20 Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI


Halina Szafrańska




Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie
odzieżowym 311[34].Z4.01



Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Barbara Dudzińska
mgr Ewa Samojlik





Opracowanie redakcyjne:
Marcin Olifirowicz





Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski



Korekta:
Magdalena Miszczak
Halina Zwolska




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z4.01
Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym, zawartego

w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii odzieży.












Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania

wstępne

4

3. Cele

kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

5.1. Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych
5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
5.2. Charakterystyka procesu produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym
5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
5.3. Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym
5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów

10
10
10
12
13
13
15
16
16
18

6. Ewaluacja

osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

30

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. dyskusji dydaktycznej,
ćwiczeń praktycznych, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.


Schemat Układu jednostek modułowych

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Organizowanie procesu

produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym” uczeń powinien umieć:

- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, ochrony przeciwpożarowej,

ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii,

- przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
- posłużyć się narzędziami i przyborami do krojenia materiałów,
- obsługiwać maszyny szwalnicze,
- zastosować techniki obróbki termicznej,
- przeprowadzić konserwację maszyn,
- wytwarzać podstawowe wyroby odzieżowe,
- przeprowadzić kontrolę jakości materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich,
- przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną,
- przeprowadzić kontrolę jakości gotowego wyrobu odzieżowego,
- zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia na stanowisku pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić zadania przemysłu odzieżowego,

sklasyfikować przedsiębiorstwa wytwarzające odzież,

scharakteryzować proces produkcyjny w przedsiębiorstwie odzieżowym,

określić typy produkcji odzieży,

określić metody organizacji produkcji odzieży,

posłużyć się dokumentacją organizacyjno-produkcyjną,

scharakteryzować zadania podstawowych działów produkcyjnych w przedsiębiorstwie
odzieżowym,

określić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa odzieżowego,

określić zasady współpracy podstawowych działów w przedsiębiorstwie odzieżowym,

zastosować zasady zarządzania jakością w procesie wytwarzania odzieży,

zorganizować stanowisko produkcji odzieży zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i wymaganiami ergonomii,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska w procesie produkcyjnym odzieży,

sklasyfikować maszyny i urządzenia odzieżowe,

wyjaśnić zasadę działania maszyn i urządzeń odzieżowych,

odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn i urządzeń odzieżowych,

dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do odpowiednich faz procesu technologicznego,

obsłużyć maszyny i urządzenia odzieżowe, przewidzieć zagrożenia występujące
w procesie produkcyjnym.














background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz 1


Nazwa i numer programu modułowego: Modułowy program nauczania technik technologii
odzieży 311.[34].

Moduł: Organizacja produkcji odzieży 311.[34].Z4

Jednostka modułowa: Organizacja procesu produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym
311.[34].Z4.01

Temat: Charakterystyka procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie odzieżowym.

Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

- zdefiniować pojęcie procesu produkcyjnego,
- scharakteryzować proces produkcyjny i jego składniki,
- wyjaśnić pojęcia: faza technologiczna, ogniwo produkcyjne, operacja, zabieg,

czynności i ruchy robocze,

- rozpoznawać składniki procesu technologicznego zachodzące podczas wytwarzania

odzieży,

- wykonać schemat podziału procesu technologicznego na przykładzie modelu odzieży,
- zaprezentować efekty wykonanej pracy.


Metody nauczania-uczenia się:

- wykład informacyjny,
- dyskusja,
- ćwiczenia.


Formy organizacji pracy uczniów:

- praca indywidualna,
- praca w zespole.


Środki dydaktyczne:

- plansze przedstawiające podział procesu produkcyjnego,
- model odzieży,
- taśma magnetowidowa lub płyta DVD zawierająca film przedstawiający przebieg

produkcji odzieży w zakładzie odzieżowym,

- magnetowid, DVD.


