kominiarz 714[02] z2 06 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Olech
Czyszczenie kominów przemysłowych
714[02].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut - Papciak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
mgr
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. . Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów przemysłowych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Rodzaje kominów przemysłowych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Technika czyszczenia kominów przemysłowych 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 34
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Czyszczenie kominów przemysłowych ,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych
i czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych
i przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych
i spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Czyszczenie kominów
przemysłowych uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
- magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
- stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
podczas wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-zakończeniowych,
- organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-
zakończeniowych,
- planować kolejność prac kominiarskich,
- stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
- wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
- stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
- stosować zasady wchodzenia, chodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
- ustawić się na wysokim kominie,
- zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
- zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
- przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
- dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
- łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
- wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
- stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
- korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
- wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
- zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
- wykonać pracę indywidualnie i w zespole,
- stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
- stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
- stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
- posłużyć się sygnałami kominiarskimi,
- stosować zasady obsługi anemometru,
- stosować zasady obsługi analizatora spalin,
- stosować zasady obsługi pirometru,
- stosować zasady obsługi manowakuometru,
- stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
- wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
czyszczenia kominów przemysłowych,
- zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów,
- posłużyć się dokumentacją techniczną kominów przemysłowych,
- ocenić stan techniczny kominów przemysłowych,
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów,
- określić warunki wykonania pracy,
- wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina,
- sprawdzić stan kominów przemysłowych,
- wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wbudowanych,
- wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wolnostojących,
- wykonać czyszczenie odnogi kanałowej w kominie przełazowym,
- usunąć sadzę z komina,
- usunąć narzędzia zablokowane w kominach,
- wykonać czyszczenie kanałów pieca cukierniczego,
- wykonać czyszczenie przewodów kominowych trzonów kuchennych w zakładach
zbiorowego żywienia,
- wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych nadziemnych,
- wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych podziemnych,
- wykonać czyszczenie kominów osłoniętych i nieosłoniętych balustradą,
- wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonać czyszczenie kominów przemysłowych zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia prac kominiarskich 714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06
Temat: Czyszczenie komina stalowego dwuściennego.
Cel ogólny: Wykonać czyszczenie komina stalowego dwuściennego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- dobrać sprzęt i narzędzia do czyszczenia komina przemysłowego ,
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
czyszczenia kominów przemysłowych,
- zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów,
- ocenić stan techniczny kominów przemysłowych,
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów,
- określić warunki wykonania pracy,
- wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa.
Czas: 90min.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- zestaw linowy z kula kominiarskÄ… gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych,
- elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego,
- przybory kreślarskie,
- papier formatu A4,
- katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4) Realizacja tematu:
- Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
- Każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy
systemu dwuściennego.
- Każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia.
- Grupy kolejno przygotowują stanowisko i czyszczą przewód kominowy wg wcześniej
wykonanego planu.
- Każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania.
- Uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują obmiar robót.
- Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj wiadomości na temat: Producenci systemów kominowych dwuściennych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia prac kominiarskich 714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06
Temat: Usuwanie narzędzi zablokowanych w kominach.
Cel ogólny: Usuwać narzędzia zablokowane w kominach.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zorganizować i zlikwidować stanowisko usuwania narzędzi zablokowanych w kominach,
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do usuwana zablokowanych narzędzi,
- określić warunki wykonania pracy,
- wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina,
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem
- ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa.
Czas: 90min.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- ołówek,
- papier formatu A4,
- katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
- Każdy uczeń zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi stanowisko
dydaktyczne.
- Każdy uczeń planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia.
- Uczniowie kolejno przygotowujÄ… stanowisko pracy.
- Uczniowie kolejno usuwają zablokowane narzędzia w kominach.
- Każda uczeń prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania.
- Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj wiadomości na temat: Urządzenia do usuwania zatorów w kominach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.ĆWICZENIA
5.1. Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów
przemysłowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj plakat przedstawiający
zasady pracy na wysokości.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami zasady pracy na wysokości,
3) wykonać plakat prezentujący zasady pracy na wysokości,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A3,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Spośród narzędzi i środków ochrony osobistej kominiarskich wskazanych przez nauczyciela
wybierz i scharakteryzuj nieodzowne przy pracach związanych z czyszczeniem kominów
przemysłowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi narzędzi kominiarskich i środków ochrony
osobistej związanymi z czyszczeniem kominów przemysłowych,
3) wybrać i nazwać narzędzia i środki ochrony osobistej związane z czyszczeniem kominów
przemysłowych,
4) dla wybranych narzędzi i środków ochrony osobistej wykonać instrukcję obsługi
uwzględniającą zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- kartki papieru A4,
- długopis,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania zademonstruj zasady
ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej, wieloczęściowej i przejezdnej
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami pracy na wysokości,
3) zademonstrować zasady ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej,
wieloczęściowej i przejezdnej
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 drabina przenośna,
 drabina wieloczęściowa
 drabina zawieszana,
 drabina przejezdna,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Rodzaje kominów przemysłowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania, porównaj kominy murowane,
stalowe i żelbetowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rodzajami kominów i ich charakterystyką,
3) porównać kominy murowane, stalowe i żelbetowe uwzględniając ich budowę, eksploatację,
wady i zalety,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja techniczna kominów przemysłowych,
 plansze i prospekty kominów przemysłowych,
 zdjęcia, filmy przedstawiające kominy przemysłowe,
 kartki papieru A4,
 ołówki twardości HB,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania i katalogu producenta
przygotuj plan działania związany z wykonaniem komina przemysłowego dwuściennego
izolowanego mocowanego do konstrukcji budynku. Średnica nominalna 500mm ,wysokość
komina 12m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze schematem poglądowym komina dwuściennego izolowanego,
3) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania
4) na podstawie katalogu producenta wypisać kolejne czynności związane z montażem komina,
5) na podstawie katalogu producenta wypisać elementy komina dwuściennego izolowanego
z podaniem ich ilości ,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 katalogi producentów kominów dwuściennych,
 plansze i prospekty kominów przemysłowych,
 kartki papieru A4,
 długopis,
 ołówki twardości HB,
 literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Z drutu "6 wykonaj zgodnie z zasadami model wejścia na komin przemysłowy złożony
z pięciu szczebli w skali 1:1.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania zadania ,
6) wykonać model wejścia na komin przemysłowy,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- kartki papieru A4,
- długopis,
- drut stalowy "6 do budowy szczebli,
- piłka do metalu,
- wiertarka z kompletem wierteł,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Technika czyszczenia kominów przemysłowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z czyszczeniem komina murowanego przemysłowego wbudowanego o wysokości
32m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania
5) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
8) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
9) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina
fabrycznego,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z czyszczeniem komina żelbetowego wolnostojącego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania,
5) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina żelbetowego,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
8) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
9) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina
fabrycznego żelbetowego,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związanych z czyszczeniem komina stalowego kwasoodpornego dwupłaszczowego
odprowadzającego spaliny trzonów kuchennych zakładu zbiorowego żywienia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów stalowych kwasoodpornych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) zapoznać się z dokumentacją techniczną komina odprowadzającego spaliny z trzonów
kuchennych zakładu zbiorowego żywienia,
5) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania,
6) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina ze stali kwasoodpornej,
7) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
8) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
9) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
10) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja techniczna komina odprowadzającego spaliny z trzonów kuchennych zakładu
zbiorowego żywienia
