konspekty na resocjalizacje, konspekcik3, Temat: Kształtowanie wartości w procesie resocjalizacji


KONSPEKT

PPSiR IV rok grupa II

Temat: Metody zapobiegania i przeciwdziałania zachowaniom agresywnym

1.Cel poznawczy: trening zastępowania agresji metodą ART.

2.Cel wychowawczy: trening kontroli złości.

3.Cel instrumentalny: podwyższenie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji.

4. Środki wychowawcze: kartka, długopis

5.Metody wychowawcze: motywowanie wychowanków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach poprzez odegranie scenki np. uczniowie popychają się w drzwiach.

Tok zajęć:

1.Wstęp

Przedstawienie uczniom samej metody „Treningu Zastępowania Agresji” składającej się z treningu umiejętności i zachowań prospołecznych, treningu kontroli złości, treningu wnioskowania moralnego.

Młodzież agresywna, w małych grupach, podczas treningu umiejętności prospołecznych ogląda przykłady wzorcowych zachowań, w których ma deficyty (tzw. modelowanie); ma możliwość ćwiczenia i próbowania takiego kompetentnego zachowania (tzw. odgrywanie ról); otrzymuje pochwały, przeinstruowanie i informacje zwrotne za odgrywanie ról jak najlepiej zbliżone do wzorcowego (tzw. informacja zwrotna); oraz jest zachęcana do angażowania się w aktywności nastawione na utrwalenie nauczonych umiejętności i wykorzystania, w razie potrzeby,

2.Rozwinięcie

Inicjowanie wychowanków do przeprowadzenia treningu kontroli złości. Trening ma na celu nauczenie trenujących, czego nie robić. Celem jest podwyższenie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji. Wychowankowie odgrywają scenkę

Uczniowie popychają się w drzwiach. Celem treningu jest redukowanie złości, zastępowanie złości pozytywnymi myślami redukującymi złość w tej sytuacji.

3.Podsumowanie

Po przeprowadzonym treningu wychowawca udziela wzmocnienia wychowankom.

Końcowe wnioski.

TOK ZAJĘĆ

L.p.

CZYNNOŚĆ

WYCHOWAWCY

CZYNNOŚĆ

WYCHOWANKA

CZAS

UWAGI

I

WSTĘP

Przedstawienie metody

Zapoznanie się z tematem, przemyślenia uczniów

15

II

ROZWINIĘCIE

Inicjowanie do

odegranie scenki

Odegranie scenki

przez wychowanków,

redukowanie złości

20

III

PODSUMOWANIE

Wzmocnienie wychowawcy

Wnioski końcowe uczniów

10

Małgorzata Rasińska