Czas trwania: 2 godziny lekcyjne - 90 minut

Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

- nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości

dotyczących organizacji pracy w zakładzie odzieżowym. Nauczyciel omawia film
oraz przypomina przebieg wycieczki w zakładzie odzieżowym. Nauczyciel po
wykładzie zadaje pytanie: Jakie grupy komórek organizacyjnych występują
w przedsiębiorstwie odzieżowym ?

- „Burza mózgów”- uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie zostają

zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,

- nauczyciel objaśnia pojęcie „proces produkcyjny”,
- nauczyciel prezentuje planszę przedstawiającą wszystkie składniki procesu

produkcyjnego. Omawia je i zwraca uwagę na pojęcia takie jak: faza technologiczna,
ogniwo produkcyjne, operacja, zabieg, czynność i ruchy robocze. Po prezentacji
nauczyciel zadaje pytanie: Jaką rolę spełniają poszczególne składniki procesu
produkcyjnego podczas wytwarzania odzieży w zakładzie odzieżowym?

- nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel

weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadanie grupom.

4. Realizacja ćwiczenia
Praca w grupach 4–5 osobowych:

- nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
- uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
- uczniowie zapoznają się z podziałem procesu produkcyjnego,
- uczniowie zapoznają się z przebiegiem procesu technologicznego,
- uczniowie zapoznają się z modelem odzieży,
- uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania procesu technologicznego w oparciu

o model odzieżowy (jego faz, operacji, zabiegów),

- uczniowie uzasadniają wybór części składowych procesu technologicznego,
- rysują schemat podziału procesu technologicznego dla określonego modelu

odzieżowego,

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:

- czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenia,
- czy zachowują zasady bhp.

Praca indywidualna:

- uczniowie opisują przykładowe schematy procesu technologicznego dla wybranego

modelu odzieży. Zapisują uwagi i wnioski na temat rozpoznawania procesu
technologicznego.

5. Podsumowanie zajęć:

- uczeń przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę.

Wymienia spostrzeżenia z pracy grupy,

- uczniowie dyskutują na forum klasy na temat sporządzania schematu podziału

procesu technologicznego dla wyrobu odzieżowego oraz rozpoznawania jego
składników,

- nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz 2

Nazwa i numer programu modułowego: Modułowy program nauczania technik technologii
odzieży 311.[34].

Moduł: Organizacja produkcji odzieży 311.[34].Z4

Jednostka modułowa: Organizacja procesu produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym
311.[34].Z4.01

Temat: Klasyfikacja maszyn i urządzeń odzieżowych w zależności od rodzaju faz
procesu technologicznego.

Cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

- wymienić maszyny i urządzenia stosowane w zakładzie odzieżowym,
- dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do odpowiednich faz procesu

technologicznego,

- zastosować maszyny i urządzenia odzieżowe do odpowiednich faz procesu

technologicznego na przykładzie określonego asortymentu odzieży.


Metody nauczania-uczenia się:

- wykład informacyjny,
- ćwiczenia,
- dyskusja.


Formy organizacji pracy uczniów:

- praca indywidualna,
- praca w zespole.


Środki dydaktyczne:

- katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych,
- foliogramy maszyn i urządzeń odzieżowych,
- taśmy magnetowidowe lub płyty DVD przedstawiające zastosowanie maszyn

i urządzeń w przemyśle odzieżowym,

- czasopisma zawodowe,
- zestaw multimedialny: magnetowid, DVD, rzutnik.

Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Wprowadzenie do tematu:

- nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat stosowanych maszyn

i urządzeń w zakładach odzieżowych, prezentuje katalogi i foliogramy maszyn
i urządzeń. Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie dokonują charakterystyki
procesu technologicznego (powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji),

- nauczyciel informuje uczniów o stosowaniu maszyn i urządzeń odzieżowych

w odpowiednich fazach procesu technologicznego, omawia film przedstawiający
maszyny i urządzenia stosowane w kolejnych działach zakładu. Nauczyciel po
prezentacji zadaje pytanie: Czy potraficie dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do
odpowiednich faz procesu technologicznego?

