08 Planowanie produkcji audycji Nieznany (2)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Paweł Pirosz
Marcin Makowski





Planowanie produkcji audycji telewizyjnej
313[07].Z3.02




Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji

Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jacek Szydłowski
dr inż. Marcin Chrzan



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Paweł Pirosz



Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[07].Z3.02
,,Planowanie produkcji audycji telewizyjnej”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Struktura organizacyjna producenta telewizyjnego

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Zasady organizacji pracy w produkcji telewizyjnej

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3.

Etapy produkcji audycji telewizyjnych i ich charakterystyka

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji filmowej
i telewizyjnej 313[07].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemu mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
intelektualnych i praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego),

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, takich jak: pokaz
z objaśnieniem, różne formy dyskusji dydaktycznej, inscenizacji, przypadków oraz wycieczek
dydaktycznych. Zastosowane metody nauczania powinny:

rozwijać samodzielność myślenia i działania uczniów,

aktywizować ucznia do samodzielnego rozwiązywania problemów lub zadań,

uczyć stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


















Schemat układu jednostek modułowych

313[07].Z3.01

Zarządzanie programem

telewizyjnym

313[07].Z3.02

Planowanie produkcji

audycji telewizyjnej

313[07].Z3

Organizacja produkcji

telewizyjnej

313[07].Z3.03

Przygotowanie i organizacja

produkcji audycji telewizyjnej

313[07].Z3.04

Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej z produkcją

audycji telewizyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zajęć,

obsługiwać komputer w stopniu podstawowym,

wyjaśniać zasady działania sprzętu oświetleniowego,

rozróżniać podstawowe telewizyjne zestawy zdjęciowe i ich wyposażenie,

rozróżniać podstawowe telewizyjne zestawy montażowe,

rozróżniać rodzaje studiów telewizyjnych,

wyjaśniać zasady działania sprzętu stosowanego w produkcji telewizyjnej,

określać technologię wytwarzania specjalnych efektów dźwiękowych i wizualnych,

wyjaśniać procesy związane z obróbką taśmy filmowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować zakres działania, wyposażenie i sytuację rynkową funkcjonujących
przedsiębiorstw w zakresie produkcji telewizyjnej,

scharakteryzować strukturę organizacyjną producenta telewizyjnego z wyjaśnieniem jego
działów, wyposażenia i zadań,

wskazać źródła finansowania produkcji audycji telewizyjnej,

scharakteryzować system pracy w produkcji telewizyjnej,

wskazać stanowiska robocze w systemie pracy w telewizji,

zdefiniować pojęcia związane z produkcją i opracowaniem audycji telewizyjnej, jej
i dystrybucją,

zdefiniować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji w produkcji telewizyjnej,

opisać tok produkcji audycji telewizyjnej z uwzględnieniem różnych gatunków

scharakteryzować poszczególne etapy realizacji audycji telewizyjnej,

wskazać ekipę realizacyjną audycji telewizyjną,

scharakteryzować pracę poszczególnych członków ekipy realizacyjnej audycji
telewizyjnej,

określić komórki organizacyjne w przedsiębiorstwie telewizyjnym w zakresie produkcji
telewizyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

.......................................................................

Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej

i telewizyjnej

Moduł :

Organizacja produkcji telewizyjnej
313[07].Z3

Jednostka modułowa:

Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 313[07].Z3.02

Temat: Charakteryzowanie audycji telewizyjnej z uwzględnieniem jej gatunków.

Cel ogólny: Zapoznać się z rodzajami audycji telewizyjnej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić pojęcia: audycja telewizyjna, gatunek telewizyjny, ramówka, program
telewizyjny,

wymienić gatunki telewizyjne,

rozróżnić formy audycji telewizyjnych,

opracować podział audycji, w zależności od różnych kryteriów podziału,

scharakteryzować audycję telewizyjną z uwzględnieniem jej gatunków.


Metody nauczania
uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

metoda sytuacyjna,

pokaz łączony z przeżyciem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupach 2-3 osobowych.


Czas: 3 godziny dydaktyczne (3 x 45 minut).

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania, kartki papieru,

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

prezentacja przedstawiająca podział audycji,

rzutnik multimedialny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
1.

Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć – 30 minut.
Nauczyciel omawia zagadnienia związane z tematem zajęć
Uczniowie przygotowują się do opracowywania zagadnień wyznaczonych przez
nauczyciela.

2.

