konspekt lekcji z matematyki(2)

Dzień aktywności –klasa I

Temat bloku : W przyjaźni z przyrodą

Temat dnia : Kolorowy świat motyli

Edukacja matematyczna: Monograficzne opracowanie liczby 7.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- policzy siedem elementów,

-tworzy zbiory sześcio i siedmioelementowe,

-zna zapis cyfrowy liczb od 1 do 7,

-pisze cyfrę siedem,

-używa liczebników porządkowych w celu określenia kolejności zbioru,

-posługuje się określoną jednostką miarową przy mierzeniu określonych przedmiotów znajdujących się w otoczeniu dziecka,

- porównuje zbiory stosując pojęcia: mniej, więcej, tyle samo,

-dokonuje rozkładu liczby 7 na składniki, stosuje znak +, =,

-porównuje liczby w zakresie 7 , stosuje znaki:<,>,=,

- układa treść zadania do ilustracji i przedstawionej formuły matematycznej.

Metody:

-słowne: rozmowa kierowana, praca z tekstem, pogadanka,

-oglądowe: pokaz, obserwacja,

-metody oparte na działaniu: pomiar, czynnościowa,

Formy pracy:

- zbiorowa praca jednolita, praca indywidualna, praca zróżnicowana,

Środki dydaktyczne:

- szablony motyli, kartoniki z cyframi, szablony kwiatów, klocki Cuisenair`a, ilustracja do zadania
z treścią, kolorowe kartoniki,

Przebieg zajęć:

  1. Utrwalenie liczby 6 – zabawy ruchowe:

- zabawa „Stonoga”

„Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga,

Liczy nogi stonoga, stonoga, stonoga bęc;

Pierwsza noga, druga noga, trzecia noga…..” / uczniowie liczą do sześciu, następnie cofają się do tyłu licząc na wspak, czyli od sześciu do jednego”

- zabawa „Motyle”

Stonoga idzie powoli i ociężale, a nad łąką wesoło latają motyle. Dzieci unoszą lekko ręce
i naśladują ruchy motyli. Nauczyciel w koszyczku ma przygotowane kolorowe liczmany / po 6 w kilku kolorach – w zależności od liczebności klasy./ Poleca, aby uczniowie wybrali ten kolor, który najbardziej lubią, a następnie podaje informację:

- wszystkie motyle jednego koloru łączą się w grupy,

-wszystkie motyle w każdej grupie łączą się w pary,

- wszystkie motyle w każdej grupie tworzą rzędy / ustawiają się jeden za drugim/,

- pierwsze motylki machają prawą rączką,

-szóste motylki fruną na pierwsze miejsce,

-trzecie motylki tworzą kółeczko i wracają na swoje miejsce / wymyślamy podobne zabawy w celu utrwalenia liczby 6 oraz jej poszczególnych aspektów.

2. Powstanie liczby 7

Nauczyciel losowo wybiera dwie grupy motyli. Uczniowie ustalają, iż w każdej grupie jest tyle samo motyli / po 6 – zbiory równoliczne/ Następnie sam przypina sobie kolor jednej z wybranych grup i staje obok niej. Pyta dzieci co się stało. Dzieci dostrzegają iż w jednej grupie jest więcej motyli o 1. Pyta co trzeba zrobić, aby w drugim zbiorze było tyle samo dzieci. Uczniowie do drugiego zbioru przyporządkowują dodatkowego motyla, znów powstają dwa zbiory równoliczne odpowiadające liczbie siedem.

3.Aspekt kardynalny liczby 7

Nauczyciel wzorowo czyta uczniom wiersz pt. „Motyle”

W ogródku u cioci Maryli

Usiadło siedem motyli

Piły nektar z kwiatów do woli

A ja mogłam policzyć powoli

Pierwszy w czarne kropeczki

Drugi w ciemne paseczki

Trzeci, ach jaki czerwony

Czwarty, jak listek zielony

Piąty, jak z obłoczka

A szósty ma pawie oczka

Ten siódmy tak kolorowy

Że nagle mi przyszło do głowy

By wziąć go chociaż na chwilę

Lecz niestety….

Odfrunęły motyle.

- Rozmowa kierowana na temat treści wiersza, zwrócenie uwagi na wygląd poszczególnych motyli.

-Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z narysowanymi konturami motyli, odnosząc się do treści wiersza poleca, aby pomalowali motyle zgodnie z informacją w nim zawartą.

Pierwszy w czarne kropeczki

Drugi w ciemne paseczki

Trzeci, ach jaki czerwony

Czwarty, jak listek zielony

Piąty, jak z obłoczka

A szósty ma pawie oczka

Ten siódmy tak kolorowy

Wydaje kolejne polecenia:

- policzcie motyle zgodnie z treścią wiersza, znane cyfry wpiszcie w okienka,

- narysujcie tyle kwiatów, ile widzicie motyli,

- połączcie w pary kwiatek z motylem,

- narysujcie tyle kropel deszczu, ile jest motyli,

- pod każdym kwiatkiem narysujcie stonogę.

