kominiarz 714[02] z2 03 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
714[02].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Halina Gołąb
mgr inż. Lucja Zegadło
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.03
,,Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych  zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu kominiarz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 9
5.1. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia trzonów 9
kuchennych
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.2. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia pieców 11
grzewczych akumulacyjnych
5.2.1. Ćwiczenia 11
5.3. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia czyszczenia pieców 14
grzewczych nieakumulacyjnych i kominków
5.3.1. Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 16
7. Literatura 30
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Czyszczenie trzonów kuchennych
i pieców domowych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- cele kształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
- przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań ,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych i
czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych
i przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych
i spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
- magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
- stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
na stanowisku pracy,
- wyjaśniać zasady ruchu powietrza i gazów spalinowych w przewodach kominowych,
- wyjaśniać zasady obliczania ciągu,
- wyjaśniać zasady osadzania się sadzy,
- wyjaśniać zjawisko ciągu,
- określać właściwości gazów,
- określać rodzaje paliw: stałych, gazowych i płynnych,
- porównywać właściwości paliw,
- charakteryzować proces spalania,
- określać wpływ paliwa na proces spalania,
- określać wpływ paliwa na akumulację ciepła,
- wyjaśniać wpływ gazów spalinowych na organizm człowieka,
- charakteryzować rodzaje gazów spalinowych,
- określać lepkość gazów spalinowych,
- wyjaśniać wpływ kształtu przewodu na ciąg,
- wyjaśniać wpływ materiału przewodu na ciąg,
- wyjaśniać wpływ zawilgocenia na ciąg,
- określać wpływ ciągu na zużycie paliwa,
- wyjaśniać zasady regulacji ciągu,
- wyjaśniać zasady przenikania ciepła przez ścianki przewodu kominowego,
- wyjaśniać wpływ temperatury na przewody kominowe,
- porównywać odporność ogniową elementów budynku,
- określać rodzaje sadzy,
- wykonywać pomiar ciągu komina.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
czyszczenia trzonów kuchennych i pieców domowych,
- zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia trzonów kuchennych i pieców
domowych,
- zaplanować kolejność prac,
- ocenić stan techniczny: trzonów kuchennych, pieców kuchennych, palenisk, przewodów
Å‚Ä…czÄ…cych paleniska z przewodami dymowymi,
- dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia trzonów kuchennych i pieców domowych,
- wykonać czyszczenie trzonów kuchennych: mieszkaniowych zwykłych,
prefabrykowanych, stołówkowych, połączonych z piecem chlebowym, połączonych
z ogrzewaczem,
- wykonać czyszczenie trzonów z podgrzewaczami,
- wykonać czyszczenie pieców grzewczych akumulacyjnych: jednokomorowych,
wachlarzowych, komorowych, kanałowych z podgrzewaczami,
- wykonać czyszczenie pieców grzewczych nieakumulacyjnych: żeliwnych, stałopalnych,
trociniaków i kominków,
- wykonać czyszczenie rur łączących piece z przewodami dymowymi,
- wykonać czyszczenie trzonów restauracyjnych,
- sprawdzić poprawność wykonanych prac kominiarskich,
- uruchomić trzony kuchenne i piece domowe po czyszczeniu,
- dokonać obmiaru prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonać prace zgodnie ze sztuką kominiarską.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca: & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia prac kominiarskich714[02].Z2
Jednostka modułowa: Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
714[02].Z2.03
Temat: Budowa trzonu kuchennego..
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania elementów budowy trzonu
kuchennego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić elementy trzonu kuchennego,
- rozróżnić elementy trzonu kuchennego.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zbiorowa.
Czas: 90 min
Åšrodki dydaktyczne:
- model trzonu kuchennego,
- plansze.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
- nauczyciel wskazuje kolejno elementy trzonu kuchennego,
- nauczyciel charakteryzuje elementy trzonu kuchennego i ich funkcjÄ™,
- uczniowie rozpoznajÄ… wskazane elementy trzonu kuchennego.
4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Narysuj przekrój poprzeczny trzonu kuchennego z ogrzewaczem.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca: & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia prac kominiarskich714[02].Z2
Jednostka modułowa: Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
714[02].Z2.03
Temat: Czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności czyszczenia paleniska w trzonie kuchennym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
- wykonać czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym,
- sprawdzić trzon kuchenny po czyszczeniu.
Metody nauczania:
- instruktaż i pokaz,
- ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna
Czas: 135 min
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- stanowisko z trzonem kuchennym,
- podstawowe narzędzia kominiarskie.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu i objaśnienie zadania.