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

- praca w grupach 3-4 osobowych, uczniowie dyskutują w grupach na temat doboru

maszyn i urządzeń, zapisują na arkuszu papieru. Przedstawiciele grup udzielają
różnych odpowiedzi, wszystkie zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje
odpowiedzi, uzupełnia je.

4. Realizacja ćwiczenia:
Nauczyciel przydziela zadanie do wykonania każdej grupie, wyjaśnia cel ćwiczenia, jego
zakres i sposób wykonania:

- uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,
- uczniowie zapoznają się z rodzajem maszyn i urządzeń odzieżowych stosowanych

w zakładach odzieżowych,

- uczniowie dyskutują na temat charakterystyki i przeznaczenia maszyn i urządzeń

odzieżowych,

- uczniowie zapoznają się z modelem wyrobu odzieżowego,
- uczniowie w grupach dokonują doboru maszyn i urządzeń odzieżowych do

odpowiednich faz procesu technologicznego na podstawie wybranego modelu
odzieży, ustalają ich zastosowanie, zapisują na arkuszu papieru,

- uczniowie dokonują analizy pracy, ustalają wnioski dotyczące właściwego doboru

maszyn i urządzeń odzieżowych do produkcji określonego asortymentu odzieży,

- nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:
- czy uczniowie zrozumieli zadanie,
- czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie,
- czy zachowują przepisy bhp.

5. Podsumowanie zajęć:

- przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę. Omawia

maszyny i urządzenia odzieżowe przydzielone do produkcji określonego asortymentu
odzieży, uzasadnia wybór,

- uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wpływu właściwego doboru maszyn

i urządzeń odzieżowych na jakość wyrobu odzieżowego.

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieżąco podczas
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.


















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA


5.1. Charakterystyka przedsiębiorstw odzieżowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj zadania podstawowych działów produkcyjnych zakładu odzieżowego.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładność
wykonywanych charakterystyk,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.

Sposób wykonywania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:

Lp. Nazwa

działu Przykładowe zadania produkcyjne

1.

1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
…………………………………………………..

2.

1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
…………………………………………………..

3.

1…………………………………………………
2…………………………………………………
3…………………………………………………
..………………………………………………....
…………………………………………………..

5) wpisać do tabeli nazwy działów produkcyjnych oraz odpowiadające im zadania
6) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

-

pogadanka,

-

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

-

foliogramy przedstawiające strukturę organizacyjną dowolnego przedsiębiorstwa
odzieżowego,

-

model odzieży,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

-

taśma magnetowidowa, płyta DVD przedstawiająca przebieg produkcji odzieży
w zakładzie odzieżowym,

-

magnetowid, rzutnik.


Ćwiczenie 2

Zaproponuj zasady zarządzania przez jakość w zakładzie odzieżowym.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
przestrzeganie procedur zarządzania jakością,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3÷4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) narysować strukturę organizacyjną służby kontroli jakości w przedsiębiorstwie przemysłu

odzieżowego,

5) opisać wymagania dotyczące kontroli jakości wyrobów w sferze przedprodukcyjnej

i produkcyjnej,

6) opisać podstawowe zasady zarządzania jakością według norm ISO 9000:2000, ISO

9001:2000,

7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- wykład informacyjny,

- dyskusja,

- ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

foliogramy przedstawiające strukturę organizacyjną służby kontroli jakości
w przedsiębiorstwie odzieżowym,

-

norma ISO 9000:2000, ISO 9001:2000, oraz inne normy ISO serii 9000,

-

przydatny może być model wyrobu odzieżowego,

-

rzutnik.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.1.2. Sprawdzian postępów

Tak

Nie

Uczeń potrafi:

