Konspekt zajęć w kl 2 metoda ośrodków pracy

Anna Pastuszka

Rewalidacja z terapią pedagogiczną,IIrok,2grupa

KONSPEKT ZAJĘĆ W KLASIE 2

Krąg tematyczny: Jesień w sadzie

Cel główny: Uczeń pozna owoce rosnące w sadzie jesienią.

Temat pracy dnia I:Drzewa rosnące w sadzie owocowym

Cel główny: Uczeń zaobserwuje rosnące gatunki drzew w sadzie

Temat pracy dnia II: Owoce z sadu.

Cel główny: Uczeń pozna jesienne owoce rosnące w sadzie.

Temat pracy dnia III: Jabłka z jesiennego sadu.

Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają jabłka, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane

Temat pracy dnia IV: Śliwki z jesiennego sadu.

Cel główny: Uczeń pozna śliwki, określi ich cechy oraz sposób wykorzystania.

Temat pracy dnia V:Gruszki z jesiennego sadu.

Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają gruszki, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Temat pracy dnia VI: Czy znasz owoce występujące jesienią w sadzie?

Cel główny: Uczeń rozpozna rodzaje drzew i ich owoce, potrafi określić ich cechy oraz sposób wykorzystania.

Dzień pracy dnia III: Jabłka z jesiennego sadu.

Cel główny: Uczeń wie jak wyglądają jabłka, jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

1) wiedzieć jak wyglądają jabłka,

2) wiedzieć, w jakiej postaci mogą być spożywane jabłka,

3) umieć określić kształt, kolor, wielkość jabłek,

4) umieć współdziałać z grupą,

5) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "jabłka"

6) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.

7) umieć policzyć wszystkie jabłka znajdujące się w koszyku

8)rysować po konturze cyfrę 5

9)rozkładać cyfrę 5 na czynniki

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Formy aktywności: -praca zbiorowa,

praca indywidualna

Metody pracy:

-słowna: rozmowa kierowana na temat jabłek,

-praktycznego działania: robienie soku,

-oglądowa: pokaz, obserwacja obrazków z jabłkami.

Metody i przybory dydaktyczne:

-świeże jabłka,

-rysunek jabłek,

-kontury cyfry 5

-kredka, ołówek

-kartka papieru

-liczmany

-obrazki,

-tarka, fartuszki,

-kartki,

Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępne

1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.Witaj np Darek.bądz wśród nas...

2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.

a) Ćwiczenia kalendarzowe

-ustalenie dnia tygodnia,

-ustalenie pory roku,

-ustalenie nazwy miesiąca,

b)Omówienie stanu pogody.

-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.

3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.

-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,

-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.

-wycieczka do sadu.

II.Ukazanie celu pracy dnia.

Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka.

Nauczycielka mówi dzieciom,że będą się dzisiaj uczyć o jednych z zaobserwowanych owoców-"Jabłkach".Dzieci muszą zgadnąć o jaki owoc chodzi.Pomóc w tym ma im rozsypanka obrazkowa.

III.Praca poznawcza.

1)Obserwacja dowolna:

Uczniowie obserwują okazy jabłek przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.

2)Obserwacja ukierunkowana

-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy jabłek:kolor,kształt,wielkość,

-uczniowie smakują jabłka i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.

3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.

ustalenie cech wspólnych jabłek (z sadu,i plastiku)

4)Sposoby wykorzystywania jabłek

Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z jabłek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania jabłek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania jabłek:

-sok,

-surówka,

-ciasta,

-desery,

-konfitury.

5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:

-zerwanie jabłek,

-zaniesienie jabłek do domu,

-mycie jabłek,

-robienie surówki z jabłek(tarcie jabłek)

IV.Ekspresja.

Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia surówki,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają jabłka,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie

zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach trą jabłka,wsypują do miski i posypuja cukrem.Surówka rozkładana jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą surówkę.Dzieci porządkują miejce pracy.

V.Zajęcia końcowe.

-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się jabłka,jak możemy je poznać i wykorzystać,

-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,

-pożegnanie.

Dzięń pracy dnia II: Owoce z SA

Cel gówny:Uczeń pozna owoce rosnące jesienią w sadzie,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

1) wiedzieć jak wyglądają owoce,

2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane owoce,

3) umieć określić kształt,kolor,wielkość owoców,

4) umieć zrobić deser z owocami,

5) umieć współdziałać z grupą,

6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "owoce"

7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Formy aktywności:-praca zbiorowa,

praca indywidualna

Metody pracy:

-słowna:rozmowa kierowana na temat owoców,

-praktycznego działania:robienie deseru z owoców,

-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z owocami.