3. Realizacja tematu:
- uczniowie organizujÄ… stanowisko pracy,
- uczniowie wykonujÄ… czyszczenie paleniska w trzonie kuchennym,
- uczniowie sprawdzajÄ… trzon kuchenny po czyszczeniu,
- uczniowie sprzÄ…tajÄ… stanowisko.
4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie pracowni.
Praca domowa
Wyjaśnij pojecie piec grzewczy akumulacyjny.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia
czyszczenia trzonów kuchennych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj trzony kuchenne stosowane w gospodarstwie domowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania( poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),
2) zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje trzonów,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 metoda tekstu przewodniego.
Åšrodki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj czyszczenie murowanych trzonów kuchennych zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) oczyścić trzon kuchenny zgodnie z zasadami,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z trzonem kuchennym,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj czyszczenie trzonu kuchennego przenośnego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) oczyścić trzon kuchenny zgodnie z zasadami,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z trzonem kuchennym,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.2. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia
czyszczenia pieców grzewczych akumulacyjnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj piece akumulacyjne stosowane w gospodarstwie domowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje pieców
akumulacyjnych,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj czyszczenie pieca wachlarzowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z piecem wachlarzowym,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj czyszczenie pieca komorowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z piecem komorowym,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj czyszczenie pieca kanałowego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z piecem kanałowym,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.3. Budowa, rodzaje, zasady działania oraz technologia
czyszczenia pieców grzewczych nieakumulacyjnych
i kominków
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj piece nieakumulacyjne stosowane w gospodarstwie domowym .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapisać wiadomości wymagane w ćwiczeniu uwzględniając budowę i rodzaje pieców
akumulacyjnych,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 arkusz papieru,
 ołówki lub długopis,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj czyszczenie pieca nieakumulacyjnego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z piecem nieakumulacyjnych,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
Ćwiczenie 3
Wykonaj czyszczenie kominka otwartego zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić sprzęt i narzędzia potrzebny do wykonania czyszczenia,
2) przygotować stanowisko robocze,
3) sprawdzić ciąg,
4) rozpocząć czyszczenie zaczynając od komory spalania,
5) oczyścić sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
 stanowisko robocze z kominkiem,
 narzędzia i sprzęt kominiarski,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-16sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad celu wymagań odpowiedzi
1 Wyjaśnić na czym polega środkowe B P a
ustawienie trzonu kuchennego
2 Określić wysokość trzonu kuchennego C P c
3 Dobrać rodzaj opału do rozwiązania D P a
trzonu kuchennego
4 Wskazać element umożliwiający B P d
oczyszczanie wnętrza trzonu kuchennego
5 Określić wysokość paleniska C P a
6 Określić elementy nawierzchni trzonu C P b
kuchennego
7 Określić średnice prętów na galeryjki C P c
8 Określić grubość blachy na piekarnik C P d
9 Określić wysokość przelotu płomiennego C P c
10 Określić sposób wykonania podmurówki C P b
pod trzon kuchenny
11 Określić wysokość licowania ścian C P c
przylegajÄ…cych do trzonu kuchennego
12 Rozróżnić rodzaj narzędzia do B P a
czyszczenia trzonów kuchennych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
13 Określić prace zakończeniowe przy C P c
czyszczeniu trzonów kuchennych
14 Określić czas utrzymania ciepła pieca C P b
akumulacyjnego
15 Określić materiał współcześnie stosowany C P a
na płyty grzewcze
16 Rozróżnić element pieca B P c
17 Określić funkcję przegród krzyżowych C PP c
18 Określić piece bezpojemnościowe C PP b
19 Określić rodzaj elementu pieca C PP a
bezpojemnościowego
20 Określić przekrój komina dla kominka C PP b
otwartego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia trzonów kuchennych i pieców
domowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na pózniej i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zestaw zadań testowych
1. Ustawienie trzonu określa się jako środkowe jeżeli trzon kuchenny:
a) przystawiony jest jednym bokiem do ściany,
b) ma dwa boki stykające się ze ścianą,
c) ustawiony jest na środku pomieszczenia,
d) ustawiony jest przy środkowej ścianie.
2. Wysokość trzonu nie powinna przekraczać:
a) 1,25m,
b) 0,50m,
c) 0,75m,
d) 1,50m.
3. Drzwiczki paleniskowe są zbędne przy opalaniu trzonu:
a) węglem,
b) drewnem,
c) torfem,
d) olejem.
4. Dla umożliwienia oczyszczania wnętrza trzonu kuchennego z sadzy i popiołu należy
osadzać pod piekarnikiem:
a) galeryjki,
b) ruszty,
c) szybry,
d) drzwiczki rewizyjne.
5. Wysokość paleniska w świetle między rusztem a spodem płyt żeliwnych nawierzchni
wynosi:
a) 10÷14cm,
b) 5÷8cm,
c) 15÷30cm,
d) 20÷40cm.