 kartki papieru A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego podziemnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału podziemnego,
3) wykonać oględziny kanału podziemnego,
4) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
5) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej,
7) zorganizować stanowisko pracy,
8) dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha podziemnego,
9) wykonać czyszczenie kanału połączeniowego podziemnego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) wykonać obmiar robót,
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja techniczna kanału podziemnego,
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
 środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
 środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu,
 kartki papieru formatu A4,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego nadziemnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału nadziemnego,
3) wykonać oględziny kanału nadziemnego,
4) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
5) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej,
7) zorganizować stanowisko pracy,
8) dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha nadziemnego,
9) wykonać czyszczenie kanału połączeniowego nadziemnego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) wykonać obmiar robót,
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja techniczna kanału nadziemnego
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 maszyny i urzÄ…dzenia pomocnicze,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu,
- kartki papieru formatu A4,
- przybory kreślarskie,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6.EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie kominów
przemysłowych
Test składa się z 21 zadań, z których:
 zadania 1-15 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 16-21 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b, 12. a,
13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b, 21. c
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawne
pytania celu wymagań odpowiedzi
1 Określić minimalną szerokość szczebli A P b
włazowych
2 Określić wysokość osadzania szczebli A P c
włazowych nad terenem
3 Określić wysokość zamontowania drabiny B P b
wewnętrznej w kominie przemysłowym
4 Obliczyć wysokość komina B P b
5 Rozróżnić elementy komina B P c
6 Określić zasady bezpiecznej pracy na A P a
nasadzie komina
7 Przeliczyć jednostki temperatury C P b
8 Określić głębokość zamocowania szczebli A P d
włazowych na komin przemysłowy
9 Obliczyć ilość popiołu nagromadzonego C P c
w kominie przemysłowym
10 Podać przyczynę konieczności usuwania B P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
sadzy w trakcie czyszczenia komina
11 Określić kogo należy powiadomić o B P b
nieprawidłowościach stwierdzonych
czasie czyszczenia komina
przemysłowego
12 Określić zasady bhp po wejściu na komin B P a
przemysłowy
13 Określić zasady czyszczenia komina B P c
przemysłowego przez dwóch
pracowników
14 Rozpoznać urządzenie oczyszczające B P a
spaliny
15 Obliczyć minimalną ilość szczebli C P d
ochronnych na kominie przemysłowym
16 Obliczyć ilość sadzy w kominie D P P c
17 Obliczyć wynagrodzenie kominiarza D P P c
czyszczącego komin przemysłowy
18 Obliczyć długość odcinka komina C P P b
przemysłowego czyszczonego przez
drugiego z kominiarzy
19 Obliczyć procentowe zmniejszenie C P P d
przekroju komina
20 Obliczyć sprawność urządzenia D P P b
odpylajÄ…cego spaliny
21 Obliczyć wysokość komina D P P c
przemysłowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach
należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych zadaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz zaznacz
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej .
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Minimalna szerokość szczebli włazowych powinna wynosić:
a) 30cm,
b) 40cm,
c) 50cm,
d) 60cm.
2. Szczeble włazowe zewnętrzne osadza się nad terenem co najmniej:
a) 1m,
b) 2m,
c) 3m,
d) 4m.
3. Przy kominach fabrycznych o małej średnicy wewnętrznej można się ograniczyć do szczebli
wewnętrznych umieszczonych przy wlocie czopuchów i od góry na długości:
a) 2m,
b) 5m,
c) 7m,
d) 10m.
4. Wysokość komina składającego się z 4 elementów po 3,2m każdy wynosi :
a) 9,6m,
b) 12,8m,
c) 16,6m,
d) 18,4m.
5. Masywna, odpowiednio krzyżowo zbrojona płyta żelbetowa, na której wznoszona jest
konstrukcja komina to:
a) cokół,
b) podszycie,
c) fundament,
d) płaszcz.
6. Chodzenie po nasadzie kominowej jest :
a) zabronione,
b) dozwolone,
c) dozwolone przy asekuracji graca naramienna,
d) dozwolone przy asekuracji zestawem linowym.
7. 200°C to:
a) 200K,
b) 473K,
c) 373K,
d) 400K.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
8. Szczeble włazowe na komin przemysłowy powinny być osadzone w ścianie na głębokości:
a) 50 mm,
b) 150 mm,
c) 200 mm,
d) 250 mm.
9. Ilość 25 cm warstwy popiołu nagromadzonego w 15 m kominie o wymiarach 100x100cm
wynosi:
a) 0,15m3,
b) 15m3,
c) 0,25m3,
d) 25m3.
10. Przy czyszczeniu komina przemysłowego należy usuwać sadze w odpowiednich odstępach
ponieważ:
a) może nastąpić samozapłon sadzy,
b) istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia,
c) nie można dopuścić do całkowitego zatkania otworu włazowego,
d) może dojść do zawalenia komina.
11. Przy czyszczeniu komina fabrycznego o stwierdzonych nieprawidłowościach należy
powiadomić:
a) straż pożarną,
b) właściciela lub nadzorcę budynku,
c) policjÄ™,
d) nadzór budowlany.
