05 Stosowanie różnych form kształtowania fryzur

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Dorota Frąk







Stosowanie różnych form kształtowania fryzur

514[02].Z2.02







Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr inż. Zuzanna Sumirska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[02].Z2.02,
„Stosowanie różnych form kształtowania fryzur”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Kompozycja przestrzenna, złoty podział

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Proporcje sylwetki i głowy człowieka

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy oraz włosów

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Elementy kształtujące fryzurę

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Zasady doboru fryzur

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Stosowanie różnych form

kształtowania fryzur”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych, w szkole
kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4








































Schemat układu jednostki modułowej

514[02].Z2.02

Stosowanie

żnych

form kszta

łtowania

fryzur

514[02].Z2.03

Stosowanie

form kolorystycznych

514[02] Z2.04

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur

514[02].Z2.01

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła

i sztuki fryzjerskiej

514[02].Z2

Stylizacja fryzur

514[02].Z2.05

Projektowanie fryzur

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

interpretować rysunki i zdjęcia,

szkicować elementy fryzur,

dobierać narzędzia i przybory do rysowania.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić zasady kompozycji przestrzennych,

zastosować zasadę złotego podziału,

określić proporcje sylwetki damskiej, męskiej i dziecięcej,

scharakteryzować proporcje głowy i twarzy osób w różnym wieku,

rozpoznać kształty poszczególnych elementów twarzy,

rozróżnić rodzaje deformacji głowy i twarzy,

rozróżnić linie profilu,

naszkicować głowę ludzką w różnym ułożeniu,

naszkicować elementy twarzy,

scharakteryzować elementy fryzury,

scharakteryzować fryzurę symetryczną i asymetryczną,

scharakteryzować rodzaje tekstury włosów,

rozpoznać linie i kontrasty we fryzurze,

określić linie konturu wewnętrznego i zewnętrznego we fryzurze,

określić znaczenie kontrastów w kształtowaniu fryzury,

zastosować zasadę złudzenia optycznego w projektowaniu fryzur,

naszkicować fryzurę i jej elementy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Stylizacja fryzur 514[02] Z2

Jednostka modułowa:

Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 514[02].Z2.02

Temat: Szkicowanie schematu głowy i twarzy wraz z elementami twarzy.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunku odręcznego głowy i twarzy

oraz elementów twarzy dorosłego człowieka zgodnie z zasadami budowy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

obserwować i analizować kształty głowy i twarzy,

obserwować i analizować kształty elementów twarzy,

rysować elementy twarzy (oczy, usta, nos, uszy),

rysować schemat głowy zgodnie z podanym opisem,

rozmieszczać elementy twarzy zgodnie z ich fizjologicznym umiejscowieniem,

rysować elementy twarzy pod różnym kątem ustawienia.


Metody nauczania –uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy człowieka,

dyskusja,

ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy człowieka,

narzędzia i przybory rysunkowe,

arkusz rysunkowy A3.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela przykładów rysowania:

elementów twarzy,

schematu głowy dorosłego człowieka z zasadami rozmieszczenia elementów twarzy,

rysowania głowy w różnych ustawieniach (omówienie skrótów perspektywicznych
występujących w rysowaniu głowy),

prezentacja multimedialna.

4. Ćwiczenia praktyczne

uczniowie przygotowują się teoretycznie do wykonywania ćwiczeń poprzez
analizowanie przykładów różnych kształtów głów i elementów twarzy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wykonują szkice oczu, ust, nosów i uszu,

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców,

uczniowie wykonują szkic schematu głowy z elementami twarzy w różnych
pozycjach,

nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w szkicach,

5. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach rysunków ludzkich głów.
Wykonaj rysunek głowy i twarzy dorosłego człowieka i dziecka.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik usług fryzjerskich 514[02]
Moduł:

Stylizacja fryzur 514[02] Z2

Jednostka modułowa:

Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 514[02].Z2.02

Temat:

Rodzaje kompozycji przestrzeni.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

rozpoznawania

kompozycji

w

sztukach

wizualnych oraz we fryzjerstwie, kształtowanie umiejętności kreowania
kompozycji w przestrzeni a w szczególności we fryzurach

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznawać rodzaje kompozycji zastosowanych w otaczającej nas przestrzeni,

rozpoznawać kompozycje zastosowane we fryzurach,

samodzielnie kreować kompozycje przestrzenne.