Przeprowadzenie dyskusji kierowanej z uwzględnieniem następujących pytań: Jakie są
formy audycji telewizyjnych? Jaki jest podział audycji, w zależności od różnych kryteriów
podziału? Co nazywamy ramówką? Co kryje się pod pojęciem gatunek telewizyjny? Jakie
są rodzaje gatunków telewizyjnych?
Uczniowie wyszukują w Internecie informacje związane z tematem zajęć.
Uczniowie opracowują wnioski z dyskusji indywidualnie i w grupach w formie
prezentacji multimedialnej – 55 minut.

3.

Podsumowanie zajęć – 30 minut.
Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu.


Zakończenie zajęć
Nauczyciel dokonuje oceny poziomu osiągnięć uczniów oraz ocenia ich aktywność metodą
obserwacji czynności i zachowania indywidualnego każdego ucznia – 10 minut.

Praca domowa

Opracować na piśmie charakterystykę dwóch wybranych gatunków telewizyjnych.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów - 10 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

.......................................................................

Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej
i telewizyjnej

Moduł :

Organizacja produkcji telewizyjnej
313[07].Z3

Jednostka modułowa:

Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 313[07].Z3.02


Temat: Projekt realizacji audycji telewizyjnej dowolnego gatunku.

Cel ogólny: Zapoznać się z procesem powstawania audycji medialnej.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować proces powstawania audycji medialnej,

wyjaśnić pojęcia: audycja telewizyjna, gatunek telewizyjny, scenariusz audycji
telewizyjnej,

opracować schemat organizacyjny procesu powstawania audycji telewizyjnej,

wykonać projekt realizacji audycji telewizyjnej,

zaprezentować efekty pracy.


Metody nauczania
uczenia się:

wykład informacyjny,

metoda sytuacyjna,

metoda projektów,

metoda przypadków.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca zespołowa,

wycieczka dydaktyczna.


Czas: 5 godzin dydaktycznych (5 x 45 minut).

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika nauczyciela,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania,

przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej,

przykładowa dokumentacja produkcyjna audycji TV.

aparat fotograficzny, kamera wideo,


Przebieg zajęć:
1.

Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości
dotyczących powstawania audycji telewizyjnych.

Nauczyciel przy pomocy rzutnika multimedialnego przedstawia prezentuję
przedstawiającą przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej. Omawia poszczególne
składniki scenariusza. Zadaje pytania: czym należy się kierować tworząc audycję
telewizyjną? Jakie są etapy powstawania audycji telewizyjnej? Jakie są źródła
finansowania produkcji audycji telewizyjnej? Kto pracuje przy tworzeniu audycji
telewizyjnej?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.

Uczniowie definiują pojęcia dotyczące tworzenia audycji telewizyjnych.

2.

Organizacja zajęć realizowanych metodą projektu.


FAZA 1.

Nauczyciel wyjaśnia uczącym się istotę metody.
Uczniowie wybierają tematykę, która powinna być realizowana metodą projektów.

FAZA 2.

Nauczyciel wprowadza do tematu uczniów z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania.
Uczniowie formułują tematy poszczególnych projektów i ustalają zakres ich realizacji.
Nauczyciel planuje i ustala w kontrakcie terminy wykonania poszczególnych etapów
zadania.

FAZA 3.

Realizacja projektów.
Uczniowie w grupach 2-3 osobowych zapoznają się i opisują (rejestrują na taśmie
filmowej, fotografują, przeprowadzają wywiady) zadania i czynności pracowników
związane z procesem powstawania audycji telewizyjnej – przygotowują pisemny raport.
Nauczyciel przeprowadza konsultacje, w wyniku których dokonuje się weryfikacji
sposobów wykonania oraz treści projektów.
Nauczyciel ustala kolejność prezentacji projektów i wyznacza dokładne terminy dla
poszczególnych zespołów uczniowskich.

FAZA 4.

Prezentacja projektów.
Ocena projektów dokonana przez nauczyciela lub zespół przez niego powołany.
Uczący się prezentują swoje projekty i uzasadniają swoje rozwiązania problemu.
Po prezentacji uczniowie odpowiadają na pytania kolegów. Pozostali czynnie uczestniczą
w dyskusji, sporządzają notatki z ważniejszych treści zawartych w projekcie.


Zakończenie zajęć

Uczniowie wymieniają zalety metody projektów wraz z uzasadnieniem jakie umiejętności

kluczowe ukształtowali ucząc się tą metodą.

