KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONY METODĄ OŚRODKÓW PRACY DLA DZIECI UPOSLEDZONYCH W SROPNIU LEKKIM


KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONY METODĄ OŚRODKÓW PRACY DLA DZIECI UPOSLEDZONYCH W SROPNIU LEKKIM

  1. Temat ośrodka okresowego : WIELKANOC

  2. Temat ośrodka dziennego : PISANKA

  3. Klasa: II

  4. Nauczyciel prowadzący:

  5. Edukacje : polonistyczna, matematyczna, plastyczna, ruchowa.

  6. Czas trwania: 5 godzin lekcyjnych (225 minut)

  7. Cele operacyjne:

8.Cele rewalidacyjne:

9.Metody:

10. Formy:

11. Środki dydaktyczne:

PLAN PRACY:

  1. ZAJĘCIA WSTĘPNE

  1. Przywitanie dzieci.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Wyznaczenie dyżurnego.

  4. Rozmowa na temat pogody.

  5. Ustalenie daty.

  6. Sprawdzenie i ocena pracy domowej.

  1. OBSERWACJA

  1. Nauczyciel uświadamia uczniom cele lekcji.

  2. Powtórzenie wiadomości o zwyczajch świątecznych z poprzednich lekcji

  3. Drama - uczniowie przedstawiają zwyczaje świąteczne.

  4. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę - dowiadują się jaki będzie temat lekcji.

  5. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat pisanek.

III.OPRACOWANIE I PRZERÓBKA ZEBRANEGO MATERIAŁU

  1. Nauczyciel rozdaje uczniom karty do pracy indywidualnej

  2. Zabawy ruchowe - „Nie stłucz jajek”

  3. Nauczyciel rozdaje karty pracy dotyczące edkukacji matematycznej.

  1. EKSPRESJA

1.Przygotowanie stanowiska pracy, rozdanie niezbędnych pomocy.

2. Wykonanie pisanek.

3. Stworzenie wystawy prac dzieci.

4. Posprzątanie stanowisk pracy

V.ZAJĘCIA KOŃCOWE

  1. Ocena pracy i aktywności dzieci

  2. Zadanie i omówienie pracy domowej

  3. Pożegnanie dzieci.

SZCZEGÓŁOWY PLAN PRACY W OŚRODKU DZIENNYM

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

CZAS PRZEWIDYWANY NA REALIZACJĘ

I. ZAJĘCIA WSTĘPNE

1. Przywitanie dzieci.

2. Nauczyciel sprawdza obecność. Zadaje pytania:

  • „Kto jest w klasie?”

  • „Kogo nie ma w klasie?”

3. Nauczyciel wyznacza dyżurnego. Prosi go, aby na tablicy pogody przypiął odpowiednie znaczki. Rozmowa na temat pogody.

4. Nauczyciel wraz z uczniami ustala datę:

  • „Jaka dzisiaj jest data?”

5. Nauczyciel sprawdza pracę domową. Ocenia uczniów.

1. Uczniowie wchodzą do klasy. Witają się z nauczycielem.

2. Uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.

3. Wyznaczony uczeń odczytuje temperaturę, a następnie przypina właściwe znaczki na tablicy pogody (słońce, chmurka, deszcz) i etykiety (ciepło, chodno, zimno)

4. Uczniowie ustalają datę. Korzystają z kalendarza. Jeden z uczniów podchodzi do tablicy i zapisuje ją.

5. Uczniowie pokazują wykonane zadanie.

Czas przewidywany na realizację tej części to 40 minut.

II. OBSERWACJA

1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • „Jakie zwyczaje świąteczne już poznaliśmy?”

2. Nauczyciel rozdaje zadanie polegające ma odczytaniu hasła (powtórka z poprzedniej lekcji:

3. Nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy. Każda grupa otrzymuje zadania, które wcześniej losuje:

GRUPA I:

Za pomocą gry twarzy, ruchów i gestów proszę przedstawić obrzęd wypiekania ciast

GRUPA II:

Za pomocą gry twarzy, ruchów i gestów proszę przedstawić obrzęd Śmigusa - dyngusa

4. Nauczyciel mówi dzieciom, że jest jeszcze jeden zwyczaj związany ze świętami wielkanocnymi. Pokazuje wykonane pisanki. Informuje uczniów, że po rozwiązaniu krzyżówki dowiedzą się jaką nazwę noszą takie kolorowe jajka.