Metody nauczania –uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

prezentacja multimedialna z przykładami kompozycji przestrzennych w stukach,
plastycznych oraz we fryzurach,

dyskusja,

ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 45 minut.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna z przykładami zastosowania różnych kompozycji w sztukach
plastycznych, fotografii, fryzurach,

narzędzia i przybory rysunkowe,

arkusz rysunkowy A3.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela przykładów zastosowania kompozycji – prezentacja

multimedialna.

4. Ćwiczenia praktyczne.

uczniowie przygotowują się teoretycznie do wykonywania ćwiczeń poprzez
analizowanie przykładów zastosowania kompozycji,

wykonują szkice robocze zastosowania kompozycji,

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców.

7. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego

zadania.

8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach przykładów zastosowania różnych kompozycji

fryzury.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Kompozycja przestrzenna, złoty podział

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż przykłady kompozycji przestrzennych występujących we fryzurach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem kompozycji (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) dokonać analizy trendów mody fryzjerskiej,
3) wybrać i scharakteryzować fryzury reprezentujące zastosowanie poszczególnych

kompozycji przestrzeni,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

żurnale fryzjerskie, czasopisma z aktualnymi trendami w modzie fryzjerskiej,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj charakterystyki „złotego podziału”.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) dokonać charakterystyki „złotego podziału”,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

reprodukcje malarstwa z różnych epok,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę:

Rodzaj kompozycji

Opis kompozycji

Kompozycja otwarta

Kompozycja zamknięta


Kompozycja symetryczna

Kompozycja asymetryczna

Kompozycja statyczna


Kompozycja dynamiczna


Kompozycja centralna

Kompozycja rytmiczna


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem kompozycji w sztukach wizualnych (materiał nauczania

pkt. 4.1.1.),

2) wpisać odpowiedź do tabeli,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Proporcje sylwetki i głowy człowieka

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunek sylwetki kobiety zgodnie z kanonem proporcji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z proporcjami dorosłego człowieka (kobiety) oraz z podziałem ciała

ludzkiego (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),

2) dokonać analizy budowy sylwetki ludzkiej,
3) wykonać rysunek sylwetki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory do rysowania,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy zmian proporcji sylwetki człowieka od chwili narodzin do momentu

pełnego ukształtowania sylwetki, zapisz zmiany zachodzące w procesie wzrostu człowieka.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) dokonać analizy zmian w proporcjach dziecka a dorosłego człowieka,
3) zapisać cechy proporcji budowy dziecka i dorosłego człowieka,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.



Ćwiczenie 3

Opisz na szablonie głowy człowieka charakterystyczne punkty niezbędne w pracy

fryzjera.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) odrysować według szablonu kształt głowy człowieka w różnych położeniach,
3) wskazać i opisać charakterystyczne punkty występujące na głowie człowieka,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory rysunkowe,

materiały piśmiennicze,

szablon głowy człowieka w różnych ustawieniach,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź szkice twarzy ludzkich o różnych kształtach, pogrupuj twarze z podobnymi

cechami wyglądu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z kształtami twarzy (materiał nauczania pkt. 4.3.1.),
2) odrysować według szablonu kształt głowy człowieka,
3) zaznaczyć kształty twarzy na odrysowanych szablonach,
4) wskazać i opisać charakterystyczne cechy poszczególnych kształtów twarzy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory rysunkowe,

materiały piśmiennicze,

szablon głowy człowieka,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę:

Rodzaj kształtu twarzy

Opis kształtu twarzy

twarz owalna,

twarz okrągła,


twarz kwadratowa,

twarz prostokątna,


twarz trójkątna,


twarz w kształcie trapezu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem kompozycji w sztukach wizualnych (materiał nauczania

pkt. 4.3.1.),

2) wpisać odpowiedź do tabeli,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy oraz włosów


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunki elementów twarzy, najpierw zachowując zasady schematyczne,

następnie odręcznie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) narysować elementy twarzy w różnych wersjach,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory rysunkowe,

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj rysunek głowy dorosłego człowieka i dziecka z prawidłowo rozmieszczonymi

elementami twarzy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) narysować głowę dorosłego człowieka i dziecka,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

narzędzia i przybory rysunkowe,

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Elementy kształtujące fryzurę