Praca domowa

Uczniowie na piśmie odpowiedź na pytanie: Jakie funkcje pełnią osoby zatrudnione przy

realizacji audycji telewizyjnej?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Struktura organizacyjna producenta telewizyjnego

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj zakres działania, wyposażenie, źródła finansowania i sytuację rynkową

przedsiębiorstw branży produkcji telewizyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali porównania sytuacji

rynkowej wybranych przedsiębiorstw branży produkcji telewizyjnej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat przedsiębiorstw branży produkcji telewizyjnej,

3)

przedyskutować w grupie charakterystykę przedsiębiorstw branży produkcji telewizyjnej
na podstawie zgromadzonych materiałów,

4)

opracować pisemnie: zakres działań, wyposażenie, źródła finansowania, sytuację
rynkową wybranych przedsiębiorstw,

5)

dokonać porównania wybranych przedsiębiorstw,

6)

opracować wnioski z analizy sytuacji rynkowej przedsiębiorstw branży produkcji
telewizyjnej,

7)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj strukturę organizacyjną producenta telewizyjnego z wyjaśnieniem jego

działów, wyposażenia oraz zadań.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali porównania struktury

organizacyjnej wybranych producentów telewizyjnych i na tej podstawie spróbowali
naszkicować schemat organizacyjny przykładowego producenta branży telewizyjnej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat struktury organizacyjnej producenta
telewizyjnego,

3)

przedyskutować w grupie strukturę organizacyjną wybranych producentów telewizyjnych
na podstawie zgromadzonych materiałów,

4)

opracować pisemnie: strukturę organizacyjną, poszczególne działy, wyposażenie, zakres
działań wybranych producentów telewizyjnych,

5)

dokonać porównania struktury organizacyjnej wybranych producentów,

6)

zaproponować schemat organizacyjny producenta telewizyjnego,

7)

opracować wnioski z analizy struktury organizacyjnej producentów telewizyjnych,

8)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Zasady organizacji pracy w produkcji telewizyjnej


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj audycję telewizyjną z uwzględnieniem jej gatunków.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie poprawnie dokonali charakterystyki

gatunków audycji telewizyjnej oraz wskazali różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat gatunków audycji telewizyjnych,

3)

przedyskutować w grupie definicję, gatunki i ich charakterystykę audycji telewizyjnych
na podstawie zgromadzonych materiałów,

4)

opracować pisemnie: definicję audycji telewizyjnej oraz scharakteryzować gatunki
audycji telewizyjnej,

5)

opracować wnioski z charakteryzowania audycji,

6)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj produkcję audycji telewizyjnych, wskaż możliwości ich finansowania

oraz dystrybucji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali zestawienia źródeł

finansowania audycji telewizyjnych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat produkcji audycji telewizyjnych,

3)

przedyskutować w grupie proces produkcji audycji z uwzględnieniem ich finansowania
i dystrybucji,

4)

opracować pisemnie powyższe zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł
finansowania oraz dystrybucji audycji telewizyjnych,

5)

dokonać zestawienia źródeł finansowania audycji,

6)

opracować wnioski z charakterystyki produkcji audycji telewizyjnych oraz zestawienia,

7)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj system pracy oraz stanowiska robocze w produkcji audycji telewizyjnej

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat przyjętego systemu pracy i stanowisk
roboczych przy produkcji audycji telewizyjnych,

3)

przedyskutować w grupie charakterystykę systemu pracy w produkcji telewizyjnej na
podstawie zgromadzonych materiałów,

4)

opracować pisemnie powyższe zagadnienia,

5)

opracować wnioski wynikające z przyjętego systemu pracy,

6)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 4

Scharakteryzuj rolę producenta, koproducenta i kierownika produkcji w procesie

tworzenia audycji telewizyjnej

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali analizy roli koproducenta

w produkcji telewizyjnej oraz wpływu koprodukcji na finansowanie audycji telewizyjnych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat roli producenta, koproducenta i kierownika
produkcji w tworzeniu audycji telewizyjnych,

3)

poszukać w Internecie lub literaturze informacji na temat koprodukcji audycji
telewizyjnych,

4)

przedyskutować w grupie rolę poszczególnych osób na podstawie zgromadzonych
materiałów,

5)

opracować pisemnie powyższe zagadnienia,

6)

zanalizować rolę koprodukcji w aspekcie finansowym przy tworzeniu audycji
telewizyjnych,

7)

opracować wnioski wynikające z powyższej analizy i charakterystyki,

8)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Etapy produkcji audycji telewizyjnych i ich charakterystyka