1) określić zadania przemysłu odzieżowego

2) określić zadania podstawowych działów

produkcyjnych zakładu odzieżowego

3) wymienić grupy komórek organizacyjnych

występujących w każdym przedsiębiorstwie
odzieżowym

4) scharakteryzować zadania poszczególnych

komórek organizacyjnych występujących
w przedsiębiorstwie odzieżowym

5) sklasyfikować przedsiębiorstwa wytwarzające

odzież

6) narysować schemat struktury organizacyjnej

dowolnego przedsiębiorstwa odzieżowego

7) określić wymagania kontroli jakości

w sferze przedprodukcyjnej
i produkcyjnej























background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Charakterystyka procesu produkcji w przedsiębiorstwie
odzieżowym


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Narysuj i scharakteryzuj schemat podziału procesu technologicznego w przemysłowym

zakładzie odzieżowym na przykładzie wybranego asortymentu odzieży.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na właściwe
rozpoznawanie procesów technologicznych zachodzących podczas wytwarzania odzieży,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3÷4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać definicję procesu technologicznego na arkuszu papieru,
5) narysować strukturę procesu technologicznego,
6) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:

Podział procesu technologicznego

Lp. Proces

technologiczny

Faza
technologiczna

Ogniwo
produkcyjne

Operacja Zabieg Czynność

robocza

Ruch
roboczy

1 Uszycie

bluzki

2

3


7) wpisać przykłady faz procesu technologicznego, ogniw produkcyjnych, operacji,

zabiegów, czynności i ruchów roboczych na przykładzie modelu odzieży,

8) dokonać analizy ćwiczenia
9) zapisać wnioski,
10) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

-

wykład informacyjny,

-

dyskusja.,

-

ćwiczenia

Środki dydaktyczne:

-

foliogramy przedstawiające strukturę procesu technologicznego,

-

model odzieży,

-

taśma magnetowidowa, płyta DVD przedstawiająca przebieg produkcji odzieży
w zakładzie odzieżowym,

-

magnetowid, rzutnik.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Porównaj zastosowanie potokowej metody organizacji produkcji odzieży z grupową

metodą organizacji produkcji odzieży. Sformułuj wnioski.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładność
wykonywanych charakterystyk,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać definicję metody organizacji produkcji odzieży,
5) scharakteryzować potokową metodę organizacji produkcji odzieży,
6) scharakteryzować grupową metodę organizacji produkcji odzieży,
7) dokonać porównania wskazanych metod organizacji produkcji,
8) zapisać wnioski,
9) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

-

pogadanka,

-

dyskusja,

-

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

czasopisma zawodowe,

-

foliogramy przedstawiające cechy charakterystyczne metod organizacji produkcji
odzieży,

-

rzutnik.


Ćwiczenie 3

Dokonaj analizy części składowych dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na funkcję
dokumentów w produkcji odzieży,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać nazwy składników dokumentacji techniczno – technologicznej,
5) zapisać nazwy dokumentów tworzących dokumentację organizacyjno – produkcyjną,
6) scharakteryzować poszczególne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji

organizacyjno – produkcyjnej,

7) dokonać analizy ćwiczenia,
8) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

-

wykład informacyjny,

-

dyskusja,

-

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

przykładowy komplet dokumentacji procesu produkcyjnego,

-

katalogi czasów konfekcjonowania,

-

plansze przedstawiające przykładowe plany rozmieszczenia stanowisk pracy.


5.2.2. Sprawdzian postępów

Tak

Nie

Uczeń potrafi:

1) scharakteryzować proces produkcyjny

w przedsiębiorstwie odzieżowym

2) określić typy produkcji odzieży

3) posłużyć się dokumentem pt. „ Katalog

czasów konfekcjonowania”

4) określić cechy charakterystyczne metod

organizacji produkcji odzieży

5) wymienić dokumenty wchodzące w skład

dokumentacji technicznej

6) ustalić etapy dokumentacji organizacyjno –

produkcyjnej

7) posłużyć się dokumentacją organizacyjno –

produkcyjną








background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz maszyny i urządzenia odzieżowe do odpowiednich faz procesu technologicznego

dla określonego asortymentu odzieży.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby
dokonywać wyboru najnowocześniejszych maszyn i urządzeń odzieżowych,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) zapisać fazy procesu technologicznego,
5) wykonać zadanie,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- dyskusja,
- ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych,

-

prospekty maszyn i urządzeń odzieżowych,

-

czasopisma zawodowe np. Odzież.



