17 Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Jolanta Przybytniewska











Wykonywanie

renowacji

i

rekonstrukcji

wyrobów

tapicerowanych 743[03].Z4.02










Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
mgr inż. Urszula Nowaczyk



Opracowanie redakcyjne:
inż. Jolanta Górska



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[03].Z4.02
„Wykonywanie

renowacji

i

rekonstrukcji

wyrobów

tapicerowanych”,

zawartego

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer.





























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Style mebli i ich cechy charakterystyczne

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Organizacja i przebieg rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Proces renowacji wyrobów tapicerowanych

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7.

Literatura

31

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03] przy realizacji
jednostki modułowej „Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych ”
743[03].Z4.02.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania:

ćwiczeń praktycznych, tekstu przewodniego, pokazu z instruktażem.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupie liczącej do 15 uczniów, a w miarę
potrzeb z podziałem na zespoły 2

3 osobowe.

W celu sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się

zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju
zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4














Schemat układu jednostek modułowych

743[03].Z4.01
Wykonywanie

naprawi konserwacji

wyrobów tapicerowanych

743[03].Z4.02

Wykonywanie

renowacji rekonstrukcji

wyrobów tapicerowanych

743[03].Z4

Naprawa, konserwacja i renowacja

wyrobów tapicerowanych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska, wiedzę z tego zakresu powinien opanować podczas realizacji
programu jednostki modułowej 743[03].O1.01 Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

posługiwać się dokumentacją techniczną stosowaną w tapicerstwie, umiejętności te
powinien opanować w trakcie realizacji jednostki modułowej 743[03].O1.02
Posługiwanie się dokumentacją techniczną,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,

posługiwać się narzędziami, maszynami i urządzeniami stosowanymi w tapicerstwie,
umiejętności te powinien opanować w trakcie realizacji jednostki modułowej
743[03].O1.03 Charakteryzowanie narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych
w tapicerstwie,

rozpoznawać, charakteryzować, oceniać i stosować surowce i materiały tapicerskie, które
to umiejętności powinien opanować w wyniku realizacji programów jednostek zawartych
w module 743[03].Z1 Surowce i materiały tapicerskie i 743[03].Z2 Organizacja
produkcji,

stosować drewno i tworzywa drzewne, co jest treścią jednostki modułowej 743[03].Z1.03
Zastosowanie drewna i tworzyw drzewnych w tapicerstwie

charakteryzować i stosować materiały pomocnicze i wykończeniowe, co jest treścią
jednostki modułowej 743[03].Z1.06 Charakteryzowanie materiałów pomocniczych
i wykończeniowych,

przygotowywać i wytwarzać elementy wyrobów i wyroby tapicerowane metodami
rzemieślniczymi i przemysłowymi wykorzystując wiedzę i umiejętności opanowane
w wyniku realizacji programów jednostek zawartych w module743[03].Z3 Technologia
tapicerstwa,

oceniać jakość gotowych wyrobów, którą to umiejętność powinien opanować w trakcie
realizacji jednostki modułowej 743[03].Z2.01 Ocenianie jakości surowców, materiałów
i wyrobów gotowych,

prawidłowo organizować stanowisko pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić charakterystyczne cechy mebli tapicerowanych stylowych i współczesnych,

rozpoznać styl mebli oraz określić zakres renowacji i rekonstrukcji,

ustalić zakres renowacji wyrobów tapicerowanych,

dobrać materiały do renowacji i rekonstrukcji mebli stylowych

obliczyć koszty renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych,

dobrać urządzenia, maszyny i narzędzia do renowacji oraz rekonstrukcji mebli i innych
wyrobów tapicerowanych

,

dokonać renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4

Jednostka modułowa:

„Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów
tapicerowanych” 743[03].Z4.02

Temat: Style mebli i ich cechy charakterystyczne.

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności rozpoznawania charakterystycznych cech mebli i na

tej podstawie określania ich stylu i epoki, z której pochodzą.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić charakterystyczne dla danego stylu elementy budowy mebli,

określić charakterystyczne dla danego stylu elementy zdobnicze mebli,

określić charakterystyczne dla danego stylu motywy zdobnicze mebli,

rozpoznać styl mebla na podstawie jego budowy,

rozpoznać specyficzne dla danego stylu mebli elementy ,

rozpoznać motywy zdobnicze charakteryzujące poszczególne style mebli.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna lub zespołowa.


