 7 Poradnika, dotycząca rysunków schematycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.10. Dokumentacja Techniczno-Ruchowa

5.10.1.Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Opracuj przykładową dokumentacje techniczno-ruchową urządzenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) opracować charakterystykę techniczną i dane ewidencyjne urządzenia,
2) opracować instrukcję użytkowania urządzenia,
3) opracować instrukcję konserwacji urządzenia,
4) opracować instrukcje bhp,
5) opracować instrukcję obsługi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca samodzielna.

Środki dydaktyczne:

model urządzenia do sporządzenia DTR,

normy niezbędne do opracowania DTR,

rysunki schematyczne urządzenia,

literatura z punktu 7 Poradnika, dotycząca DTR.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 9, 10, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. d, 5. d, 6. a, 7. c, 8. d, 9. a, 10. a, 11. b,
12. b, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić

rodzaje

oznaczeń

twardości
ołówków

B

P

c

2

Rozróżnić

rodzaje

przyborów

kreślarskich

B

P

c

3

Rozpoznać

rodzaje

rysunków

technicznych

A

P

b

4

Rozróżnić formaty rysunkowe

B

P

d

5

Ustalić prawidłowy rzut prostokątny
figury płaskiej

D

PP

d

6

Rozróżnić rodzaje linii rysunkowych

B

P

a

7

Dobrać

kąt

pochylenia

pisma

rysunkowego

C

P

c

8

Rozróżnić

podziałki

stosowane

w rysunku technicznym

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9

Ustalić bryłę narysowaną w dimetrii
ukośnej

D

PP

a

10

Ustalić układ osi współrzędnych
stosowanych w rzucie izometrycznym

D

PP

a

11

Rozróżnić linie stosowane podczas
przedstawienia przedmiotu w widoku

B

P

b

12

Zdefiniować pojęcie przekroju

A

P

b

13

Rozpoznać przekrój łamany

A

P

b

14

Zastosować właściwy rodzaj linii
podczas wymiarowania części

C

P

c

15

Rozróżnić znaki wymiarowe

B

P

d

16

Rozpoznać oznaczenia twardości

A

P

b

17

Zastosować

oznaczenie

powłok

ochronnych na rysunku

C

PP

a

18

Dobrać odpowiedni rodzaj rysunku

C

PP

b

19

Rozróżnić rodzaje oznaczeń

B

P

a

20

Opisać rodzaj pasowania

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wykonując rysunki techniczne posługujemy się ołówkami. Symbol ołówka miękkiego to

a) H.
b) HB.
c) B.
d) F.

2. Zerownik służy do

a) rysowania linii prostych i krzywych.
b) odmierzania długości odcinka.
c) rysowania okręgów o małych średnicach.
d) do zerowania skali.

3. Szkic jest to rysunek

a) przedstawiający rozmieszczenia mechanizmu.
b) wykonany na ogół odręcznie, niekoniecznie w podziałce.
c) wykonany w podziałce i zwymiarowany na papierze brystolu.
d) wykonany za pomocą programu typu CAD.

4. Zasadniczy format arkusza to

a) A1.
b) A2.
c) A3.
d) A4.

5. Rzut właściwy jest przedstawiony na

rysunku
a) A.
b) B.
c) C.
d) D.




6. Do zaznaczenia urwania przedmiotu należy użyć linii

a) ciągłej zygzakowej.
b) punktowej.
c) kreskowej.
d) ciągłej.

7. Pismo rysunkowe może być proste lub pochyłe. Pismo pochyłe jest nachylone do

podstawy rysunku pod katem α równym
a) 65°.
b) 70°.
c) 75°.
d) 80°.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Podziałkę powiększającą oznacza się np.

a) 1:20.
b) 1:1.
c) 1:2.
d) 20:1

9. W dimetrii ukośnej jest narysowana bryła

a) A.
b) B.
c) C.
d) D.





10. Układ osi współrzędnych stosowanych w rzucie izometrycznym przedstawia rysunek

a) a).
b) b).
c) c).
d) żaden z wymienionych.


11. Zarys przedmiotu przedstawiony na widoku rysujemy linią

a) cienką.
b) grubą.
c) kreskową.
d) punktową.

12. Przekrój pokazuje na rysunku

a) zewnętrzne kształty.
b) wewnętrzna budowę.
c) zewnętrzne i wewnętrzne kształty.
d) element w rzucie.

13. Na rysunku pokazany jest przekrój

a) prosty.
b) łamany.
c) zmienny.
d) poprzeczny.

