Wczesny wiek szkolny jest okresem rozwojowym dzieci


Wczesny wiek szkolny jest okresem rozwojowym dzieci, w którym zdobywają one podstawy wiedzy decydujące o ich dalszym życiu. Młodzi ludzie rozwijają wówczas umiejętności współdziałania w grupie, a także pełnienia różnych ról społecznych, a zatem wszystkiego tego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w zbiorowości.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego, dzieci mają prawo do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych już od siódmego roku życia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy siedmiolatkowie przygotowani są do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Stale rosnąca ilość pojazdów motorowych, poruszających się po naszych drogach, stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia pozostałych uczestnikow ruchu drogowego, w tym przede wszystkim dzieci. Co roku na naszych drogach giną setki młodych ludzi, tysiące zostaje rannych. Dlatego już od najmłodszych lat dzieci powinny być wyposażane w wiedzę o zasadach ruchu drogowego.

CEL GŁÓWNY PROGRAMU

Przygotowanie dzieci z klas 0-IV do prawidłowego i samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym.

CELE SZCZEGÓŁOWE

SCENARIUSZ dla klasy "0"

Cel główny: Przygotowanie dzieci do prawidłowego i samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym.

Metody pracy:

Adresaci: dzieci z klas 0.

Forma pracy: grupowa (jedna klasa).

Środki dydaktyczne:

Czas realizacji: 30 minut.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć.

2. Omówienie podstawowych pojęć:

3. Wspólne ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze w sytuacji, gdy nie ma żadnej sygnalizacji świetlnej - dzieci opowiadają, gdzie przechodzą przez jezdnię i po czym można poznać przejście dla pieszych.

4. Zabawa ruchowa Jak bezpiecznie przejść ulicę? - krótka inscenizacja pięciu zasad przechodzenia przez ulicę.

5. Omówienie znaczenia noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.

6. Przedstawienie plansz ze znakami drogowymi: przejście dla pieszych, droga dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizator świetlny.

7. Zabawa ruchowa Sygnalizator świetlny - rozpoznawanie barw sygnalizatora świetlnego (czerwony, zielony).

8. Podsumowanie wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, rozdanie tematycznych rysunków do kolorowania.