Czas: 3 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe,

przeźrocza,

filmy instruktażowe,

albumy mebli stylowych,

jeżeli to możliwe wizyta w muzeum wnętrz,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja zajęć

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki.

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów.

Nauczyciel demonstruje i omawia elementy budowy mebli typowe dla danego stylu.

Nauczyciel demonstruje i omawia motywy zdobnicze cechujące dane style mebli.

Nauczyciel demonstruje i omawia elementy zdobnicze typowe dla styli mebli.

4. Uczniowie

samodzielnie

dokonują

analizy

charakterystycznych

cech

mebli

przedstawionych przez nauczyciela:

wskazują typowe elementy budowy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wskazują motywy zdobnicze,

wskazują elementy zdobnicze.

5. Uczniowie przedstawiają swoje uwagi i wnioski do przedstawionego tematu.
6. Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów i dokonuje analizy ich wniosków.
7. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków.
8. Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisz elementy i motywy zdobnicze występujące w meblach greckich, barokowych

i współczesnych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4

Jednostka modułowa:

„Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów
tapicerowanych” 743[03].Z4.02

Temat: Ustalanie zakresu i kosztu renowacji wyrobu tapicerowanego na podstawie oceny

jego stanu technicznego.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności ustalania koniecznego zakresu i kosztu renowacji

wyrobu tapicerowanego na podstawie badania jego stanu technicznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać i ocenić rodzaje i rozmiary uszkodzeń zewnętrznych,

określić przyczyny uszkodzeń zewnętrznych,

określić na podstawie widocznych objawów rodzaj uszkodzeń wewnętrznych,

określić zakres prac renowacyjnych dla danego wyrobu,

określić orientacyjny czas trwania pracy,

określić ilość i asortyment materiałów niezbędnych do przeprowadzenia renowacji,

obliczyć na podstawie powyższych danych przybliżony koszt usługi.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe,

przeźrocza,

filmy instruktażowe,

uszkodzone wyroby tapicerowane,

inne wyroby tapicerowane z usterkami,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja zajęć
4. Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki.
5. Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów.
6. Nauczyciel demonstruje i omawia typowe uszkodzenia wyrobów tapicerowanych.
7. Uczniowie samodzielnie dokonują oceny stanu technicznego przykładowych wyrobów

tapicerowanych:

wskazują wykryte usterki w przykładowych wyrobach tapicerowanych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

określają przyczyny usterek ,

określają sposób naprawy nieprawidłowości.

8. Uczniowie obliczają zapotrzebowanie materiałowe, przybliżony czas pracy i koszty

usługi.

9. Uczniowie przedstawiają swoje uwagi, wnioski i wyliczenia.
10. Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów i dokonuje analizy ich wniosków.
11. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków.
12. Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Dokonaj oceny stanu technicznego wyrobu tapicerowanego zaprezentowanego przez

nauczyciela. Ustal zakres niezbędnej renowacji wyrobu, zapotrzebowanie materiałowe, czas
pracy oraz koszt całej usługi.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności,

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Style mebli i ich cechy charakterystyczne

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uporządkuj chronologicznie (od najdawniejszych) podane przez nauczyciela style mebli.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) zanotować uwagi dotyczące stylu mebli i czasu ich trwania,
3) przyporządkować odpowiednie style mebli do okresu ich występowania,
4) uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych,
5) poddać wynik pracy ocenie nauczyciela,
6) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Przyporządkuj podane przez nauczyciela elementy ozdobne do stylu mebli i epoki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) zanotować uwagi dotyczące stylu mebli i charakterystycznych dla nich elementów

ozdobnych,

3) przyporządkować odpowiednie style mebli do tych elementów,
4) uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5) poddać wynik pracy ocenie nauczyciela
6) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Przyporządkuj podane przez nauczyciela charakterystyczne cechy wyglądu i budowy

mebli do ich stylu i epoki z której pochodzą.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
2) zanotować uwagi dotyczące stylu mebli i charakterystycznych dla nich cech wyglądu

