Scenariusz zajęć dla przedszkola

Scenariusz zajęć dla przedszkola

Temat: Wędrujemy po naszym kraju.

Czas trwania: 3 godz

Cele ogólne:

- prawidłowe nazywanie najdłuższej rzeki; nazywanie wybranych miast, które leżą nad Wisłą,

- rozwijanie umiejętności konstruowania gry planszowej.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- nazywa najdłuższą rzekę w Polsce oraz wybrane miasta, które nad nią leżą,

- tworzy w zespole grę planszową.

Środki dydaktyczne:

Wiersze J.Kiersta Od gór do morza, J.Laskowskiego Syrenka, refren piosenki Nasza Wisła, fragmenty utworu A. Świerczyńskiej Jak Krak zbudował Kraków,nagrania: odgłosów przyrody, hejnału krakowskiego, instrumenty perkusyjne, materiały, które wydają dźwięki poprzez poruszanie nimi,

- połówka łupin orzecha włoskiego, plastelina, wykałaczki, prostokąty z kolorowego papieru, flamastry, kontur mapy Polski, kawałek niebieskiej wstążeczki, sylwety łódeczek, skakanki, ilustracje przedstawiające: odwiedzane miasta ( Kraków, Warszawę, Toruń, Gdańsk), warszawską Syrenkę, pomnik M.Kopernika w Toruniu,, widokówki przedstawiające Pałac Kultury i Nauki, Klocki, obrazki pierników, kawałki sznurka, szary papier, kolorowe kwadraty, klej, zakrętki do słoików, folia samoprzylepna, nożyczki, kostki do gry, napisy: start, meta, flamastry, karta pracy cz.1,nr21.

PRZEBIEG DNIA:

I

  1. Ćwiczenia słuchowe.

Nauczyciel mówi słowa bez pierwszej głoski. Dzieci podają całe słowa. Np. ok.,orba,orebka,nanas,anki,iś,alka,ózek,samochód itd. (sok, torba, torebka, ananas, sanki, miś, lalka, wózek, samochód.)

  1. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – słuchanie odgłosów przyrody np. szumu fal, owiec beczących na hali, wiejącego w górach wiatru, brzęczenia pszczół, rechotu żab, cykania świerszczy, szumu drzew w lesie, naśladowanie ich głosem. Tworzenie dźwięków( na instrumentach perkusyjnych oraz z wykorzystaniem klocków, torebek foliowych, tektury falistej, gazet) ilustrujących naśladowane głosem różne wakacyjne odgłosy. Próba tworzenia w zespołach wakacyjnej muzyki, układanie do niej krótkich opisów.

  2. Wykonanie łódeczek.

Do łupiny z połówki orzecha włoskiego dzieci wkładają kulkę plasteliny, a w niej osadzają wykałaczkę z papierowym żaglem, ozdobionym flamastrami według własnych pomysłów (żagiel to kolorowy prostokąt przebity wykałaczką przez środek przez środek w dwóch miejscach).



II

Zapoznanie z największa polską rzeką, przybliżenie najbardziej znanych miast leżących nad Wisłą ( według książki Sto pomysłów zabaw i zajęć z „Domowego Przedszkola”).



  1. Słuchanie wiersza J. Kiersta Od gór do morza.

Nauczyciel proponuje dzieciom podróż największą polską rzeką. Podaje jej nazwę z podziałem na głoski – dzieci odgadują. Wyjaśnia również, dlaczego w i części dnia wykonały wały łódeczki 9 ponieważ będą podróżować po wodzie). Nauczyciel pokazuje dzieciom kontur mapy Polski, na którym zaznaczona jest Wisła od źródeł, aż do Bałtyku. Pokazuje, gdzie Wisła bierze początek, i wodzi palcem po jej drodze, recytując wiersz J. Kiersta Od gór do morza. (Podczas wędrówki nauczyciel podaje dzieciom informacje na temat odwiedzanych miejsc).



Wisła wypływa z Góry Baraniej

I płynie, płynie niepowstrzymanie.

Płynąc pochłania w wody swe szare

Sołę i Skawę,

San, Bug i Narew.



Przeróżne miasta opływa, nucąc:

Kraków, Warszawę, Toruń i Grudziądz.

Spójrzcie na mapę. Ma kształt litery S.



  1. Rozmowa na temat wiersza.

- Skąd wypływa Wisła? Jakie miasta opływa?

- Gdzie kończy swój bieg? Kształt jakiej litery przypomina?

3. Zaznaczanie Wisły na mapie przez przypięcie niebieskiej wstążeczki. Zaznaczanie jej źródeł przez przypięcie w tym miejscu sylwety papierowej łódeczki. Rysowanie w powietrzu kształtu biegu Wisły z rytmicznym wypowiadaniem słów: Płynie Wisła, płynie od gór aż do morza.

