KONSPEKT Doskonalimy umiejętność wykonywania podań i chwytów piłki w koszykówce (metoda zadaniowa)


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR 2 DATA 29.03.2011

TEMAT: Doskonalimy umiejętność wykonywania podań i chwytów piłki w koszykówce

CEL: kształtowanie podań i chwytów w koszykówce

(ZU)ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń angażuje się w czynności porządkowe- z współpartnerem sprawdza stan piłek do koszykówki przed i po przeprowadzonych zajęciach.

(M)MOTORYCZNOŚĆ: orientacja przestrzenna- uczeń wykonuje podania i chwyty piłki w ruchu podczas gry do pięciu podań

(U)UMIEJĘTNOŚCI: uczeń wykona serię podań z partnerem podczas gry do pięciu podań

(W)WIADOMOŚCI: uczeń omówi postawę gotowości do przyjęcia podania piłki w grze w koszykówkę

Klasa 3 Szkoły podstawowej Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20

Przybory i przyrządy: piłki do koszykówki, szarfy, woreczki

Tok zajęć / zadania lekcji

METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO

CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE

CEL ZADANIA

TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA

  • Ziórka,

  • raport,

  • przywitanie,

  • sprawdzenie obecności,

  • podanie zadań lekcji

Nauczyciel demonstruje poprawna postawę i odbicie oburącz sposobem dolnym; wyjaśnia jakie znaczenie ma poprawne odbicie piłki podczas gry

3'

Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport

N stoi twarzą do U; po pokazie każdy U demonstruje prawidłową postawę

Ćwiczenia związane z początkiem lekcji

Motywacja uczniów do aktywnego udziału w lekcji ZU

zabawa ożywiająca

M

ćwiczenia w truchcie

rozgrzewanie mm. obręczy barkowej i ramion

Ćwiczenia kształtujące

w marszu

Ćwiczenia w staniu

rzutu i chwytu rozgrzewanie mm. obręczy barkowej

Ćwiczenia kształtujące

w leżeniu na plecach

Berek koszykarski: Wszyscy poruszają się po boisku kozłując piłkę. Nauczyciel wyznacza jednego berka, który stara się złapać pozostałych. Przez dotknięcie któregoś z uczestników, przekazuje mu berka. Miejsce zabawy jest ograniczone liniami bocznymi i końcowymi boiska do koszykówki. Uczestnik, który przekroczył pole staje się berkiem. Zawodnik może uchronić się przed berkiem przyjmując postawę gotowości do gry ( ręce przed sobą zgięte w stawach łokciowych, kolana ugięte, lekkie pochylenie tułowia w przód) w postawie tej może pozostać jedynie prze 5s. później berek może już go złapać. Jeśli uciekający przyjmie nieprawidłową postawę wówczas berek koryguje ją i osoba będąca w błędnym ustawieniu staje się goniącym

Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana, w biegu, na linii bocznej boiska do siatkówki

Przebieg ruchu: w biegu zataczaj ręką jak największe koła

W biegu zataczaj rękami jak największe koła

W biegu zataczaj piłką koła wokół własnego ciała

Pozycja Końcowa: postawa stojąca na boisku do siatkówki

Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana z piłką, w marszu, na linii bocznej boiska do siatkówki

Przebieg ruchu: zakreślaj koła piłką dookoła kolana

Tocz piłkę po podłożu

Zakreślaj piłką ósemki pomiędzy kolanami

Pozycja Końcowa: postawa stojąca na boisku do siatkówki

Pozycja wyjściowa: postawa stojąca z woreczkiem w dłoni

Przebieg ruchu: przerzucaj woreczek z ręki do ręki

Podrzuć woreczek jak najwyżej

Połóż woreczek jak najdalej

Pozycja końcowa: postawa stojąca

Pozycja wyjściowa: postawa wyprostowana

Przebieg ruchu: przejdź przez szarfę

Pozycja końcowa: postawa wyprostowana

Pozycja wyjściowa: leżenia na plecach

Przebieg ruchu: zataczaj nogami jak największe koła

połóż nogi i ręce jak najdalej

podnieś nogi i ręce jak najwyżej

Pozycja końcowa: leżenie na plecach

Metoda zabawowo- klasyczna

Metoda BCR

2'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

1'

Zabawa przebiega na boisku do koszykówki, W przypadku dużej ilości uczestników zabawy, należy zwiększyć wielkość pola.. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo ćwiczących, poruszanie się w ograniczonym boisku.