i budowy,

3) przyporządkować odpowiednie style mebli do tych elementów,
4) uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych,
5) poddać wynik pracy ocenie nauczyciela
6) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Organizacja

i

przebieg

rekonstrukcji

wyrobów

tapicerowanych


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeprowadź próbę prostowania wadliwych sprężyn.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć odzież roboczą,
2) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
3) dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić stan narzędzi,
5) ustalić potrzebną wysokość sprężyn,
6) dobierać sprężyny według wzorca,
7) doprowadzić sprężyny niewymiarowe do wymaganej wysokości,
8) posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia,
9) poddać wynik pracy ocenie nauczyciela,
10) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

sprężyny tapicerskie,

uchwyt do regulowania i prostowania sprężyn,

szczypce do regulacji sprężyn,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Podaj plan działania związany z pokryciem wyściółki płótnem (surówką).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć odzież roboczą,
2) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
3) dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić stan narzędzi,
5) dokonać pomiaru powierzchni jaka ma zostać przykryta płótnem,
6) wykroić formatkę płótna o żądanych wymiarach,
7) naprężyć płótno i przypiąć je szpilkami do tkaniny podkładowej,
8) uformować warstwę wyściółki przez uklepywanie i gładzenie powierzchni dłonią,
9) naprężyć powtórnie płótno i umocować jego brzeg do ramy,
10) przyszyć zaczynając od środkowej części powierzchni tapicerowanej, płótno pokryciowe

do podkładowego, używając szpagatu i igły o dwóch ostrzach,

11) dociągnąć ściegi, a końce szpagatu związać,
12) zwolnić, po wykonaniu szycia na części środkowej, brzegi płótna wierzchniego

z gwoździ mocujących wstępnie do ramy i uformować krawędzie,

13) podwinąć brzegi płótna i przybić je,
14) posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia,
15) poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela,
16) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.


Zalecane metody nauczania – uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

płótno pokryciowe,

szpagat,

szpilki tapicerskie,

gwoździe tapicerskie,

nóż tapicerski,

igła z dwoma ostrzami,

młotek tapicerski,

mydło krawieckie,

miara krawiecka,

kątownik,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 3

Podaj plan działania związany z pokrywaniem materiałem ozdobnym siedziska mebla

stylowego, oraz wykonaj ten etap tapicerowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć odzież roboczą,
2) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiałów nauczania,
3) zanotować plan działania uwzględniający poniższe czynności,
4) dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
5) sprawdzić stan narzędzi,
6) dokonać obmiarów pokrywanego siedziska,
7) wykonać szablony i wzory do wykrojenia tkaniny pokryciowej,
8) dobrać materiał pokryciowy uwzględniając rodzaj mebla, jego formę, wymagania

użytkowe nabywcy oraz cenę,

9) dokonać rozkroju materiału według wzorów i szablonów,
10) zszyć wykrojony materiał z bokami i innymi częściami składowymi siedziska,
11) nałożyć zszyty materiał na podkład obszyty płótnem,
12) położyć pod materiał pokryciowy cienką warstwę waty tapicerskiej lub pianki

poliuretanowej,

13) przeszyć warstwy,
14) nałożyć materiał obiciowy,
15) wyrównać materiał obiciowy i starannie umocować go szpilkami przynajmniej

w czterech narożnikach,

16) napiąć tkaninę wierzchnią poprzez uklepywanie i gładzenie dłonią od środka powierzchni

tapicerowanej ku brzegom,

17) upiąć napięty materiał szpilkami tapicerskimi,
18) sprawdzić ułożenie materiału i czy nie ma zmarszczek,
19) podwinąć brzegi materiału,
20) przymocować materiał do ramy gwoździami lub zszywkami tapicerskimi,
21) posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia,
22) poddać ocenie nauczyciela sporządzony plan działania,
23) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.


Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiał dekoracyjny,

wata tapicerska lub pianka poliuretanowa grubości 10–15 mm,

nici do szycia ręcznego,

gwoździe tapicerskie,

nóż tapicerski,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

maszyna do szycia,

zszywacz tapicerski,

igła półokrągła,

szpilki tapicerskie,

młotek tapicerski,

nożyce krawieckie,

karton na szablony i wzorniki,

kreda krawiecka,

miara krawiecka,

kątownik,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Proces renowacji wyrobów tapicerowanych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj oceny stanu technicznego mebla przed przystąpieniem do jego renowacji

i oblicz przybliżony koszt tej operacji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować treść polecenia ćwiczenia,
2) założyć ubranie robocze,
3) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
4) zanotować zasady i kryteria oceny mebli przed renowacją,
5) dokonać dokładnych oględzin mebla,
6) rozpoznać rodzaje i rozmiary widocznych uszkodzeń elementów konstrukcji mebla,
7) zbadać stan powłok wykończeniowych widocznych powierzchni mebla,
8) zbadać stan i pewność dostępnych łączy stolarskich mebla,
9) ocenić stan materiału obiciowego,
10) sprawdzić sprężystość warstwy sprężynującej,
11) zanotować spostrzeżenia,
12) dokonać na tej podstawie oceny stanu technicznego mebla,
13) dobrać metody, narzędzia i materiały potrzebne do wykonania renowacji mebla,
14) obliczyć ilość i koszt materiałów niezbędnych do wykonania renowacji,
15) obliczyć przybliżony czas trwania prac renowacyjnych,
16) obliczyć koszt robocizny biorąc pod uwagę zakładany czas pracy,
17) obliczyć całkowity, przybliżony koszt renowacji mebla,
18) poddać swoje spostrzeżenia i obliczenia ocenie nauczyciela,
19) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

oceniany mebel,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Dokonaj renowacji pufy polegającej na wymianie tkaniny pokryciowej siedziska i oblicz

przybliżony koszt tej operacji.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie powinno
być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować treść polecenia ćwiczenia,
2) założyć ubranie robocze,
3) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
4) zanotować plan działań,
5) dobrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania ćwiczenia,
6) sprawdzić stan narzędzi, urządzeń i maszyn,
7) dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia,
8) przygotować stanowisko pracy,
9) odłączyć siedzisko pufy od skrzyni,
10) zdemontować materiał pokryciowy siedziska,
11) sprawdzić stan warstwy sprężynującej,
12) sprawdzić wymiary siedziska pufy,
13) obliczyć ilość i koszt materiału potrzebnego do renowacji siedziska zakładając, że

warstwa sprężynująca nie wymaga renowacji,

14) wytrasować i wyciąć tkaninę pokryciową siedziska pufy,
15) zszyć maszynowo materiał pokryciowy,
16) sprawdzić prawidłowość ukształtowania zszytego materiału pokryciowego,
17) nałożyć i odpowiednio napiąć pokrycie pufy a następnie przymocować je do podłoża

siedziska za pomocą zszywek tapicerskich,

18) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
19) posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia,
20) obliczyć czas w jakim została wykonana praca,
21) obliczyć koszty robocizny i całej operacji,
22) poddać pracę i wyliczenia ocenie nauczyciela,
23) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.


Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

pufa poddawana renowacji,

stół tapicerski,

nożyce krawieckie,

nóż tapicerski,

zszywacz tapicerski,

wyciągacz zszywek,

młotek tapicerski,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

maszyna do szycia,

przymiar krawiecki,

kreda lub mydło krawieckie,

kątownik,

liniał,

miara krawiecka,

instrukcja obsługi maszyny do szycia,

instrukcja obsługi zszywacza tapicerskiego,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Podaj plan działań podejmowanych podczas wykonywania renowacji wałków kanapy