Ćwiczenie 2

Sformułuj czynniki stanowiące zagrożenia podczas produkcji w zakładzie odzieżowym

oraz przedstaw sposoby zapobiegania im.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na możliwość
zagrożeń występujących w czasie pracy we wszystkich fazach procesu technologicznego,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3÷4 osobowych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować tabelę według niżej podanego wzoru:

Lp Czynniki

stanowiące zagrożenie

Sposoby zapobiegania wypadkom

1. Podczas

szycia

a. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

b. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

c. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

2.

Podczas warstwowania i krojenia

a. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

b. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

c. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

3. Podczas

stabilizacji

a. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

b. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

c. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

4. Podczas

prasowania

a. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

b. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

c. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

5.

Na terenie zakładu pracy

a. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

b. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

c. …………………………………………

…………………………………………

…………………………………………
…………………………………………

5) wpisać do tabeli po 3 rodzaje zagrożeń oraz odpowiadające im sposoby zapobiegania,
6) dokonać analizy ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

-

pogadanka,

-

ćwiczenie.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

-

katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych.


Ćwiczenie 3

Określ na podstawie przedstawionych schematów rodzaj napędu oraz dokonaj

porównania sposobu przekazywania energii.

Wskazówki do realizacji:

-

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy,

-

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na
najpowszechniej stosowane rodzaje napędów, oraz na to, aby w opisie widoczne były
różnice i podobieństwa napędów,

-

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy,
3) opisać kolejność postępowania,
4) zapisać definicję napędu,
5) scharakteryzować rodzaje napędów,
6) dokonać porównania rodzaju napędów,
7) zapisać wnioski,
8) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- wykład informacyjny,
- dyskusja,
- ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

plansze przedstawiające schematy trzech rodzajów napędu w maszynach odzieżowych,

-

katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych.

5.3.2. Sprawdzian postępów

Tak

Nie

Uczeń potrafi:
1) dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do

odpowiednich faz procesu technologicznego

2) określić przeznaczenie napędu

3) ustalić czynniki bhp wpływające na wynik

pracy

4) wymienić sposoby zapobiegania wypadkom

na terenie zakładu pracy

5) dobrać rodzaj napędu do maszyny

szwalniczej

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu
produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym”

.
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1,2,3,4,7,12,13,14,15 są z poziomu podstawowego,

zadania 5,6,8,9,10,11 są z poziomu ponadpodstawowego(*)

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.c, 4.a, 5.c, 6.b, 7.c, 8.b, 9.b, 10.c, 11.c, 12.d,
13.d, 14.d, 15.b

Plan testu 1

Nr

zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Rozróżnić zadania komórek zarządu

w przedsiębiorstwie odzieżowym

B P a

2. Zdefiniować pojęcie struktury organizacyjnej

A

P

c

3. Rozróżnić dokumentację organizacyjno-

produkcyjną na podstawie danego składnika

B P c

4. Rozpoznać zadanie wykonywane

w krojowni

A P a

5. Określić proces samokontroli podczas produkcji

odzieży

C PP c

6. Wybrać składnik dokumentacji organizacyjno-

produkcyjnej, na podstawie którego jest
opracowany „Podział procesu technologicznego
i wyposażenia stanowisk pracy”

C PP b

7. Rozpoznać rodzaj procesu zawierającego fazy

technologiczne

A P c

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8. Określić część składową procesu

technologicznego

C PP b

9. Wybrać metodę organizacji produkcji odzieży,

dla której wymaga się opracowania
dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej

C PP b

10. Określić typ produkcji odzieży stosowany

w potokowej metodzie organizacji produkcji
odzieży

C PP c

11. Określić rodzaj napędu w maszynie odzieżowej

C PP c

12. Rozróżnić czynnik roboczy powodujący

przetwarzanie energii w napędzie
hydraulicznym

B P d

13. Rozpoznać rodzaj operacji, podczas której

występuje zagrożenie oparzeniem

A P d

14. Rozpoznać dział produkcyjny w którym

stosowana jest guzikarka

A P d

15. Określić dopuszczalne natężenie dźwięku w

salach produkcyjnych

A P b



Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 15 zadań w tym:

- 9 poziomu podstawowego,
- 6 poziomu ponadpodstawowego (*)

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa.

Zadania poziomu ponadpodstawowego oznaczono gwiazdką (*).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



Zestaw zadań testowych 1

1. Komórki zarządu:

a) nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym,
b) biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym,
c) wykonują produkcję podstawową,
d) wykonują produkcję pomocniczą.

2. Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa odzieżowego to:

a) dobrowolne zrzeszenie o nieograniczonej liczbie członków,
b) jednostka organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą,
c) ustalone zależności funkcjonalne i hierarchiczne pomiędzy stanowiskami i komórkami

organizacyjnymi,

d) wydziały produkcji zakładu.

3. Dokument „Chronologiczne zestawienie zabiegów technologicznych” występuje w:

a) dokumentacji techniczno-technologicznej,
b) dokumentacji konstrukcji wyrobu,
c) dokumentacji organizacyjno – produkcyjnej,
d) dokumentacji norm zużycia materiału.

4. W krojowni wykonuje się:

a) znakowanie i kompletowanie wykrojów,
b) ustalanie norm czasu na poszczególne zabiegi,
c) pakowanie gotowych wyrobów odzieżowych,
d) przygotowanie kolekcji projektowanych modeli.

5. Samokontrola w procesie produkcji odzieży polega na:

a) kontroli trudnych operacji tylko podczas szycia,
b) kontroli najtrudniejszych operacji tylko podczas prasowania,
c) kontroli najtrudniejszych operacji podczas procesu technologicznego,
d) końcowej kontroli jakości gotowego wyrobu.

6. Dokument „Podział procesu technologicznego i wyposażenia stanowisk pracy”

opracowywany jest na podstawie:

a) karty operacji,
b) chronologicznego zestawienia zabiegów,
c) planu rozmieszczenia stanowisk pracy,
d) zlecenia produkcyjnego.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7. Fazy technologiczne to składowe procesu:

a) pomocniczego,
b) obsługowego,
c) technologicznego,
d) przygotowawczego.

8. „Uszycie kieszeni” to:

a) czynność robocza,
b) operacja technologiczna,
c) ogniwo produkcyjne,
d) ruch roboczy.

9. Metoda organizacji produkcji odzieży wymagająca opracowania dokumentacji

organizacyjno-produkcyjnej to:

a) indywidualna,
b) potokowa,
c) indywidualna i grupowa,
d) grupowa.

10. Metoda potokowa organizacji produkcji odzieży jest stosowana przy produkcji odzieży:

a) seryjnej,
b) jednostkowej,
c) masowej,
d) krótkoseryjnej.

11. Poniższy schemat przedstawia:

a) napęd elektryczny w maszynie szwalniczej,
b) napęd pneumatyczny w maszynie szwalniczej,
c) napęd pneumatyczny w maszynie prasowalniczej,
d) napęd elektryczny w maszynie prasowalniczej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

12. W napędzie pneumatycznym czynnikiem roboczym powodującym przetwarzanie energii

jest:

a) olej,
b) ciecz,
c) ciało stałe,
d) sprężone powietrze.

13. Oparzenia spowodowane gorącą parą mogą wystąpić podczas operacji:

a) szycia,
b) warstwowania,
c) krojenia,
d) prasowania.