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj tok produkcji audycji telewizyjnej, jej poszczególne elementy

z uwzględnieniem różnych gatunków audycji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali porównania toku produkcji

audycji telewizyjnych w zależności od gatunku.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat toku produkcji audycji telewizyjnych,

3)

przedyskutować w grupie tok produkcji audycji telewizyjnych z uwzględnieniem różnych
gatunków audycji,

4)

opracować pisemnie powyższe zagadnienia,

5)

porównać tok produkcji audycji telewizyjnych w zależności od gatunku,

6)

opracować wnioski wynikające z porównania toku produkcji audycji danego gatunku,

7)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj ekipę realizacyjną audycji telewizyjnej oraz pracę poszczególnych jej

członków.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie poprawnie scharakteryzowali zakres

pracy i obowiązków poszczególnych członków ekipy realizacyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

poszukać w Internecie informacji na temat członków ekipy realizacyjnej audycji
telewizyjnej,

3)

przedyskutować w grupie rolę i zakres pracy poszczególnych członków ekipy
realizacyjnej,

4)

opracować pisemnie w formie zestawienia zakres pracy poszczególnych członków ekipy
realizacyjnej,

5)

opracować wnioski wynikające z wykonanego zestawienia,

6)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Przygotuj dokumentację produkcyjną niezbędną przy produkcji audycji telewizyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność tworzenia dokumentacji przez uczniów

dla wybranego gatunku audycji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

zapoznać się z przykładową dokumentacją produkcyjną audycji telewizyjnej,

3)

zaplanować gatunek audycji telewizyjnej,

4)

przedyskutować w grupie zakres dokumentacji audycji,

5)

opracować pisemnie dokumentację produkcyjną dla wybranego gatunku audycji
telewizyjnej,

6)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania,

dokumentacja produkcyjna audycji TV.


Ćwiczenie 4

Dokonaj analizy koncepcji i scenariusza audycji telewizyjnej pod kątem jej produkcji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali analizy scenariusza pod

kątem produkcji i na tej podstawie spróbowali opracować własny scenariusz dla wybranego
gatunku audycji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

2)

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z ergonomią i przepisami bhp,

3)

zapoznać się z przykładowym scenariuszem audycji telewizyjnej,

4)

dokonać analizy scenariusza audycji telewizyjnej pod kątem jej produkcji,

5)

opracować wnioski z analizy,

6)

napisać przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej wybranego gatunku,

7)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania,

scenariusz audycji telewizyjnej.


Ćwiczenie 5

Wycieczka dydaktyczna do ośrodka telewizyjnego

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie zaobserwowali podczas wycieczki

sposób pracy poszczególnych jednostek organizacyjnych ośrodka, zakres czynności
i obowiązków, wzięli udział w nagraniu przykładowej audycji, zapoznali się z dokumentacją
audycji. Zapoznanie się uczniów z pracą ośrodka telewizyjnego będzie pomocne przy
realizacji projektu realizacji audycji telewizyjnej (ćwiczenie 6).

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z programem i regulaminem wycieczki,

2)

zwiedzić ośrodek telewizyjny,

3)

zwrócić szczególną uwagę na:

wyposażenie ośrodka telewizyjnego,

strukturę organizacyjną ośrodka telewizyjnego w zakresie produkcji i realizacji
audycji telewizyjnych,

system pracy w produkcji audycji telewizyjnych,

stanowiska pracy i zadania poszczególnych członków ekipy w procesie tworzenia
audycji telewizyjnych,

tok produkcji audycji telewizyjnych,

dokumentację niezbędną przy tworzeniu audycji telewizyjnych,

gromadzenie materiałów dydaktyczne podczas wycieczki w postaci notatek, filmów,
zdjęć,

4)

opracować sprawozdanie z wycieczki w formie pisemnej lub innej.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

aparat fotograficzny, kamera wideo.


Ćwiczenie 6

Opracuj projekt realizacji audycji telewizyjnej dowolnego gatunku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ć

wiczenie to stanowi podsumowanie jednostki modułowej. Uczniowie powinni

wykorzystać wiedzę i umiejętności nabyte podczas realizacji poprzednich ćwiczeń oraz
podczas wycieczki przedmiotowej do ośrodka telewizyjnego lub producenta branży
telewizyjnej. Projekt ma stanowić przygotowanie audycji od postaw, od pomysłu, poprzez
opracowanie odpowiedniej dokumentacji, aż po emisję i dystrybucję przykładowej audycji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

2)

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z ergonomią i przepisami bhp,

