4 aOpisujemy swiat za pomoca slowka jak I Sikirycki Zoologiczny talent

Konspekt lekcji języka polskiego

Aneta Baranowska 13. 12. 2011 r.

Klasa IVa

Temat: Opisujemy świat za pomocą słówka „jak” – I. Sikirycki „Zoologiczny talent”

Czas realizacji: 45 minut

I. Cele:

  1. Ogólne:

  1. Szczegółowe:

Uczeń:

II. Metody:

III. Formy pracy:

IV. Środki dydaktyczne:

V Przebieg lekcji:

  1. Wprowadzenie

By poznać tytuł wiersza, który za chwilę usłyszą muszą rozwiązać rebus. Na tablicy znajdują się ilustracje.

  1. Dzieci odnajdują w podręczniku wiersz, następnie wysłuchują utwór z płyty. Polecenie dla uczniów: Wysłuchajcie uważnie tekstu i zapamiętajcie jak najwięcej szczegółów z jego treści. Wybrane osoby wymieniają to, co zapamiętały z usłyszanego utworu. Przykładowe odpowiedzi: Odważny jak lew, biega jak jeleń, uparty

jak osioł…

  1. Zapisanie tematu lekcji: Opisujemy świat za pomocą słówka „jak” – I. Sikirycki „Zoologiczny talent”.

  2. Ponowne odsłuchanie tekstu (uczniowie jednocześnie śledzą tekst w podręczniku). Następnie dzieci wykonują ćwiczenie 3a ze strony 46 podręcznika:

    • Jak myślisz, dlaczego autor nadał temu wierszowi tytuł: „Zoologiczny talent”? Uzasadnij swoje zdanie odwołując się do cytatu z tekstu. (Odpowiedź: Ponieważ Jacek ma cechy zwierząt).

  3. Nauczyciel wprowadza pojęcie porównania. Uczniowie zapisują w zeszycie definicję:

Porównanie polega na skojarzeniu i połączeniu ze sobą (za pomocą słów: jak, niby,

na kształt) podobnych lub wspólnych cech przedmiotów, zjawisk, osób.

7. Uczniowie tworzą porównania, dopasowując nazwy zwierząt do podanych cech:

  1. Nauczyciel pyta: Czy dzieci spotkały się kiedyś z porównaniami? Może stosują je
    w życiu codziennym? (Przykładowa odpowiedź: Mama nazwała mnie upartą jak osioł, a tata pracowitą jak mrówka).
    Następnie prowadzący podsumowuje wypowiedzi wyjaśniając, że porównania nie występują tylko w poezji. Operujemy również nimi w życiu codziennym, wzbogacają nasz język.

  2. Pytanie do uczniów: Jakie cechy ma bohater wiersza? (Przykładowe odpowiedzi: dumny, odważny, sprytny)

  3. Rozdanie kart pracy. Dzieci rozwiązują zadania:

  1. Nauczyciel podaje pracę domową: Napisz o sobie kilka zdań (nie mniej niż cztery), korzystając z porównań poznanych na lekcji.