12. Po osiągnięciu wylotu komina należy:
a) odpocząć, zdjąć maskę przeciwpyłową i okulary,
b) niezwłocznie przystąpić do pracy,
c) odpocząć, nie zdejmując maski przeciwpyłowej i okularów,
d) przystąpić do pracy po zdjęciu maski przeciwpyłowej i okularów.
13. Pierwszy z dwóch pracowników czyszczących wysoki komin czyści:
a) około 1/3 długości od dołu komina,
b) około 2/3 długości od dołu komina,
c) około 1/3 długości od góry komina,
d) około 2/3 długości od góry komina.
14. Urządzenie odpylające spaliny w którym wykorzystuje się siłę odśrodkową to
a) cyklon,
b) elektrofiltr,
c) sprzęgło,
d) filtr działkowy.
15. Przy 82 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co najmniej:
a) 10,
b) 16,
c) 20,
d) 21.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
16. Ilość 20mm warstwy sadzy nagromadzonej w 20 m kominie o wymiarach 50x50cm wynosi:
a) 0,008m3,
b) 0,08m3,
c) 0,8m3,
d) 8m3.
17. Zgodnie z kalkulacją, gdy całkowita wartość robot związanych z czyszczeniem komina
przemysłowego wyniosła 1640zł przy 25% udziale robocizny to wynagrodzenie za pracę
kominiarza wyniesie:
a) 164zł,
b) 328zł,
c) 410zł,
d) 820zł.
18. Drugi z pracowników czyszczących komin o wysokości 60m czyści:
a) około 20m od dołu komina,
b) około 40m od dołu komina,
c) około 20m od góry komina,
d) około 40m od góry komina.
19. Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 50x50cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o:
a) 10%,
b) 25%,
c) 50%,
d) 75%.
20. Sprawność urządzenia odpylającego ,zatrzymującego 44kg pyłów w stosunku do 50kg
zawartych w spalinach wynosi
a) 44%,
b) 88%,
c) 144%,
d) 112%.
21. Wysokość komina posiadającego 74 stopnie włazowe co 30cm wynosi około:
a) 15m,
b) 20m,
c) 25m,
d) 30m.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Czyszczenie kominów przemysłowych
Zakreśl poprawną odpowiedz .
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie kominów
przemysłowych
Test składa się z 20 zadań, z których:
 zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
Nr
celu wymag odpowiedzi
zad.
ań
1 Określić minimalną wysokość komina A P 30m
przemysłowego który wymaga metryki
2 Rozróżnić elementy komina B P d
3 Określić ilość osób czyszczących kominy B P b
przemysłowe
4 Określić miejsce rozpoczęcia czyszczenia A P paleniska
łączników dymowych
5 Rozróżniać liny stosowane przy pracach B P bezpieczeństwa
na wysokości
6 Określić odległości w jakich czyści się B P a
kominy przełazowe
7 Obliczyć długość czopucha C P c
8 Określić zabezpieczenie komina B P obręcze
murowanego przed pękaniem
9 Scharakteryzować rolę jaką pełni bolec C P a
przy uwalnianiu zaklinowanego kompletu
linowego
10 Określić narzędzia do czyszczenia komina B P a
ze stali kwasoodpornej
11 Scharakteryzować zasady czyszczenia B P a
kominów przełazowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
12 Obliczyć wysokość komina C P b
13 Obliczyć powierzchnię wewnętrzną C P 120m2
komina
14 Określić średnicę szczebli włazowych na B P 2cm
komin
15 Obliczyć ilość szczebli ochronnych C PP 13sztuk
16 Obliczyć długość odcinka komina C PP 15m
przemysłowego czyszczonego przez
pierwszego z kominiarzy
17 Obliczyć ilość sadzy znajdującej się w D PP 1,8m3
kominie
18 Obliczyć procentowe zmniejszenie D PP 36%
przekroju komina
19 Obliczyć wysokość komina na podstawie C PP 36m
ilości szczebli włazowych
20 Obliczyć sprawność urządzenia D PP 84%
odpylajÄ…cego spaliny
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa) oraz zadania z luką. Zadania z luką wymagają
wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Komin o wysokości powyżej & & & .. m powinien posiadać metrykę, która jest dowodem
jego stanu technicznego.
