nauka startu niskiego 4 klasa, Konspekty, plany metodyczne


Rafał Gorlicki

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Klasa: IV

Ilość ćwiczących: 16

Miejsce ćwiczeń: boisko/bieżnia

Czas trwania: 45 min

Data: 24.09.2009r.

Dział programu: Lekkoatletyka

Zadanie główne: Nauka startu niskiego

Zadania dodatkowe:

Motywacje: zmotywuję uczniów do nauki startu niskiego, zachęcę do sportowej rywalizacji.

Cele operacyjne:

UMIEJĘTNOŚCI:

SPRAWNOŚĆ:

- Uczeń kształtuje szybkość, zwinność

- Uczeń wzmacnia mm NN, RR, T,

- Uczeń doskonali koordynację wzrokowo-ruchową

- Uczeń poprawi czas reakcji

WIADOMOŚCI:

WYCHOWANIE:

- Uczeń stosuje zasady bezpieczeństwa oraz podporządkowuje się przepisom

- Uczeń posiada odpowiedni strój oraz przestrzega poleceń nauczyciela

Metody realizacji zadań lekcji: pogadanka, zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy organizacyjne: frontalna, indywidualna, pary, czwórki

Przybory i przyrządy: bloki

Tok lekcji

Czynności ucznia

Czynności

nauczyciela

Met. oceny skuteczności

Docelowe

Zadaniowe

1

2

3

4

5

Część wstępna

Uczeń zapoznaje się z tematem lekcji, zna zadania oraz ich rolę

Uczeń kształtuje szybkość i zwinność oraz uczy się współpracy z partnerem.

Uczeń ustawia się na zbiórce, wita się, słucha informacji nauczyciela, informuje o gotowości aktywnego uczestnictwa w zajęciach

„Berek w parach” - uczniowie dobrani w pary, trzymają się za ręce. Uciekają przed berkiem-parą. Para która podczas ucieczki puści partnera za karę zostaje berkiem.

Zbiórka, przywitanie. N sprawdza obecność, informuje o zadaniach lekcji i sprawdza gotowość U do podejmowania zadań.

Nauczyciel podaje nazwę zabawy i jej reguły, prowadzi ją i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem i bezpieczeństwem. Wyznacza parę-berka.

Pogadanka

Forma frontalna

Zabawowa klasyczna

Podział uczniów w pary.

Część główna A

Uczeń wzmacnia mm:

Mm RR

Mm NN

Mm T, NN

Uczeń kształtuje gibkość i koordynację ruchową

Uczeń wykonuje:

1 kółko truchtu wokół boiska

W dwóch rzędach jeden za drugim, w lekkim truchcie (powrót marszem):

  • Krążenia RR naprzemianstronnie w przód, do tyłu

  • Wymachy RR w górę, skośnie

  • Odchylenie do tyłu z dotknięciem prawą dłonią lewej pięty, oraz lewą dłonią prawej pięty

  • Krok odstawno-dostawny z wymachem RR w bok

  • Przeplatanka RR bokiem

  • Skip A na LN, skip A na PN

  • Skip C na LN, skip C na PN

  • Pełny skip A

  • Pełny skip C

  • Marsz wypadami na LN i PN na przemian

  • Podskoki płotkarskie z dotknięciem LN do prawej dłoni, i RN do lewej

  • Luźna przebieżka 60m

Prowadzi ćwiczenia, pokazuje dane ćwiczenie, wyjaśnia jak powinno być poprawnie wykonane, czuwa nad dokładnością wykonywania ich przez uczniów, poprawia błędy.

Zadaniowa ścisła

Naśladowcza ścisła

Część główna B

Uczeń wzmacnia mm NN, RR

Poprawia czas reakcji. Kształtuje szybkość, i zwinność.

Uczeń zna budowę bloku startowego, zna komendy startowe oraz posiada umiejętność prawidłowego ustawienia się w blokach.

Uczeń wzmacnia mm NN, RR.

Kształtuje zwinność oraz wie która noga będzie zakroczna, a która wykroczna.

Uczeń wzmacnia mm NN, RR.

Kształtuje czas reakcji, szybkość i zwinność.

Uczeń doskonali umiejętność wydawania komend startowych dla zawodników.

Uczeń wykonuje:

W czwórkach starty na sygnał z p.w:

- przysiadu podpartego

  • przysiadu z RR wyciągniętymi w przód- tyłem do kierunku biegu

  • siadu skrzyżnego przodem do kierunku biegu

  • -siadu prostego tyłem do kierunku biegu

Uczeń słucha informacji odnośnie budowy bloku startowego, ustawienia w blokach oraz komend startowych.

Uczeń wykonuje start z pozycji stojącej, z wytrąceniem równowagi, z pochyleniem do przodu, w celu sprawdzenia która noga w bloku startowym będzie wykroczną, a która zakroczną.

W parach:

  • uczniowie wykonują start niski bez komend

  • uczniowie wykonują start niski na komendę nauczyciela

  • uczniowie wykonują start niski na komendę osoby współćwiczącej

0x01 graphic

Nauczyciel przekazuje informacje, wyjaśnia komendy i pokazuje ustawienie w blokach.

Nauczyciel pokazuje ćwiczenie. Objaśnia jego cel i czuwa nad dokładnością wykonania.

Nauczyciel czuwa nad dokładnością wykonywania ćwiczenia. Koryguje błędy. Jeszcze raz pokazuje start z bloku.

Daje sygnał startu uczniom.

Zadaniowa ścisła

czwórki

Pogadanka

Pokaz

Naśladowcza-scisła

Zadaniowa-ścisła

Część końcowa

Uczeń uspokaja organizm

Uczeń bierze udział w zbiórce

Uczeń wykonuje w miejscu skłony rozluźniające, wyrównanie oddechu.

Uczniowie ustawiają się na zbiórce

Pożegnanie

Nauczyciel wycisza uczniów.

Nauczyciel podsumowuje lekcje, ocenia prace uczniów, omawia ich błędy oraz chwali za poprawne wykonywanie zadań.

Pożegnanie.

Nasladowcza-ścisła

Pogadanka

Forma frontalna