Metody i przybory dydaktyczne:

-świeże owoce,

-rysunek owoców,

-obrazki,

-miseczki, fartuszki,

-kartki,

Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępne

1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.

2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.

a) Ćwiczenia kalendarzowe

-ustalenie dnia tygodnia,

-ustalenie pory roku,

-ustalenie nazwy miesiąca,

b)Omówienie stanu pogody.

-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.

3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.

-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,

-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.

-wycieczka do sadu.

II.Ukazanie celu pracy dnia.

Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..

III.Praca poznawcza.

1)Obserwacja dowolna:

Uczniowie obserwują owoce przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.

2)Obserwacja ukierunkowana

-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy owoców:kolor,kształt,wielkość,

-uczniowie smakują owoce i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.

3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.

ustalenie cech wspólnych owoców (z sadu,i plastiku)

4)Sposoby wykorzystywania owoców:

Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z owoców,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania owoców.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania owoców:

-sok,

-ciasta,

-desery,

-konfitury.

5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:

-zerwanie owoców

-zaniesienie owoców do domu,

-mycie owoców,

-robienie deseru z owoców.

IV.Ekspresja.

Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie

zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją owoce,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.

V.Zajęcia końcowe.

-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się owoce,jak możemy je poznać i wykorzystać,

-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,

-pożegnanie.

Dzięń pracy dnia IV: Śliwki z jesiennego sadu.

Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają śliwki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

1) wiedzieć jak wyglądają śliwki,

2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane śliwki,

3) umieć określić kształt,kolor,wielkość śliwek,

4) umieć zrobić deser ze śliwkami,

5) umieć współdziałać z grupą,

6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "śliwki"

7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Formy aktywności:-praca zbiorowa,

praca indywidualna

Metody pracy:

-słowna:rozmowa kierowana mna temat śliwek,

-praktycznego działania:robienie deseru,

-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków ze śliwkami

Metody i przybory dydaktyczne:

-świeże śliwki,

-rysunek śliwek,

-obrazki,

-miseczki, fartuszki,

-kartki,

Przebieg zajęć:

.Zajęcia wstępne

1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.

2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.

a) Ćwiczenia kalendarzowe

-ustalenie dnia tygodnia,

-ustalenie pory roku,

-ustalenie nazwy miesiąca,

b)Omówienie stanu pogody.

-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.

3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.

-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,

-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.

-wycieczka do sadu.

II.Ukazanie celu pracy dnia.

Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..

III.Praca poznawcza.

1)Obserwacja dowolna:

Uczniowie obserwują śliwki przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.

2)Obserwacja ukierunkowana

-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy śliwek:kolor,kształt,wielkość,

-uczniowie smakują śliwki i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.

3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.

ustalenie cech wspólnych śliwek (z sadu,i p-sok,

-ciasta,

-desery,

-konfitury.

5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:

-zerwanie śliwek

-zaniesienie śliwek do domu,

-mycie śliwek,

-robienie deseru ze śliwek.

IV.Ekspresja.

Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie

zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją śliwki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.

V.Zajęcia końcowe.

-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się śliwki,jak możemy je poznać i wykorzystać,

-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,

-pożegnanie.

Dzięń pracy dnia V: Gruszki z jesiennego sadu.

Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają gruszki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

1) wiedzieć jak wyglądają gruszki,

2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane gruszki,

3) umieć określić kształt,kolor,wielkość gruszek,

4) umieć zrobić deser z gruszkami,

5) umieć współdziałać z grupą,

6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "gruszki",

7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Formy aktywności:-praca zbiorowa,

praca indywidualna

Metody pracy:

-słowna:rozmowa kierowana mna temat gruszek,

-praktycznego działania:robienie deseru,

-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z gruszkami.

Metody i przybory dydaktyczne:

-świeże gruszki,

-rysunek gruszek,

-obrazki,

-miseczki fartuszki,

-kartki,

Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępnelastiku)

4)Sposoby wykorzystywania śliwek:

Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić ze śliwek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania śliwek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania śliwek:

-sok,

-ciasta,

-desery,

-konfitury.