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz zdjęcia fryzur modnych w tym sezonie, na wybranych przykładach określ

i zaznacz linie konturowe i linie fryzur, napisz, jakie kontrasty zastosowano w tych fryzurach.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.),
2) przeanalizować zdjęcia z modnymi w tym sezonie fryzurami,
3) na zdjęciach zaznaczyć przebieg linii fryzur i linii konturowych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zdjęcia z fryzurami,

arkusze papieru A3,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wybierz zdjęcia fryzur modnych w tym sezonie, określ przebieg linii konturu

wewnętrznego i zewnętrznego, określ jakie kontury SA preferowane w tym sezonie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.),
2) w żurnalach i magazynach fryzjerskich wybrać zdjęcia ilustrujące różne wykończenie

linii konturowych wewnętrznych i zewnętrznych fryzur,

3) na wybranych zdjęciach zaznaczyć przebieg ilustrowanych linii konturowych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Przeanalizuj fotografie fryzur modnych w tym sezonie i określ które z nich przedstawiają

fryzury symetryczne a które asymetryczne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.),
2) określić, które fryzury są asymetryczne,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Zasady doboru fryzur


5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Porównaj zasady doboru fryzury do twarzy kwadratowej i prostokątnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) zapoznać się budową twarzy kwadratowej i prostokątnej,
3) zapoznać się z zasadami doboru fryzur do kształtu twarzy,
4) wykonać zestawienie różnic i podobieństw doboru fryzury do kształtu twarzy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Omów, jakie zasady obowiązują przy projektowaniu fryzur.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.4.1.),
2) wykonać zestawienie zasad doboru fryzur,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie różnych form
kształtowania fryzur”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10, b, 11. c,
12.
d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić proporcje sylwetki niemowlęcia

C

P

a

2

Wskazać część twarzy widzianej z profilu

C

P

b

3

Wskazać kształt twarzy uważany obecnie za
idealny

C

P

a

4

Rozróżnić podstawowe linie fryzury

B

P

d

5

Wyjaśnić pojęcie kontrast

B

P

a

6

Określić czynniki mające wpływ na dobór fryuzry

C

P

c

7

Określić zasadę złotego podziału

C

P

a

8

Rozróżnić rodzaje kompozycji przestrzennych

B

P

d

9

Scharakteryzować profil regularny

C

P

a

10 Wskazać element tworzący kompozycje centralną

C

P

b

11 Scharakteryzować styl awangardowy fryzur

C

P

c

12

Oszacować, jaki odcinek wysokości sylwetki
stanowi wysokość głowy u dorosłego człowieka

D

P

d

13 Rozróżnić rodzaje linii stosowanych we fryzurach

B

P

b

14 Scharakteryzować profil wklęsły

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

15

Określić cel stosowania światłocienia w rysowaniu
fryzur

C

P

a

16

Zinterpretować zasady korygowania wybrzuszenia
ciemieniowo–potylicznego

D

PP

d

17

Zaproponować usytuowanie linii talii zgodnie z
kanonem sylwetki dorosłego człowieka

D

PP

a

18 Scharakteryzować twarz trapezoidalną

D

PP

c

19

Zaproponować rodzaj deformacji spowodowany
spłaszczeniem tylnej części czaszki

D

PP

d

20

Scharakteryzować twórcę obecnie obowiązującego
kanonu sylwetki człowieka

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Proporcje budowy sylwetki niemowlęcia wynoszą

a) 1: 4.
b) 1: 5.
c) 1: 5,5.
d) 1: 3.


2. W twarzy widzianej z profilu widzimy

a) całą twarz.
b) połowę twarzy.
c) tył głowy.
d) parę oczu.


3. Kształt twarzy uważany za idealny to

a) twarz owalna.
b) twarz trójkątna.
c) twarz kwadratowa.
d) twarz okrągła.


4. Do podstawowych linii we fryzjerstwie zaliczamy

a) proste i zygzakowe.
b) łamane i półokrągłe.
c) skośne, proste, półokrągłe.
d) półokrągłe, łamane, proste.


5. Kontrastem określa się zestawienie ze sobą

a) przeciwstawnych elementów.
b) jednakowych elementów.
c) podobnych elementów.
d) kolorowych elementów.


6. Kształt głowy ma duży wpływ na

a) kolor włosów.
b) techniki modelownia włosów.
c) dobór fryzury.
d) kształt twarzy.


7. Zasada „złotego podziału” polega na

a) podziale odcinka na części o proporcjach 3:5, 5:8, 8:13.
b) podziale na barwy.
c) podziale na sekcje.
d) podziale włosów na sekcje.