3)

przedyskutować w grupie zakres działań związanych z realizacją projektu powstawania
audycji telewizyjnej,

4)

przedstawić etapy powstawania audycji telewizyjnej od pomysłu produkcji, kolaudacji,
emisji aż po dystrybucję,

5)

opracować w formie pisemnej lub elektronicznej projekt działań związanych z realizacją
audycji medialnej, ze szczególnym uwzględnieniem:

koncepcji audycji telewizyjnej,

gatunku audycji telewizyjnej,

celami programowymi audycji,

scenariuszem audycji telewizyjnej,

przebiegiem audycji telewizyjnej,

ź

ródłami finansowania produkcji audycji,

współpracy z różnymi podmiotami,

6)

zaprezentować efekty pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

rzutnik multimedialny,

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia,

kartki papieru formatu A4,

przybory do pisania,

przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej,

przykładowa dokumentacja produkcyjna audycji TV.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Planowanie produkcji

audycji telewizyjnej”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 2, 14, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. d, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b,

12. d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d, 20. a

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować przedsiębiorstwo

C

PP

b

2

Scharakteryzować strukturę
organizacyjną przedsiębiorstwa

C

PP

c

3

Określić zadania dyrektora jednostki
organizacyjnej

B

P

a

4

Zdefiniować ośrodek telewizyjny

A

P

d

5

Zdefiniować audycję telewizyjną

A

P

a

6

Rozróżnić audycje telewizyjne

B

P

d

7

Zdefiniować ramówkę

A

P

c

8

Zdefiniować program telewizyjny

A

P

d

9

Zdefiniować gatunek telewizyjny

A

P

d

10 Określić scenopis telewizyjny

B

P

c

11

Wyjaśnić na czym polega opracowanie
scenograficzne audycji telewizyjnej

B

P

b

12

Wskazać osobę odpowiedzialną za
stronę artystyczną widowiska

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

13 Zdefiniować garderobę

A

P

a

14

Scharakteryzować oświetlenie
wypełniające

C

PP

a

15

Wskazać miejsce przechowywania
audycji telewizyjnych

B

P

b

16

Dokonać uporządkowania etapów
występujących w toku produkcji

C

PP

c

17

Określić skład studyjnej ekipy
technicznej

B

P

d

18

Zanalizować schemat przedstawiający
tok produkcyjny widowiska
telewizyjnego

D

PP

b

19

Określić elementy bazy technicznej
transmisji telewizyjnej

B

P

d

20

Scharakteryzować okres
przygotowawczy tworzenia programu
dokumentalnego

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zakład główny oraz oddziały terenowe wchodzą w skład

a) audycji telewizyjnej.
b) przedsiębiorstwa.
c) audycji radiowej.
d) programu telewizyjnego.


2. Drugi stopień struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa to

a) zespoły i sekretariaty.
b) zakłady i działy.
c) wydziały i pracownie.
d) redakcje i sekcje.


3. Dyrektor jednostki organizacyjnej ma za zadanie

a) kierować podległą jednostką, odpowiadać za prawidłową i terminową realizację

zadań określonych w regulaminie przedsiębiorstwa.

b) wykonywać polecenia kierowników.
c) odpowiadać tylko za wycinek prac zleconych przez klienta.
d) wykonywać polecenia dyrektorów terenowych.


4. Dysponuje zasobami technicznymi, lokalowymi i ludzkimi. Jest to

a) program telewizyjny.
b) gatunek telewizyjny.
c) audycja telewizyjna .
d) ośrodek telewizyjny.


5. Celowo zbudowany ciąg obrazów wizyjnych uzupełniony przez elementy dźwiękowe,

który ma na celu wywołanie u widza określonych wrażeń wizualnych i słuchowych, to
a) audycja telewizyjna.
b) audycja radiowa.
c) program telewizyjny.
d) program radiowy.


6. Zależnie od typu audycji telewizyjnej rozróżnia się audycje

a) filmowe i telewizyjne.
b) estradowe i widowiskowe.
c) animowane i fabularne.
d) niereżyserowane i reżyserowane.

7. Ramówka to

a) zbiór audycji telewizyjnych, który emitowany jest w wybrany dzień tygodnia.
b) zbiór audycji telewizyjnych, który emitowany jest tylko o określonej porze dnia.
c) układ programu danej stacji telewizyjnej obejmujący kolejność emisji programów

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny.

d) układ programu danej stacji telewizyjnej, w którym kolejność emisji programów

telewizyjnych nie ma znaczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Szereg kolejno nadawanych audycji telewizyjnych powiązanych ze sobą zapowiedziami,

sygnałem pauz oraz filmami reklamowymi, to
a) dziennik.
b) tygodnik.
c) program radiowy.
d) program telewizyjny.


