konspekty, Piłka ręczna - Doskonalenie poznanych umiejętności i technicznych w formie fragmentów gry ( bez z, KONSPEKT LEKCJI: 29


KONSPEKT LEKCJI: 40

DATA: 14.X.2004

DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA

TEMAT: Doskonalenie poznanych umiejętności i technicznych w formie fragmentów gry ( bez zmian pozycji ).

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 16

Klasa/ Płeć: III szkoły średniej/ M

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przybory: piłki ręczne, tyczki, materace, szarfy

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać wcześniej poznane elementy techniczne (podanie, zwód, kozłowanie, rzut, obronę, grę bramkarza) w formie fragmentów gry bez zmiany pozycji.

2.Wiadomości. : uczeń wie jak zastosować wcześniej poznane elementy techniczne w formie fragmentów gry bez zmian pozycji.

3.Sprawność motoryczna. : szybkość, siła, koordynacja

4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, podporządkowanie ustalonym regułom.

Imię i nazwisko prowadzącego:


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Powitanie

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii.

2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki.

3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką.

4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył.

5.J. w. w przód.

6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami.

7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem.

8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN.

9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem.

10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera.

11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę.

12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami.

2 min.

1 min.

3x

3x

3x

5x

5x

4x

5x 1i2

5x 1i2

1 min.

1 min.

- prowadzący wybiera berków (dwóch)

- w rozsypce na sali na liniach boiska

- rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego

-w parach na całej sali

-w parach na całej sali

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Podział ćwiczących na trzy osoby w każdym zespole, gdzie będą wykonywać następujące ćwiczenia:

1. 1 i 2 ustawieni są jako skrzydłowi 1 z prawej strony na linii bocznej) na wysokości środkowej linii boiska a 2 z lewej strony. 3 natomiast ustawiony jest jako środkowy rozgrywający. Każdy ćwiczący porusza się w swoim pasie działania czyli tam gdzie jest ustawiony. Zadaniem ćwiczących jest wykonanie podań poruszając się w stronę bramki i zakończyć akcję rzutem z wyskoku przez prawego skrzydłowego.

2. j.w. z tym, że akcję kończy ćwiczący znajdujący się na pozycji środkowego i wykonuje rzut z wyskoku.

3. j.w z tym, że akcję kończy lewo skrzydłowy i wykonuje rzut z wyskoku.

4. 1 ustawiony jako obrońca na wysokości 9m. 2 ustawiony z piłką przodem do obrońcy na wysokości 15m. Natomiast 3 ustawiony jest z boku jako stały podający. 2 wykonuje podanie do 3 i biegnie w stronę obrońcy, gdzie w odległości około 1,5m otrzymuje podanie od 3 i jego zadaniem jest wykonanie zwodu oraz oddanie rzutu na bramkę.

5.ustawienie j.w. z tym, że ćwiczący 2 ustawiony jest na wysokości 20m i przed nim znajdują się trzy tyczki ustawione co 1m. Zadaniem ćwiczącego jest wykonanie kozłowania między tyczkami ręką dalszą od tyczki następnie wykonanie podania do 3, dobiegnięcie do obrońcy wykonanie zwodu i oddanie rzutu na bramkę.

6. „Położenie piłki na materacu”- z pośród ćwiczących wybieramy dwie drużyny o równej liczbie ćwiczących. Gra będzie przebiegać na połowie boiska do piłki ręcznej. Materace ustawione będą na liniach bocznych boiska jeden z prawej strony, drugi z lewej i służyć będą jako bramki. Jedna piłka na ćwiczących. Zadaniem drużyny, która będzie przy piłce jest położenie piłki na materacu. Natomiast zadaniem drużyny, która nie będzie w posiadaniu piłki będzie obrona. Ta gra ma na celu wyegzekwowanie obrony każdy swego. Wygrywa drużyn, która zdobędzie więcej punktów.

7. „Bramka” z pośród ćwiczących wybieramy 6 osób, gdzie 1,2,3 to są obrońcy natomiast 4,5,6 to są atakujący. Ćwiczący, którzy znajdują się na pozycji atakujących są w posiadaniu piłki. Zadaniem atakujących jest zdobycie bramki, natomiast zadaniem obrońców jest obrona. Jeżeli obrońcy przejmą piłkę to następuje zmiana ról, jeżeli natomiast atakujący zdobędą bramkę to dalej są jako atakujący. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek.

8. Gra właściwa. Podział na dwa siedmio osobowe (6 + bramkarz) zespoły. Jeden zespól posiada szarfy. Gra przebiega na boisku do piłki ręcznej.

2 min.

2 min.

2 min.

2min.

2 min.

4 min.

3 min.

8 min.

Spośród ćwiczących wybieramy jednego bramkarza. Jedna piłka

na trójkę.

Ćwiczący po wykonaniu ćwiczenia zabierają piłkę i wracają poza boiskiem na miejsce rozpoczęcia ćwiczenia.

Zawodnik, który będzie odpowiedzialny za krycie zawodnika który zdobędzie punkt będzie wykonywał trzy przysiady.

W bramce znajduje się bramkarz.

5.Uspokojenie organizmu

1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki.

1 min.

Ustawienie w rozsypce,

6.Część organizacyjno-porządkowa

1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego.

2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.

3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.

2 min.

- w szeregu na linii bocznej boiska

7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.

1 min.