14. Linie wymiarowe rysujemy linią

a) kreskową.
b) gruba ciągłą.
c) cienką ciągłą.
d) punktową.

a)

b)

c)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Znak wymiarowy SØ przedstawia

a) długość łuku.
b) promień.
c) średnicę.
d) średnicę kuli.

16. Twardość na rysunku oznacza się symbolem

a) h 40±2.
b) HRC 40±2.
c) H 40±2.
d) C 40±2.

17. Powłoki ochronne na rysunku oznacza się

a) dużą literą alfabetu nad linią odniesienia.
b) dużą literą alfabetu pod linią odniesienia.
c) małą literą alfabetu nad linią odniesienia.
d) małą literą alfabetu pod linią odniesienia.

18. W warsztacie części wykonuje się na podstawie rysunku

a) montażowego.
b) wykonawczego.
c) złożeniowego.
d) składanego.

19. Na rysunku pokazane jest oznaczenie kierunkowości struktury

a) jednokierunkowe prostopadłe do krawędzi powierzchni.
b) jednokierunkowe współśrodkowe.
c) wielokierunkowe promieniowe.
d) wielokierunkowe skrzyżowane.

20. Pasowanie ciasne to pasowanie zapewniające

a) zawsze luz.
b) luz, który może być równy 0.
c) zawsze wcisk.
d) zawsze wcisk jak i luz.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

TEST 2

Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 9, 10, 11, 12, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. c, 11. b,
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić rodzaje oznaczeń twardości
ołówków

B

P

a

2

Przeliczyć wymiary w odpowiedniej
podziałce

C

P

b

3

Rozpoznać

rodzaje

rysunków

technicznych

A

P

d

4

Określić rodzaj arkusza rysunkowego
na podstawie wymiarów

B

P

b

5

Ustalić prawidłowy rzut prostokątny
figury płaskiej

D

PP

d

6

Rozróżnić rodzaje linii rysunkowych

A

P

a

7

Dobrać

kąt

pochylenia

pisma

rysunkowego

C

P

c

8

Rozpoznać

istotę

rzutowania

prostokątnego

B

P

a

9

Ustalić bryłę narysowaną w dimetrii
ukośnej

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

10

Ustalić

prawidłowy

przekrój

przedmiotu

C

PP

c

11

Zastosować

odpowiedni

sposób

umieszczania liczb wymiarowych

C

PP

b

12

Ocenić poprawność wymiarowanego
przedmiotu

C

PP

b

13 Rozróżnić znaki wymiarowe

B

P

c

14

Ocenić

poprawność

wymiarów

nominalnych

C

PP

b

15 Zinterpretować zapis tolerancji

B

P

b

16

Zastosować

oznaczenie

powłok

ochronnych na rysunku

C

P

a

17 Zanalizować sposób tworzenia kładu

B

P

c

18 Sklasyfikować różne rodzaje rysunków

B

P

a

19 Ustalić rodzaj rysunku

C

PP

b

20 Podać znaczenie zastosowanego skrótu

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Test składa się z 20 pytań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi

przy odpowiednim zadaniu postaw X, w razie pomyłki zaznacz kółeczkiem błędną
odpowiedź, następnie zaznacz X odpowiedź prawidłową.

4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Wykonując rysunki techniczne posługujemy się ołówkami. Ołówek twardy jest

oznaczony
a) H.
b) HB.
c) B.
d) F.

2. Jeżeli mamy prostokąt o wymiarach a=40 mm i b=50 mm to jego wymiary gdy

narysujesz w podziałce 3:1 będą wynosić
a) a= 80 mm i b= 100 mm.
b) a= 120 mm i b= 150 mm.
c) a= 160 mm i b= 200 mm.
d) a= 200 mm i b= 250 mm.

3. Schemat jest to rysunek

a) przedstawiający rozmieszczenia mechanizmu.
b) wykonany na ogół odręcznie, niekoniecznie w podziałce.
c) wykonany w podziałce i zwymiarowany na papierze brystolu.
d) którym zastosowano symbole graficzne aby pokazać zasadę działania oraz budowę

maszyny lub mechanizmu.

4. Arkusz A4 posiada format

a) 297 x 420.
b) 210 x 297.
c) 594 x 841.
d) 420 x 594.

5. Rzutem właściwym z prezentowanych rzutów prostokątnych figury płaskiej jest

a) A.
b) B.
c) C.
d) D.