9. Gatunek telewizyjny to

a) inaczej ramówka.
b) szereg audycji, które są nadawane w jeden dzień tygodnia i są powiązane ze sobą

ramówką.

c) układ programu danej stacji telewizyjnej obejmujący kolejność emisji programów

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny.

d) wyróżniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych.


10. Podstawę do opracowania widowiska teatru telewizyjnego stanowi

a) notatnik kierownika produkcji.
b) harmonogram producenta.
c) scenopis telewizyjny
d) brudnopis.


11. Opracowanie scenograficzne audycji telewizyjnej, to

a) dobranie aktorów do konkretnej sceny.
b) czynności mające na celu nadanie audycji takiej oprawy plastycznej, która jest

w stanie wytworzyć charakterystyczną dla niej atmosferę otoczenia.

c) opracowanie charakteryzatorskie.
d) próby audycji telewizyjnych.


12. Za stronę artystyczną widowiska odpowiada

a) operator kamery.
b) montażysta.
c) charakteryzator.
d) reżyser widowiska.


13. Pomieszczenia, w których aktorzy przebierają się, odpoczywają i przygotowują do

występu, nazywa się
a) garderoba.
b) charakteryzatornia.
c) wyciszalnia.
d) rozgłośnia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

14. Oświetlenie wypełniające

a) zapewnia dostatecznie równomierne, bezcieniowe i rozproszone oświetlenie

wszystkich szczegółów obiektu na scenie, co jest szczególnie ważne dla wydobycia
wyrazistego rysunku szczegółów kompozycji obrazu.

b) ma za zadanie wytworzenie pewnego średniego poziomu natężenia oświetlenia na

scenie, co umożliwia zniwelowanie nadmiernych kontrastów i cieni wywołanych
działaniem innych źródeł światła.

c) nadaje obiektowi plastykę i wywołuje wrażenie trójwymiarowości.
d) naśladuje efekty optyczne występujące w rzeczywistości, np. migotanie płomienia na

kominku, błyski wystrzałów, światło błyskawic.


15. Miejsce służące do przechowywania audycji telewizyjnych to

a) rejestratornia.
b) wizjoteka.
c) projektornia.
d) biblioteka.


16. W toku produkcji wyróżnia się zazwyczaj pięć okresów, różniących się charakterem prac.

Uporządkowane we właściwej kolejności są to okresy
a) montażu i udźwiękowienia, przygotowawczy, zdjęciowy, likwidacji, kolaudacji.
b) przygotowawczy, zdjęciowy, kolaudacji, montażu i udźwiękowienia, likwidacji.
c) przygotowawczy, zdjęciowy, montażu i udźwiękowienia, kolaudacji, likwidacji.
d) zdjęciowy, przygotowawczy, montażu i udźwiękowienia, likwidacji, kolaudacji.


17. Inżynier studia, technik poziomów, asystentów realizatora światła, operator mikrofonu,

asystent operatora kamery, to osoby, które wchodzą w skład
a) studyjnej ekipy produkcyjnej.
b) kinowej ekipy produkcyjnej.
c) telewizyjnej ekipy produkcyjnej.
d) studyjnej ekipy technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

18. Rysunek przedstawia

:

a) tok produkcji programu dokumentalnego.
b) tok produkcyjny widowiska telewizyjnego.
c) strukturę technologiczną programu informacyjnego.
d) strukturę technologiczną programu dokumentalnego.


19. Ręczne kamery reportażowe dla współpracy z wozami transmisyjnymi, przenośny sprzęt

oświetleniowy, przenośna aparatura nagłośnieniowa, to niektóre elementy wchodzące
w skład bazy technicznej
a) wizjoteki.
b) montażowni telewizyjnej.
c) studia telewizyjnego.
d) transmisji telewizyjnej.


20. Charakteryzuje się tym, że na próbie redakcyjnej spotykają się wszyscy uczestnicy

z redaktorem, realizatorem i kierownikiem produkcji, aby drobiazgowo omówić przebieg
nagrania, kolejność i treść wszystkich wypowiedzi oraz sposób ich ilustrowania. Jeśli nie
ma przeciwwskazań, zalecane jest w trakcie próby redakcyjnej wypowiedzenie pełnych
tekstów prezentera i uczestników z równoczesnym stoperowaniem czasu. Przedstawiony
tekst odnosi się do okresu
a) przygotowawczego tworzenia programu dokumentalnego.
b) zdjęciowego podczas tworzenia serwisu informacyjnego.
c) emisji widowiska telewizyjnego.
d) montażu i udźwiękowienia transmisji bezpośredniej.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:..........................................................................................


