mgr Paweł Domzalski Hospitacja 04 11 2009 MITY

mgr Paweł Domzalski

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

PROWADZONEJ W KLASIE 1TŻ W ZSOiZ W BOLESLAWCU

90 min


TEMAT: jAK INTERPRETOWAĆ MITY, CZYLI O SYMBOLICE I KULTUROWYM BOGACTWIE MITÓW (MIT O PROMETEUSZU, ORFEUSZU I NARCYZIE)

"Mit to prawdziwa historia, która zdarzyła się na początku." (Mircea Eliade)


CELE POZNAWCZE:


CELE EMOCJONALNE:



STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH:

II 25 – zdający potrafi w tekstach literackich rozpoznawać tematy, wątki, motywy i gatunki

II 26 – zdający potrafi w tekstach literackich rozpoznać nadawcę i odbiorcę oraz bohatera, sposoby jego kreowania w utworze i wyodrębnić elementy świata przedstawionego (czas, przestrzeń)

III 18 – zdający potrafi formułować i uzasadniać opinie

III 27- zdający w zakresie samokształcenia potrafi notować, sporządzać plan




METODY/TECHNIKI PRACY NA LEKCJI:


FORMY ORGANIZACYJNE:


MATERIAŁY POMOCNICZE:


Przebieg lekcji:


Część wstępna:


A:


Uczniowie otrzymali do domu kartę pracy z fragmentem książki Aliny Witkowskiej Cześć i skandale. O emigracyjnym doświadczeniu Polaków. Zadaniem było porównanie tego tekstu z fragmentem Epilogu do Pana Tadeusza i przedstawienie sytuacji emigracji polistopadowej.


B:

Uczeń potrafi wskazać źródło cytatu (standard II 25)


Nauczyciel zapisuje na tablicy temat zajęć, zostawiając w miejsce ostatniego wyrazu trzy kropki (zapowiada, że dokończenie tematu będzie jednocześnie wnioskiem z lekcji). Wraz z uczniami ustala źródło cytatu (Epilog Pana Tadeusza). Następnie rozdaje fragmenty wypowiedzi Stefana Witwickiego i podaje informacje na temat autora (1801–1847; dobrowolna emigracja w 1832 r.; przyjaźń z Mickiewiczem; w latach 1837–1845 w Paryżu powstały Wieczory pielgrzyma). Uczniowie odpowiadają na pytanie do tekstu (zarzut Witwickiego: gloryfikowanie zaściankowości, dzielenie Polaków, brak wyrazistego określenia tożsamości narodowej w Inwokacji).



Część główna:

Uczeń potrafi opisać przedmiot na podstawie tekstu, przetworzyć informacje (standard II 24)


Nauczyciel zapowiada, że najważniejszym zadaniem podczas zajęć będzie sporządzenie mapy Soplicowa i okolic.

W pierwszym etapie uczniowie opisują wygląd dworku (Załącznik 2) oraz komnaty (Załącznik 3) na podstawie fragmentów Pana Tadeusza zamieszczonych w podręczniku na s. 98 i s. 226. Dorysowują ważne elementy (np. brama wjazdowa, topole, postaci na portretach, melodia wydobywająca się z zegara) oraz sporządzają hasłowe notatki, posługując się strzałkami, wypunktowaniami itp. Uczniowie pracują samodzielnie albo w zespołach (wtedy rysunki można nakleić na duże arkusze szarego papieru i opisać je flamastrami). Omówienie prac w rozmowie z całą klasą:


Uczeń potrafi określić cechy czasu i przestrzeni we wskazanym fragmencie tekstu (standard II 26)


Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich charakteryzuje inny fragment przestrzeni:


Uczniowie wykonują schematyczne rysunki, podpisują elementy, formułują wnioski. Następnie omawiają swoje prace (warto przymocować kolejne plakaty do tablicy, by powstała klasowa mapa Soplicowa):





Po wykonaniu przez zespoły wszystkich elementów składowych mapy i zawieszeniu gotowych prac w widocznym miejscu nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie wniosków na temat obrazu Soplicowa i okolic w Panu Tadeuszu (np. przy pomocy śnieżnej kuli – najpierw uczniowie naradzają się w dwójkach, potem w czwórkach, ósemkach i szesnastkach):








Część końcowa:


Uczeń potrafi formułować problem i uzasadnienie (standard III 18)


Nauczyciel prosi o uzupełnienie tematu lekcji (arkadia, raj, miejsce idealne). Przypomina pojęcie idealizacja i prosi o wyjaśnienie przyczyn takiego sposobu przedstawiania Litwy w poemacie Mickiewicza (odwołanie do kontekstu biograficznego). Nauczyciel kończy lekcję, powracając do tekstu Witwickiego i prosząc o próbę obrony Mickiewicza przed sformułowanymi w nim zarzutami (Litwa jako wycinek Polski, mała ojczyzna, wspomnienie ocalone z dzieciństwa – Mickiewiczowska kwintesencja polskości).


Praca domowa:

  1. Przeczytaj fragmenty wstępu do „Pana Tadeusza” autorstwa Zofii Stefanowskiej [kserokopia] oraz fragment powieści Czesława Miłosza „Dolina Issy” [kserokopia]

  2. Wyjaśnij pojęcia:

  1. Przygotuj się do charakterystyki Jacka Soplicy



BIBLIOGRAFIA:



WYKAZ ŹRÓDEŁ UJĘTYCH W ZAŁĄCZNIKACH:



03 listopada 2009

Copyright by Paweł Domzalski 2009 ©