6. Do zaznaczenia urwania przedmiotu należy użyć linii

a) ciągłej zygzakowej.
b) punktowej.
c) kreskowej.
d) ciągłej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. Pismo rysunkowe może być proste lub pochyłe. Pismo pochyłe jest nachylone do

podstawy rysunku pod katem α równym
a) 65

0

.

b) 70

0

.

c) 75

0

.

d) 80

0

.

8. Rzutowanie prostokątne polega na

a) wyznaczeniu rzutów prostokątnych przedmiotu na wzajemnie prostopadłe rzutnie.
b) wyznaczeniu krawędzi obiektu względem siebie.
c) wyznaczeniu rzutów prostokątnych przedmiotu.
d) odzwierciedleniem przedmiotu na rysunku technicznym.

9. W dimetrii ukośnej narysowana jest bryła

a) A.
b) B.
c) C.
d) D.







10. Prawidłowy przekrój przedmiotu jest na rysunku

a) a).
b) b).
c) c).
d) d).




11. Linie wymiarowe powinny być umieszczane

a) pod linią wymiarową.
b) nad linią wymiarową.
c) na linii pomocniczej.
d) na linii wymiarowej.

12. Rysunek zamieszczony obok zawiera

a) jeden błąd.
b) dwa błędy.
c) trzy błędy.
d) cztery błędy.



13. Zamieszczony obok znak wymiarowy przedstawia

a) długość łuku.
b) prostokąt.
c) kwadrat.
d) średnicę.

a)

b

c)

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

14. Określenie wymiarów nominalnych dotyczy

a) wymiaru tolerowanego.
b) granicznej odchyłki.
c) wymiaru granicznego.
d) wymiaru końcowego.

15. Zapis

08

,

0

12

oznacza

a) górną odchyłkę.
b) dolną odchyłkę.
c) wymiar.
d) chropowatość.

16. Powłoki ochronne na rysunku oznaczamy

a) dużą literą alfabetu nad linią odniesienia.
b) dużą literą alfabetu pod linią odniesienia.
c) małą literą alfabetu nad linią odniesienia.
d) małą literą alfabetu pod linią odniesienia.

17. Kład przekroju przedstawia

a) płaszczyznę przekroju.
b) zewnętrzny wygląd przedmiotu.
c) figury płaskie w płaszczyźnie przekroju poprzecznego.
d) wewnętrzny wygląd przedmiotu.

18. Rysunek który nie zawiera szczegółów konstrukcyjnych nazywamy

a) schematem.
b) rysunkiem wykonawczy.
c) rysunkiem montażowym.
d) rysunkiem składanym.

19. Na podstawie rysunku złożeniowego wykonuje się rysunek

a) schematyczny.
b) wykonawczego.
c) montażowego.
d) składanego.

20. Rozwinięcie skrótu DTR oznacza

a) instrukcje obsługi.
b) dokumentację użytkowania.
c) dokumentację technologiczną.
d) dokumentację techniczno ruchową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko..........................................................................................

Posługiwanie się dokumentacją techniczną


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

7. LITERATURA


1. Boruch M. i Król B.: Procesy technologii żywności. Politechnika Łódzka, Łódź 1993
2. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1993
3. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 1998
4. Dobrzański T.: Rysunek techniczny. WNT, Warszawa 1990
5. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną. KOWEZ,
6. Hoszek W.: Urządzanie zakładów gastronomicznych i gospodarstw domowych. Format-

AB, Warszawa 2005

7. Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji. Hortpress, Warszawa 1995
8. Kozłowska D.: Podstawy techniki. Hortpress, Warszawa 2001

9.

Warszawa 2002

10. Waszkiewicz E. i S.: Rysunek zawodowy dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1994

PN-76/N-01601
PN-86/N-01603
PN-91/N-01604
PN-80/N-01606
PN-78/N-01608
PN-80/N-01610
PN-80/N-01612
PN-81/N-01613
PN-82/N-01614
PN-82/N-01616
PN-82/N-01619
PN-91/N-01636
PN-82/M-01088
PN-82/M-01089
PN-85/M-01119
PN-92/M-01144
PN-87/M-01145
PN-83/M-01152
PN-89/M-01154

11. http://www.all-pumps.pl/katalogi_tuthill/DTR_GlobalGear_Polska.pdf
12. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dokumentacja_techniczno-ruchowa

Literatura metodyczna
1. Figurski J., Smela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001

2. Niemirko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”.

Warszawa 2003

4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