w stylu biedermeier.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologii lub
warsztatów szkolnych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) założyć odzież roboczą,
2) przeanalizować treść polecenia ćwiczenia,
3) dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania,
4) zanotować proponowany plan działania uwzględniający poniższe czynności,
5) określić zasady bhp podczas wykonywania zadania,
6) zanotować uwagi dotyczące doboru narzędzi i przebiegu pracy,
7) wybrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania pracy,
8) sprawdzić stan wybranych do pracy narzędzi, urządzeń i maszyn,
9) wybrać materiały potrzebne do wykonania pracy,
10) wykonać trzpień słomiany,
11) uzupełnić go wokół wyściółką i owinąć tkaniną jutową,
12) zszyć tkaninę ściegiem krytym,
13) sfastrygować tkaninę na obrzeżach robiąc węzeł suwany i ściągnąć nić,
14) uformować krawędzie wałka,
15) obciągnąć całość surówką i tkaniną pokryciową,
16) wyciąć formatkę z tkaniny pokryciowej obciągnąć ją szpilkami i zszyć ściegiem krytym,
17) uformować czołowe powierzchnie wałka tak jak w przypadku tkaniny jutowej,
18) obciągnąć dwa krążki tektury tkaniną pokryciową wykonując guziki do wałków,
19) zakryć centralne miejsce zmarszczenia materiału guzikiem przyszytym na złączu,
20) poddać pracę ocenie nauczyciela,
21) posprzątać stanowisko pracy i używane do niej narzędzia,
22) zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stół tapicerski,

igły tapicerskie,

nici do szycia ręcznego,

dratwa,

słoma,

tektura,

wyściółka tapicerska,

tkanina jutowa,

tkanina pokryciowa,

nożyce krawieckie,

nóż tapicerski,

maszyna do szycia,

przymiar krawiecki,

kreda lub mydło krawieckie,

kątownik,

cyrkiel,

liniał,

miara krawiecka,

instrukcja obsługi maszyny do szycia,

przybory do pisania,

notatnik,

poradnik ucznia,

zeszyt ćwiczeń,

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie renowacji
i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.

zadania 1, 2, 3, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 5, 6, 9, 10, 11 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. d, 10. b, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić

charakterystyczne

cechy

mebli

egipskich

B

P

b

2

Określić

charakterystyczne

cechy

mebli

stylowych

B

P

a

3

Określić

charakterystyczne

cechy

stylu

romańskiego

B

P

c

4

Określić okres z jakiego pochodzą dane meble

C

PP

d

5

Określić

charakterystyczne

cechy

mebli

współczesnych

C

PP

b

6

Określić styl mebla na podstawie jego cech
zewnętrznych

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7

Określić zakres renowacji mebli stylowych

B

P

c

8

Określić zakres rekonstrukcji mebli stylowych

B

P

c

9

Rozpoznać styl mebli tapicerowanych

C

PP

d

10

Dobrać

materiały

do

renowacji

mebli

stylowych

C

PP

b

11

Dobrać materiały do rekonstrukcji mebli
stylowych

C

PP

a

12

Obliczyć

koszty

renowacji

wyrobów

tapicerowanych

B

P

d

13

Obliczyć

koszty

rekonstrukcji

wyrobów

tapicerowanych

B

P

c

14

Dobrać narzędzia do wykonania renowacji
mebli tapicerowanych

B

P

b

15

Dobrać materiał do rekonstrukcji mebli
stylowych

B

P

a

16

Dobrać urządzenia do wykonania renowacji
mebli tapicerowanych

B

P

c

17

Dobrać maszyny do wykonania renowacji
wyrobów tapicerowanych

B

P

d

18

Dobrać urządzenia do rekonstrukcji wyrobów
tapicerowanych

B

P

a

19

Dobrać narzędzia do rekonstrukcji wyrobów
tapicerowanych

B

P

b

20

Dobrać maszyny do wykonania rekonstrukcji
wyrobów tapicerowanych

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego

wyboru.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas

przeznaczony na rozwiązanie testu.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu. Rozładuj

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości.

9. Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X.

6. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed

wskazaniem poprawnego wyniku.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć d niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 4, 5, 6, 9, 10, 11 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

10. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Kwiatem używanym jako element dekoracyjny mebli egipskich jest

a) róża.
b) lotos.
c) hibiskus.
d) malwa.

2. Rzymianie do wyposażenia mebli wprowadzili

a) okucia.
b) tapicerkę.
c) plecionkę rzemienną.
d) poduszki wypełnione pierzem.


3. Meble romańskie cechowała

a) bogactwo zdobień.
b) bogata tapicerka.
c) mała wygoda.
d) lekkość konstrukcji.