6. Nawierzchnia trzonów może składać się z płyt żeliwnych pełnych, lub płyt z otworami,
ramy opasujÄ…cej oraz :
a) rusztów,
b) galeryjki,
c) drzwiczek rewizyjnych,
d) szybrów.
7. Na galeryjki stosuje się pręty stalowe ocynkowane o średnicy:
a) 4÷8mm,
b) 8÷12mm,
c) 18÷20mm,
d) 12÷16mm.
8. Piekarnik w trzonie kuchennym wykonuje się z blachy o grubości:
a) 2,0÷5,5mm,
b) 1,0÷4,5mm,
c) 1,0÷2,5mm,
d) 1,0÷1,5mm.
9. Przelot płomienny pod płytami powinien wynosić:
a) 20÷40cm,
b) 5÷8cm,
c) 8÷12cm,
d) 15÷30cm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
10. Trzony kuchenne ustawia się na podmurówce z:
a) jednej warstwy cegieł na rąb na zaprawie cementowej,
b) jednej warstwy cegieł na płask na zaprawie zduńskiej,
c) jednej warstwy cegieł na rąb na zaprawie zduńskiej,
d) jednej warstwy cegieł na płask na zaprawie cementowej.
11. Ściany, do których przylegają trzony kuchenne powinny być od nawierzchni trzonu
licowane kaflami lub płytkami szkliwionymi na ok.:
a) 120cm,
b) 30cm,
c) 60cm,
d) 20cm.
12. Na rysunku obok przedstawione jest narzędzie:
a) przebijak sprężynowy,
b) przepychacz składany,
c) przepychacz tradycyjny,
d) graca składana wieloczynnościowa.
13. Czyszczenie paleniska kończy się sprawdzeniem ciągu i:
a) oczyszczeniem płyty grzewczej,
b) zamknięciem szybrów,
c) próbą palenia,
d) zamontowaniem galeryjki.
14. Piece akumulacyjne o dużej pojemności, utrzymują ciepło:
a) 36godz,
b) 19÷24godz,
c) 9÷18godz,
a) 8godz.
15. Współczesne trzony kuchenne mogą mieć płyty grzewcze żeliwne lub:
a) ceramiczne,
b) aluminiowe,
c) blaszane,
d) szamotowe.
16. Na rzucie pieca kanałowego jednozwrotnego numerem 3 oznaczony jest element:
a) przegroda,
b) ruszt,
c) komora zbiorcza,
d) popielnik.
17. Krzyżowe przegrody w piecach wielozwrotnych wykonuje się w celu:
a) zwiększenia powierzchni grzejnej lub usztywnienia konstrukcji,
b) lepszego wymieszania spalin oraz zwiększenia powierzchni grzejnej,
c) lepszego wymieszania spalin oraz powiększenia zdolności akumulacyjnej,
d) usztywnienia konstrukcji pieca i zwiększenia powierzchni grzejnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
18. Piece bezpojemnościowe to inaczej piece:
a) akumulacyjne,
b) nieakumulacyjne,
c) wachlarzowe,
d) kanałowe.
19. Na przekroju pieca numerem 7 oznaczony jest
element:
a) wykładzina szamotowa,
b) wlot zimnego powietrza,
c) wylot nagrzanego powietrza,
d) popielnik.
20. Typowy przekrój komina dla kominka otwartego wynosi:
a) 100x100mm,
b) 250mm x 250mm,
c) 120x120mm,
d) 150x150mm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-16sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad celu wymagań odpowiedzi
1 Wyjaśnić na czym polega węgłowe B P b
ustawienie trzonu kuchennego
2 Określić wysokość trzonu kuchennego C P c
3 Określić sposób wykonania odcinków C P c
kanałowych
4 Określić funkcję szybrów C P a
5 Określić wysokość paleniska C P a
6 Określić elementy nawierzchni trzonu C P b
kuchennego
7 Określić materiał z którego wykonuje się C P b
galeryjki
8 Określić grubość blachy na piekarnik C P d
9 Określić wysokość przelotu płomiennego C P c
10 Określić rodzaj zaprawy na podmurówkę C P c
pod trzon kuchenny
11 Określić wysokość licowania ścian C P c
przylegajÄ…cych do trzonu kuchennego
12 Rozróżnić rodzaj narzędzia do B P b
czyszczenia trzonów kuchennych
13 Określić prace zakończeniowe przy C P c
czyszczeniu trzonów kuchennych
14 Określić czas utrzymania ciepła pieca C P c
akumulacyjnego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
15 Określić materiał współcześnie stosowany C P a
na płyty grzewcze
16 Rozróżnić element pieca B P b
17 Określić funkcję przegród krzyżowych C PP d
18 Określić piece nieakumulacyjne C PP b
19 Określić rodzaj elementu C PP b
20 Określić przekrój komina dla kominka C PP b
otwartego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia trzonów kuchennych i pieców
domowych. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na pózniej i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 24 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Zestaw zadań testowych
1. Ustawienie trzonu określa się jako węgłowe jeżeli trzon kuchenny:
a) przystawiony jest jednym bokiem do ściany,
b) ma dwa boki stykające się ze ścianą,
c) ustawiony jest na środku pomieszczenia,
d) ustawiony jest przy środkowej ścianie.
