1.
Dane do projektu :
a). Struktura obłożenia na zmianach I zmiana - 40 %
II i III zmiana - po 30 %
b). Normowa wydajność dobowa 5 [ Mg/rbdn ]
c). Postęp ścian 4 [ m/db ]
d). Zanieczyszczenie pokładów węgla 10 %
e). Metanonośność 7 [ m3/Mgcsw ]
f). Przekrój wnęki ścianowej jako trapez o wymiarach :
podstawa dłuższa niższa 3,5 [ m ]
podstawa wyższa 3 [ m ]
współczynnik zmniejszenia przekroju f = 0,9
g). Współczynnik strat zewnętrznych dla szybów wentylacyjnych :
Qc < 170 [ m3/s ] r = 1,25
170 < Qc < 330 [ m3/s ] r = 1,2
330 < Qc < 500 [ m3/s ] r = 1,15
< Qc [ m3/s ] r = 1,1
2. Obliczenia ilości powietrza
Przy określaniu minimalnej ilości powietrza doprowadzanego w miejscu pracy do wyrobisk dołowych można brać pod uwagę następujące czynniki :
ze względu na liczbę zatrudnionych,
ze względu na zagrożenie gazowe,
ze względu na stosowanie maszyn z silnikami spalinowymi
2.1 Ilość powietrza ze względu na załogę na najliczniej obsadzonej zmianie :
Q1 = aN [ m3/min ]
gdzie : a - wydatek powietrza przypadający na 1 człowieka pracującego pod ziemią przyjmowany na każde 100 m głębokości eksploatacji 1 [ m3/min ]
N - liczba załogi zatrudnionej na najliczniejszej zmianie
T dob. brutto - wydobycie z całej kopalni ( ze wszystkich ścian rejonów )
Wd - normatywna wydajność dołowa
Q1 = 7 * 1584 = 11088 [ m3/min ]
2.2 Ilość powietrza ze względu na zagrożenie gazowe ( metanowe ) :
Q2 = Σ biTi
gdzie : b - najmniejszy wydatek powietrza na 1 tonę wydobycia netto z poszczególnych ścian o różnym stopniu wydzielania się metanu.
Dla pokładów węgla wielkość tego wskaźnika oblicza się z wzoru :
bi = 0,15 qi
gdzie : qi - oznacza liczbęm3 metanu wydzielającego się do atmosfery kopalnianej ( bez metanu odprowadzanego rurociągami odmetanowania ) przypadająca na tonę wydobycia węgla netto.
qo - metanonośność pokładu [ m3/Mg ]
Ti - wydobycie węgla netto z pokładu.
q1 = ( 3700 * 7 )/1440 = 18 [ m3/min ] b1 = 0,15 * 18 = 2,7 [m3/min ]
q2 = ( 3200 * 7 )/1440 = 15,5 [ m3/min ] b2 = 0,15 * 15,5 = 2,3 [m3/min ]
q3 = ( 4000 * 7 )/1440 = 19,4 [ m3/min ] b3 = 0,15 * 19,4 = 2,9 [m3/min ]
q4 = ( 4200 * 7 )/1440 = 20,4 [ m3/min ] b4 = 0,15 * 20,4 = 3,06 [m3/min ]
q5 = ( 4700 * 7 )/1440 = 22,8 [ m3/min ] b5 = 0,15 * 22,8 = 3,4 [m3/min ]
Q2.1 = 2,7 * 0,9 * 3800 = 8991 [ m3/min ]
Q2.2 = 2,3 * 0,9 * 3200 = 6624 [ m3/min ]
Q2.3 = 2,9 * 0,9 * 4000 = 10440 [ m3/min ]
Q2.4 = 3,06 * 0,9 * 4200 = 11566,8 [ m3/min ]
Q2.5 = 3,4 * 0,9 * 4700 = 14382 [ m3/min ]
Σ Q1-5 = 52003,8 [ m3/min ]
2.3 Ilość powietrza z uwagi na temperaturę :
Q3 = Σ kiTi
gdzie : ki - współczynnik określający najmniejszy wydatek powietrza przypadający na 1 tonę wydobycia z poszczególnych ścian i rejonów zalegających na różnej głębokości. Przyjmować dla poszczególnych pokładów ( metoda interpolacji ) z poniższej tabeli :
Lp. |
Głębokość eksploatacji |
Wskaźnik wydatku powietrza „k” |
|
m p.p |
m3/min |
1 |
Do 400 |
> 1,2 |
2 |
400 - 600 |
1,2 - 2,0 |
3 |
600 - 800 |
2,0 - 3,2 |
4 |
800 - 1000 |
3,2 - 4,8 |
5 |
Od 1000 |
< 4,8 |
Ti - wydobycie z poszczególnych ścian i rejonów zalegających na różnej głębokości
Q3 = (2,4 * 4200 * 0,9) + (2,4 * 4700 * 0,9) + (2,4 * 4000 *0,9) + (1,7 * 3200 * 0,9) + (1,7 * 3700 * 0,9) = 38421 [ m3/min ]
2.4 Określanie całkowitej ilości powietrza
Całkowitą ilość powietrza doprowadzoną do rejonu należy przyjąć jako :
ΣQść = max ( Qi )
ΣQść = 54544,5 [ m3/min ]
Całkowita ilość powietrza doprowadzona do kopalni wynosi :
Qc = Σ Qść + QKMW + QKF + Σ QRP
Qc = 65453,4 [ m3/min ]
Rozdział powietrza na poszczególne ściany lub rejony wg zależności :
Q1 sc =(3800/20500) * 54544,5 = 10110,6 [ m3/min ]
Q2 sc =(4200/20500) * 54544,5 = 11174,9 [ m3/min ]
Q3 sc =(4300/20500) * 54544,5 = 11441 [ m3/min ]
Q4 sc =(4200/20500) * 54544,5 = 11174,9 [ m3/min ]
Q5sc =(4000/20500) * 54544,5 = 10642,8 [ m3/min ]
3. Sprawdzanie ilości powietrza na poszczególnych ścianach:
3.1. Ze względu na stężenie metanu:
gdzie: qi - ilość wydzielającego się metanu na ścianie.
3.2. Ze względu na prędkość przepływającego powietrza: