scenariusz moje zabawki


Scenariusz zajęć

rewalidacyjno- wychowawczych

Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks

Rodzaj zajęć: zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze zespołowe

Czas trwania: 60 min

Temat zajęć: Moje ulubione zabawy i zabawki - ćwiczenia w samodzielnym manipulowaniu.

Cele główne:

- Usprawnianie małej i dużej motoryki.

- Obniżanie napięcia mięśniowego rąk.

- Usprawnianie pracy rąk i dłoni.

- Rozwijanie zdolności chwytnych.

- Rozwijanie aktywności poznawczej.

Cele operacyjne:

- Potrafi się witać, wie że to początek zajęć.

- Współdziała z partnerem w zabawach i ćwiczeniach.

- Porusza dłonią i poszukuje zabawek dźwiękowych.

- Utrzymuje zabawkę w dłoni, manipuluje ją.

- Współdziała z drugą osobą,

- Potrafi słuchać i relaksować się.

Metody:

- elementy metody Shantali

- elementy metody W. Sherborne

- metoda Ch. Knill „Dotyk i komunikacja”

- metoda zadaniowa, czynnościowa: zadań stawianych dziecku

- elementy metody relaksacyjnej

Formy pracy:

- grupowa

- indywidualna

Planowane środki dydaktyczne:

- materac, oliwka, przedmioty do stymulacji dotykowej, piłka, klocek, woreczek, zabawki dźwiękowe, magnetofon, kasety, plansze, lizaki,

Przebieg zajęć:

Cel zajęć

Zadania do realizacji

Uwagi o realizacji

Część wprowadzająca

Potrafi się witać, wie że to początek zajęć.

Dostarczanie wrażeń wzrokowo - słuchowo - dotykowych: powitanie dzieci piosenką „Witaj...jak się masz”, masowanie dłoni - rozluźnianie napięcia mięśniowego.

Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: wita się każdym masując dłonie oliwką.

Część rozwijająca

Współdziała z partnerem w zabawach i ćwiczeniach.

Doskonalenie wzajemnej komunikacji, orientacji w schemacie ciała - zastosowanie metody Ch, Knill „Dotyk i komunikacja”.

Baraszkowanie; przytulanie, sadzanie na kolanach, kołysanie, podskakiwanie, huśtanie, noszenie, kiwanie na boki, przewracanie na boki, przeciąganie, turlanie, itp., ćwiczenia wykonujemy z dzieckiem na kolanach i na materacu

Wspólne z N. wykonywanie ćwiczeń - nawiązanie kontaktu dotykowego i emocjonalnego z dzieckiem

Porusza dłonią i poszukuje zabawek dźwiękowych.

Ćwiczenia doskonalące percepcję słuchowo - dotykową, rozwijanie zdolności chwytnych - zabawa „Poszukaj gdzie jest (piłka, klocek, woreczek, grzechotka)?

- poszukiwanie dłonią zabawek dźwiękowych z różnych stron ciała,

Dzieci leżą lub siedzą na materacach, nauczyciel siedzi wśród nich, bawi się z nimi.

Utrzymuje zabawkę w dłoni, manipuluje ją.

Dotykanie i chwytanie, podtrzymywanie dłoni na zabawkach, uczenie zamykania dłoni. Zabawa różnymi fakturami. Bogacenie zmysłu dotyku poprzez kontakt z różnym rodzajem materiałów, uwzględniamy reakcje dziecka w trakcie kontaktu z przedstawiona mu fakturą

do ćwiczeń wykorzystujemy różne faktury; gładkie, szorstkie, śliskie, miękkie, twarde pocieramy przedmiotami po zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni dziecka

Część podsumowująca

Współdziałanie z drugą osobą.

Zabawy metodą W. Sherborne - „Relacja razem”:

„kołyska” (siadamy okrakiem za dzieckiem na materacu i obejmujemy ramionami, nogami i tułowiem dziecko, ćwiczenie rozpoczynamy delikatnym kołysaniem dziecka z boku na bok)

turlanie (kładziemy dziecko na plecach, zginamy nogę w kolanie, obracamy biodro i ramię aby cała reszta ciała obróciła się w jedną stronę, przewracamy dziecko na bok, a następnie na brzuch, itd.)

Wspólne z N. wykonywanie ćwiczeń.

Potrafi słuchać i relaksować się.

Zakończenie zajęć muzyką relaksacyjną - pożegnanie dziecka (forma dotykowa - wypowiadanie imienia dziecka), połączone ze słuchaniem muzyki relaksacyjnej. Masaż głowy, twarzy, policzków, żuchwy - elementy.

Dzieci leżą na materacach, zaciemniona sala, nauczyciel siedzi wśród dzieci.

str. 2


