(szkolenie podstawowe) T 7 Uzbrajanie i użycie granatów ręcznych na polu walki


„ZATWIERDZAM”

.............................

(stopień imię i nazwisko)

.............................

(data)

ZEZWALAM NA UŻYCIE

Stopień imię i nazwisko

Data

Podpis

PLAN-KONSPEKT

Do zajęć ze szkolenia strzeleckiego z żołnierzami 524 grupy.

TEMAT: 7 UZBRAJANIE I UŻYCIE GRANATÓW RĘCZNYCH NA POLU WALKI

CEL: Nauczyć:

Doskonalić:

- Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS

FORMA: Praktyczna

CZAS: 2x40 min

MIEJSCE: Strzelnica piechoty

ZAPOTRZEBOWNIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:

Zgodnie z załącznikiem nr3

POMOCE SZKOLENIOWE:

Program strzelań z broni strzeleckiej (PSBS-86).

Metodyka szkolenia strzeleckiego.

Instrukcja Piechoty - Granaty Ręczne

PLAN ZAJĘĆ I GŁÓWNE ZAGADNIENIA

L.p.

CZAS

ZAGADNIENIA

10 min

60 min

15 min

15 min

15 min

15 min

10 min

Część wstępna.

Część główna

Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych. Budowa i opis podstawowych części granatów.

Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM.

Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu. Działanie granatu na cel.

Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1”

Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS

Zakończenie zajęć

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

-Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż w miejscu zajęć i zatwierdzić konspekt.

-W przeddzień zajęć sprawdzić ukompletowanie środków materiałowo-technicznych i przygotowanie instruktorów.

-W czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia i programie strzelań z broni strzeleckiej.

-Bezwzględnie dopilnować przestrzegania warunków bezpieczeństwa.

-W części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa i układ organizacyjny zajęć oraz dokonać podziału plutonu na grupy szkoleniowe.

-Przed i po zajęciach przejrzeć broń.

-W części końcowej omówić zajęcia wskazując najczęściej popełniane błędy, najlepiej i najsłabiej ćwiczących, postawić zadania na naukę własną.

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA

Wylot lufy kierować w stronę pola tarczowego, nigdy nie w stronę innych osób.

Wykonywać polecenia kierownika zajęć oraz instruktorów na punktach nauczania

  1. W czasie ćwiczenia w rzucaniu granatami wszyscy szkoleni występują w hełmach.

  2. Rejon rzutni musi być ochraniany.

  3. Przed rozpoczęciem ćwiczenia granaty i zapalniki muszą być dokładnie sprawdzone.

  4. Granaty i zapalniki wydawać bezpośrednio przed rzutem.

  5. Granaty i zapalniki bojowe przenosi się tylko nie uzbrojone, zapalniki oddzielone od granatów. Każdy zapalnik powinien być owinięty w papier lub płótno.

  6. Jeżeli nieuzbrojony granat (nie wyciągnięta zawleczka) nie został rzucony, wówczas można go rozbroić tylko na rozkaz i pod nadzorem kierownika ćwiczenia

  7. Zabrania się:

- wydawania granatów żołnierzom nie wyszkolonym,

- używania niesprawnych granatów i zapalników,

- przenoszenia granatów bojowych i zapalników bez skrzyni i toreb, rozbierania i usuwania niesprawności, podwieszania za kółko zawleczki lub wkładania dźwigni spustowej za pas,

- w czasie rzucania granatami ćwiczebnymi, po zebraniu granatów, nie wolno ich odrzucać z powrotem w kierunku ćwiczącego.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp.

Zagadnienia

i czas

Czynności kierownika zajęć

Czynności szkolonych

Uwagi

-1-

-2-

-3-

-4-

-5-

I

Część wstępna

10 mni

- przyjęcie meldunku;

- przejrzenie broni;

- sprawdzenie wyglądu zewnętrznego;

- sprawdzenie obecności;

- omówienie warunków bezpieczeństwa;

- pytania kontrolne:

1)Wyjaśnić skrót kbk AKMS

2)Omówić budowę kbk AKMS

3)Omówić budowę granatów F-1i RG-42

- podanie tematu i celu zajęć;

Omówienie organizacji zajęć

meldunek składa instruktor

-stoją na zbiórce i słuchają;

- wybrani słuchacze odpowiadają na zadane pytania

Zwrócić szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie.

1.

2

Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych

Budowa i opis podstawowych części granatów.

15 min

Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM.

Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu.

Działanie granatu na cel.

15 min

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Szkolą się w punktach nauczania

Szkolą się w punktach nauczania

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

3.

4.

Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1”

15 min

Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS

15 min

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Szkolą się w punktach nauczania

Stoją na zbiórce w nakazanym miejscu i słuchają.

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

III

Zakończenie zajęć.

10 min.

1. Przejrzenie broni.

2. Wskazanie najlepiej i najsłabiej ćwiczących.

3. Odpowiedzi na pytania szkolonych.

4. Zadania na naukę własną

5.Zdanie pomocy szkoleniowych

6.Podanie terminu i tematu kolejnych zajęć.

Wykonują komendy kierownika zajęć

Stoją w dwuszeregu słuchają.

Zadają pytania kierownikowi zajęć.

W czasie omówienia podaje stopień opanowania zagadnień.

OPRACOWAŁ:

......................................................

(stopień imię i nazwisko)