4. Zabawa przy piosence Nasza Wisła.

Nauczyciel proponuje podróż łodzią, wykonaną z kilku związanych ze sobą skakanek, i poznanie większych miast, przez które przepływa Wisła. Dzieci wchodzą parami do środka łodzi i trzymając lewa lub prawa ręką za skakankę, poruszają się po Sali przy śpiewie przez nauczyciela refrenu piosenki Nasza Wisła (sł. B. Lewandowska, muz. F.Leszczyńska).



Wytrysła Wisła z gór, chciał ją zatrzymać bór.

Szumiały jej dzewa i ptak dla niej śpiewał, lecz zostawiła bór.

Szumiały jej drzewa i ptak dla niej śpiewał lecz zostawiła bór.

Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.

Chce zatrzymać Wisłę Kraków, wyszedł na wiślany brzeg.

  1. Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej Kraków.

  1. Słuchanie krótkiej legendy o smoku i Kraku na podstawie fragmentów utworu A. Świerszczyńskiej Jak Krak zbudował Kraków

Nad Wisłą góra wysoką, a koło góry pieczara,

W powietrzu błyszczy łeb smoka.

Ach! Jaka groźna poczwara!

Zbój z tego smoka nie lada, na wsie i drogi napada,

Porywa owce, jagnięta…

Czas zabić złego gada.

Ale kto zabić go pójdzie? – pytają ludzie (…)

Wtedy wybiegł a gromady

Pasterz Krak, bardzo blady,

I woła: - Słuchajcie ludzie z nad Wisły,

Bo dobre mam pomysły.

Trza skórę wziąć z owieczki,

Do środka siarkę wkładać

I smoły pół beczki.

Rzucę smokowi to jadło, by przed jaskinią padło.

Zjadł owce z siarką smok.

Oj, chwiejny jego krok.

Z pyska mu leci dym, niedobrze z nim.

Ogonem bije, syczy i wije.

Idzie do Wisły i wodę pije

Aż od picia pękł i padł bez życia.

Cieszą się ludziska, każdy Kraka ściska.



  1. Wyklejanie Sylwetki smoka z kolorowych kulek z plasteliny według własnego pomysłu.

  1. Oglądnie ilustracji przedstawiającej Warszawę.

Dzieci podróżują, słuchając refrenu piosenki, i zatrzymują się przy zasłoniętej ilustracji przedstawiającej Warszawę.



Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.

Chce zatrzymać ją Warszawa, wyszła na wiślany brzeg.

  1. Odsłanianie kolejnych fragmentów ilustracji przedstawiających warszawska syrenkę i odgadywanie co ona przedstawia. Określanie do jakiego miasta dopłynęły dzieci.

  2. Układanie z klocków Pałacu Kultury (na podstawie widokówek).

  1. Poruszanie się po sali przy refrenie piosenki.

Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.

Chce zatrzymać ją Toruń, wyszedł na wiślany brzeg.

  1. Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej Toruń, poinformowanie, z czego słynie to miasto na podstawie fragmentu wiersza W. Baldalskiej Toruńskie pierniki.



Piękne w Toruniu pieką pierniki.

Misterne formy z wonnego ciasta.

W piekarni ogień w piecu buzuje,

A w formie z ciasta – zamek wyrasta. (…)



  1. Składanie w całość pomieszanych połówek obrazków pierników w różnych kształtach.

  2. Degustowanie kawałków pierników, określanie wrażeń smakowych.

  1. Poruszanie się przy refrenie piosenki.

Płynie Wisła, nasza Wisła,

najpiękniejsza z polskich rzek.

Nic jej w drodze nie zatrzyma,

Bo już widać morski brzeg.

  1. Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej port w Gdańsku z widokiem na morze.

  2. Śpiewanie przez dzieci (na wymyślone melodie) tekstu:

Wisło, Wisło, skończyła swój bieg.

Wpadasz do Bałtyku, który wita Cię.



III

  1. Otaczanie brązową pętla muszli (6) zieloną- piór (6). Porównywanie liczebności zbiorów bez liczenia, poprzez łączenie liniami w pary ich elementów, Kończenie rysowania szlaczków – karta pracy, cz.1, nr 21.

  2. Zabawa orientacyjno – porządkowa Odszukaj swoja parę.

Dzieci maszerują po Sali w różnych kierunkach. Słychać dźwięk bębenka, biegają, wymijając się. Podczas przerwy musza odszukać swojego partnera i ponownie z nim maszerować. Co pewien czas dzieci tworzą nowe pary.