14. Guzikarka to maszyna odzieżowa stosowana w:

a) krojowni,
b) prasowalni,
c) szwalni,
d) wykańczalni.

15. Dopuszczalne natężenie dźwięku w salach produkcyjnych wynosi:

a) 80 dB,
b) 90 dB,
c) 100 dB,
d) 110 dB.















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko …………………………………………………………………………


Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie
odzieżowym

Zakreśl poprawną odpowiedź

Numer

zadania

Odpowiedzi

Uzyskana

liczba

punktów

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10 a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

Razem







background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Organizowanie procesu
produkcji w przedsiębiorstwie odzieżowym”.

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

9 zadań 1,2,3,4,7,12,13,14,15 są z poziomu podstawowego,

6 zadań 5,6,8,9,10,11 są z poziomu ponadpodstawowego (*).

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 9 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

Za rozwiązanie testu poziomu podstawowego uczeń może uzyskać co najwyżej ocenę
dostateczną.

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.d, 3.d, 4.d, 5.d, 6.d, 7.a, 8.c, 9.a, 10.a, 11.a, 12.b,
13.c, 14.a, 15.c

Plan testu 2

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzalne osiągnięcia
ucznia)

Kategoria
celu

Poziom
wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Rozróżnić zadania komórek ruchu

w przedsiębiorstwie odzieżowym

B P b

2. Rozpoznać silniki elektryczne stosowane

w maszynach szwalniczych

A P d

3. Rozróżnić dokumentację organizacyjno-

produkcyjną na podstawie danego składnika

B P d

4. Rozpoznać zadanie wykonywane

w wykańczalni

A P d

5. Określić normy ISO serii 9000

C

PP

d

6. Określić zawartość dokumentu

„Chronologiczne zestawienie zabiegów
technologicznych”

C PP d

7. Określić część składową procesu

technologicznego

C PP a

8. Wyjaśnić typ produkcji odzieży B

P

c

9. Wybrać metodę organizacji produkcji

odzieży, w której występuje ustalony rytm
pracy

C PP a

10. Wybrać metodę organizacji produkcji

odzieży, w której istnieją wyspecjalizowane
stanowiska pracy

C PP a

11. Określić rodzaj napędu w maszynie

odzieżowej

C PP a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

12. Wymienić czynnik roboczy powodujący

przetwarzanie energii w napędzie
hydraulicznym

A P b

13. Rozpoznać dział produkcyjny w którym

stosowany jest overlock pięcionitkowy

A P c

14. Rozpoznać cel fazy klejenia

A

P

a

15. Wymienić dokument dokumentacji

organizacyjno-produkcyjnej

A P c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj

uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj

się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 15 zadań w tym:

- 9 poziomu podstawowego,
- 6 poziomu ponadpodstawowego (*)

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa.
Zadania poziomu ponadpodstawowego oznaczono gwiazdką (*).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.

8. Na

rozwiązanie testu masz 30 minut.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Zestaw zadań testowych 2

1. Komórki ruchu:

a) nie biorą bezpośredniego udziału w procesie produkcyjnym,
b) biorą bezpośredni udział w procesie produkcyjnym,
c) służą pomocą dyrektorowi,
d) wykonują usługi prawne.

2. Silniki elektryczne stosowane w maszynach szwalniczych mogą być:

a) tylko jednofazowe,
b) tylko trójfazowe,
c) wielofazowe,
d) jednofazowe i trójfazowe.

3. Dokument „Plan rozmieszczenia stanowisk pracy” występuje w:

a) dokumentacji norm zużycia materiałów,
b) dokumentacji konstrukcji wyrobu,
c) dokumentacji techniczno – technologicznej,
d) dokumentacji organizacyjno – produkcyjnej.

4. W wykańczalni wykonuje się:

a) układ szablonów,
b) model wzoru odzieży,
c) szablon pomocniczy,
d) dziurki odzieżowe.