Po rozwiązaniu przez uczniów krzyżówki na tablicy nauczyciel wiesza rysunek pisanki wraz z podpisem.

5. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

  • „Kto robił już pisanki?”

  • „Z kim robiłeś pisanki?

1. Uczniowie odpowiadają:

  • „śmigus dyngus”

  • „pieczenie ciast” - mazurek, babka

2. Uczniowie rozwiązują zadanie. Odczytują hasło: Śmigus Dyngus

3. Każda grupa losuje z koszyczka „jajko niespodziankę”, w którym znajduje się nazwa wybranego zwyczaju wielkanocnego. W pantomimie biorą udział wszyscy członkowie grupy. Podczas odgrywania scenki przez jedną grupę, druga patrzy i odgaduje nazwę.

4. Uczniowie otrzymują krzyżówki obrazkowe. Rozwiązują krzyżówkę. Otrzymują hasło: :PISANKI

5. Uczniowie odpowiadają na pytania.

Opowiadają także o swoich wrażeniach przy wykonywaniu pisanek. Mówią czy się im to podobało, czy lubią to robić.

Lekcja przybiera formę pogadanki. Pogadanka przedstawia nowe wiadomości, a także systematyzuje wiadomości wcześniej zdobyte. Uczniowie odwołują się do własnych doświadczeń.

Taka inscenizacja angażuje wszystkie dzieci w temat lekcji.

15 minut

10minut

20 minut

20 minut

15 minut

III. OPRACOWANIE I PRZERÓBKA ZEBRANEGO MATERIAŁU

1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy z krótkim tekstem o pisankach.

2. Nauczyciel rozdaje uczniom zadanie. Wydaje uczniom polecenie:

„ Pomóż kotkowi odnaleźć drogę do jajka. A później pokoloruj.

3. Nauczyciel proponuje zabawę ruchową „Nie stłucz jajek”

4. Nauczyciel prosi dyżurnego, aby rozdał następne zadanie:

„Przeczytaj wyrazy, a następnie policz litery w każdym wyrazie. Podkreśl odpowiednią cyfrę.”

5. Nauczyciel mówi:

„Teraz będziemy liczyć pisanki.

1. Uczniowie głośno czytają tekst.

Rozwiązują zadanie.

2. Uczniowie otrzymują kartę pracy z labiryntem. Wykonują zadanie.

3. W kole podawana jest miseczka z dwoma jajkami. Trzeba ją tak podawać, aby nie zbić jajek
w misce

4. Uczniowie odczytują podane wyrazy. Wykonują zadanie. Po skończeniu odczytują wyniki.

5. Uczniowie wykonują zadanie matematyczne.

15 minut

15 minut

10 minut

20 minut

15 minut

IV. EKSPRESJA

1. Nauczyciel prosi uczniów, aby przygotowali stanowiska pracy.

2. W razie trudności nauczyciel pomaga uczniom.

3. Nauczyciel prosi, aby uczniowie posprzątali swoje stanowiska pracy.

1. Dyżurny rozdaje niezbędne pomoce. Uczniowie otrzymują jajka. Ich zadaniem jest wykonanie pisanki. Uczniowie przystępują do pracy.

2. Po wykonaniu pisanek uczniowie tworzą wystawę swoich prac.

3. Uczniowie sprzątają

Ekspresja ma na celu skonkretyzowanie wiadomości w toku praktyki.

Czas przeznaczony na realizację tej część zajęć to 45 minut

V. ZAJĘCIA KOŃCOWE

1. Nauczyciel ocenia pracę i aktywność pracy dziecka

2. Nauczyciel zadaje i omawia zadanie domowe:

„Szkolna Pisanka”

Nauczyciel pyta się czy uczniowie rozumieją treść zadania domowego

3. Pożegnanie dzieci.

1. Uczniowie opowiadają o swoich wrażeniach z lekcji.

2. Dyżurny rozdaje karty z zadanie m domowym..

3. Pożegnanie nauczyciela.

W tej części lekcji następuje podsumowanie, utrwalenie zdobytych informacji.

10 minut

20 minut