8. Do przeciwstawnych sobie kompozycji przestrzeni zaliczamy

a) symetryczną i rytmiczną.
b) otwartą i asymetryczną.
c) statyczną i otwartą.
d) symetryczną i asymetryczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Idealne proporcje profilu twarzy to

a) regularny.
b) wklęsły.
c) ukośny.
d) wypukły.

10. Kompozycja centralna polega na

a) wprowadzeniu do kompozycji powtarzających się elementów.
b) wprowadzeniu do kompozycji elementu centralnego.
c) wprowadzenie do kompozycji elementów różnej wielkości.
d) wprowadzenie do kompozycji elementów statycznych.


11. Duży kontrasty kolorystyczne, asymetria i miniaturowe grzywki występują w stylu fryzur

a) eleganckim.
b) sportowym.
c) awangardowym.
d) militarnym.


12. Wysokość głowy dorosłego człowieka stanowi odcinek równy

a) wysokości kolana.
b) szerokości barków.
c) 1/7 długości nóg.
d) 1/8 wysokości sylwetki.

13. Linia występująca we włosach mocno skręconych to

a) linia falista.
b) linia spirali.
c) linia prosta.
d) linia łamana.

14. Cofnięty nos i jego okolice charakteryzują profil

a) klasyczny.
b) wklęsły.
c) wypukły.
d) okrągły.

15. Zastosowanie w rysunku światłocienia wpływa na

a) uzyskanie wrażenia przestrzenności rysunku.
b) zwiększenie rysunku.
c) uzyskanie wrażenia spłaszczenia rysunku.
d) uzyskanie wrażenia wzmocnienia barw.


16. Korygowanie wybrzuszenia ciemieniowo-potylicznego polega na

a) wyrównaniu zapadłości grubą warstwą włosów o jednakowej długości.
b) zastosowaniu fryzury z bardzo krótkich włosów.
c) zastosowaniu fryzury z długich włosów.
d) wyrównaniu kształtu odpowiednią grubością włosów w kierunku ciemienia

zmniejszając jej grubość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Według kanonu sylwetki człowieka linia talii znajduje się

a) między trzecim a czwartym polem.
b) w połowie czwartego pola.
c) dziesięć centymetrów powyżej linii bioder.
d) w połowie sylwetki.

18. Wąskie czoło i szeroka linia policzków charakteryzuje twarz

a) owalną.
b) prostokątną.
c) trapezoidalną.
d) romboidalną.

19. Wybrzuszenie ciemieniowe i zapadłość potyliczna charakteryzuje się

a) spłaszczeniem czoła.
b) wybrzuszeniem czoła.
c) wybrzuszeniem tylnej części czaszki.
d) spłaszczeniem tylnej części czaszki.

20. Obowiązujący obecnie kanon sylwetki człowieka opracował

a) Timoteos.
b) Camille Claudel.
c) Poliklet.
d) Fidiasz.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….


Stosowanie różnych form kształtowania fryzur

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie różnych form
kształtowania fryzur”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d,
12.
d, 13. c, 14. d, 15. d, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. a.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać kształt sprawiający wrażenie płaskiej
twarzy

C

P

a

2

Określić rodzaj linii grzywki powodujący
poszerzenie twarzy

C

P

b

3

Określić prawidłowe rozmieszczenie oczu na
schemacie twarzy

C

P

d

4

Wskazać cechy twarzy o idealnych proporcjach

C

P

b

5

Rozróżnić proporcje sylwetki dorosłego
człowieka

B

P

d

6

Określić podobieństwa między sylwetką kobiety
i mężczyzny

C

P

c

7

Wskazać rodzaje linii zastosowanych we
fryzurze na pazia

C

P

d

8

Określić elementy twarzy widziane en face

C

P

b

9

Scharakteryzować profil wklęsły

C

P

a

10

Rozróżnić rodzaje linii konturowych na
wysokości uszu

B

P

a

11 Zdefiniować pojęcie kontur włosów

A

P

d

12 Wyjaśnić pojęcie trójwymiarowość fryzury

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13 Określić cechy idealnie zbudowanej twarzy

C

P

c

14

Określić zasady doboru fryzury do
indywidualnych cech klienta

C

P

d

15 Rozróżnić rodzaje linii fryzury na karku

B

P

d

16 Scharakteryzować kompozycję rytmiczną

D

PP

c

17 Wskazać greckie style architektoniczne

C

PP

a

18

Zaproponować możliwe przyczyny deformacji
głowy zwanej „ siodło”

D

PP

c

19 Rozróżnić rodzaje tekstury włosów

D

PP

c

20 Scharakteryzować kompozycję asymetryczną

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wrażenie twarzy płaskiej sprawia kształt

a) okrągły.
b) prostokątny.
c) owalny.
d) trójkątny.