5. Normy ISO serii 9000 dotyczą;

a) analiz statystycznych wyników pomiarów,
b) systemu zarządzania środowiskiem,
c) klimatu normalnego do aklimatyzacji i badań,
d) systemów zarządzania jakością.

6. W dokumencie „Chronologiczne zestawienie zabiegów technologicznych” ustala się:

a) czynności przy wykonaniu wyrobu odzieżowego,
b) czasy wykonania operacji organizacyjnych,
c) wszystkie zabiegi technologiczne wyrobu,
d) wszystkie zabiegi technologiczne i czynności oraz ich czasy wykonania.

7. „Prasowanie szwu zwykłego” to:

a) zabieg technologiczny,
b) operacja technologiczna,
c) faza technologiczna,
d) ogniwo produkcyjne.

8. Typ produkcji odzieży to:

a) liczba pracowników wytwarzających wyrób odzieżowy,
b) liczba produkowanych wyrobów,
c) liczba produkowanych wyrobów tego samego wzoru,
d) liczba zatrudnionych pracowników.

9. Ustalony rytm pracy występuje w metodzie organizacji produkcji odzieży:

a) potokowej,
b) indywidualnej,
c) grupowej,
d) kombinowanej.

10. Istnienie wyspecjalizowanych stanowisk pracy występuje w metodzie:

a) potokowej,
b) indywidualnej,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

c) grupowej,
d) kombinowanej.

11. Poniższy schemat przedstawia:

a) napęd elektryczny w maszynie szwalniczej,
b) napęd pneumatyczny w maszynie szwalniczej,
c) napęd pneumatyczny w maszynie prasowalniczej,
d) napęd elektryczny w maszynie prasowalniczej.

12. W napędzie hydraulicznym czynnikiem roboczym powodującym przetwarzanie energii

jest:

a) gaz,
b) ciecz,
c) ciało stałe,
d) sprężone powietrze.

13. Overlock pięcionitkowy to maszyna odzieżowa stosowana w:

a) krojowni,
b) prasowalni,
c) szwalni,
d) wykańczalni.

14. Klejenie elementów odzieży jest to faza procesu technologicznego, mająca na celu:

a) utrwalanie kształtu elementów odzieży,
b) wykrojenie elementów odzieży,
c) zszycie wykrojonych elementów odzieży,
d) gładzenie elementów odzieży.

15. W dokumentacji organizacyjno – produkcyjnej pierwszym składnikiem jest:

a) karta operacji,
b) plan rozmieszczenia stanowisk pracy,
c) chronologiczne zestawienie zabiegów,
d) podział procesu technologicznego na operacje organizacyjne i wyposażenia stanowisk

pracy.





background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko …………………………………………………………………………


Organizowanie procesu produkcji w przedsiębiorstwie
odzieżowym


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedzi Punkty

1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d

10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7. LITERATURA

1. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym, WSiP, Warszawa 1999
2. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
4. Krawiectwo Technologia, tłumaczenie z j. niemieckiego Samek P., WSiP, Warszawa

1999

5. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999
6. Tymolewska B.: Maszynoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1996
7. Woźniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży, Zeszyt ćwiczeń. SOP, Toruń 1998
8. Bank J.: Zarządzanie przez jakość. Wydawnictwo Felberg SJA, Warszawa 1999
9. Holtz I.: Technika doskonalenia jakości – ISO 9000. WSiP, Warszawa 1999

10. Grudzewski Wiesław M., Hejduk Irena K.: Metody projektowania systemów zarządzania,
11. C.D. i I. Delfin sp. z o.o., Warszawa 2004
12. Polskie Normy
13. Normy:

ISO 9000:2000 – Systemy zarządzania jakością – Podstawy i terminologia

ISO 9001:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania

ISO 9004:2000 – Systemy zarządzania jakością – Wytyczne doskonalenia
funkcjonowania.


Wykaz literatury powinien być na bieżąco aktualizowany.

