Microsoft Word sasiedzi powinni wspolpracowac


Scenariusz zdobył I miejsce w polsko- ukraińskim konkursie
materiałów dydaktycznych o współpracy  Poznajmy lepiej swoich sąsiadów
organizowanym w ramach Programu  Przemiany w Regionie - RITA
Autorzy: Irena i Zygmunt Starykiewiczowie
Temat: Sąsiedzi powinni współpracować.
/ lekcja przeznaczona dla klasy I gimnazjum, czas realizacji 2 godz./
Cele:
Uczeń
" wymienia aspekty dobrego sąsiedztwa narodów,
" podaje przykłady współpracy polsko  ukraińskiej na ró\nych płaszczyznach,
" potrafi ocenić rolę i znaczenie dobrosąsiedzkiej współpracy obu państw i narodów,
" sprawnie korzysta z Internetu,
" skutecznie współpracuje w zespole.
Metody, techniki: dyskusja,  piramida wartości , praca z tekstem zródłowym, krzy\ówka
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: plakat  Zbudujemy mosty , załączniki 8- 15, magnesy ,  metki , szary
papier, markery
Przebieg lekcji:
Fazy lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia
Zaanga\owanie W widocznym miejscu w klasie wisi
POLSKO  UKRAICSKI KONKURS MATERIAAÓW DYDAKTYCZNYCH
 POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SSIADÓW
/ 3 min./ plakat cyklu  Zbudujemy mosty .
Prowadzący nawiązuje do celów lekcji,
zwraca uczniom uwagę na fakt
sąsiedztwa Polski i Ukrainy.
Badanie Uczestnicy zajęć odpowiadają
/10 min./ w formie dyskusji na pytanie
 Czym powinno się charaktery-
zować dobre sąsiedztwo?
Podsumowując dyskusję nauczyciel
dzieli klasę na 6 grup, wykorzystując
wzory haftu ukraińskiego /załącznik nr
8/ i prosi o wyznaczenie liderów grup.
Następnie rozdaje grupom schemat
 piramidy wartości /załącznik nr 9/
i objaśnia, na czym będzie polegało
kolejne zadanie.
Przekształcanie Uczniowie, pracując w grupach,
/ 5 min./ wpisują wartości zgodnie
z ustaloną hierarchią.
Prezentacja/ Liderzy grup omawiają swoje
Refleksja schematy, próbując uzasadnić
/ 6 min./ wybory, jakich dokonali.
Przekształcanie Osoba prowadząca zajęcia przekazuje
/ 12 min./ grupom zestawy materiałów /załącznik
nr 10/, nawiązujących do ró\nych
wydarzeń dotyczących współpracy obu
krajów: Polski i Ukrainy oraz rozdaje
arkusze szarego papieru.
Zadaniem uczestników zajęć jest
zilustrowanie na szarym papie-
rze, z wykorzystaniem przeka-
zanych przez nauczyciela
materiałów poszczególnych
POLSKO  UKRAICSKI KONKURS MATERIAAÓW DYDAKTYCZNYCH
 POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SSIADÓW
wartości z  piramidy
przez przyklejenie  ilustracji
i podpisanie z wykorzystaniem
słownictwa z  piramidy .
Prezentacja Liderzy prezentują efekty pracy
/ 6 min./ w grupach, uzasadniając dobór
 ilustracji .
Badanie Nauczyciel podkreśla znaczenie współ-
/ 15 min./ pracy dla dobrosąsiedzkich stosunków
i zachęca uczniów do zbadania,
jak przebiega współpraca polsko 
ukraińska na ró\nych płaszczyznach.
Na tablicy wywiesza wykaz adresów
stron www /załącznik nr11/, z których
powinni korzystać uczniowie.
Grupy pracują ze swoimi zada-
niami, wykorzystując Internet:
GR.I  Na czym polega
współpraca gospodarcza Polski
i Ukrainy?
GR II  Na czym polega
współpraca transgraniczna Polski
i Ukrainy?
GR III  Na czym polega part-
nerstwo miast Polski i Ukrainy?
GR IV  Na czym polega współ-
praca w ramach Euro 2012 Polski
i Ukrainy?
GR V  Na czym polega współ-
praca w zakresie zachowania
dóbr przyrody oraz ekologii
Polski i Ukrainy?
GRVI - Na czym polega współ-
POLSKO  UKRAICSKI KONKURS MATERIAAÓW DYDAKTYCZNYCH
 POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SSIADÓW
praca na płaszczyznie kultury
i edukacji Polski i Ukrainy?
Wiadomości, jakie zgromadzili
zapisują w schemat /załącznik
nr 12/.
Prezentacja/ Nauczyciel proponuje, aby prezentacji
Refleksja opracowanego materiału towarzyszyła
/ 15 min./ refleksja na temat korzyści
wynikających ze współpracy polsko 
ukraińskiej dla obu stron.
W oparciu o zebrany materiał
liderzy grup omawiają ró\ne for-
my współpracy na wymienionych
wy\ej płaszczyznach i próbują
ocenić jej zakres, jakość, częs-
totliwość itp. Jeden z wniosków
dotyczących wzajemnej
współpracy zostaje zapisany
jako temat lekcji.
Prowadzący zajęcia podsumowuje
Przekształcanie/ zagadnienie współpracy polsko  ukra-
Refleksja ińskiej i proponuje uczniom grupowe
/ 10 min./ rozwiązanie krzy\ówki /załącznik nr
13/.
Uczestnicy zajęć rozwiązują
krzy\ówkę, a jej hasło wpisują
do zeszytu jako podsumowanie
cyklu.
Nauczyciel nawiązuje do celów cyklu
Refleksja  Zbudujemy mosty i prosi uczniów
/ 8 min./ o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej
/załącznik nr 14/
Młodzie\ wypełnia ankietę,
POLSKO  UKRAICSKI KONKURS MATERIAAÓW DYDAKTYCZNYCH
 POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SSIADÓW
oceniając cykl zajęć,
w których uczestniczyła
Na zakończenie cyklu zajęć osoba
prowadząca nagradza uczestników
naklejkami nawiązującymi
do problematyki lekcji /załącznik nr
15/.
POLSKO  UKRAICSKI KONKURS MATERIAAÓW DYDAKTYCZNYCH
 POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SSIADÓW