2. Wewnętrzna część komina przemysłowego to:
a) fundament,
b) cokół,
c) płaszcz,
d) podszycie.
3. Zespół czyszczący komin przemysłowy składa się co najmniej z :
a) 2 osób,
b) 3osób,
c) 4osób,
d) 5osób.
4. Czyszczenie łączników dymowych rozpoczyna się od strony & & & & & w kierunku
przewodu kominowego.
5. Systemy wejścia z wykorzystaniem lin oraz sprzęt do ustalania pozycji pracownika powinny
składać się co najmniej z liny roboczej i liny & & & & & & & & .
6. Czyszczenie kominów przełazowych odbywa się stopniowo podczas zatrzymywania się
w odstępach około:
a) 0,5m,
b) 1m,
c) 2m,
d) 5m.
7. Wiedząc że długość czopucha dymowego nie może przekraczać 40% wysokości komina to
dla komina o wysokości 30m czopuch nie może być dłuższy niż:
a) 4m,
b) 10m,
c) 12m,
d) 20m.
8. Dla zabezpieczenia przed pękaniem w kominach murowanych zakłada się na płaszcz
w odległości co l-2 m & & & & & & wzmacniające, wykonane z płaskownika, składające
się z 3-4 segmentów łączonych śrubami.
9. Użycie bolca zamiast kuli do odblokowywania kompletu linowego:
a) zwiększa siłę uderzeniową,
b) zmniejsza siłę uderzeniowa,
c) powoduje uderzenie na całej szerokości komina,
d) powoduje bardziej dokładne uderzenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
10. Komin przemysłowy ze stali kwasoodpornej czyścimy za pomocą:
a) zestawu linowego z kula kominiarskÄ… gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych,
b) zestawu linowego z kula kominiarskÄ… i szczotkami,
c) bolca,
d) szczotki drucianej.
11. Czyszcząc kominy przełazowe opuszczamy się w kominie obmiatając przyległe do siebie
ściany:
a) każdą trzykrotnym tarciem miotły w przód, w tył i ponownie w przód,
b) każdą trzykrotnym tarciem miotły w tył, w przód, w tył i ponownie w tył,
c) każdą trzykrotnym tarciem miotły do tyłu,
d) każdą trzykrotnym tarciem miotły do przodu.
12. Wysokość komina stalowego zbudowanego 8 elementów o długości 4,2m wynosi około:
a) 32m,
b) 33,6m,
c) 34,6m,
d) 48m.
13. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 20m i wymiarach 150x150cm
wynosi& & ..m2.
14. Średnica szczebla włazowego na komin przemysłowy powinna wynosić minimum & ..cm.
15. Przy 65 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co
najmniej& ..sztuk.
16. Pierwszy z pracowników czyszczących komin o wysokości 45m czyści & & & .m od góry.
17. Ilość 15mm warstwy sadzy nagromadzonej w 30 m kominie o wymiarach 100x100cm
wynosi & & & & ..m3.
18. Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 80x80cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o& & & & & %.
19. Wysokość komina posiadającego 110 stopnie włazowe co 30cm wynosi około & & & m.
20. Sprawność urządzenia odpylającego zatrzymującego 21kg pyłów w stosunku do 25kg
zawartych w spalinach wynosi& & & & .%.
.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Czyszczenie kominów przemysłowych
Zakreśl poprawną odpowiedz, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1
2 a b c d
3 a b c d
4
5
6 a b c d
7 a b c d
8
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13
14
15
16
17
18
19
20
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Fenkann.O. ,Meller M: Kominy stalowe. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki
Koszalińskiej, Koszalin 1994
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa
1985
3. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Krygier K. , Kieślowski S.: Technologia Instalacje sanitarne cz.2. WSiP, Warszawa 1998
5. Meller M. ,Pożoga T. Wybrane zagadnienia korozji i utrzymania kominów przemysłowych.
Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2003
6. Mrozek W.: Budownictwo przemysłowe cz.1 Wybrane zagadnienia Skrypt Politechniki
Białostockiej, Białystok 1990
7. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
8. PN-EN 1443 Kominy  wymagania ogólne
9. Katalogi producentów
10. Czasopismo:  Kominiarz Polski
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34