5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:

-zerwanie śliwek

-zaniesienie śliwek do domu,

-mycie śliwek,

-robienie deseru ze śliwek.

IV.Ekspresja.

Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają owoce,nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie

zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją śliwki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.

V.Zajęcia końcowe.

-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się śliwki,jak możemy je poznać i wykorzystać,

-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,

-pożegnanie.

Dzięń pracy dnia V: Gruszki z jesiennego sadu.

Cel gówny:Uczeń wie jak wyglądają gruszki,jakie mają cechy oraz do czego są wykorzystywane.

Cele operacyjne:

Uczeń powinien:

1) wiedzieć jak wyglądają gruszki,

2) wiedzieć,w jakiej postaci mogą być spożywane gruszki,

3) umieć określić kształt,kolor,wielkość gruszek,

4) umieć zrobić deser z gruszkami,

5) umieć współdziałać z grupą,

6) potrafi dokonać analizy i syntezy wyrazu "gruszki",

7) rozumieć potrzebę mycia owoców przed spożyciem.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Formy aktywności:-praca zbiorowa,

praca indywidualna

Metody pracy:

-słowna:rozmowa kierowana mna temat gruszek,

-praktycznego działania:robienie deseru,

-oglądowa:pokaz,obserwacja obrazków z gruszkami.

Metody i przybory dydaktyczne:

-świeże gruszki,

-rysunek gruszek,

-obrazki,

-miseczki fartuszki,

-kartki,

Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępne1.Przywitanie się nauczyciela z uczniami.

2.Ćwiczenia kalendarzowe i omówienie stanu pogody.

a) Ćwiczenia kalendarzowe

-ustalenie dnia tygodnia,

-ustalenie pory roku,

-ustalenie nazwy miesiąca,

b)Omówienie stanu pogody.

-uczniowie obserwują pogodę przez okno:obserwują niebo,słońce,chmury, ubiór ludzi.

3.Przygotowanie uczniów do wyjścia na zewnątrz.

-sprawdzenie przez dzieci czy na dworze jest ciepło,czy zimno,

-dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych panujących za oknem.

-wycieczka do sadu.

II.Ukazanie celu pracy dnia.

Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat odbytej wycieczki do sadu.Dzieci mówią co widziały drzewa owocowe(Jabłoń,Śliwa,Grusza) i ich owoce: śliwki,gruszki,jabłka..

III.Praca poznawcza.

1)Obserwacja dowolna:

Uczniowie obserwują gruszki przyniesione z sadu,modele przyniesione przez nauczyciela.

2)Obserwacja ukierunkowana

-uczniowie określają cechy charakterystyczne cechy gruszek:kolor,kształt,wielkość,

-uczniowie smakują gruszki i na tej podstawie określają ich smak,zapach,soczystość.

3) Porównanie,abstrahowanie i uogólnianie.

ustalenie cech wspólnych gruszek (z sadu,i plastiku)

4)Sposoby wykorzystywania owoców:

Nauczyciel pyta dzieci czy wiedzą co można zrobić z gruszek,jeśli dzieci mają trudności z odpowiedzią na to pytanie, nauczyciel zapoznaje uczniów ze sposobami wykorzystania gruszek.Korzystając z własnych ilustracji.Nauczyciel wymienia następujące sposoby wykorzystania gruszek:

-sok,

-ciasta,

-desery,

-konfitury.

5)Zabawa ruchowa; dzieci wykonują ruchy w których na słowa nauczyciela naśladują:

-zerwanie gruszek

-zaniesienie gruszek do domu,

-mycie gruszek,

-robienie deseru z gruszek.

IV.Ekspresja.

Dzieci myją ręce ustalają co będzie im potrzebne do robienia deseru,uczniowie łączą się w grupy.Rozdają gruszki nauczyciel pokazuje jak należy wykonać to zadanie,

zraca uwagę na zachowanie ostrożności.Uczniowie wspólnie w grupach kroją gruszki,wsypują do miski i posypuja cukrem.deser rozkładany jest na talerzykach.Dzieci wspólnie jedzą deser.Dzieci porządkują miejce pracy.

V.Zajęcia końcowe.

-podsumowanie wiadomości:czym charakteryzują się gruszki,jak możemy je poznać i wykorzystać,

-ocena całego dnia pracy:dzieci otrzymują słoneczka,

-pożegnanie.