2. Zastosowanie prostej linii grzywki we fryzurze daje wrażenie

a) zwężenia twarzy.
b) poszerzenia twarzy.
c) wklęśnięcia środkowej części twarzy.
d) wydłużenia twarzy.


3. Prawidłowe rozmieszczenie oczu na schemacie głowy określamy ustalając

a) odległość między oczami wynosi długość oka.
b) odległość między oczami wynosi szerokość oczu.
c) odległość między oczami wynosi długość ucha.
d) odległość między oczami wynosi szerokość ust.


4. Twarz o idealnych proporcjach i budowie na

a) kształt koła i szerokie czoło.
b) kształt owalu i klasyczny profil.
c) kształt trójkąta i wydatny nos.
d) kształt trapezu i wąskie czoło.


5. Proporcje sylwetki dorosłego człowieka wynoszą

a) 1:9,3.
b) 1:7,1.
c) 1:8,5.
d) 1:8,0.

6. Podobieństwa między sylwetką dorosłego mężczyzny i kobiety to

a) jednakowa szerokość ramion.
b) jednakowa wysokość.
c) jednakowe proporcje.
d) jednakowa szerokość bioder.

7. Włosy wystylizowane na „pazia” mają linię

a) łamaną.
b) prostą.
c) spirali.
d) łuku.

8. W twarzy widzianej en face widzimy

a) kark.
b) żuchwę.
c) potylicę.
d) wyrostek za uchem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9. Profil o cofniętym nosie i jego okolicach to

a) wklęsły.
b) okrągły.
c) klasyczny.
d) wypukły.


10. Linie konturowe na wysokości uszu modą mieć

a) dowolny kształt.
b) postrzępione wykończenie.
c) szpiczasty kształt.
d) tylko linię prostą.

11. Granica między twarzą a porostem to

a) kontrast.
b) tekstura włosów.
c) faktura włosów.
d) kontury włosów.


12. Trójwymiarowość fryzury tworzy

a) wysokość i tekstura włosów.
b) kolor i długość.
c) szerokość i kierunek pasm.
d) długość, szerokość i wysokość.

13. Idealnie zbudowana twarz posiada

a) niskie czoło.
b) duży nos.
c) proporcjonalne elementy twarzy.
d) wklęsły nos.


14. Dobierając fryzurę do osoby nie bierzemy uwagę

a) rodzaj pracy.
b) budowę sylwetki.
c) rodzaj włosów.
d) miejsce zamieszkania.

15. Na linii karku stosuje się linie łamane o kształcie

a) A,V,M.
b) W,M,C.
c) W.V.Y.
d) M,W,V.


16. Wrażenie powtarzalności elementów dale kompozycja

a) otwarta.
b) zamknięta.
c) rytmiczna.
d) centralna.

17. Greckie porządki architektoniczne to

a) koryncki i joński.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

b) toskański i dorycki.
c) ateński i egejski.
d) joński i ateński.


18. Deformacja kształtu głowy określana jako „siodło” to

a) wybrzuszenie czołowe.
b) zapadłość potyliczna.
c) wybrzuszenie ciemieniowe i zapadłość śródgłowia.
d) wybrzuszenie ciemieniowo-potyliczne.


19. Tekstura włosów gładka określa włosy

a) łamliwe.
b) kędzierzawe.
c) cienkie i lśniące.
d) sztywne i grube.

20. Kompozycja asymetryczna charakteryzuje się

a) podziałem na dwie niejednakowe części.
b) podziałem bardzo do siebie podobne części przez oś symetrii.
c) podziałem, na co najmniej cztery części.
d) umiejscowieniem w kompozycji elementu centralnego.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….


Stosowanie różnych form kształtowania fryzur

Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1. Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992
2. Cieślak F.: Rysunek zawodowy dla zasadniczych szkól fryzjerskich. Wydawnictwa

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994

3. Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA

s.j., Warszawa 2000

4. Lühr G. Stylizacja – elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006
5. Kuss E., Sedlmaier S.: Stylizacja twarzy. Grupa wydawnicza Bertelsman Media

Diagenes, Warszawa 2001

6. Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964
7. Sumirska Z. (red.): Stylizacja, P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004
8. Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur.

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000

Czasopisma:

Paryska fryzura,

Świat fryzjerstwa,

LAURENT – fryzury.

