Konspekt do piosenki Niedźwiedź śpi (1), pedagogika, konspekty


Konspekt do piosenki Niedźwiedź śpi

I

  1. Ośrodek tematyczny: Zabawy ruchowe z piosenką.

  2. Zapis w dzienniku: Wprowadzenie piosenki Niedźwiedź śpi.

  3. Cele operacyjne:

Uczniowie:

-rozwijają poczucie tonalności i tonacyjności

-rozwijają poczucie rytmu

-potrafią zaśpiewać piosenkę

-wyraźnie wymawiają trudne słowa

-rozwijają podzielność uwagi.

  1. Metoda muzyczna: analityczno-percepcyjna.

  2. Formy:

- śpiew

- ćwiczenia mowy.

  1. Środki dydaktyczne: zapis nutowy piosenki Niedźwiedź śpi, płyta CD.

II Przygotowanie nauczyciela

  1. Określa tonację piosenki:

  1. Szukanie DO po znakach przy kluczu

0x01 graphic

  1. Sprawdzenie czy piosenka kończy się na DO

0x01 graphic

- kończy się na DO więc jest w tonacji durowej

- DO brzmi jak F

- piosenka jest w tonacji F-dur.

  1. Nauczyciel śpiewa neutralną sylabę „pam” sekwencję utrwalającą tonalność i tonacyjność.

0x01 graphic

S L S F M R T, D

  1. Wybór grupy motywów utrwalających tonalność.

0x01 graphic
0x01 graphic

  1. Wybór przebiegów rytmicznych z piosenki

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
:ll

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
:ll

III Przebieg

Działania nauczyciela

Rozwój umiejętności ucznia

  1. Ćwiczenia oddechowe

  1. Długie dmuchanie w kartkę

Doświadczanie poczucia tonalności

  1. Śpiewa sekwencję utrwalającą gamę

F-dur, a następnie kolejne motywy durowe neutralną sylabą „pam” i gestem rąk zaprasza do śpiewania

  1. Powtarzają po nauczycielu każdy motyw śpiewając neutralną sylabą „pam”

Rozwijanie poczucia rytmu

  1. Wykonuje rotację ciałem jednocześnie uderzając o uda przypomina podział dwudzielny

b) mówi poszczególne przebiegi rytmiczne i gestem rąk zaprasza do ich powtarzania

3. Powtarzają po nauczycielu podział dwudzielny, a następnie poszczególne przebiegi rytmiczne używając neutralnej sylaby „pam”

Praca z melodią

  1. Śpiewa melodię piosenki, włącza płytę z piosenką

  2. Śpiewa fragmenty melodii piosenki sylabą „pam”

4. Dzieci słuchają

5. Powtarzają po nauczycielu, nucą melodię wraz z nauczycielem

Praca z tekstem

  1. Ćwiczenie trudnych wyrażeń

twa - rda je - sień;

u - snął miś;

prze - spał w le - sie

łeb po - ło - żył na ła - pie

chra - pu, chra - pu, chra - pu chrap

6.Powtarzają po nauczycielu poszczególne

przykłady (cała klasa) w dynamice

piano, mezzoforte i szeptem

Nauka piosenki

  1. Śpiewa piosenkę, włącza piosenkę z płyty

7.a)kołyszą się

b)klaszczą na pierwszą miarę taktu

c)nucą melodię

d)śpiewają piosenkę z nauczycielem

  1. Słucha

8.Samodzielnie śpiewają piosenkę