Następnie wybrane dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania, liczą ilość motyli, kwiatów, kropli deszczu i stonóg. W każdym przypadku liczba elementów równa się 7.

4. Aspekt porządkowy liczby 7.

Uczniowie wykonują zadanie kolejne na karcie pracy:

-pomaluj siódmego motyla od lewej strony,

-nad siódmym motylem od prawej strony namaluj słoneczko,

-na czwartym motylku od lewej strony namaluj siedem kropek,

-szóstego motylka weź w kółeczko,

5.Aspekt miarowy liczby 6.

Nauczyciel rozdaje uczniom klocki Cuisenair`a , a następnie poleca:

- wyjmijcie z pudełka klocek, który odpowiada liczbie 1,

-ułóżcie przed sobą tyle białych klocków, ile było motyli,

-sprawdźcie, który z pozostałych klocków ma taką samą długość, jak siedem klocków razem,

-jakiego koloru jest ten klocek,

-jakiej liczbie odpowiada jego długość,

-zmierzcie klockiem, który oznacza liczbę 7 szerokość swojej ławki, / dzieci udzielają informacji, ile razy odłożyli klocek 7/,

-zmierzcie klockiem długość książki, szerokość piórnika, długość ołówka itp. / nauczyciel zwraca uwagę, iż nie wszystkim dzieciom wychodzą te same wielkości; uczniowie próbują dociec dlaczego tak jest – różna długość ołówka, szerokość piórnika itp./

6. Nauka pisania cyfry 7.

Nauczyciel prezentuje uczniom planszę z monografią liczby 7. Zwraca uwagę na zapis cyfry 7 drukowanej i pisanej. Omawia z uczniami części składowe cyfry 7 oraz sposób jej pisania. Następnie uczniowie lepią cyfrę 7 z plasteliny, piszą na papierowych tackach wypełnionych sypkim materiałem, piszą palcem w powietrzu, na dużej płaszczyźnie, na blacie ławki, a następnie w liniaturze, najpierw szerokiej, a następnie węższej. Po ćwiczeniach graficznych uczniowie wpisują cyfrę 7 w ostatnim okienku ćwiczenia pierwszego, pod siódmym motylkiem.

7. Rozkład liczby 7 na składniki

Uczniowie manipulują klockami Cuisenaira układając kolorowe dywaniki. Zasada jest następująca. Początek dywaniku stanowi klocek odpowiadający liczbie 7, następnie uczniowie pod nim układają po dwa klocki odpowiadające w sumie jego długości. Tym sposobem dochodzi do rozkładu liczby 7 na składniki. Powstają pary: 1i6, 2i5, 3i4, 4i3, 5i2, 6i1. Wymienione sytuacje nauczyciel ilustruje na tablicy za pomocą magnetycznych klocków, a następnie uczniowie do każdej sytuacji układają formułę matematyczną zastępując „i” znakiem „+”.Odczytują poprawnie każde działania. Następnie wykonują podobną sytuację zadaniową na karcie pracy.

+ =

+ =

/W ten sposób prowadzimy dalszą sytuację zadaniową/

8. Porównywanie liczby 7 z wcześniej poznanymi.

Uczniowie układają siedem klocków, którymi manipulowali od najmniejszego do największego, następnie pod klockiem układają odpowiadającą im cyfrę, pomiędzy cyframi wstawiają odpowiedni znak. Powstaje zapis 1<2<3<4<5<6<7.

Następnie porównują liczby w innej sytuacji zadaniowej wstawiając znak <,>,=;

……………….

………………

……………....

………………..

9. Zastosowanie liczby 7 w rozwiązywaniu zadań.

Uczniowie na karcie pracy mają przedstawioną następującą sytuację zadaniową:

W grodzie latało 3 motyle fioletowe i 4 żółte.

Ile motyli było razem?

+ =

Razem było motyli.

Następuje najpierw analiza zadania:

- odczytanie treści,

-wyodrębnienie danych / co wiemy/,

-wyodrębnienie szukanych / o co pytamy/

-porównanie sytuacji przedstawionej w zadaniu z sytuacją przedstawioną na rysunku,

- określenie sposobu rozwiązania zadania,

-ujęcie danych liczbowych w formułę matematyczną,

- udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie.

10. Zadanie domowe.

W każdym zbiorze dorysuj tyle elementów, aby razem było 7. Ilość elementów zapisz cyfrą. Oblicz działania.

= +

= +

= +

= +