Planowanie produkcji audycji telewizyjnej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Planowanie produkcji

audycji telewizyjnej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 11, 12, 13, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. a, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. d, 11. a,

12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić zadania dyrektora jednostki
organizacyjnej

B

P

a

2

Scharakteryzować strukturę
organizacyjną przedsiębiorstwa

C

PP

d

3

Określić wyposażenie studia
telewizyjnego

B

P

a

4

Zdefiniować audycje telewizyjne

A

P

a

5

Rozróżnić audycje telewizyjne

B

P

c

6

Zdefiniować ramówkę

A

P

b

7

Zdefiniować program telewizyjny

A

P

a

8

Zdefiniować gatunek telewizyjny

A

P

c

9

Zdefiniować scenopis telewizyjny

A

P

d

10

Wyjaśnić na czym polega
charakteryzacja

B

P

d

11

Scharakteryzować oświetlenie
kluczowe

C

PP

a

12 Określić przeznaczenie wizjoteki

C

PP

b

13

Określić podstawowe wyposażenie
studia spikerowskiego

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

14

Wyjaśnić na czym polega
kooprodukcja

B

P

a

15

Określić zadania kierownika produkcji,
pod kątem zarządzania
przedsiębiorstwem

C

PP

b

16

Określić skład pracowników obsługi,
mających za zadanie zagospodarowanie
planu

B

P

a

17 Określić skład ekipy realizatorskiej

B

P

d

18 Opisać serwis informacyjny

B

P

c

19 Wymienić gatunki telewizyjne

B

P

b

20

Zanalizować schemat przedstawiający
tok produkcji transmisji rejestrowanej
(programu pozastudyjnego).

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Kieruje podległą jednostką, odpowiada za prawidłową i terminową realizację zadań

określonych w regulaminie oraz zleconych przez Zarząd bądź poszczególnych Członków
Zarządu w zakresie nadzorowanych jednostek. Jest to
a) dyrektor jednostki organizacyjnej.
b) kierownik audycji telewizyjnej.
c) kierownik zespołu administracyjnego.
d) kierownik działu marketingu .

2. Trzeci stopień struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa to

a) zespoły i sekretariaty.
b) działy i pracownie.
c) zakłady i wydziały.
d) sekcje.

3. Mikser wizyjny, urządzenia do efektów cyfrowych, syntetyzer napisów, kamery,

magnetowidy analogowe i cyfrowe, nastawnie światła, źródła światła, krany kamerowe,
sprzęt nagłośnieniowy: mikroporty, słuchawki, miksery, wzmacniacze, kolumny,
monitory studyjne, to wyposażenie
a) studia telewizyjnego.
b) pracowni komputerowej.
c) laboratorium obróbki dźwięku.
d) laboratorium obróbki wideo.

4. Audycja telewizyjna to

a) celowo zbudowany ciąg obrazów wizyjnych uzupełniony przez elementy dźwiękowe,

który ma na celu wywołanie u widza określonych wrażeń wizualnych i słuchowych.

b) przypadkowo zbudowany ciąg obrazów wizyjnych, bez elementów dźwiękowych,

który ma na celu wywołanie u widza określonych wrażeń wizualnych.

c) układ programu danej stacji telewizyjnej obejmujący kolejność emisji programów

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny.

d) układ programu danej stacji radiowej obejmujący kolejność emisji programów

radiowych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny.

5. Audycja, która przekazywana jest na antenę bez udziału urządzeń rejestracyjnych, to

audycja
a) nadawana poprzez nagrywanie zapisu.
b) nadawana przez odtwarzanie zapisu.
c) na żywo.
d) na stojąco.

6. Układ programu danej stacji telewizyjnej obejmujący kolejność emisji programów

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny, to
a) kinówka
b) ramówka
c) filmówka
d) teletygodniówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. Program telewizyjny, to

a) szereg kolejno nadawanych audycji telewizyjnych powiązanych ze sobą

zapowiedziami, sygnałem pauz oraz filmami reklamowymi.

b) szereg audycji, które nadawane są w przypadkowej kolejności.
c) szereg audycji, które są nadawane w jeden dzień tygodnia i są powiązane ze sobą

ramówką.

d) audycje tylko teatralne i estradowe, które nadawane są na przemian, z każdej stacji

telewizyjnej rano.


8. Wyróżniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych, to

a) ramówka telewizyjna.
b) układ audycji telewizyjnych.
c) gatunek telewizyjny.
d) teledziennik.


9. Tekst podzielony na odpowiednie ujęcia sceniczne, który zawiera dokładne wskazania

dotyczące realizacji widowiska i określa charakter poszczególnych scen, w jakich ma
rozgrywać się akcja widowiska, to
a) scenariusz.
b) notatka

.

c) brudnopis.
d) scenopis telewizyjny.

10. W sensie twórczym może obejmować zmianę osobowości, narodowości, wieku itp.,

natomiast w sensie praktycznym np. pozbawienie lub nadanie twarzy aktora cech
dramatycznych. Czynność ta to
a) intarsja.
c) dekoracja.
b) inkrustacja.
d) charakteryzacja.


11. Stosuje się je do uwypuklenia niektórych fragmentów sceny. Dzięki zwiększonemu nieco

natężeniu światła przyczynia się ono do wydobycia odpowiedniego nastroju na scenie.
Jest to oświetlenie
a) kluczowe.
b) wypełniające.
c) modelujące.
d) podstawowe.

12. Wizjoteka to pomieszczenie służące do

a) odtwarzania audycji telewizyjnych.
b) przechowywania zarejestrowanych audycji telewizyjnych.
c) rejestrowania audycji telewizyjnych.
d) kopiowania audycji telewizyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

13. Do podstawowego wyposażenia studia spikerowskiego należy

a) stół reżyserski (mikserski).
b) urządzenie do odtwarzania muzyki zapisanej w formacie CD-Audio
c) monitor oraz głośniki.
d) mikrofon i urządzenia interkomowe.

14. Wspólna produkcja kilku podmiotów (osób, przedsiębiorstw) to

a) koprodukcja.
b) postprodukcja.
c) reprodukcja.
d) interprodukcja.


15. Zrządzanie zespołem, projektowanie i planowanie strategiczne, kosztorysowanie

i kontrola finansowo-prawna, organizacja czasu pracy i nadzór wykonawczy, planowanie
marketingowe, sprawozdawczość i raportowanie, to zadania
a) reżysera.
b) kierownika produkcji.
c) scenarzysty.
d) statysty.

16. Gospodarz studia, rekwizytor, maszyniści planu, to pracownicy

a) obsługi, mający za zadanie zagospodarowanie planu.
b) obsługi realizatorskiej.
c) zarządzający produkcją.
d) obsługi technicznej .

17. W skład ekipy realizatorskiej wchodzą

a) tylko „trójka realizatorska” (reżyser, realizator telewizyjny, kierownik produkcji).
b) tylko twórcy oprawy plastycznej i muzycznej.
c) tylko ekipa studyjna.
d) „trójka realizatorska” (reżyser, realizator telewizyjny, kierownik produkcji), twórcy

oprawy plastycznej i muzycznej, ekipa studyjna.

18. Depesze agencyjne, fotografie, rejestracja transmisji bezpośrednich, to niektóre materiały

odnoszące się do
a) produkcji kinowej.
b) produkcji filmowej.
c) serwisu informacyjnego.
d) serwisu dokumentalnego.

19. Film dokumentalny, serial telewizyjny, talk-show, teatr telewizyjni, teleturniej, to

a) rodzaje telewizyjne.
b) gatunki telewizyjne.
c) premiery kinowe.
d) przedpremiery kinowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

20. Rysunek przedstawia

a) schemat funkcjonalny ośrodka telewizyjnego.
b) tok produkcji transmisji rejestrowanej (programu pozastudyjnego).
c) schemat strukturalny studia.
d) tok produkcji audycji radiowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Planowanie produkcji audycji telewizyjnej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7.

LITERATURA

1.

Kingdon T.: Sztuka reżyserii filmowej. Wydawnictwo Wojciech Marzec, Warszawa 2007

2.

Kurek T.: Technologie elektroniczne telewizji. WRiT, Warszawa 1983

3.

Miszczak S.: Podstawy technologii studyjnej w radiofonii i telewizji. WRiT, Warszawa
1979

4.

Syska R. (red.): Słownik filmu. WZS, Kraków 2005

Strony internetowe
5.

http://ww6.tvp.pl/3170,228176,1.view

6.

http://www.krrit.gov.pl

Literatura metodyczna
7.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004