2. Wysokość trzonu nie powinna przekraczać:
a) 1,25m,
b) 0,50m,
c) 0,75m,
d) 1,50m.
3. Odcinki kanałowe powinny być wykonane tak aby:
a) wznosiły się w kierunku pieca,
b) ich ułożenie było poziome,
c) wznosiły się w kierunku przewodu,
d) opadały się w kierunku przewodu.
4. Zasuwy w formie wysuwanych płytek żeliwnych(szybry) służą do:
a) regulacji ssania komina,
b) regulacji dopływu paliwa,
c) regulacji dopływu powietrza,
d) poprawy estetyki.
5. Wysokość paleniska w świetle między rusztem a spodem płyt żeliwnych nawierzchni
wynosi:
a) 10÷14cm,
b) 5÷8cm,
c) 15÷30cm,
d) 20÷40cm.
6. Nawierzchnia trzonów może składać się z płyt żeliwnych pełnych, lub płyt z otworami,
galeryjki oraz :
a) rusztów,
b) ramy opasujÄ…cej,
c) drzwiczek rewizyjnych,
d) szybrów.
7. Na galeryjki stosuje się pręty:
a) aluminiowe,
b) stalowe ocynkowane,
c) żebrowane,
d) szamotowe.
8. Piekarnik w trzonie kuchennym wykonuje się z blachy o grubości:
a) 2,0÷5,5mm,
b) 1,0÷4,5mm,
c) 1,0÷2,5mm,
d) 1,0÷1,5mm.
9. Przelot płomienny pod płytami powinien wynosić:
a) 20÷40cm,
b) 5÷8cm,
c) 8÷12cm,
d) 15÷30cm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
10. Trzony kuchenne ustawia się na podmurówce z jednej warstwy cegieł na płask na
zaprawie:
a) cementowej,
b) wapiennej,
c) zduńskiej,
d) cementowo-wapiennej.
11. Ściany, do których przylegają trzony kuchenne powinny być od nawierzchni trzonu
licowane kaflami lub płytkami szkliwionymi na ok.:
a) 120cm,
b) 30cm,
c) 60cm,
d) 20cm.
12. Na rysunku obok przedstawione jest narzędzie:
a) przebijak sprężynowy,
b) przepychacz składany,
c) przepychacz tradycyjny,
d) graca składana wieloczynnościowa.
13. Czyszczenie paleniska kończy się sprawdzeniem:
a) ciągu i oczyszczeniem płyty grzewczej,
b) ciągu i zamknięciem szybrów,
c) ciągu i próbą palenia,
d) ciÄ…gu i zamontowaniem galeryjki.
14. Piece akumulacyjne o średniej pojemności, utrzymują ciepło:
a) 36godz,
b) 19÷24godz,
c) 9÷18godz,
d) 8godz.
15. Współczesne trzony kuchenne mogą mieć płyty grzewcze:
a) żeliwne lub ceramiczne,
b) żeliwne lub aluminiowe,
c) żeliwne lub blaszane,
d) żeliwne lub szamotowe.
16. Na rzucie pieca kanałowego jednozwrotnego numerem 8 oznaczony jest element:
a) przegroda,
b) korek w otworze do czyszczenia pieca,
c) komora zbiorcza,
d) popielnik.
17. W piecach wielozwrotnych w celu lepszego wymieszania spalin oraz powiększenia
zdolności akumulacyjnej wykonuje się:
a) multiplikatory,
b) większe komory,
c) drzwiczki rewizyjne,
d) przegrody krzyżowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
18. Piece nieakumulacyjne to inaczej piece:
a) akumulacyjne,
b) bezpojemnościowe,
c) wachlarzowe,
d) kanałowe.
19. Na przekroju pieca numerem 4 oznaczony jest element:
a) wykładzina szamotowa,
b) ruszt potrzÄ…sany,
c) wylot nagrzanego powietrza,
d) popielnik.
20. Typowy przekrój komina dla kominka otwartego wynosi:
a) 100mm x 100mm,
b) 250mm x 250mm,
c) 120mm x 120mm,
d) 150mm x 150mm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Czyszczenie trzonów kuchennych i pieców domowych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,
Warszawa 1985
3. Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997r.
5. Żenczykowski w.: Budownictwo ogólne Tom IV Arkady 1970
6. Katalogi producentów
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30