4. Konstrukcja mebli oparta na wzorach starożytnych, a ich zdobienia nawiązujące do

motywów mitologicznych i alegorycznych charakteryzują meble
a) gotyckie.
b) barokowe.
c) eklektywistyczne.
d) renesansowe.

5. W budowie współczesnych mebli szczególna uwagę zwraca się na ich

a) opływowe linie.
b) ergonomię.
c) kolorystykę.
d) ciężar.

6. Przedstawiony na rysunku mebel stylowy pochodzi z okresu

a) biedermeiera.
b) secesji.
c) dyrektoriatu
d) empire.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. Największy zakres prac renowacyjnych będzie miał miejsce przy

a) renowacji pokrycia kanapy stylowej.
b) renowacji materiału wyściółkowego kanapy stylowej.
c) renowacji warstwy sprężynującej kanapy.
d) renowacji materiału pokryciowego i warstwy sprężystej fotela.


8. Największy zakres rekonstrukcji mebla jest związany z

a) odtworzeniem warstwy wyściełającej.
b) odtworzeniem warstwy poktyciowej.
c) rekonstrukcją poważnie uszkodzonej formatki sprężynowej.
d) rekonstrukcja okleiny mebla.


9. Mebel stylowy prezentowany na rysunku pochodzi z okresu

a) secesji.
b) empire.
c) renesansu.
d) rokoko.






10. Tkanina pokryciowa wytwarzana z naturalnego jedwabiu to

a) brokat.
b) atłas.
c) adamaszek.
d) plusz.


11. Materiał pokryciowy lekkich mebli tapicerowanych o wysokim standardzie to

a) adamaszek.
b) samodział.
c) derma.
d) flanela.


12. Cena jednego m

2

materiału wyściełającego wynosi 10 zł. Na renowację wyrobu

tapicerowanego należy zużyć 2,75 m

2

. Koszt robocizny wyniósł 70 zł. W tej sytuacji

koszt materiału i robocizny wyniesie
a) 112,5 zł
b) 102,5 zł.
c) 99,5 zł.
d) 97,5 zł.


13. Praca przy produkcji stylowego krzesła tapicerowanego trwała 3,75 godziny. Stawka za

roboczogodzinę wynosi 52 zł. W tej sytuacji koszt robocizny wyniesie
a) 1650 zł.
b) 205 zł.
c) 195 zł.
d) 185 zł.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

14. Narzędzie niezbędne do zdemontowania materiału obiciowego z mebla tapicerowanego to

a) płaskoszczypy.
b) stopka,
c) włosociąg.
d) nożyce krawieckie.


15. Materiał wyściółkowy tradycyjnie stosowany w meblach stylowych to

a) końskie włosie.
b) słoma.
c) filc.
d) wata tapicerska.


16. Urządzeniem służącym do mocowania materiałów tapicerskich jest

a) obłączka.
b) szpilka tapicerska.
c) zszywacz tapicerski
d) szydło.


17. Do zszywania

materiałów tapicerskich używanych do renowacji

wyrobów

tapicerowanych używa się zazwyczaj
a) maszyny przemysłowej typu Lz.
b) maszyny typu „Pffaf”.
c) maszyny typu overlock.
d) domowej maszyny typu „Łucznik”.


18. Do napinania pasów tapicerskich przy rekonstrukcji podłoża elastycznego używa się

a) pasociągu.
b) imadła.
c) Obcęgów,
d) kombinerek.

19. Przy rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych używa się przede wszystkim narzędzi

a) tradycyjnych.
b) tradycyjnych i współczesnych.
c) tylko ręcznych.
d) tylko mechanicznych.


20. Do rekonstrukcji można używać maszyn

a) tylko ręcznych.
b) tylko elektrycznych.
c) wszystkich dostępnych.
d) tylko o napędzie pneumatycznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………

Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test praktyczny typu -„próba pracy” do jednostki modułowej
„Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych”


Treść zadania

Dokonaj pokrycia materiałem ozdobnym siedziska rekonstruowanej pufy stylowej.
Postępuj zgodnie z instrukcją załączoną do zadania oraz przepisami bhp, ochrony

przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom umiejętności w zakresie
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności.

Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
wykonanych ćwiczeń praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie

zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami, instrukcją obsługi maszyny i w określonym
czasie. Należy zapewnić uczniowi warunki do samodzielnego zaplanowania poszczególnych
etapów wykonania zadania:

zorganizowania stanowiska pracy,

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi,

doboru odpowiednich materiałów,

wykazania się znajomością technik umożliwiających wykonanie zadania,

wykazania się umiejętnością posługiwania się narzędziami niezbędnymi do wykonania
zadania,

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

stanowisko pracy do wykonania zadania,

instrukcję wykonania zadania,

materiały spośród, których może wybrać niezbędne do wykonania zadania,

narzędzia, urządzenia i maszyny, z których wybiera potrzebne do wykonania zadania,

pufę, która poddawana jest rekonstrukcji,

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy w warsztatach szkolnych lub
zakładzie produkcyjnym,

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,

sprawdzić ubiór ochronny,

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań,

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

kontrolować na bieżąco pracę uczniów,

dokonać oceny wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

dobrać i założyć odzież ochronną,

zapoznać się z instrukcją zadania,

dokonać oględzin siedziska pufy,

podjąć decyzję co do procedury rekonstrukcji obicia siedziska pufy,

zapisać plan działania na przykład: dobrać materiały niezbędne do wykonania zadania,
dobrać narzędzia niezbędne do wykonania zadania, sprawdzić stan narzędzi, dokonać
obmiarów siedziska w celu obliczenia ilości materiału niezbędnego na obicie, dokonać
demontażu starego materiału obiciowego, wytrasować i wykroić materiał na nowe obicie,
dokonać obicia siedziska nowym materiałem, uporządkować stanowisko pracy.

Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi:

dobrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania ćwiczenia,

sprawdzić stan narzędzi, urządzeń i maszyn,

dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia,

przygotować stanowisko pracy,

odłączyć siedzisko pufy od skrzyni,

zdemontować materiał pokryciowy siedziska,

sprawdzić stan warstwy sprężynującej,

zakładając, że warstwa sprężynująca nie wymaga rekonstrukcji, sprawdzić wymiary
siedziska pufy,

wytrasować i wyciąć tkaninę pokryciową siedziska pufy,

zszyć maszynowo materiał pokryciowy,

sprawdzić prawidłowość ukształtowania zszytego materiału pokryciowego,

nałożyć i zamocować pokrycia pufy, po odpowiednim napięciu tkaniny, zszywkami
tapicerskimi do podłoża siedziska,

sprawdzić jakość wykonanej pracy,

uporządkować stanowisko pracy.


Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty do

uzyskania

Punkty

przyznane

1.

Dobranie odzieży ochronnej

5

2.

Zaplanowanie kolejnych czynności

15

3.

Przygotowanie stanowiska pracy:
– wskazanie narzędzi, urządzeń i maszyn potrzebnych

do wykonania zadania,

– sprawdzenie stanu technicznego narzędzi, urządzeń

i maszyn,

– wybranie materiałów niezbędnych do wykonania

zadania,

10

4.

Wykonanie ćwiczenia:

zbadanie stanu tkaniny obiciowej,

odłączenie siedziska pufy od skrzyni,

demontaż materiału obiciowego siedziska,

sprawdzenie stanu warstwy sprężynującej,

obmierzenie siedziska,

50

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

wytrasowanie i wycięcie materiału na pokrycie
siedziska,

zszycie mate riału pokryciowego,

sprawdzenie kształtu zszytego materiału,

nałożenie materiału pokryciowego na siedzisko,

napięcie tkaniny i przymocowanie jej zszywkami do
podłoża siedziska,

sprawdzenie całości pracy,

5.

Uporządkowanie stanowiska pracy

5

6.

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania.

15

Razem:

100


Normy wymagań na poszczególne oceny

Ocena

Liczba uzyskanych

punktów

dopuszczający

49–60

dostateczny

61–73

dobry

74–88

bardzo dobry

89–100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA


1. Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988
2. Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986
3. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996
4. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy. WSiP,

Warszawa 1997

5. Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990
6. Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983
7. Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996
8. Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980
9. Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988
10. Swaczyna I.: Meble. Naprawa i odnawianie. PWRiL, Warszawa 1999
11. Zestawy norm

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,

Radom 1997

3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995