N obserwuje czy U zmienia rękę wymachową, sugeruje zmianę klaśnięciem

N czuwa nad bezpieczeństwem U

U przynosi potrzebne przybory

Ustawienie na linii końcowej boiska do koszykówki

N sprawdza ustawienie U czy mają wystarczająco dużo miejsca

N daję sygnał rozpoczęcia kolejnego przejścia przez szarfę

Ustawienie na boisku do koszykówki

U przynosi potrzebne przybory

2.CZĘŚĆ GŁÓWNA

Pozycja wyjściowa: w parach naprzeciwko siebie w odległości 3 m od siebie ustawieni w dwóch rzędach, jeden z ćwiczących posiada piłkę

Przebieg ruchu: - U w truchcie wykonują podania prawą ręką do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U w truchcie wykonują podania lewą ręką do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U w truchcie wykonują podania oburącz do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U w truchcie wykonują podania oburącz po koźle do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U w truchcie wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego po 2 krokach kozłowania ręką prawą przemieszczają się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U w truchcie wykonują podania oburącz sprzed klatki piersiowej do współćwiczącego po 2 krokach kozłowania ręką lewą przemieszczają się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

-U poruszając się krokiem dostawnym wykonują podania oburącz po koźle do współćwiczącego przemieszczając się w kierunku kosza do linii końcowej, partner przyjmuję pozycje gotowości do odbioru piłki (ręce przed klatką piersiową)

Pozycja końcowa: powrót truchtem do swojego rzędu

Pozycja wyjściowa: w trójkach w odległości 2 m od siebie ustawieni w trzech rzędach na linii końcowej boiska do koszykówki, środkowy ćwiczący jest w posiadaniu piłki

Przebieg ruchu: U środkowy wykonuje podanie do U znajdującego się po jego lewej stronie, który po przyjęciu oddaje mu piłkę, kolejno środkowy przekazuje piłkę do prawego współćwiczącego, a ten oddaje mu piłkę i tak na zmianę. U poruszają się truchtem do liniii końcowej

Pozycja końcowa: powrót truchtem do swojego rzędu, zamiana ćwiczących między sobą o jedno miejsce w prawo

Ćwiczący podzieleni na zespoły 5-cio osobowe. Zadaniem zespołu jest wykonanie podań między wszystkimi zawodnikami ze swojej drużyny, gdy to nastąpi zdobywają punkt. Jeśli piłka zostanie odebrana przez zespół przeciwny zdobywa on szansę na uzyskanie punktu. Gdy piłka zostanie dotknięta przez przeciwnika liczenie zaczynamy od początku.

Metoda zadaniowo-ścisła

Metoda zabawowo-klasyczna

2x

3x

10'

Ćwiczący ustawieni w parach na linii końcowej w dwóch rzędach

N dokładnie opisuje i przedstawia sposób wykonania zadania

Nauczyciel koryguje błedy podczas wykonywania ćwiczenia

Ćwiczenie wykonywane na sygnał N

Cwiczący ustawieni w trzech rzędach na linii końcowej,

Nauczyciel czuwa nad wykonaniem ćwiczenia przez każdego zawodnika z trójki

Gra przebiega na połowie boiska do koszykówki,

U głośno liczą podania i punkty

Jeśli piłka dotknie podłoża, przekroczy boisko przyznawana jest drużynie przeciwnej, niż tej która miała jako ostatnia kontakt z piłką.

Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

Doskonalenie podań jednorącz w truchcie

M

Doskonalenie podań oburącz sprzed kaltki piersiowej w truchcie

M

Doskonalenie podań po koźle oburącz sprzed kaltki piersiowej

M

Doskonalenie podań oburącz sprzed kaltki piersiowej po wykonaniu kozłowania

M

Doskonalenie umiejętności wykonywania podań i chwytów oburącz sprzed klatki piersiowej w biegu

M

Gra do 5 podań

Sprawdzenie umiejętności wykonywania podań i chwytów

U

3.CZĘŚĆ KOŃCOWA

„Marionetki” U w parach, jedna z osób w pozycji leżącej, druga kieruje jej ruchami poprzez przywiązywanie do RR i NN niewidocznych nitek i pociągania za nie, partner wykonuje ruchy zgodnie z pociąganymi nitkami

Metoda zabawowo-klasyczna

2'

N kontroluje przebieg zabawy

Uspokojenie -różnicowanie

Ćwiczenia związane z zakończeniem lekcji

ZU

Nastawienie do aktywności pozaszkolnych

Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno porządkowe ( porząkowanie szarf, piłek, woreczków), zachęcenie do podejmowania aktywności związanej z umiejętnościami doskonalonymi na zajęciach poza szkoła, obejrzenia meczu koszykówki, opsanie sposobu wykonywania podań sprzed klatki piersiowej przez ucznia.

3'-4'

Pochwała dla zwycięzkiej drużyny, wyłonienie osób najbardzoej aktywnych. Zachęta to aktywności fizycznej poza szkołą


